Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Όλα όμορφα λοιπόν.... μπράβο !!!!

Όσο για τη μεταφορά νερού, μπορείς να δοκιμάσεις αντλία απ αυτές των camping, των 12 ή 24 volt με την μπαταρία του αυτοκινήτου σου.

Με κάποιο τρόπο την "πετάς" μαζί με το σωληνάκι της και έναν "φελλό" σε κάποια απόσταση από την ακτή... απ εκεί και πέρα είναι θέμα χρόνου να σου γεμίσει όσο μπιτόνια θες !!!

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να βρεις μια πηγή ηλ ρεύματος με ισχύ 500 W

πχ βατραχάκι με 7 μέτρα μανομετρικη ικανότητα και ονομαστική απόδοση 6000 λ/ω , θέλει 350 W ισχύ

το inverter του αυτοκινήτου σου δεν είναι αρκετό , ίσως μπορέσεις να κάνεις δουλειά με άλλο που θα δίνει 2 αμπέρ /220 βολτ , αλλά καλύτερα να ρωτήσεις ειδικό

μια μικρή γεννήτρια – βαλιτσάκι θα λύσει το πρόβλημα με το καλύτερο τρόπο , όπως έχει κάνει ο Πορτογάλος στο λινκ που ανέβασα – το είδες ? -

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν και οι καλύτερες λύσεις, αλλά με μια τέτοια αντλία μετέφερα νερό από την αναπλήρωση προς το ενυδρείο από απόσταση 13 μέτρων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα το συγκεριμένο θέμα, όμως δεν μπορώ να διαθέσω τα χρήματα που ζητά ένα βαλιτσάκι γενήτριας ρεύματος, μιά που στην οικονομικότερη περίπτωση χωρίς καταλύτη βενζινοκινητήρα χρειάζονται περίπου 250 ευρώ.

Ετσι μάλλον θα ψάξω γιά αντλιούλα 12 V μέσω αυτοκινήτου γιά να δω τι μπορεί να γίνει.

Μιά τέτοια περίπτωση βρήκα εδω,όμως μου φαίνεται ότι δεν θα κάνει δουλειά, μιά που είναι πολύ μικρή.

http://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?...;ref=pathfinder

Θα κοιτάξω την επόμενη εβδομάδα που θα ανέβω Αθήνα τι υπάρχει και απο practiker μεριά.

Μέχρι τότε εαν βρεί κάποιος κάτι αντίστοιχο ας μου το δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που σου λέω κάνει 10-12 ευρώ και θα τη βρεις στα είδη αλιείας... δεν χάνεις και τίποτα αν δεν σου κάνει δουλειά... δεν θα πάει χαμένη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που σου λέω κάνει 10-12 ευρώ και θα τη βρεις στα είδη αλιείας... δεν χάνεις και τίποτα αν δεν σου κάνει δουλειά... δεν θα πάει χαμένη!!!!

αν μπορει να ανεβασει το νερο εκει που θελεις , ειναι καλυτερη επιλογη :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

To καλύτερο που θα μπορουσες να κανεις για να παρεις ρευμα απο το αυτοκίνητο, ειναι η χρηση inverter.

Μπορει να φτασει και σε πολύ υψηλη ισχυ, πανω απο 500 Watt, αλλα δεν σου χρειαζονται τοσα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που σου λέω κάνει 10-12 ευρώ και θα τη βρεις στα είδη αλιείας... δεν χάνεις και τίποτα αν δεν σου κάνει δουλειά... δεν θα πάει χαμένη!!!!

Οκ...θα την ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

To καλύτερο που θα μπορουσες να κανεις για να παρεις ρευμα απο το αυτοκίνητο, ειναι η χρηση inverter.

Μπορει να φτασει και σε πολύ υψηλη ισχυ, πανω απο 500 Watt, αλλα δεν σου χρειαζονται τοσα πολλά.

Ενοείς κάτι τέτοιο ε;...καλό μου φαίνεται..

http://www.ricardo.gr/buy/%CE%B1%CF%85%CF%.../v/an612244306/

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή περίπτωση μου φαίνεται αυτή και οικονομική....λέω να την δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

τι υψομετρική διαφορά θα έχει η θάλασσα από το δοχείο συλλογής ?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

τι υψομετρική διαφορά θα έχει η θάλασσα από το δοχείο συλλογής ?

Σχεδόν καμία, αφού το αμάξι φτάνει στο συγκεκριμένο σημείο σε απόσταση 3-4 περίπου μέτρα.Απο εκεί και πέρα εξαρτάται πόσο βαθειά θα πέσει η νατλία, αφού εκεί η θάλασσα,είναι αρκετά βαθειά αμέσως μετά την ακτή

Link to comment
Share on other sites

δε χρειάζεσαι inverter για μια αντλία σαν αυτή που λέει ο Αίολος

παίρνεις ρεύμα από την υποδοχή του αναπτήρα

νομίζω ότι όλα θα σου πάνε καλά

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

δε χρειάζεσαι inverter για μια αντλία σαν αυτή που λέει ο Αίολος

παίρνεις ρεύμα από την υποδοχή του αναπτήρα

νομίζω ότι όλα θα σου πάνε καλά

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Τάσο,καταλήγω στην λύση ρεύματος απο τον αναπτήρα του αυτοκινήτου γιά να μπορώ να χρησιμοποιώ μιά πολύ μεγαλύτερη κανονική αντλία που έχω σαν εφεδρική ,με την χρήση του ανάλογου μετατροπέα ρεύματος,που ήδη παρήγγειλα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα το μεσημέρι εκμεταλεύτηκα την πανέμορφη ημέρα εδω κάτω και πήγα γιά μπάνιο!!!

