Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Νικο ειχα παρει σχεδον απο ολα τα βραχωδη σημεια που ειχα σχετικα ευκολη προσβαση απο την "τρυπα του καραμανλη" και μετα.

Οταν λεω βρωμικο εννοω σαν εικονα.

Εφτανα μεχρι εκει και εβρισκα το σημειο να ειναι γεματο φυκια,λαδιες,σκουπιδακια πολλες φορες κτλ

Φυσικα αναγκαζομουν να αλλαξω σημειο και πολλες φορες γυρναγα και πισω....και δεν μενω και κοντα :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο εγώ θα έρθω να πω και την εμπειρία μου στους υφάλους την Ταυλάνδης.Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι μπορεί να βρει κανείς μέσα στο νερό....κυλίδες αντιλιακών,διάφορα μεταλλικά και ξύλινα πράγματα να επιπλέουν,βάρκες να στέλνουν ότι μπορείτε να φανταστείτε από σκουπίδια μέσα στο νερό,αποτσίγαρα και εννοείτε μια απέραντη θολούρα....

Αυτά όμως μόλις βούταγες τα ξεχνούσες.....

Στο μέτρο και κάτω υπήρχε άλλο έργο....τεράστια (κυριολεκτικά) sps με απίστευτα χρώματα,γιγαντιαίες μοντιπόρες,ολόκληρες αποικίες από clam που το καθένα εύκολα ζύγιζε 10 κιλά και γενικώς απίστευτη ζωή και χρώμα....

Από ψάρια δε,άλλο πράγμα....ακόμα θυμάμαι (και θα μου μείνει για μια ζωή) ότι καθόμουν στην παραλία και πετούσα pringles (ναι καλά διαβάσατε) σε mata tangs,damsels,puffers και κάθε λογής τροπικό ζωντανό και αυτά να κάνουν σαν τρελά...οπότε,μην αποστειρώνετε εντελώς τα ζωντανά...δεν φαντάζεστε τι μπορούν να αντέξουν.....!

Δεν λέω βέβαια να πάρουμε νερό από κανέναν βόθρο ή από τα λιμανάκια,αλλά αν δείτε και τίποτε μικροσκουπιδάκια κάπου εκεί τριγύρω,δεν χάθηκε και ο κόσμος!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Ο φόβος δεν είναι τόσο αν τα "σκουπιδάκια" αυτά είναι τροφή ή κάτι ακίνδυνο, αλλά αν μεταφερθεί κάποιο παράσιτο ή ασθένεια με το νερό που δεν φαίνεται καν με το μάτι.

Από την άλλη δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης με την ανοιχτή θάλασσα και με ένα κλειστό σύστημα όπως είναι το ενυδρείο μας

Και εγώ για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα έκανα αλλαγές από θάλασσα, και πάντα αυτός ήταν ο φόβος μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πλέον μετά από 4μηνες λειτουργίας του νάνο μου και αλλαγών που πλέον είναι του 50%, ο φόβος μου μετά την απώλεια των ψαριών μου, είναι να μην αγόρασω ψάρια φαινομενικά υγιεστατα αλλά στην πρώτη στραβη εκδηλωσουν την ασθένεια που κουβαλουν, ή να μηνεισαγω καμία απταισια ή κάτι αλλο στομαροντας με κοραλια... την θάλασσα δεν την φοβάμαι καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Εχει σκεφτει κανεις παιδια γιατι δεν εχουμε κοραλια στη μεσογειο?

Γιατι η συζητηση μας αφορα στο αν θα παρουμε νερο απο τη θαλασσα της ελλαδας....και οχι της αυστραλιας η' της ταυλανδης(εκει αλλαζει το πραγμα).

Κοραλια φυσικα και εχουμε αλλα σε τεραστιο βαθμο δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που βλεπουμε στους υφαλους....

Δεν ειναι μονο οι πολυ μεγαλες μεταβολες στις θερμοκρασιες(ανα εποχη) μας αλλα ουτε μονο η αλατοτητα μας η οποια μπορει να φτανει και το 1,032...

Ειναι και αλλα πραγματα οπως το οτι το κλιμα μας γενικοτερα ειναι μεσογειακο και οχι τροπικο...που αυτο εχει πολυ μεγαλη σημασια οχι μονο στο περιβαλλον που ζουν τα κοραλια αλλα και τις συνθηκες και την ποιοτητα του νερου.

Επισης ειναι τελειως διαφορετικα σαν οικοσυστηματα και "λειτουργια" το αιγαιο πελαγος και οι ωκεανοι...

Το νερο στους ωκεανους φλιτραρεται απο τελειως διαφορετικους οργανισμους και ανανεωνεται με πολυ διαφορετικα ρευματα απο τα δικα μας...

Επισης οι οργανισμοι οι οποιοι διαμορφωνουν τη συσταση,τα ιχνοσοιχεια και την τροφη για κοραλια και ψαρια ειναι τελειως μα τελειως διαφορετικοι.

Πολλα απο αυτα τα ιχνοσοιχεια η' τροφες που αποτελουν βασικη πηγη διατροφης των κοραλιων προερχονται απο τα ιδια τα κοραλια η' απο σπογγους η' απο την αποσυνθεση συγκεκριμενων οργανισμων η' ειδη και ποσοτητα ψαριων,που εμεις δεν θα εχουμε και δεν ειχαμε ποτε στις θαλασσες μας.

Αυτο σημαινει πως το δικο μας νερο δεν ειναι και τοσο πλουσιο οσο νομιζουμε και το φυτοπλανγκτον η ζωοπλανγκτον που νομιζουμε οτι παιρνουμε ειναι ελαχιστο ωστε να παει το ενυδρειο μας σε αλλο επιπεδο.

