Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Παρακολουθώ την συζήτηση με πολυ ενδιαφέρον πραγματικά. Είμαι και εγω στον ενδυασμο και μια λέω να το κανω όταν διαβάζω κάτι θετικό και μια λέω να πάω να αγοράσω αλάτι που μου τελειώνει όταν ακούω κάτι αρνητικό. Το σίγουρο ειναι ότι στήνει ο Κουμπαρος μου ,με πράγματα απο την αποθήκη μου, ενα μικρό 60 λίτρο που εχει ήδη νερό απο την θάλασσα! Οπότε θα σας πω πως πηγαίνει το επόμενο διάστημα!

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη μου,εχεις πολυ δικιο σε αυτο που λες για τις αλγες και το "ευτροφικο νερο".

Το θεμα ομως με τις αλγες ειναι οτι θα δυσκολευτεις να βρεις τροπικο οργανισμο που να φαει μεσογειακες αλγες,ωστε να σου δωσει ενα "χερι βοηθειας" στο να τις ξεφορτωθεις.

Αυτη που ειχα βγαλει εγω δεν την ακουμπησε τιποτα και την ξεφορτωθηκα με πολυ "πεινα" στο ενυδρειο φτανωντας ενα βημα πριν να εξαφανισω και τα κοραλια μαζι(ευτυχως ειχα ελαχιστα).

Επισης θεωρω(θεωρια) οτι λογω ολων αυτων των μεγαλων και πολλων μεταβολων και ιδιαιτερων συνθηκων που εχουμε(εμπορικη και τουριστικη κινηση ,με οτι και να φερνει αυτο),οτι θα ειναι πολυ πιο ανθεκτικες και "σκληρες" σαν ειδη.

Αλλωστε σε ολες τις θαλασσες μας καθαρες η' μη,θα δουμε τα γνωστα φυκια και αυτη την πρασιναδα(τριχοειδης γλυτσα που λεω...χαχα)

Ισως να κανω μεγαλο λαθος...ισως και οχι.

Δεν εχω κατι απτο να στηριξω αυτη την αποψη.

Το γνωριζω αυτο για τα Public aquariums αλλα αυτα ειναι στο εξωτερικο και οχι στην ελλαδα.

Τα public aquariums στην ελλαδα ως επι το πλειστον και ισως αποκλειστικα,εχουν μονο μεσογειακους οργανισμους στα ενυδρεια τους και αν φιλοξενουν τροπικους τα ενυδρεια θα ειναι FISH ONLY και οχι reef.

Αλλα ειλικρινα δεν ξερω καποιο ελληνικο που να τα εχει αυτα και πραγματικα επειδη δεν το γνωριζω,αν καποιος εχει φωτο απο

ελληνικο που να φιλοξενει reef ενυδρειο με φυσικο ελληνικο νερο να το βαλει παιδια.

Να βαζουμε στοιχεια στη συζητηση. :thumbsu:

Επισης πολυ σωστο αυτο που λες για τα Lfs που πουλανε nsw σε μπετονια...αλλα οπως ανεφερες,στην αμερικη.

Το θεμα με τα ενυδρεια με τεχνητο αλατι και το οτι ειναι επιτυχημενο,ειναι αδιαμφισβητητο νομιζω.

Υπαρχουν εκατομμυρια ενυδρεια στον κοσμο που να το αποδεικνυουν.

Το θεμα με το ΕΛΛΗΝΙΚΟ nsw ειναι πολυ πισω σε καταγραφη,δεδομενα,στοιχεια,φωτο,αναφορες και το βασικο για εμενα προσωπικα εικονα και απαιτησεις κτλ.

Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι ολοι κυνηγαμε τα ιδια πραγματα,αλλοιμονο.Δεν υπαρχει κανονας στο ομορφο ενυδρειο!

