Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Ναι ξέχασα να γράψω νερό απο τις θάλασσες μας χωρις να αλλάξουν την αλατοτητα! Αυτο εννοουσα!

Πάντως πιστεύω ότι αν η μεσογειως ηταν στον Ισημερινό θα είχαμε και Κοραλια. Μπορει να μην είχαμε όλην αυτήν την ποικιλία που υπαρχει αλλα καποια θα επιβιωναν.

Στην ερυθρά θάλλασα, η αλατοτοτητα στις βόρειας περιοχές που ειναι κοντα στο Σουεζ εχει σημαντικά μικρότερο αριθμο κοραλιων απο οτι νοτιότερα. Αιτία ειναι η διαφορα θερμοκρασίας (χαμηλότερη) και η ακόμη ελαφρά υψηλότερη αλατοτοτητα επειδη "ανταλλάσσονται" εκει νερά απο τη Μεσόγειο.

Οποτε τα τροπικά δεν κανουν σε εμάς. Οτι εχουμε καποια δικά μας ναι, αλλα μεχρι εκει. Η θάλλασα μας ειναι αρκετα φτωχότερο απο τους τροπικούς ύφαλους και σε θερμοκρασια και σε σταθερότητα και σε στοιχεία. Η άμμος η δικη μας ειναι με πολυ πυριτίο, δεν εχουμε αραγωνιτη. Αυτο αλλάζει την χημική σύσταση του νερου σε καποιες κρίσιμες για το κοράλι διεργασίες.

Έκαστος στο είδος του, καλο ειναι να μην μπασταρδεουμε τα πραγματα και αν γινεται να ξέρουμε πως το πιθανότερο εχει ημερομηνία λήξης. :)

Link to comment
Share on other sites

Έκαστος στο είδος του, καλο ειναι να μην μπασταρδεουμε τα πραγματα και αν γινεται να ξέρουμε πως το πιθανότερο εχει ημερομηνία λήξης. :)

μαριε εννοεις οτι αργα ή γρηγορα, παρολο που πανε καλα στην αρχη τα ενυδρεια με θαλασσινο νερο, λογω του πυρητιου ή και αλλων αιτιων , τελικα τα κοραλια θα τα χασουμε? Γιατι οπως γραφτηκε υπαρχουν ενυδρειου που τρεχουν πολλα χρονια με θαλασσινο νερο, χωρις να χαθει τιποτα! Το πυρητιο καπου αλλου εγραψε ο Ταν-θανασης οτι ισως να ευννοει την διατομικη, εγω να πω την αληθεια μονο διατομικη εχω σε καποια σημεια, και αυτο ισως να οφειλεται στο οτι δεν εχω σκιμερ, ισως οτι εχω ΑΤΣ, ισως τιποτα απο τα αυτα αλλα ουτε και λογω αυξημενης συγκεντρωσης πυρητιου, γιατι παμπολα ενυδρεια πολυ ομορφα, εχουν διατομικη επισης, χωρις να βαζουν σταλα θαλασσινο νερο.

ΥΓ Παντως χαριτολογωντας το γραφω οι πολεμιοι του θαλασσινου νερου ολο και κατι καινουγιο γραφετε....μια παθογονοι οργανισμους, μια αλγες, μια ελλειπη στοιχεια, και τωρα βλεπω μπηκε στο παιχνιδι και το πυρητιο....Παρολα αυτα πολλα ενυδρεια πανε σφαιρα με θαλασσινο για πολλα χρονια, και πιστευω πριν σκεφτειτε και αλλους λογους για να μην χρησιμοποιει ο κοσμος θα΄λασσινο, μηπως ηρθε η ωρα να δοκιμασετε και εσεις, πριν γραψετε τιποτα ακομη αρνητικο?:-))

YΓ Για το πολυ θετικο που εγραψα παραπανω(κοπιποδα), μπορει κανεις να με βοηθησει αν οντως βαζω κοππιποδα ή καποιον αλλα μεζε?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε πολέμιος του φυσικού θαλλασινο ειμαι ουτε τιποτα απο ολα αυτα. Το να γνωριζω καποιες διάφορες που εχουν τα συστηματα και να μην απλοποιώ, συνεισφέρει νομίζω στην κουβέντα μας αν μην τι αλλο.

