Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

E ειστε εντελως ψαροκαμενη.Τι αλλο θα δουν τα ματιαμου?

Link to comment
Share on other sites

Niko πως δουλευει αυτο το μαραφετι? (πριζα στο ΙΧ)

Link to comment
Share on other sites

Niko πως δουλευει αυτο το μαραφετι? (πριζα στο ΙΧ)

Είναι απλά ένας μετασχηματιστής από 12volt σε 220volt.

Και έχει απόδοση max 1Αmpere.

ΣΥΝΔΕΕΤΕ στον αναπτήρα του αυτοκίνητου και μπαίνει χαλαρά στη θήκη του καφέ.

Απλά πρέπει να ειναι τουλαχιστον στο ρελαντι το αυτοκίνητο.

Κόστος αγοράς 30€.

Μη χαλαμε ομως άλλο το θεμα...

Καπου το εχω ξανα αναφερει...

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή Αγίας Βαρβάρας πήγα. Governor beach πέφτει τουλάχιστο 25 λεπτά μέχρι να πας στην περιοχή που θα μαζέψεις το νερό. Σίγουρα είναι καλύτερα αν και τώρα το καλοκαίρι ίσως έχει πολλά watersport εκεί κοντά.

Στην Αγία Βαρβάρα παρκάρεις δίπλα στο κύμα και είναι 5-10 λεπτά δρόμος.

Σε 5 ώρες θα είμαι σπίτι και θα δω αν είναι ολα καλά ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μάλλον απο τους τυχερούς αφού επέλεξα μετά απο μετρήσεις να μαζέψω νερό και μάλιστα πολλά λίτρα περίπου 200+...σε μιά γειτονική παραλία δίπλα στην παραλία Κονδυλίου όπως έχω γράψει παραπάνω.

Λέω τυχερός γιατί τα νερά είναι πεντακάθαρα με ελάχιστο κόσμο γιά μπάνιο, και το αυτοκίνητό μου καθ'ότι 4χ4 φτάνει σε απόσταση αναπνοής απο την θάλασσα, περί τα 5 μέτρα περίπου.Το νερό το μάζεψα απο 1,5 περίπου μέτρο βάθος και σε απόσταση καμιά 20αριά μέτρα απο την ακτή.

Επίσης τυχερός γιατί δεν χρειάστηκε να μεταβάλω ούτε την αλατότητα αφού μετρήθηκε πολλές φορές στα 1025.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το μάζεψες σε 1.5 μέτρα βάθος?

Τι χρησιμοποίησες?

Εγώ πήγα με το μπετόνι και λόγο αέρα δεν πήγαινε κάτω και αναγκάστηκα να μαζέψω κοντά στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το μάζεψες σε 1.5 μέτρα βάθος?

Τι χρησιμοποίησες?

Εγώ πήγα με το μπετόνι και λόγο αέρα δεν πήγαινε κάτω και αναγκάστηκα να μαζέψω κοντά στην επιφάνεια.

Δεν χρησιμοποίησα μπιτόνια με μικρό στόμιο αλά βαρελάκια των 30 λίτρων με δύο χερούλια και με μεγάλο άνοιγμα επάνω, γιά να μπορούν να βυθίζονται εύκολα και να χωράνε μέσα κυκλοφορητή γιά το άδειασμα μετά στο ενυδρείο.Στην αρχή αναγκαστικά πήραν λίγο νερό απο την επιφάνεια, όμως αμέσως μετά βυθίστηκάν και γέμισαν με το περισσότερο νερό απο το βάθος.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Σε εσας που συλλέγετε νερο θάλασσας εχω μια ερωτηση.

Σε τι απόσταση απο την ακτη το παιρνετε το νερό??

Σε τι θεση??

Με τι κριτήριο επιλέγεται τη θεση??

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε τι απόσταση απο την ακτη το παιρνετε το νερό??

Όσο πιο βαθειά γίνεται. Αν έχεις και βάρκα ακόμη καλύτερα. Αν όχι όσο βαθειά μπορείς να πας με το μπετονι με ασφάλεια.

Σε τι θεση??

Δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς. Ο Big Blue σε 1.5 μέτρο βάθος, εγώ μερικά εκατοστά από την επιφάνεια.

Με τι κριτήριο επιλέγεται τη θεση??

Προσπαθείς να είναι όσο το δυνατό πιο καθαρή η περιοχή. Δηλαδή δεν θα πάω στην παραλία της πόλης που παλιά πριν το αποχετευτικό, άδειαζαν εκει τα λύματα τα ξενοδοχεία. Αν και έχουν περάσει πολλά χρόνια, υπάρχουν watersports(jetski, βάρκες κλπ) εκεί κοντά, υπάρχουν λουόμενοι(αντηλιακά) και το λιμάνι λίγο πιο κάτω.