Υπαρχουν πολλες μεθοδοι φιλτρανσης και γενικοτερα λειτουργειας των θαλασσινων ενυδρειων που εχουν καταρριφθει και ολες,αρχικα στη θεωρια θα δουλευαν και ομως μετα απο καποια χρονια αποδειχτηκε οχι μονο οτι ηταν ανουσιες αλλα και οτι μερικες εκαναν κακο.

Αρα με βαση αυτο θεωρω πως ενα σχετικο ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ σε οτιδηποτε αφορα στην λειτουργια ενος θαλασσινου ενυδρειου ειναι ακρως απαραιτητη προυποθεση για να εχει βαση μια θεωρια,ισχυρισμος,εφαρμογη κτλ

Το να πηγαινουν καποια πραγματα καλα για 2-3-6 μηνες δεν ειναι επιχειρημα κατα την ταπεινη μου αποψη,ειδικα με τα sps και σε μικροτερο βαθμο τα Lps και σε ακομα μικροτερο τα μ****α.

Οχι μονο με το ΕΛΛΗΝΙΚΟ nsw αλλα γενκοτερα με οποιαδηποτε μεθοδο.

Π.χ το στεγνωμα του ενυδρειου απο θρεπτικα(με τη βοτκα π.χ) δεν θα συμβει αμεσως αλλα θα παρει καποιο χρονο.

Δεν μιλαω για τις περιπτωσεις που θα γινει σωστη χρηση της.

Για να μη βαζω ολες αυτες τις φωτο των χιλιαδων παρομοιων ενυδρειων οπως αυτο του ταυλανδου(φυσικα οχι ενυδρεια φωτοβολιδες και στημενα για διαφημιση)...ας μου δωσει καποιος 5-10 φωτο... ενυδρειων αντιστοιχης εικονας και απαιτησεων....που να χρησιμοποιει ΕΛΛΗΝΙΚΟ nsw.

Με την τελευταια παραγραφο σου γρηγορη συμφωνω 100% και πραγματικα η kiss ειναι η καλυτερη μεθοδος και για εμενα προσωπικα :thumbsu:

Νικο μην διστασεις να το κανεις φιλε.

Ο καθενας κανει οτι θελει με το ενυδρειο του,τον τροπο που θα το λειτουργησει και την τσεπη του.

Βαζεις κατω τα κριτηρια και τις απαιτησεις-ενυδρειο που θες να κανεις και αποφασιζεις αναλογα! :thumbsu:

Τι να πω.....μακαρι να αλλαξουμε τα δεδομενα του χομπυ και να καταφερουμε με επιτυχια να κραταμε ενυδρεια σαν

FTS.jpg

ftssm.jpg

H' σαν αυτα....

http://www.aquazone.gr/forums/topic/82801-aaia-iiinoei-aaioaenaaei/

η' σαν αυτα

http://reefkeeping.com/joomla/index.php/totm-list

...με ΕΛΛΗΝΙΚΟ nws.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη για πιστευεις οτι το νερο πχ της καλιφορνια (που συκευαζετε) ή της αδελαιδας ή αλλων θαλασσων-ωκεανων στις οποιες δεν υπαρχουν κοραλλιογενεις υφαλοι ειναι καλυτερο απο των ελληνικων νερων και γενικοτερα της μεσογειου για χρηση sε reef?

Link to comment
Share on other sites

μιχαλη εγω βαζω 1,5 χρονο τωρα μονο απο θαλασσα και το ενυδρειο παει καλα αν εξαιρεσης το κυανο που περναω τωρα.δεν μπορω να βαλω φωτο απο το κιν.γιατι μου λεει ειναι μεγαλες οι φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη φτιάξε ένα ccount στο photobucket και κάνε copy το img code εδώ! ;)

κωστα εχω μεσανυχτα σε αυτα.δεν ξερω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη για πιστευεις οτι το νερο πχ της καλιφορνια (που συκευαζετε) ή της αδελαιδας ή αλλων θαλασσων-ωκεανων στις οποιες δεν υπαρχουν κοραλλιογενεις υφαλοι ειναι καλυτερο απο των ελληνικων νερων και γενικοτερα της μεσογειου για χρηση sε reef?