Φυσικά ο κύριος σκοπός ήταν μιά ακόμη μεταφορά νερού, διά της κλασικής μεθόδου...κολυμπώντας.

Περιττό να σας πω ότι ήταν ίσως το καλύτερο μπάνιο της χρονιάς, με λίγο κρύα την θάλασσα και μαζί με έναν ψαρά ήμασταν οι μόνοι στην παραλία.

Τα νερά πεντακάθαρα και οι μετρήσεις που πήρα ίδιες όπως τις υπόλοιπες φορές με ένα κλίκ παραπάνω την αλατότητα,δηλαδή γύρω στο 1027.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Εκανες καμια ερευνα σχετικά με το θεμα του ρευματος και της αντλιας?

Link to comment
Share on other sites

Εκανες καμια ερευνα σχετικά με το θεμα του ρευματος και της αντλιας?

Ναι....ακολούθησα την πρόταση που μου έδωσε ο dimitrig και αγόρασα αυτό το inveter.

http://www.e-click.gr/index.php?target=pro...roduct_id=45065

Αμεσα θα προχωρήσω και σε αγορά κάποιας αντλίας.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι πρώτα έπρεπε να δεις ποια αντλία μπορεί να σε καλύψει και μετά να δεις πως θα τη τροφοδοτήσεις

γιατί αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις μπορείς να γλυτώσεις έξοδα

δες την αντλία που σου πρότεινε ο Αιολος , παίρνει ρεύμα από τον αναπτήρα του αυτοκινήτου ,κόστος λιγότερο από 10 ευρώ

post-434-1289583865_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Ναι....ακολούθησα την πρόταση που μου έδωσε ο dimitrig και αγόρασα αυτό το inveter.

http://www.e-click.gr/index.php?target=pro...roduct_id=45065

Αμεσα θα προχωρήσω και σε αγορά κάποιας αντλίας.

Αν πήρες το συγκεκριμένο δεν χρειάζεται κάποια ειδική αντλία. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια που έχεις για τις αλλαγές νερού. Σηκώνει μέχρι 100Watts.

Link to comment
Share on other sites

Αν πήρες το συγκεκριμένο δεν χρειάζεται κάποια ειδική αντλία. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια που έχεις για τις αλλαγές νερού. Σηκώνει μέχρι 100Watts.

Αυτη που έχω γιά τις αλλαγές είναι αρκετά μικρή, και δεν θα καταφέρει να ανεβάσει νερό στα δοχεία απο την θάλασσα σε βάθος 2 περίπου μέτρων.

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι θα υπάρχει και μιά απόσταση μέχρι το αυτοκίνητο 4-5 μέτρα, μέχρι το σημείο που θα πέσει η αντλία στην θάλασσα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πρόλαβα τον καιρό σήμερα το μεσημέρι και προχώρησα σε μιά ακόμη άντληση θαλασσινού νερού μετά μπάνιου!!!

Αυτό μάλον ήταν και το τελευταίο μπανάκι γιά φέτος!!!!

Αύριο θα σας περάσω μεριθκές φωτογραφίες απο το σημείο και με τα μπετόνια/αυτοκίνητο δίπλα στην ακροθαλασσιά.

Στις σημερινές μετρήσεις ήταν λίγο αναβασμένη η πυκνότητα και την κατέβασα κανά δυό βαθμούς με μίξη απο νερό Α/Ο

Εντύπβση μου έκανε η άμεση αντίδραση ενός σαρκόφυτου, το οποίο εδω και 4-5 ημέρες δεν άνοιγε τους πολίποδες και είχα αρχίσει να ανησυχώ.

Αμέσως μετά την αλλαγή νερού λές και έγινε θαύμα και ξαναπήρε επάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς εδώ ετοιμαζόμαστε να παίξουμε χιονοπόλεμο και εσύ εκεί ακόμη μπάνιο κάνεις?

Άρα το σύστημα δουλεύει μια χαρά με τις αλλαγές... μπράβο !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς εδώ ετοιμαζόμαστε να παίξουμε χιονοπόλεμο και εσύ εκεί ακόμη μπάνιο κάνεις?

Άρα το σύστημα δουλεύει μια χαρά με τις αλλαγές... μπράβο !!!

Απο σήμερα άλαξε και εδω ο καιρός, και ίσα που πρόλαβα.

Το σύστημα δουλεύει πλέον άψογα με τις φυικές αλλαγές νερού, σε τέτοιο σημείο που πραγματικά δεν το περίμενα ποτέ μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε πόσο κοντά φτάνει το αυτοκίνητο στην θάλασσα και υπολογίστε ότι στα 4-5 μέτρα απο την ακτή είναι άπατα.

Τα μπιτόνια είναι συνολικά 7 απο 32 λίτρα χωρητικότητα το κάθε ένα.

20101210134152.jpg20101210134223.jpg20101210134249.jpg20101210134348.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...