Το γεγονός για την Ερυθρά θάλλασα που βόρεια ειναι απιστευτα ποιο φτωχή επειδη εποικηνωνει με την Μεσόγειο δεν σου εκανε εντύπωση; Η δεν ισχύει οτι υπαρχει πυριτίο και οπως πρότεινα και εγω και ο Tan κανονικά το θαλλασινο νερο πρεπει να περνάει απο uv, άνθρακα και αντιφωσφωρο για να αφαιρέσουμε οργανικά, πυριτίο και λοιπά που ενδεχόμενος να υπαρχουν;

Δεν είπα ποτε οτι ενα ενυδρειο με φυσικό νερο δεν θα παει καλα λογο αυτού. Αλλα δεν μπορεις να αγνοησης οτι αυτοί οι παράγοντες υπαρχουν και δεν ειναι τοσο απλή διαδικασία. Και καποια ρίσκα υπαρχουν. Γνωριζω ενυδρεια που σκάσανε καποιες αλγες απο το πουθενά που εν καιρο τα πνηξαν ολα, δεν μπορω να το αγνόησω. Ισως και καποια παιδια να μην πρόσεχαν οπως θα επρεπε το ενυδρειο τους, αλλα οχι ολοι.

Νερο απο την θάλλασα μας, χρειαζετε αραίωση, συνήθως καποια πρόσθετα σε ca, kh, mg, και καλο θα ηταν να αφαιρέθουν κάποιοι άλλοι παράγοντες οπως το πυριτίο κτλ. Δηλαδή δεν ειναι plug n play.

Σαφώς σαν γνήσιο και original αλάτι θα εχει μια φυσικότητα και μια φρεσκάδα της τάξεως του...2% μάξιμουμ; Οταν τα καλυτερα ενυδρεια στον πλανήτη σκοτώνουν με καλο συνθετικό αλάτι, ειναι τοσο απαραίτητο το φυσικό με τοσο κόπο; Τι παραπανω επι της ουσίας να πάρεις;

Οσο για το πλαγκτόν ναι, πρεπει να υπαρχει σε μια απειροελάχιστη αναλογία. Πολυ βαβουρα για λιγο πλαγκτόν ετσι; Άμα ειναι να μπω στη διαδικασία να βαζω θαλλασινο μονο για αυτο, κάθομαι και καλλιεργώ εγω μονοκυτταρη αλγη, κόπιποδα, αρτεμια και εχω ενα μεγαλύτερο Refugium απο πανω απο το ενυδρειο. Αυτα πιστευω ειναι απείρως ποιο ουσιαστικα και ποιο ευκολα σε βαθος χρονου.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Μαριε επρεπε να καναμε την κουβεντα σε καφε, γιατι βλεπω αρχιζεις να φορτωνεις....Τα γραφω φιλικα και χαριτολογωντας, και αν ειμασταν διπλα τωρα θα γελουσαμε διαφωνοντας....εγω οπως και οι περισσοτεροι, απλα το θερμαινουμε οποτε χρειαζεται και απλα το ριχνουμε. στα μερη μου εχει 2 μηνες που δεν το αραιωνω και μεχρι τον οκτωμβρη που κρυωνει θα παει ετσι, εχω 1026-1027 και προσθετω ελαχιστο μαγνησιο .....τωρα αναφερεις οργανικα που νομιζω καλο κανουν, για το πυρητιο δεν το γνωριζω , σου εγραψα ομως για την διατομικη,

για την ερυθρα το προσπερασα γιατι δεν εχω παει, αλλα φιλος σε γαμηλιο στο σαρ ελ σειχ που ειναι τερμα βορεια, εβλεπε τεραστιες αποικιες απο κοραλια μπροστα ακριβως στα ξενοδοχεια.....

Link to comment
Share on other sites

Αναλογικά είπα. Βόρεια σε σχεση με κεντρική και νότια ερυθρά σε βιοποικιλότητα και πληθυσμούς δεν εχει καμια σχεση.