Θεωρω πως ναι γρηγορη μου και συγκεκριμενα στις τιμες(δεν χρειαζονται προσθαφαιρεσεις) και στο ποσο "πλουσιες" ειναι και τι ακριβως περιεχουν(κατα την ταπεινη μου αποψη...το πιο σημαντικο κομματι).

Ειδικα απο του αλιμου 100%!

Αν εχεις καθολου χρονο βαλε μου καποια Link απο lfs ανα τον κοσμο που πουλανε συσκευσμενο νερο για να ειμαστε πιο συγκεκριμενοι! :thumbsu:

Δεν ειναι οτι δεν σε πιστευω(προς θεου,αλλωστε το εχω διαβασει και εγω απο χομπυστες οτι παιρνουν τετοιο νερο αλλα μονο απο αυστραλια) απλα για να εχουμε ποιο πολλα στοιχεια.

Και μια σημειωση.απλα για να μην παρεξηγουμαι....τις αποψεις μου λεω και δεν επιμενω(οπως κανενας φυσικα απο τα παιδια που κανουμε την κουβεντα :bow: ) οτι πρεπει ολοι να απαρνουμαστε το ελληνικο nsw.

Προσωπικα ακομα και χρματα να μην ειχα για αλατι,θα προτιμουσα να σεταρω ετσι την φιλτρανση ωστε να μην χρησιμοποιησω ελληνικο nsw...ακομα και αν εμενα στους παξους-αντιπαξους(αααααχ...πανεμορφοι).

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να κανουν ολοι το ιδιο :thumbsu:

μιχαλη εγω βαζω 1,5 χρονο τωρα μονο απο θαλασσα και το ενυδρειο παει καλα αν εξαιρεσης το κυανο που περναω τωρα.δεν μπορω να βαλω φωτο απο το κιν.γιατι μου λεει ειναι μεγαλες οι φωτο.

Βαγγελη να εισαι σιγουρος φιλε πως το ενυδρειο σου το εχω σιγουρα αναμεσα στα 2(δεν μπορω να αναφερω μονος μου το αλλο) που περιμενω πως και πως να συνεχισει ετσι(εστω και απο μια "κλεφτη" φωτο που ειχα δει χαχαχα).

Ισως ειναι απο τα καλυτερα Mixed reef με ελληνικο nsw....το μονο που μενει ειναι αντοχη στο χρονο!

Αν μπορεσεις και εχεις φωτο απο την αρχη(ειδικα στο κομματι των κοραλιων) του ενυδρειου να συνεισφερεις θα ηταν πολυ καλο για το θεμα μας :thumbsu:

Κανεις αποκλειστικα αλλαγες νερου απο τη θαλασσα η' βαζεις και τεχνητο?

Ποια ειναι τα κοραλια-ειδη- που εχεις απο την αρχη μεχρι σημερα?

Για το κυανο φιλε μην ανησυχεις....και εγω που χρησιμοποιω τεχνητο μια χαρα εχω :thumbsu:

Απλα στις αιτιες δεν μπορω να βαλω το nsw αφου δεν το χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το προβλημα με τις συζητησεις αυτου του τυπου ειναι πως επειδη προκειται για χομπι και οχι επιστημονικη ερευνα, οτι και να λεμε προς το παρον μενει στο επιπεδο της εικασιας (εστω και αιτιολογημενης). Ακομα και αν καποιος εχει εκπληκτικο ενυδρειο με τη μια μεθοδο, δεν μπορει να ξερει πως θα ηταν αν ακολουθουσε ακριβως τις ιδιες ρουτινες και αλλαζε μονο το νερο σε φυσικο ή συνθετικο.