Οταν οι εταιριες που παρασκευαζουν αλατια ξεκινησαν την παραγωγη πριν αρκετα χρονια για να δουν τι ιχνοστοιχεια περιεχει το νερο της θαλασσας ωστε να τα βαλουν στο αλατι τους και να ειναι εφικτο η' ακομα πιο ευκολο να κραταμε ζωντανα τα κοραλια στα ενυδρεια μας.......εκαναν τις μετρησεις-αναλυσεις απο τις θαλασσες-ωκεανους που ΖΟΥΝ-ΕΥΗΜΕΡΟΥΝ τα κοραλια και ΟΧΙ απο τη μεσογειο.

Για παραδειγμα το tropic marine pro(τυχαιο παραδειγμα επειδη εχω το κουτι μπροστα μου...δεν εχω ποσοστα δυστυχως την tmc αλλα ουτε και απο τους εισαγωγεις στην ελλαδα-αυτο για τις παντα καλοπροεραιτες κουτσομπολες :bbq: -)......ΕΓΓΥΑΤΑΙ οτι εχει τα παρακατω 70 ιχνοστοιχεια....

Aluminium Europium Mercury Silicon

Antimony Fluorine Molybdenum Silver

Arsenic Gadolinium Neodymium Strondium

Barium Gallium Nickel Tantalum

Beryllium Germanium Niobium Tellurium

Bismuth Gold Nitrogen Terbium

Boron Hafnium Osmium Thallium

Bromine Holmium Palladium Thorium

Cadmium Indium Platinum Thulium

Carbon Iodine Praesodymium Tin

Cerium Iridium Rhenium Titanium

Caesium Iron Rhodium Tungsten

Chromium Lanthanum Rubidium Vanadium

Cobalt Lead Ruthenium Ytterbium

Copper Lithium Samarium Yttrium

Dysprosium Lutetium Scandium Zinc

Erbium Manganese Selenium Zirconium

Δεν ξερω αν τα περιεχει ολα αυτα αλλα μια εταιρια αναλαμβανει την ΕΥΘΥΝΗ να εγγυηθει πως τα παριεχει.

Οποιος ειναι καχυποπτος.....μετραει και αν δεν εχει κατι απο αυτα,τους "γλενταει".

Εχει κανει καποιος αναλυση να δει αν το ΔΙΚΟ μας ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ νερο τα περιεχει ολα αυτα,που για να υπαρχουν στο φυσικο περιβαλλον στο οποιο ΖΟΥΝ αυτα τα κοραλια σημαινει οτι σε μικρο η μεγαλο βαθμο τα χρειαζονται-χρησιμοποιουν τα κοραλια σε καποια απο τις λειτουργιες τους?

Ποιος μπορει να εγγυηθει οτι το νερο απο τον αλιμο τα περιεχει ολα αυτα?

Και να δεχτω οτι τα υπολοιπα αλατια δεν τα περιεχουν και τα 70 ιχνοστοιχεια.....περιεχουν ομως πανω απο τα μισα.

Οποτε ξερει καποιος αν εχει το νερο στην αναβυσσο Palladium(δεν ξερω καν τι ειναι :thumbsu: ) και σε τι συγκεντρωση?

Μπορει η απουσια του απο το νερο της αλλαγης,σε βαθος χρονου να προκαλει "θεματα" μικρα η' μεγαλα σε ενα κοραλι.

Ειμαστε σιγουροι οτι οι δικοι μας οργανισμοι και τα ιδια τα βραχια,η αμμο μας,δεν απελευθερωνουν ουσιες τις οποιες δεν μπορουμε να δουμε η' να μετρησουμε και ειναι ικανες να βλαψουν μακροπροσθεσμα η' βραχυπροθεσμα τα κοραλια μας?

Και αυτα που ισως να μπουν εν αγνοια μας στο ενυδρειο θα μπορεσουν να αφαιρεθουν απο καποιο εξοπλισμο-υλικα(η' απλα με μελλοντικες αλλαγες νερου) η' θα μεινουν για πολυ καιρο να μας ταλαιπωρουν ακομα και αν γυρισουμε σε τεχνητο αλατι?

Σε ενα αλλο πολυ σημαντικο κομματι.....Ολα τα πραγματα στο χομπυ(μεθοδοι φιλτρανσης,εξοπλισμος,συντηρηση κτλ κτλ) αποδεικνυεται αν εχουν αποτελεσμα σε ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ....

Ποσα ενυδρεια mixed reef που χρησιμοποιουν θαλασσινο νερο δουλευουν για πανω απο 3-4 χρονια συνεχομενα και με τι εικονα?

Παγκοσμιως(απ'οσο εχω δει τουλαχιστον ολα αυτα τα χρονια) δεν υπαρχουν πανω απο 20?-30?-40? ενυδρεια που να δουλευουν απροβληματιστα για πανω απο 3-4-5 χρονια.....και μιλαμε για εκκατομυρια χομπυστες ολα αυτα τα χρονια...

Και αυτα τα 4-5 ενυδρεια που εχω διαβασει ηταν στην αυστραλια κυριως και οχι στην αργυρουπολη.

Μεχρι στιγμης δεν εχω δει να μπαινει καποιος με φωτο και αποδειξεις και να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ πως "βρε παιδια εγω δεν εχω προβλημα με το νερο του αλιμου.Ολα πανε ρολοι τα τελευταια 3-4 χρονια....να ΦΩΤΟ πως ξεκινησε το ενυδρειο και να πως εγιναν τα κοραλια μετα απο 3-4 χρονια"....

Δεν θελω να προσβαλω κανεναν αλλα προσωπικα σαν ξινος μιχαλης δεν δεχομαι ως επιχειρημα το "εγω ρε παιδια βαζω για 5 μηνες δικο μας νερο και δεν εχω κανενα θεμα".

Γιατι προσωπικα ξερω πολλα ατομα που αντιμετωπισαν αρκετα προβληματα με τα ενυδρεια τους επειδη εβαζαν νερο απο τις θαλασσες μας αλλα τα εκαναν "γαργαρα"....γιατι...γιατι...γιατι....ειμαστε ελληναρες!

Παντα δυσκολο να παραδεχτουμε οτι κατι που υποστηριζουμε.....δεν μας "πηγε".

Τα προβληματα που ειχαν ηταν κυριως...