Έπίσης πρέπει να έχεις υπόψη και το θέμα πρόσβασης και ευκολίας. Αν είναι να ταλαιπωρηθώ αρκετά τότε είναι άδικος κόπος. Καλύτερα να πάρω αλάτι και να φτιάξω από την RO.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση...

Τελικα τι κερδιζουμε αν κανουμε αλλαγες νερου απο τη θαλασσα??

Σιγουρα κοπιαζουμε περισσοτερο....

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση...

Τελικα τι κερδιζουμε αν κανουμε αλλαγες νερου απο τη θαλασσα??

Σιγουρα κοπιαζουμε περισσοτερο....

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό...το αλάτι.

Ειδικά για όσους έχουν μεγάλα ενυδρεία. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση...

Τελικα τι κερδιζουμε αν κανουμε αλλαγες νερου απο τη θαλασσα??

Σιγουρα κοπιαζουμε περισσοτερο....

Φαντάζομαι εκτός του αλατιού, και μερικά ακόμη στοιχεία που γνωρίζουμε όπως πλανγκτόν μαζί με μερικά που δεν γνωρίζουμε και που δεν μπορούμε να φτάσουμε και να φτειάξουμε τεχνικά σε τέτοιο βαθμό πιστότητας όσο η μητέρα φύση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα:

Δεν έχεις κόστος για αγορά αλατιού(90 ευρώ τα 30κιλά στην Κυπρο)

Μειωμένο κόστος για νερό από RO αφου θα την έχεις μόνο για αναπλήρωση.

Δεν έχεις σπατάλη νερού(στην Κύπρο τουλάχιστο έχουμε πρόβλημα με έλλειψη νερού). Όταν βάζω την RO να δουλεύει νιώθω τύψεις γιατί πόσο νερό να στείλεις για πότισμα?

Δεν έχεις την φασαρία να περιμένεις το νερό 2-3 μέρες με κύκλοφορητή για να μην κάψει κάτι το φρέσκο αλάτι.

Πλάγκτον με το οποίο τρέφονται κάποια ζώα στο ενυδρείο. Έτσι είναι πιο εύκολο να διατηρείς ζωντανά κάποια feather dusters και άλλα ζώα.

Μειονεκτήματα:

Ίσως περιέχει κάποιες βλαβερές ουσίες (υπολείματα πετρελαίου, λαδιών κλπ)

Ίσως περιέχει κάποια μικρόβια ή παράσιτα βλαβερά για τον πλυθησμό του ενυδρείου

Ίσως χρειαστεί να ρυθμιστούν κάποιοι παραμέτροι όπως αλατότητα, ασβέστιο, μαγνήσιο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα σε κάθε ενέργεια υπάρχουν και τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα.

Η απόφαση για μια τέτοια ενέργεια είναι καθαρά προσωπικό θέμα του καθενός ώστε να πάρει τα ρίσκα του.

Το παρόν θέμα δεν έχει σκοπό να προτείνει σε κάποιον αυτή τη λύση.

Το ότι ο Α δεν είχε πρόβλημα, δεν σημαίνει ότι δεν θα το έχει ο Β, (ή και το αντίθετο) !!!

Link to comment
Share on other sites

Xθες εφτιαχνα νερο για αλλαγη και ξεμεινα απο αλατι. :thumbup:

Πηγα και πηρα λιγο απο θαλασσα. εριξα στη βαρελα περι τα 8 λιτρα και εβαλα τη UV. θα το αφησω ολη μερα και θα κανω αυριο την αλλαγη και βλεπουμε.

κατι που ξεχασα??

Link to comment
Share on other sites

Την δευτερα θα κανω και εγω μια αλλαγη απο τη θαλασσα.Απευθειας χωρις χρηση ανθρακα/UV/οζον.

Οταν κανω 4-5 αλλαγες,θα σας ενημερωσω για την εμπειρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε σκεφτει το ενδεχομενο να μπει και κανενα βακτηριο ή παρασιτο στο ενυδρειο σας??

Με τετοιο ενδεχομενο.... τι θα γινει? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι :thumbup: και ειναι αυτο που με κανει δυστακτικο.

Θα κανω τη δοκιμη μονο και μονο για να εχω προσωπικη αποψη επι του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου ταπεινή αποψη για το θεμα αυτο.. αφου τωρα μπηκα στα αλυρα νερα.. και μαλιστα αντιμετωπισα και μια μεγαλη ασθενεια που με ξεκληρησε....

Θα ελεγα να ΜΗΝ το κανετε.

ΔΕΝ αξιζει τα ελαχιστα λεφτα που θα γλιτωσεις στο αλατι και στα ζουμια αυτό το ρισκο.

Οταν εστεισα το μεγαλο θαλασσινο ενυδρειο... εξαρχης ηξερα οτι θα το πληρωνω συνεχεια και μαλιστα ακριβα... οποτε...ΔΕΝ αξιζει νομιζω η ολη διαδηκασια για νερο απο τη θαλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου ταπεινή αποψη για το θεμα αυτο.. αφου τωρα μπηκα στα αλυρα νερα.. και μαλιστα αντιμετωπισα και μια μεγαλη ασθενεια που με ξεκληρησε....