Παντως ως προς τη συσταση του μεσογειακου νερου απο χημικης αποψης επαναλαμβανω οτι ειναι ιδιο με τα υπολοιπα. http://www.marinebio.net/marinescience/02ocean/swcomposition.htm " The interesting thing about this dissolved salt is that it is always made up of the same types of salts and they are always in the same proportion to each other (even if the salinity is different than average)" Αυτο το βρηκα οπου εψαξα για λινκς στο ιντερνετ και μαλιστα κατι που με εξεπληξε ειναι οτι ανακαλυφθηκε πριν πανω απο 120 χρονια! Αρα αυτο που μενει να δουμε ειναι τι γινεται ως προς την επιμολυνση με βαρεα μεταλλα, φυτοφαρμακα, παρασιτα κλπ γιατι αυτος ειναι πρακτικα λογος για να μην χρησιμοποιει κανεις μεσογειακο νερο.

Δεν πρεπει ομως να ξεχναμε οτι οσο μια μεθοδος αποκτα δημοτικοτητα, τοσο ραφιναρεται και γινεται καλυτερη. Πχ η χρηση αλατιου οδηγησε τις εταιρειες να εφευρουν αλατια με αλλες τιμες ca, alk, με πηγη ανθρακα κτλ και εμας σε ρουτινες του τυπου αγορασε ΑΟ και TDS meter για να φτιαχνεις νερο, ανακατεψε το μια μερα πριν, οχι νερο στο αλατι αλλα αντιστροφα κτλ. Δυστυχως τετοιο ραφιναρισμα δεν υπαρχει στο φυσικο νερο, αλλα ειναι μαζεμα και μεσα ή αποθηκευση και μεσα. Αν ομως αυριο η tunze εβγαζε αντι για ΑΟ ενα "water processing station" που θα εκανε τα εξης στο φυσικο νερο: το περνουσε απο φιλτρο 5 micron-UV-μετα ριχναμε 1 ταμπλετα με prazipro και κοκτεηλ αντιβιοτικων και μετα περνουσε απο ενεργο ανθρακα, θερμανση και μεσα στο ενυδρειο, ποιος δεν θα εμπαινε στον πειρασμο να το δοκιμασει?

Έγινε επεξεργασία - nemo_nick
Link to comment
Share on other sites

μιχαλη ειναι το δευτερο ενυδρειο που βαζω αποκλειστικά νερο απο θαλασσα,το πρωτο ηταν 100 λιτρα πριν 2,5 χρονια και το μετέφερα στο 200+70 σαμπ.με της φωτο δεν τα παω καλα.τωρα 3-4 μηνες εχω βαλει και πολλα σκληρα και πανε ωραια θα δω αυριο τι θα κανω να βαλω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα το δοκίμαζα 100%!!!Αν είχα τα λεφτά να το αγοράσω βεβαίως βεβαίως......

Χεχε εγω παλι θα περιμενα τους δαιμονιους κινεζους...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το προβλημα με τις συζητησεις αυτου του τυπου ειναι πως επειδη προκειται για χομπι και οχι επιστημονικη ερευνα, οτι και να λεμε προς το παρον μενει στο επιπεδο της εικασιας (εστω και αιτιολογημενης). Ακομα και αν καποιος εχει εκπληκτικο ενυδρειο με τη μια μεθοδο, δεν μπορει να ξερει πως θα ηταν αν ακολουθουσε ακριβως τις ιδιες ρουτινες και αλλαζε μονο το νερο σε φυσικο ή συνθετικο.

Τρομερα σωστη τοποθετηση...συμφωνω 100%!

Παντως ως προς τη συσταση του μεσογειακου νερου απο χημικης αποψης επαναλαμβανω οτι ειναι ιδιο με τα υπολοιπα. http://www.marinebio.net/marinescience/02ocean/swcomposition.htm " The interesting thing about this dissolved salt is that it is always made up of the same types of salts and they are always in the same proportion to each other (even if the salinity is different than average)" Αυτο το βρηκα οπου εψαξα για λινκς στο ιντερνετ και μαλιστα κατι που με εξεπληξε ειναι οτι ανακαλυφθηκε πριν πανω απο 120 χρονια! Αρα αυτο που μενει να δουμε ειναι τι γινεται ως προς την επιμολυνση με βαρεα μεταλλα, φυτοφαρμακα, παρασιτα κλπ γιατι αυτος ειναι πρακτικα λογος για να μην χρησιμοποιει κανεις μεσογειακο νερο.