-Ανεξηγητες αλγες οι οποιες δεν εφευγαν με τιποτα.Εμοιαζαν με τριχοειδης αλλα σαν "γλυτσα".

Ειναι λογικο οταν μπει στο ενυδρειο μας μια αλγη που εχει συνηθισει σε απιστευτες διακυμανσεις σε τιμες να εχει επισης απιστευτες αντοχες....και ειναι φυσικο να δυσκολευτουμε ακομα περισσοτερο ενα τροπικο ψαρακι να φαει εναν μεσογειακο οργανισμο....

-Ανεξηγητες νεκρωσεις κυριως σε sps οι οποιες σταματαγαν με το που το γυριζαν στο τεχνητο αλατι εστω και για λιγο.

Αυτο συμβαινει και με τεχνητο αλατι αλλα ψαχνεις για αλλες αιτιες....το φυσικο θαλασσινο νερο μας ειναι ακομα ενα μεγαλο "μπορει και να φταιει αυτο",στην διαδικασια του "γιατι νεκρωνει η acro?"

-Εισαγωγη μεσογειακων οργανισμων που δεν ειχαν ιδεα τι ειναι και τι ηταν ικανα να προκαλεσουν

Απο την αλλη δεν εχω ακουσει ποτε να παιρνει καποιος σε fish only νερο απο τις θαλασσες μας και να χανει τα ψαρακια του.

Προσωπικα σε fish only και αν εμενα κοντα σε θαλασσα ΙΣΩΣ και να εβαζα δικο μας νερο.

Και παλι δυσκολα θα ρισκαρα γιατι(οπως αναφερηκε απο αλλα παιδια) ισως να εισηγαγα ενα παθογονο οργανισμο.

Οι βενζινες,η κουραση για το πηγαινε-ελα,τα χρηματα για τα προιοντα που ισως χρειαστει να διορθωσουν τις τιμες ca,kh ειναι καθαρα προσωπικα κριτηρια για το αν θα παρουμε nsw και ειναι κατι σχετικο.

Προσωπικα θεωρω πως ενα ενυδρειο μπορει να λειτουργησει χωρις skimmer,χωρις αμμο,xωρις φως κτλ κτλ.....το αλατι ομως θεωρω πως πρεπει να ειναι παντα στα αναποσπαστα-αναφαιρετα εξοδα ενος ενυδρειου.

Αν για καποιον ειναι μεγαλο εξοδο το αλατι αντι να το ριξει στο δικο μας θαλασσινο νερο μπορει να προσαρμοσει αναλογα το ενυδρειο του και την φιλτρανση του ωστε να μην κανει τοσο συχνες αλλαγες νερου.

Ξερω διαμαντια ενυδρεια υψηλων απαιτησεων με απιστευτα χρωματα....που εχουν να κανουν αλλαγη νερου 3 και 4 μηνες.

Ολα αυτα(τα παρα παρα πολλα) τα λεω αφου εχω δοκιμασει για 2-3 μηνες να δουλεψω το ενυδρειο μου με δικο μας θαλασσινο νερο.

Δεν ειμαι πολεμιος αυτης της μεθοδου αλλαγης νερου και δεν θελω ουτε να αποτρεψω κανεναν απο το να το ξεκινησει-δοκιμασει αλλα ουτε και να το σταματησει.

Τα προσωπικα μου συμπερασματα και αποψεις ανεφερα στην ομορφη αυτη συζητηση γιατι υπαρχουν αρκετοι που εχουν πει ανα διαστηματα οτι αφου υπαρχουν η' μπορει να υπαρξουν προβληματα(αφου ειχαν οι ιδιοι) γιατι δεν τα λετε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο εγώ θα έρθω να πω και την εμπειρία μου στους υφάλους την Ταυλάνδης.Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι μπορεί να βρει κανείς μέσα στο νερό....κυλίδες αντιλιακών,διάφορα μεταλλικά και ξύλινα πράγματα να επιπλέουν,βάρκες να στέλνουν ότι μπορείτε να φανταστείτε από σκουπίδια μέσα στο νερό,αποτσίγαρα και εννοείτε μια απέραντη θολούρα....

Αυτά όμως μόλις βούταγες τα ξεχνούσες.....

Στο μέτρο και κάτω υπήρχε άλλο έργο....τεράστια (κυριολεκτικά) sps με απίστευτα χρώματα,γιγαντιαίες μοντιπόρες,ολόκληρες αποικίες από clam που το καθένα εύκολα ζύγιζε 10 κιλά και γενικώς απίστευτη ζωή και χρώμα....

Από ψάρια δε,άλλο πράγμα....ακόμα θυμάμαι (και θα μου μείνει για μια ζωή) ότι καθόμουν στην παραλία και πετούσα pringles (ναι καλά διαβάσατε) σε mata tangs,damsels,puffers και κάθε λογής τροπικό ζωντανό και αυτά να κάνουν σαν τρελά...οπότε,μην αποστειρώνετε εντελώς τα ζωντανά...δεν φαντάζεστε τι μπορούν να αντέξουν.....!

Δεν λέω βέβαια να πάρουμε νερό από κανέναν βόθρο ή από τα λιμανάκια,αλλά αν δείτε και τίποτε μικροσκουπιδάκια κάπου εκεί τριγύρω,δεν χάθηκε και ο κόσμος!

Μπορεις κωστα να μου δειξεις μια αναλογη φωτο?

Δυστυχως δεν εχω καταφερει να παω ταυλανδη αλλα οσες φωτο και να εχω δει η' ντοκυμαντερ η' ιστοριες απο φιλους,σε τετοιο χαλι δεν μου ειπαν οτι ειδαν να ζουν κοραλια.

Ειδικα με μολις 1 μετρο διαφορα απο ολα αυτα.

Το να μην αποστειρωνουμε τα ζωντανα σημαινει οτι πρεπει η' μπορουμε να τα ταιζουμε pringles?