Οχι δεν εχω φορτώσει, καμια σχεση. Απλα καμια φορα αν εχουμε βρεθεί παθιαζομαι. Μου αρέσουν αυτες οι συζητήσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα μετά από καιρό που το θεμα εχει θαφτεί θέλω να ακούσω αν κανει κανένας αλλαγές απο θάλασσα η είμαι ο μόνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

+1 και εγω μαζι ξεκινησα το 135αρι αποκλειστικα  "ζωντανο νερο"

Έγινε επεξεργασία - sant
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα πέρσι το καλοκαίρι αλλαγή από θάλασσα χωρίς κανένα θέμα. Το χειμώνα σταμάτησα και ξεκινάω ξανά τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα με προσοχη τις εμπειρίες και τις απόψεις σας και σαν πρωταρης στο θαλασσινο θελω τη γνωμη σας.

Τις επομενες μερες ειμαι ετοιμος να ξεκινησω ενα νανοενυδρειο 60λιτρων με ενα ζευγαρι κλοουν. Για τον βραχο σκεφτομουν μονο ζωανθους, μανιταρια και οτι πιο ευκολο υπαρχει για να μην ειναι γυμνος -αντε και καμια γαριδα με σαλιγκαρια για το καθαρισμα.

Το σπιτι μου ειναι 200 μετρα απο τη θαλασσα (Βουλα) και τουλαχιστον 2-3 φορες την εβδομαδα παω για βολτα ποτε στη Βαρκιζα ποτε πιο κατω. Τωρα το καλοκαιρι ακομα πιο κατω προς το Σουνιο για να βρω καμια ησυχη παραλια. Οπως καταλαβαινετε δεν θα ειναι κοπος να κουβαλαω στην επιστροφη και εναν δοχειο νερο.

Βλεποντας ομως πως οι συζητησεις εγιναν σχεδον πριν ενα - δυο χρονια, εχω τις επιφυλαξεις μου αν συνεχιζουν καποιοι ή το γυρισαν στο αλατι για καποιους λογους.

Θελω λοιπον να ρωτησω αν η εμπειρια σας λεει πως μπορει να ξεκινησει ενα τετοιο συστημα με θαλασσινο νερο.

Φανταζομαι πως θα πρεπει να ειναι αραιωμενο με Α/Ο για να ερθει η αλατοτητα στα 1025 ή υπαρχει η πιθανοτητα προσαρμογης τοσο των κλουν οσο και των ζωανθων-μανιταριων στο νερο της θαλασσας?

 

Υπαρχει καποιος φιλος που να παιρνει νερο απο την περιοχη που ανεφερα (απο Βουλα ως Σουνιο) και να εχει προχειρες τις μετρησεις?

 
 
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν ξέρω τις περιοχές που λες είμαι απο Κρήτη αλλα εγω εδω και χρόνια κάνω αποκλειστικά απο θάλασσα αλλαγές χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλά θέλει προσοχή απο που μαζεύεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω μενω Ανδρο. τωρα αρχιζω το ενυδρειο και τις αλαγες απο θαλασσα.οποτε δεν εχω ακομα εμπειρια για να πω αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εδώ και δυο μήνες  έχω ένα μικρο ενυδριο της fluval  το Μ40 53 λίτρα!  για κάποιο λόγο είχα αυξημένα ΝΟ2 και ΝΟ3 και λίγη αμμωνία! (έχω μέσα έναν clown και έναν ερημίτη )

έτσι μου πρότειναν να αντικαταστήσω όλο το νερό με θαλασσινού...έτσι και έγινε......

πείρα νερό από την νέα ηράκλεια βρήκα  μια μαρίνα καμιά 300 μετρά μέσα στην θάλασσα χωρίς βάρκες και βρομιές και πείρα νερό πολύ καθαρό!η νέες μου μετρήσεις είναι :

 

αμμώνια : 0

NO2       : 0-25-0.5

NO3       : 10

PH          : 7.8

phos       : 0 

 

έπρεπε τα ΝΟ2 και ΝΟ3 να είναι 0? μου είπαν ότι όσο περνάνε οι μέρες θα πάνε και τα 2 στο 0 (το εβαλα χτεσ το νερο!) όσο τα βακτήρια πολλαπλασιαζονται .........