Η χημεια μπορει να ειναι η ιδια,το θεμα ειναι οτι τα επιπεδα των τιμων ειναι διαφορετικα και χρειαζονται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μετρησεις πριν μπει το ελληνικο nsw στο ενυδρειο μας.

Η τελευταια προταση σου ειναι ακρως ουσιαστικη και δυστυχως δεν μπορουμε να μετρησουμε τιποτε απο αυτα(τουλαχιστον οχι με ενυδρειακα τεστ)

Δεν πρεπει ομως να ξεχναμε οτι οσο μια μεθοδος αποκτα δημοτικοτητα, τοσο ραφιναρεται και γινεται καλυτερη. Πχ η χρηση αλατιου οδηγησε τις εταιρειες να εφευρουν αλατια με αλλες τιμες ca, alk, με πηγη ανθρακα κτλ και εμας σε ρουτινες του τυπου αγορασε ΑΟ και TDS meter για να φτιαχνεις νερο, ανακατεψε το μια μερα πριν, οχι νερο στο αλατι αλλα αντιστροφα κτλ. Δυστυχως τετοιο ραφιναρισμα δεν υπαρχει στο φυσικο νερο, αλλα ειναι μαζεμα και μεσα ή αποθηκευση και μεσα. Αν ομως αυριο η tunze εβγαζε αντι για ΑΟ ενα "water processing station" που θα εκανε τα εξης στο φυσικο νερο: το περνουσε απο φιλτρο 5 micron-UV-μετα ριχναμε 1 ταμπλετα με prazipro και κοκτεηλ αντιβιοτικων και μετα περνουσε απο ενεργο ανθρακα, θερμανση και μεσα στο ενυδρειο, ποιος δεν θα εμπαινε στον πειρασμο να το δοκιμασει?

Δεν εχεις και αδικο και θα ηταν μια παρα πολυ ωραια "δυνατοτητα" αλλα νικο το νερο θα ηταν τοσο αποστειρωμενο

που θα εχανε ολα αυτα που πιστευουμε οτι παιρνουμε με το ζωντανο ελληνικο Nsw.

Θα γινω "σαλιαρης" και θα πω ενα πολυ μεγαλο μπραβο οχι μονο για το επιπεδο της συζητησης αλλα και για τη συμμετοχη ολων των παιδιων που παιρνουν μερος σε αυτη :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καθολου χρονο βαλε μου καποια Link απο lfs ανα τον κοσμο που πουλανε συσκευσμενο νερο για να ειμαστε πιο συγκεκριμενοι! :thumbsu:

http://www.catalinawater.com/Product.html

Παντως ως προς τη συσταση του μεσογειακου νερου απο χημικης αποψης επαναλαμβανω οτι ειναι ιδιο με τα υπολοιπα. http://www.marinebio.net/marinescience/02ocean/swcomposition.htm " The interesting thing about this dissolved salt is that it is always made up of the same types of salts and they are always in the same proportion to each other (even if the salinity is different than average)"

Ακριβως αυτο, τωρα οτι σαν χωρα εχουμε καθαρα νερα δεν το θεωρω απλα φημη και φυσικα δεν αναφερομαι σε Αλιμο, πειραια, και θερμαικο αλλα στις αμετρητες παραλιες που βουταμε αφοβα,εκει πσιτευω δεν εχουμε παραπανω αν οχι λιγοτερα βαρεα μεταλλα απο αυστραλια καλιφορνια κτλ

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερώτηση; Ο βασικό λόγος που δεν υπάρχουν Κοραλια στην Ελλάδα ειναι η αλατοτητα ή η ένταση του ήλιου;;; Αν η μεσογειος ηταν στον Ισημερινό θα είχαμε Κοραλια; Ή αν είχαμε αλατοτητα 1025 θα υπήρχαν Κοραλια;