Θες να δοκιμασεις να βαλεις μονιμα η' εστω περιστασικα,στη διατροφη των ψαριων σου πατατακια,γαριδακια,σοκολατες κτλ?

Eπισης γενικοτερα εχω την εντυπωση πως προσπαθουμε να δινουμε οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες διαβιωσης στα ζωντανα μας και οχι "επιβιωσης" ωστε να δουμε τι μπορουν να αντεξουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ειλικρινα ολα αυτα που εγραψες με βρισκουν 100% συμφωνο και ευχομαι αυτο το post να διαβαστει καλα απο πολλα παιδια απο εδω μεσα και μακαρι να το δουν σαν βοηθεια πανω απο ολα γιατι οπως και εσυ ετσι και εγω επαθα και εμαθα τι σημαινει θαλλασινο νερο απο την χωρα μας!

Οχι οτι εχει κατι ασχημο το νερο μας αντιθετως απλα θα σταθω σε ενα ερωτημα που πολυ σωστα εθεσες γιατι δεν εχουμε κοραλλια τετοια στην ελλαδα?...και θελω να απαντησω το εξης και ισως ακουστω γραφικος αλλα αυτη ειναι η αληθεια!ο λογος λοιπον πιστευω ειναι ο ιδιος που δεν εχουμε στην χωρα μας ιγκουανα,καμηλες,και πολικες αρκουδες γιατι μηπως δεν εχουμε ωραιο ηλιο δεν εχουμε αρκετο κρυο..οχι γιατι πολυ απλα η φυση εχει διαλεξει τις συνθηκες που χρειαζεται καθενας ζωντανος οργανισμος ξεχωριστα και ποια χωρα πληρει τις προυποθεσεις για την επιβιωση του!

Να τους φτιαξουμε ενα τελειο αντιγραφο της φυσης που ζουνε μπορουμε να γινει η ιδια η φυση ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη η προσέγγιση του θέματος ήταν καταπληκτική.... αν και ήμουν από τους πρώτους που ξεκίνησαν συστηματικά αλλαγές με φυσικό θαλασσινό νερό, όπως προσέγγισες το θέμα θα μου άλλαζες γνώμη.

Ούτως ή άλλως στο νέο ενυδρείο που στήνω έχω πάρει την απόφαση να χρησιμοποιώ μόνο συνθετικό αλάτι και μιας συγκεκριμένης μάρκας.... δεν το διέλυσα ακόμη να ξέρω τιμές και αντιδράσεις οργανισμών, αλλά προς αυτό προσανατολίζομαι. ....θα δείξει.

Ειδάλλως στο δοκιμασμένο επί σειρά ετών.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις κωστα να μου δειξεις μια αναλογη φωτο?

Δυστυχως δεν εχω καταφερει να παω ταυλανδη αλλα οσες φωτο και να εχω δει η' ντοκυμαντερ η' ιστοριες απο φιλους,σε τετοιο χαλι δεν μου ειπαν οτι ειδαν να ζουν κοραλια.

Ειδικα με μολις 1 μετρο διαφορα απο ολα αυτα.

Το να μην αποστειρωνουμε τα ζωντανα σημαινει οτι πρεπει η' μπορουμε να τα ταιζουμε pringles?

Θες να δοκιμασεις να βαλεις μονιμα η' εστω περιστασικα,στη διατροφη των ψαριων σου πατατακια,γαριδακια,σοκολατες κτλ?

Eπισης γενικοτερα εχω την εντυπωση πως προσπαθουμε να δινουμε οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες διαβιωσης στα ζωντανα μας και οχι "επιβιωσης" ωστε να δουμε τι μπορουν να αντεξουν...

ετσι.....

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη για αρχη μπραβο σου που μπηκες στον κοπο να τα αναλυσεις τοσο καλα θα συνφωνησω σε ολα και σε ευχαριστω για οσα ακομα εμαθα απο αυτο το ποστ επισης συνφωνω και με τον reefkeer ο καθε οργανισμο ζει στην περιοχη οπου μπορει να ζήσει και οχι να επιβιωσει!

επισης περιμενω να δω καποια στοιχεια φωτογραφιες απο παιδια που κρατανε ενα ενυδρειο με νερο δικο μας αλλα οχι φωτογραφιες ενος η εξι μηνων αλλα πολυ περισσοτερο και τι απωλειες εχει σε αυτο το βαθος χρονου!!

αυτα για την ωρα παω σουπερ μαρκετ να παρω φαι για τα οποια ψαρια μου οσα εχουν απομείνει απο το καταραμενο παρασιτο!!!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη για αρχη μπραβο σου που μπηκες στον κοπο να τα αναλυσεις τοσο καλα θα συνφωνησω σε ολα και σε ευχαριστω για οσα ακομα εμαθα απο αυτο το ποστ επισης συνφωνω και με τον reefkeer ο καθε οργανισμο ζει στην περιοχη οπου μπορει να ζήσει και οχι να επιβιωσει!

επισης περιμενω να δω καποια στοιχεια φωτογραφιες απο παιδια που κρατανε ενα ενυδρειο με νερο δικο μας αλλα οχι φωτογραφιες ενος η εξι μηνων αλλα πολυ περισσοτερο και τι απωλειες εχει σε αυτο το βαθος χρονου!!

αυτα για την ωρα παω σουπερ μαρκετ να παρω φαι για τα οποια ψαρια μου οσα εχουν απομείνει απο το καταραμενο παρασιτο!!!

ραβιολια παρε τους :P

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη όταν λέω ένα μέτρο το λέω μεταφορικά...δεν έβγαλα και μέτρο να μετρήσω.

Δηστυχώς φωτογραφία δεν ξέρω αν έχω,αλλά θα ψάξω μήπως και έβγαλα καμία παραλία που να μπορείς να το διακρίνεις.Φαντάσου πως σε όλες τις παραλίες πάταγες άμμο μαζί με νεκρά κοράλλια. Δεν εμποστευόμουν και τον εαυτό μου να πάρω την slr μαζί μου μέσα σε αυτές τις βάρκες....ότι είχα δώσει κοντά 600€ για να την αγοράσω.Πάντως σε καμία περίπτωση δεν υπερβάλλω.