Θα ελεγα να ΜΗΝ το κανετε.

ΔΕΝ αξιζει τα ελαχιστα λεφτα που θα γλιτωσεις στο αλατι και στα ζουμια αυτό το ρισκο.

Οταν εστεισα το μεγαλο θαλασσινο ενυδρειο... εξαρχης ηξερα οτι θα το πληρωνω συνεχεια και μαλιστα ακριβα... οποτε...ΔΕΝ αξιζει νομιζω η ολη διαδηκασια για νερο απο τη θαλασσα.

Μα δεν είναι μόνο τα χρήματα απ ότι κατάλαβα. Το σημαντικότερο πιστεύω είναι το πλαγκτόν που κανένα ζουμί δεν μπορεί να το αναπληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι μόνο τα χρήματα απ ότι κατάλαβα. Το σημαντικότερο πιστεύω είναι το πλαγκτόν που κανένα ζουμί δεν μπορεί να το αναπληρώσει.

Αν ομως περασει απο UV δεν το σκοτωνει? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως περασει απο UV δεν το σκοτωνει? :P

Μα χωρίς χρήση UV εννοείται. Το θέμα είναι τι άλλο μπορεί να περιέχει το νερό και εδώ είναι που κολάνε όλοι για το αν τελικά αξίζει και κοιτάμε να πηγαίνουμε σε όσο πιο καθαρές παραλίες και όσο το δυνατόν πιο βαθιά.

Πάντως το θέμα έχει πολύ ενδιαφέρον... αν τελικά η πορεία δείξει ότι όλα πάνε καλά σε χώρα όπως η δική μας με εύκολη πρόσβαση σε θάλασσα μας βλέπω όλους με θαλασσινά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου ταπεινή αποψη για το θεμα αυτο.. αφου τωρα μπηκα στα αλυρα νερα.. και μαλιστα αντιμετωπισα και μια μεγαλη ασθενεια που με ξεκληρησε....

Θα ελεγα να ΜΗΝ το κανετε.

ΔΕΝ αξιζει τα ελαχιστα λεφτα που θα γλιτωσεις στο αλατι και στα ζουμια αυτό το ρισκο.

Οταν εστεισα το μεγαλο θαλασσινο ενυδρειο... εξαρχης ηξερα οτι θα το πληρωνω συνεχεια και μαλιστα ακριβα... οποτε...ΔΕΝ αξιζει νομιζω η ολη διαδηκασια για νερο απο τη θαλασσα.

Εγω πάλι είμαι της άποψης, ότι καμία άποψη και ιδιαίτερα σε τέτοιο θέμα που κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος ,μπορεί να γίνει κανόνας.

Φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο η θάλασσα που θα πάρουμε νερό, και φυσικά παίζει ρόλο και το ρίσκο που είμαστε σε θέση να πάρουμε.

Οσο γιά το εαν κάνει η όχι καλό, εγω έχω να σας πω το εξής...

Χθές και μετά απο την πρώτη αλλαγή σε περίοδο μιάς εβδομάδας,προχώρησα και σε δεύτερη αλλαγή της τάξης του 30% στα 800 περίπου καθαρά λίτρα,με το orp να εκτοξεύεται κατευθείαν στο 370!!!

Το ενυδρείο σιγά -σιγά πάει προς το καλύτερο.Ενδείξεις γιά αυτό έχω απο το άνοιγμα και τα χρώματα των κοραλιών και κυρίως απο την διάθεση των ψαριών.Επίσης την νύχτα βλέπω διάφορες ζωούλες που δεν είχα ξαναδεί ποτέ μου αν και φυμίζομαι γιά τις δρακουλιάρικες τάσεις μου κατά την νύχτα!!!

Ξέρετε τι είναι να ρίχνω λίγο θαλασσινό νερό κατευθείαν στο ενυδρείο και τα ψάρια να μαζεύονται στην επιφάνεια με ανοιχτό το στόμα και να δείχνουν ότι κάτι τρώνε απο το νερό;...απίστευτο.

Απο χθές αυτό που άλλαξα είναι ότι ξανάβαλα μαζί με το ozon και την uv λάμπα, και δεν ξέρω εαν τελικά έπρεπε η όχι, γιατί εαν σκοτώνει το πλανγκτόν αυτό δεν είναι καλό.

Επίσης θα ήθελα εαν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί και τις δύο φορές, ενώ μετρούσα με ρεφακτόμετρο στην θάλασσα την πυκνότητα στα 1028 περίπου, όταν την μετρούσα σπίτι στα βαρέλια μέσα έδειχνε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο 1024.Τι αλλάζει κατά την μεταφορά;

Πλέον όχι μόνο δεν έχω πρόβλημα με την αλατότητα, αλά θα πρέπει να προσθέσω και λίγο αλάτι ακόμη!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...