Link to comment
Share on other sites

http://www.catalinawater.com/Product.html

Ακριβως αυτο, τωρα οτι σαν χωρα εχουμε καθαρα νερα δεν το θεωρω απλα φημη και φυσικα δεν αναφερομαι σε Αλιμο, πειραια, και θερμαικο αλλα στις αμετρητες παραλιες που βουταμε αφοβα,εκει πσιτευω δεν εχουμε παραπανω αν οχι λιγοτερα βαρεα μεταλλα απο αυστραλια καλιφορνια κτλ

Ακριβως απεαντι απο την california ειναι η hawaii...worldmap.jpgcana.gif

Γρηγορη η california βρεχεται απο τον ειρηνικο ωκεανο ....και χωρις να ειναι σχετικα κλειστο συστημα οπως η μεσογειος.....

250px-Mediterranian_Sea_16.61811E_38.991

t2-4map.gif

Ναι απο το νερο της catalina water company θα εβαζα nsw.

Απεναντι απο την california και στον ιδιο ωκεανο ζουν ολα αυτα τα τροπικα ψαρια και κοραλια που βαζουμε στα ενυδρεια μας(hawaii,αυστραλια,fiji κτλ)...πολυ κοντα στα οποιοδηποτε καθαρα νερα της ελλαδος δεν ζει κανενας τροπικος οργανισμος.

Κατα την ταπεινη μου αποψη αλλο μια καθαρη παραλια οπου κανεις αφοβα μπανιο και αλλο η καθαρη παραλια που παιρνεις νερο για να ζησουν εκει οργανισμοι που σε αυτη την παραλια δεν εζησαν-θα ζουσαν ποτε.

Φυσικα ομως στα ενυδρεια μας εχει αποδειχτει οτι μπορουν να ζησουν τροπικα ψαρια,με διορθωμενη αλατοτητα ελληνικου nsw.

Αυτο ειναι αλλο κομματι.

Αναφερομαι περισσοτερο στα κοραλια στο παρων post.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερώτηση; Ο βασικό λόγος που δεν υπάρχουν Κοραλια στην Ελλάδα ειναι η αλατοτητα ή η ένταση του ήλιου;;; Αν η μεσογειος ηταν στον Ισημερινό θα είχαμε Κοραλια; Ή αν είχαμε αλατοτητα 1025 θα υπήρχαν Κοραλια;

Νικο ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ(δυστυχως δεν ειμαι θαλασσιος βιολογος η' κατι που θα εκανε επιστημονικα ορθη την αποψη μου) πως ειναι...

-η αλλατοτητα οπως ειπες

-Οι θερμοκρασιες και η διαρκεια τους.Τελειως διαφορετικες εποχες και διαρκεια συμβαλουν σε αυτα.

-Το ποσο πλουσια σε τροφη(κοραλιων) ειναι τα νερα του ισημερινου σε σχεση με τα δικα μας

Αφου ειναι τοσο μα τοσο διαφορετικοι οι οργανισμοι που εμπλουτιζουν το νερο του,με αυτη.

-Ισω να εχουμε διαφορετικους,περισσοτερους και πιο επιθετικους οργανισμους που θα τα ετρωγαν-εκαναν κακο γενικοτερα

edit

Καποιον απο αυτους ισως να εισαγουμε κατα λαθος στο ενυδρειο με την αλλαγη.

Ισως να λεω κουταμαρες... :unsure:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται γιατί η Μεσόγειος είναι τόσο αλμυρή?

Λοιπόν, από τις γεωλογικές ανακατατάξεις που πέρασε ο πλανήτης μας όλα αυτά τα εκατομμύρια χρόνια της δημιουργίας του, η λεκάνη της Μεσογείου ήταν σχετικά απομονωμένη από τους υπόλοιπους ωκεανούς.
Υπήρχαν μεγάλοι περίοδοι που "ξεράθηκε" αρκετές φορές, συσσωρεύοντας όλα τα στοιχεία που υπήρχαν στο νερό σε στερεά μορφή.