Αυτά είδα και τα καταθέτω.

Ούτως ή αλλιώς δεν έχω λόγο να το κάνω,μιας και χρησιμοποιώ συνθετικό αλάτι κι εγώ.

Όσο για τα pringles,το έδωσα σαν παράδειγμα.Δεν είπα πως πρέπει να ταΐζουμε πατατάκια τα ζωντανά μας στο ενυδρείο.....Καθήμενος στην coral cove στο koh samui είδα τουρίστες να το κάνουν και το έκανα κι εγώ.Το τι έγινε δεν φαντάζεσαι!Αυτό νομίζω το έχω σε video.Θα το ανεβάσω.

Εννοείτε πως πρέπει στα ζωντανά μας να δίνουμε ότι καλύτερο μπορούμε και να φροντίζουμε για την διαβίωση και όχι για την επιβίωση τους.Άλλωστε δεν είπα κάτι τέτοιο...τα κοράλλια μπορούν να αντέξουν και να έχουν αρμονική διαβίωση και σε πολύ πιο "βρώμικα" νερά από αυτά που έχουμε στα ενυδρεία μας.Για να καταλάβεις,όπως ακριβώς μεταχειριζόμαστε εμείς τις θάλασσές μας,έτσι ακριβώς και ίσως χειρότερα λόγω φτώχειας μεταχειρίζονται και οι ταυλανδοί τις δικές τους....Απλά,οι δικές τους έχουν άρτιες συνθήκες για τα κοράλλια...(θερμοκρασία και αλατότητα).

Σε καμία περίπτωση δεν το παίζω έξυπνος.Καταθέτω αυτά που έζησα και είμαι σίγουρος πως και τώρα ακριβώς οι ίδιες συνθήκες επικρατούν στο samui και στο ang thong που επισκέφθηκα τρεις φορές για snorkelling.

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, αφου το θεμα ειναι αλλαγες με θαλασσινο νερο ας καταθεσω και εγω την μικρη εμπειρια μου με αλλαγες με θαλασσινο νερο. Το τωρινο μου ενυδρειο (240λ mixed reef) για ενα χρονο ετρεχε με αρχικο νερο απο θαλασσα, νεκρο βραχο (με "μπολι" μερικα κιλα ζωντανο μεχρι να ζωντανεψει) για ενα χρονο χωρις (ναι χωρις) αλλαγες νερου με εξαιρετικη αναπτυξη σε σκληρα και μ****α κοραλλια (τωρα κανω 10% περιπου αλλαγες το μηνα με tropic marin pro για να δω τη διαφορα και γιατι δεν εχω χρονο να τρεχω). Το προηγουμενο μου ενυδρειο ετρεχε για 5+ χρονια με μ****α και LPS κοραλλια μονο με νερο απο θαλασσα με αλλαγες 20% περιπου το μηνα. Αν συνυπολογισετε και αυτον που το εχει τωρα (το χαρισα) τρεχει περιπου 7 χρονια με μονη απωλεια εναν κλοουν στην υπερχειλιση. Αυτο σημαινει οτι το νερο της μεσογειου ειναι καλο ή αυτο που εκανα ειναι το σωστο? Οχι, αλλα σημαινει οτι δεν ειναι απαραιτητα κακο και οτι δεν ειναι αδυνατο να διατηρησεις ενα ενυδρειο μεσο-μακροπροθεσμα με θαλασσινο νερο. Ειναι το ιδιο νερο με τους τροπικους υφαλους? Σιγουρα οχι. Αλλα σιγουρα ειναι πολυ-πολυ πλησιεστερα σε χημικη συσταση απο ολα τα αλατια του εμποριου. Πως το ξερω? Μα...το λενε οι εταιρειες μονες τους, αν διαβασει κανεις πισω απο τα ψιλα γραμματα! Κατ'αρχας το αλατι που αγοραζουμε ειναι χημικο μιγμα και οχι απο αφαλατωση. Το βλεπει ο καθενας μονος του αν κοιταξει το πως ειναι το επιτραπεζιο αλατι που τρωμε και αυτο που ριχνουμε στο ενυδρειο (και να ειμαστε σιγουροι οτι αν μια εταιρεια αφαλατωνε τον ινδικο ωκεανο θα το εγραφε με μεγαλα μεγαλα γραμματα στο κουτι). Αν υπαρχει καποιος φιλος χημικος ας επιβεβαιωσει το ποσο δυσκολο ειναι να παρασκευασεις χημικο μιγμα υψηλης καθαροτητας. Μια ταξη μεγεθους μπορουν να δωσουν τα χημικα που χρησιμοποιουνται στα νοσοκομεια, τα οποια δεν χρεωνονται 30κατι ευρω ο κουβας αλλα ειναι πανακριβα. Επισης σκεφτειτε οτι το καθαροτερο πχ χλωριουχο μαγνησιο που πληρωνουμε κοντα 20 ευρω το κιλο ( πχ fauna marin) ειναι <50% σε καθαροτητα, το ασβεστιο <98% κοκ. Βαλτε τωρα οτι στο φυσικο θαλασσινο νερο παιζουμε με parts per million (ppm) ιδιαιτερα σε βαρεα μεταλλα και βγαινει το συμπερασμα. Χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης για τον φιλο mad23 (απο του οποιου τα post εχω μαθει παρα πολλα) αλλα η tropic marin (που το αλατι της χρησιμοποιω και εγω) διαφημιζει...τις ακαθαρσιες που περιεχει το μιγμα! Τι εννοει 70 ιχνοστοιχεια? Σε τι αναλογια? Σε ποια θαλασσα αντιστοιχουν? Και γιατι το tropic marin bio-magnesium που επισης χρησιμοποιω εχει επισης 70 ιχνοστοιχεια (ετσι γραφει το κουτι) και οχι σκετο χλωριουχο και θειουχο μαγνησιο? Προφανως διοτι δεν αναμιξαν 70 χημικα για να φτιαξουν αυτο και το αλατι, απλα δεν ειναι πολυ υψηλης καθαροτητας.