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα εδώ και δυο μήνες  έχω ένα μικρο ενυδριο της fluval  το Μ40 53 λίτρα!  για κάποιο λόγο είχα αυξημένα ΝΟ2 και ΝΟ3 και λίγη αμμωνία! (έχω μέσα έναν clown και έναν ερημίτη )

έτσι μου πρότειναν να αντικαταστήσω όλο το νερό με θαλασσινού...έτσι και έγινε......

πείρα νερό από την νέα ηράκλεια βρήκα  μια μαρίνα καμιά 300 μετρά μέσα στην θάλασσα χωρίς βάρκες και βρομιές και πείρα νερό πολύ καθαρό!η νέες μου μετρήσεις είναι :

 

αμμώνια : 0

NO2       : 0-25-0.5

NO3       : 10

PH          : 7.8

phos       : 0 

 

έπρεπε τα ΝΟ2 και ΝΟ3 να είναι 0? μου είπαν ότι όσο περνάνε οι μέρες θα πάνε και τα 2 στο 0 (το εβαλα χτεσ το νερο!) όσο τα βακτήρια πολλαπλασιαζονται .........

 

Το NO2 πρέπει να ειναι 0 φιλε μου για να μην εχεις θεμα με τα ζωντανα σου...

Συνέχισε να κάνεις μετρήσεις καθημερινά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

λοιπον εχω παρατηρησει κατι , οι αλλαγες που κανω ειναι 50 λιτρα σε ενυδρειο 120 λιτρων.

βαζω 45 λιτρα θαλασινο νερο και 5 λιτρα οσμοση. η αλατοτητα πηγαινει 1025.

αλλα οι παραμετροι του νερου πεφτουν. δηλ ειχα ca 430 και 2 μερες μετα την αλλαγη πηγε 400.

στο mg δε μετρησα για να σας πω αλλα απο αλλη φορα που θυμαμαι και εκει υπαρχει μια πτωση.

εσεις εχετε δει κατι τετοιο?

 

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες στο νερο που παιρνεις απο τη θαλασσα,ποιες ειναι?Πριν να το βαλεις στο ενυδρειο σου.

Κανε ενα κοπο και μετρησε τες.

 

Κατ την πολυ ταπεινη μου αποψη και γενικα αλλα και ειδικα,σε αυτα τα λιτρα,δεν θα χρησιμοποιουσα θαλασσινο νερο.

Φυσικα αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν σημαινει οτι πρεπει να την ενστερνιστεις και να αλλαξεις τις ρουτινες σου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Την εποχη αυτη που χρειαζεται να διορθωνεις την αλατοτητα, πρεπει να προσθετεις και απο τα δυαλυματα που χρησιμοπειεις στην bailing, aλλα αυτο θα στο πουν οι μετρησεις στο αραιωμενο θαλασσινο νερο που πρεπει οπως σου ειπε ο Μιχαλης να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα!!! Πως πανε οι αλλαγες απο θαλασσα ειχαμε καμια απωλεια??

Γειά σου φίλε. Γιατί να έχουμε καμία απώλεια? Όλα καλά πάνε.
Link to comment
Share on other sites

Ωραια χαιρομαι!!! Ρωταω γτ και εγω αλλαγες απο θαλασσα κανω αν και ειμαι στην αρχη ακομα.

Θα δουμε πως θα παει!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια χαιρομαι!!! Ρωταω γτ και εγω αλλαγες απο θαλασσα κανω αν και ειμαι στην αρχη ακομα.

Θα δουμε πως θα παει!

Φίλε αν κάνεις τα σωστά πραγματάκια δηλαδή απο που μαζεύεις κτλ δεν θα έχεις πρόβλημα κανένα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις που κανω ειναι πεντακαθαρες.

Αλλα σιγουρα δν υπαρχουν και μικροβια- παθογονοι που δεν μπορουν να φανουν στα τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εχω δεν φοβάμαι πλέον απο τέτοια. Τώρα ζωντανό νερό είναι κάνεις δεν ξέρει πιστεύω τι έχει μέσα το θέμα είναι ότι το βάζουμε πολύ χρόνια τώρα χωρίς θέμα. Πάντως τα κοράλλια κάνουνε πάρτι σε κάθε αλλαγή νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...