Όταν επανερχόταν, όλα αυτά τα στοιχεία διαλυόταν και πάλι με αποτέλεσμα στην σημερινή της κατάσταση να περιέχει περισσότερο αλάτι.

Άλλωστε όλες οι "κλειστές" θάλασσες είναι πιο αλμυρές για τον ίδιο ακριβώς λόγο και πάρτε ως παράδειγμα την μαύρη θάλασσα η οποία έχει πολύ υψηλά ποσοστά αλατότητας.

Μη ξεχνάτε κιόλας ότι αυτός ο υδάτινος όγκος συνδέεται με την Μεσόγειο και μάλιστα βρίσκεται σε υψηλότερο επίπεδο απ ότι η Μεσόγειος.
Πιθανότατα η σύνδεση αυτή διαμορφώνει και την αλατότητα της μεσογείου σε συνδυασμό με τα δικά της συσσωρευμένα αλάτια !!!

Στη φωτογραφία φαίνεται πολύ καθαρά τι "παίζει" με αυτό το κλειστό σύστημα.... (όπως λέει και Μιχάλης παραπάνω.)

post-13206-0-93914700-1390541623_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βαγγελη :thumbsu:

Πολυ ομορφο το ενυδρειο,φτου φτου.

Τα sps ποσο καιρο τα εχεις μεσα?Ρωταω επειδη βλεπω οτι οι εποξικες δεν εχουν πιασει ακομα κοραλινη.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια παρατήρηση

μιλάτε για διαφορές μεταξύ χημείας και καθαρότητας των νερών μεσογείου και π.χ. ωκεανών αλλά υπάρχει και η ερυθρά θαλασσα

με άπειρα κοράλλια με αλατοτητα απο 1025 και βόρεια 1027.Έχω βουτήξει παρα πολλες φορές και τα νερά σε καμία περίπτωση δεν ειναι πιο

καθαρά απο τα δικά μας.Η μονη διαφορά ειναι η θερμοκρασία, που είναι κοντά στα ενυδρεία μας όλο σχεδόν το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στη συζητηση φιλε charlie :thumbsu:

Εχεις καποια φωτο απο τις βουτιες σου?Δεν αμφιβαλω φιλε μου(σε καμια περιπτωση) απλα θα δωσεις μια ακριβη εικονα τι εννοεις

οτι τα νερα δεν ειναι πιο καθαρα απο τα δικα μας.

Γιατι αυτη η οποια "βρωμια" η' εικονα εβλεπες να ηταν θρεππτικα(οτιδηποτε)

Βασικα εμεις φτανουμε εδω αλατοτητα μεχρι και 1,032(μετρημενο απο δικες μου αλλαγες νερου)

Οποτε με βαση αυτο, περα απο τη θερμοκρασια βαζω μεσα και την αλατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βαγγελη :thumbsu:

Πολυ ομορφο το ενυδρειο,φτου φτου.

Τα sps ποσο καιρο τα εχεις μεσα?Ρωταω επειδη βλεπω οτι οι εποξικες δεν εχουν πιασει ακομα κοραλινη.

μιχαλη ευχαριστω φιλε μου για τα καλα σου λογια.εχω καποια σκληρα μεγαλα κανενα χρονο τωρα αλλα τα μετεφερα σε αλλες θεσεις γιατι αλαξα το στισιμο του βραχου και τα ξανακολισα,εχω και φραγκακια 2-3 μηνων τωρα.εχω και καποιες φωτο παλιες να δουμε την διαφορα αλλα ειναι μεγαλες και δεν μπορω τωρα να της βαλω αλλα της επομενες μερες θα της ανεβασω..

Link to comment
Share on other sites

Τι ευχαριστεις βρε βαγγελη μου...εγω σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να ανεβασεις φωτο!

Εξαλλου ενα τετοιο ενυδρειο μονο για μπραβο ειναι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...