Εν κατακλειδι, αποψη μου ειναι οτι το καλυτερο περιβαλλον για τα κοραλλια μας ειναι τροπικο νερο. Το δευτερο καλυτερο απο χημικης αποψης δεν ειναι τεχνητο αλατι, αλλα μεσογειακο νερο. Συμφωνω απολυτα ως προς τον κινδυνο παρασιτων κτλ.

ΥΓ δεν ειναι μονο το μερος αλλα και η ωρα που παιζει ρολο για τη συλλογη νερου. Περι το ηλιοβασιλεμα εχω διαπιστωσει τεραστια διαφορα σε ποσοτητα ζωοπλαγκτου, ισως γιατι ανεβαινουν απο βαθυτερα στρωματα για να τραφουν (φανταζομαι νυχτα θα ειναι ακομη καλυτερα αλλα μην τρελαθουμε, θα μας μαζεψει η αστυνομια :lol2:

Λινκς:

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2172887&page=40

Ενα απο τα μακροβιοτερα ενυδρεια (40+ χρονια) χομπιστα. Σφοδρος υπερμαχος φυσικου νερου (αν και οταν ειναι χειμωνας κανει αλλαγες και με τεχνητο αλατι)

http://www.advancedaquarist.com/2005/12/aafeature1

Χημικος ελεγχος διαφορων αλατιων

  • No salt in this study is an accurate simulation of natural sea water. All salts had at least one toxic heavy metal that was far in excess of NSW levels. When all factors are considered, Tropic Marin, Instant Ocean, and Kent Marine score the best, but such a score can not be arrived at without some amount of subjective judgment in evaluating the pertinent factors.

Σε καποιο post στο reefcentral ο Randy-Holmes Farley (δεν θυμαμαι λινκ αλλα μπορω να το ψαξω) λεει οτι ο πραγματικος λογος που ειναι επικινδυνες μεγαλες αλλαγες νερου ειναι οτι δεν προλαβαινουν οι οργανικες ενωσεις που υπαρχουν στο ενυδρειο να συνδεθουν και να αδρανοποιησουν τα βαρεα μεταλλα που υπαρχουν στα τεχνητα αλατια. Αυτη η αδρανοποιηση επιτρεπει στα κοραλια μας να ζουν και να αναπτυσσονται παροτι τα τεχνητα αλατια περιεχουν βαρεα μεταλλα σε μεγαλες ποσοτητες.

Έγινε επεξεργασία - nemo_nick
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ, ξεχασα να αναφερω οτι το ενυδρειο που ετρεχα για 5+ χρονια δεν ηταν υψηλων απαιτησεων (μετριων θα ελεγα). Ειναι αληθεια οτι αν ειχα full sps reef θα γυρναγα σε τεχνητο αλατι μονο και μονο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο απο πλευρας σχετικης σταθεροτητας αλατοτητας, παρασιτων κτλ (οπως και το εκανα στο τωρινο μου ενυδρειο τους τελευταιους μηνες μολις στενεψε ο χρονος και δεν μπορουσα να τρεχω στη θαλασσα). Εν γνωση μου ομως οτι το κανω ανταλλασοντας σταθεροτητα και ευκολια με τεχνητο περιβαλλον, οχι επειδη θα το θεωρουσα πιο κοντα στη φυση. Αν ζουσα διπλα στο νερο θα τραβουσα γραμμη μεσα απο UV και φιλτρο με ανθρακα και προφιλτρο 5 micron και θα εκανα καθε μερα λιγο % αλλαγη νερου. Αντιο νιτρικα, φωσφορικα, προσθετα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nemonick,δεν υπαρχει κανενα θεμα αντιπαραθεσης :thumbsu:

Ενυδρειακη κουβεντα να γινεται....

Μην το παρεις στραβα(θα προσπαθησω να το θεσω οσο πιο ευγενικα γινεται...αν τα λεγαμε απο κοντα θα γελαγαμε κιολας)

Εχεις καποιο Link που να δειχνει ολη αυτη την 7ετη πορεια του ενυδρειου για το οποιο μιλας?

Γιατι απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν στοιχεια(αναφορες,ημερολογιο,φωτογραφιες κτλ) προσωπικα σαν μιχαλης δεν μπορω να το δεχτω παρα το γεγονος οτι δεχομαι(το εγραψα και νωριτερα) πως ενα ενυδρειο,μη υψηλων απαιτησεων ισως να μπορει να συντηρηθει με νερο απο τις θαλασσες μας ακομα και μακροπροθεσμα.

Ελπιζω να μην το παρεξηγησεις,απλα το αναφερω γιατι χωρις απτα στοιχεια δεν βγαινει καποιο συμπερασμα.

Σε αυτο το κομματι υπερτερουν τα ενυδρεια που χρησιμοποιουν τεχνητο αλατι αφου υπαρχουν καταγραφες εκατομμυριων επιτυχημενων ενυδρειων(ολων των απαιτησεων) ανα τον κοσμο,με αυτο.

Ακομα και στο φορουμ μας υπαρχουν τετοια ενυδρεια.

Αντιθετα με νερο απο τις δικες μας θαλασσες ειναι παρα πολυ λιγα και ακομα λιγοτερα αυτα που δουλευουν με επιτυχια(αυτο εχει πολλες προυποθεσεις και παραμετρους βεβαια).

Δεν ξερω καν αν καποιο απο τα παιδια που ξεκινησαν ατο το θεμα πριν 3-4 χρονια εχει ακομα ενυρειο και σε τι κατασταση ειναι.

Και παλι δεν θελω να σε προσβαλω αλλα καπου πρεπει να στηριχτουμε :thumbsu:

Κανεις δεν ειπε πως το τεχνητο αλατι ειναι καλυτερο απο τη θαλασσα.....αλλα τη θαλασσα της αυστραλιας,ταυλανδης κτλ κτλ

Αν εμενα αυστραλια θα ημουν μονιμως με ενα μπετονι :jig:

Δυστυχως ειμαι ελλαδα-ευρωπη,οποτε βαζω το αλατι στα παγια εξοδα μου οσο εχω ενυδρειο η' θα φροντισω να κοψω και εγω τις αλλαγες και να βρω τροπο να κραταω το νερο μου σε καλα επιπεδα.

Αυτο ειναι φυσικα προσωπικη θεση και οχι κανονας.

Συμφωνω πως το καλυτερο νερο ειναι το φυσικο(ειναι κατι αυτονοητο) αλλα αν δεν εχεις προσβαση στα παραπανω σημεια του κοσμου,προσωπικα δεν συμβιβαζομαι-ρισκαρω με το μολο που ειναι κατω στον αλιμο και θεωρω δευτερη καλυτερη λυση το τεχνητο αλατι για τους λογους που ανεφερα στο αρχικο post.

Για χημειες κτλ δεν ξερω(ενας απλος χομπυστας ειμαι) αλλα ξερω οτι εφ'οσον η εταιρια λεει πως ΕΓΓΥΑΤΑΙ οτι το αλατι παριεχει αυτα τα 70 ιχνοστοιχεια,μου δινει το δικαιωμα να το παιξω τρελλος και αν θελω να κανω μετρησεις...και αν δεν βρω κατι απο αυτα

να τους "γλεντησω".

Καποιος τρελλος(ενας ελληναρας σιγουρα) σε ολο τον κοσμο δεν θα ειχε μπει στη διαδικασια να δει αν εχει germanium το tmc?

Τωρα ποσο εχει και ποσο ειναι το σωστο...δεν εχω ιδεα!

Ποιος ομως ειναι αυτος που θα μου ΕΓΓΥΗΘΕΙ για να μπορω μετα να του ζητησω ευθυνες οτι π.χ το νερο του μικρολιμανου εχει manganese?....η' οτι "ελα μωρε...τι να το κανει το manganese η acropora"?

Οι εταιριες για να φτιαξουν τα αλατια(για εμας που δεν μενουμε αυστραλια) ειναι σιγουρο,λογικο και το αναφερουν ολες οι εταιριες αλατιων,να πηραν μετρησεις και απο τα νερα στα οποια ζουν τα κοραλια.Οποτε ολα αυτα τα ιχνοστοιχεια αντιστοιχουν σε αυτα τα νερα.

Το εχω δει το ενυδρειο του paul b,το θεμα ειναι πως

-Οπως σωστα ειπες το χειμωνα κανει αλλαγες με τεχνητο,οποτε το συστημα του δεν στηριζεται αποκλειστικα στο nsw

-Σε τοσες χιλιαδες ενυδρεια εκει ειναι αναμεσα μονο στα 4-5 ατομα που ειναι φανατικοι του θαλασσινου νερου.

Και παλι...ειναι εκτος ελλαδος.

-Απο σκληρα εχει μονο μια monti και 1 η' δυο stag αν δεν κανω λαθος,οι οποιες δεν εχουν πολυ καλα χρωματα και εικονα γενικοτερα.

-Και το ενυδρειο του δεν χαιρει και ιδιατερης εκτιμησης απο την κοινοτητα του reefcentral(ο ιδιος ειναι απιιιιιστευτος ανθρωπος-δεν το ξερω φυσικα αλλα απο τον τροπο γραφης του).

Οι περισσοτεροι λενε "καλο το ενυδρειο σου αλλα δεν θα ηθελα να ειναι ετσι το δικο μου","μηπως να γυριζες σε τεχνητο αλατι κτλ"

Φυσικα ο ιδιος λατρευει το ενυδρειο του,εχει μια συγκεκριμεη προσεγγιση.Ετσι ειναι το ενυδρειο του.

Bασικα δεν μου αρεσει που μιλαμε για καποιον που ειναι τοσο μακρυα,δεν μας ξερει καν και δεν μπορει να συμμετασχει

DSC01322.jpg

copyof1317.jpg

wideangletank.jpg

Αν ομως ηταν ετσι με νερο απο το καβουρι αληθεια σου λεω θα αλλαζα 100 λιτρα την εβδομαδα απο εκει και ας διαλυσω τη μεση μου στο μπες-βγες,φορτωσε-ξεφορτωσε...ανεβα και κατεβα :hot:

CA_0003.jpg

O τυπος ειναι ταυλανδος και ακομα και εκεινου,οι αλλαγες νερου του ειναι με τεχνητο αλατι.

Δεν εχω δει ουτε ενα ενυδρειο τετοιων απαιτησεωνμε πολλα ετη λειτουργιας που να χρησιμοποει

nsw και να ειναι σε αυτη τη καταστση.

Φυσικα δεν θελουμε ολοι τετοια ενυδρεια ουτε εχουμε τετοιες απαιτησεις.

Τα υπολοιπα για το randy holmes ειναι ωραια συζητηση αλλα δεν μιλαει καπου για το nsw.

Aυτα τα πολλα παλι και ελπιζω να μην σε προσεβαλα με αυτο για τις φωτο.Ολα τα εγραψα πολυ φιλικα και σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εχει σκεφτει κανεις παιδια γιατι δεν εχουμε κοραλια στη μεσογειο?

Γιατι η συζητηση μας αφορα στο αν θα παρουμε νερο απο τη θαλασσα της ελλαδας....και οχι της αυστραλιας η' της ταυλανδης(εκει αλλαζει το πραγμα).

Κοραλια φυσικα και εχουμε αλλα σε τεραστιο βαθμο δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που βλεπουμε στους υφαλους....

Δεν ειναι μονο οι πολυ μεγαλες μεταβολες στις θερμοκρασιες(ανα εποχη) μας αλλα ουτε μονο η αλατοτητα μας η οποια μπορει να φτανει και το 1,032...

Ειναι και αλλα πραγματα οπως το οτι το κλιμα μας γενικοτερα ειναι μεσογειακο και οχι τροπικο...που αυτο εχει πολυ μεγαλη σημασια οχι μονο στο περιβαλλον που ζουν τα κοραλια αλλα και τις συνθηκες και την ποιοτητα του νερου.

Επισης ειναι τελειως διαφορετικα σαν οικοσυστηματα και "λειτουργια" το αιγαιο πελαγος και οι ωκεανοι...

Το νερο στους ωκεανους φλιτραρεται απο τελειως διαφορετικους οργανισμους και ανανεωνεται με πολυ διαφορετικα ρευματα απο τα δικα μας...

Επισης οι οργανισμοι οι οποιοι διαμορφωνουν τη συσταση,τα ιχνοσοιχεια και την τροφη για κοραλια και ψαρια ειναι τελειως μα τελειως διαφορετικοι.

Πολλα απο αυτα τα ιχνοσοιχεια η' τροφες που αποτελουν βασικη πηγη διατροφης των κοραλιων προερχονται απο τα ιδια τα κοραλια η' απο σπογγους η' απο την αποσυνθεση συγκεκριμενων οργανισμων η' ειδη και ποσοτητα ψαριων,που εμεις δεν θα εχουμε και δεν ειχαμε ποτε στις θαλασσες μας.

Αυτο σημαινει πως το δικο μας νερο δεν ειναι και τοσο πλουσιο οσο νομιζουμε και το φυτοπλανγκτον η ζωοπλανγκτον που νομιζουμε οτι παιρνουμε ειναι ελαχιστο ωστε να παει το ενυδρειο μας σε αλλο επιπεδο.

Οταν οι εταιριες που παρασκευαζουν αλατια ξεκινησαν την παραγωγη πριν αρκετα χρονια για να δουν τι ιχνοστοιχεια περιεχει το νερο της θαλασσας ωστε να τα βαλουν στο αλατι τους και να ειναι εφικτο η' ακομα πιο ευκολο να κραταμε ζωντανα τα κοραλια στα ενυδρεια μας.......εκαναν τις μετρησεις-αναλυσεις απο τις θαλασσες-ωκεανους που ΖΟΥΝ-ΕΥΗΜΕΡΟΥΝ τα κοραλια και ΟΧΙ απο τη μεσογειο.

Για παραδειγμα το tropic marine pro(τυχαιο παραδειγμα επειδη εχω το κουτι μπροστα μου...δεν εχω ποσοστα δυστυχως την tmc αλλα ουτε και απο τους εισαγωγεις στην ελλαδα-αυτο για τις παντα καλοπροεραιτες κουτσομπολες :bbq: -)......ΕΓΓΥΑΤΑΙ οτι εχει τα παρακατω 70 ιχνοστοιχεια....

Aluminium Europium Mercury Silicon

Antimony Fluorine Molybdenum Silver

Arsenic Gadolinium Neodymium Strondium

Barium Gallium Nickel Tantalum

Beryllium Germanium Niobium Tellurium

Bismuth Gold Nitrogen Terbium

Boron Hafnium Osmium Thallium

Bromine Holmium Palladium Thorium

Cadmium Indium Platinum Thulium

Carbon Iodine Praesodymium Tin

Cerium Iridium Rhenium Titanium

Caesium Iron Rhodium Tungsten

Chromium Lanthanum Rubidium Vanadium

Cobalt Lead Ruthenium Ytterbium

Copper Lithium Samarium Yttrium

Dysprosium Lutetium Scandium Zinc

Erbium Manganese Selenium Zirconium

Δεν ξερω αν τα περιεχει ολα αυτα αλλα μια εταιρια αναλαμβανει την ΕΥΘΥΝΗ να εγγυηθει πως τα παριεχει.

Οποιος ειναι καχυποπτος.....μετραει και αν δεν εχει κατι απο αυτα,τους "γλενταει".

Εχει κανει καποιος αναλυση να δει αν το ΔΙΚΟ μας ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ νερο τα περιεχει ολα αυτα,που για να υπαρχουν στο φυσικο περιβαλλον στο οποιο ΖΟΥΝ αυτα τα κοραλια σημαινει οτι σε μικρο η μεγαλο βαθμο τα χρειαζονται-χρησιμοποιουν τα κοραλια σε καποια απο τις λειτουργιες τους?

Ποιος μπορει να εγγυηθει οτι το νερο απο τον αλιμο τα περιεχει ολα αυτα?

Και να δεχτω οτι τα υπολοιπα αλατια δεν τα περιεχουν και τα 70 ιχνοστοιχεια.....περιεχουν ομως πανω απο τα μισα.

Οποτε ξερει καποιος αν εχει το νερο στην αναβυσσο Palladium(δεν ξερω καν τι ειναι :thumbsu: ) και σε τι συγκεντρωση?

Μπορει η απουσια του απο το νερο της αλλαγης,σε βαθος χρονου να προκαλει "θεματα" μικρα η' μεγαλα σε ενα κοραλι.

Ειμαστε σιγουροι οτι οι δικοι μας οργανισμοι και τα ιδια τα βραχια,η αμμο μας,δεν απελευθερωνουν ουσιες τις οποιες δεν μπορουμε να δουμε η' να μετρησουμε και ειναι ικανες να βλαψουν μακροπροσθεσμα η' βραχυπροθεσμα τα κοραλια μας?

Και αυτα που ισως να μπουν εν αγνοια μας στο ενυδρειο θα μπορεσουν να αφαιρεθουν απο καποιο εξοπλισμο-υλικα(η' απλα με μελλοντικες αλλαγες νερου) η' θα μεινουν για πολυ καιρο να μας ταλαιπωρουν ακομα και αν γυρισουμε σε τεχνητο αλατι?

Σε ενα αλλο πολυ σημαντικο κομματι.....Ολα τα πραγματα στο χομπυ(μεθοδοι φιλτρανσης,εξοπλισμος,συντηρηση κτλ κτλ) αποδεικνυεται αν εχουν αποτελεσμα σε ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ....

Ποσα ενυδρεια mixed reef που χρησιμοποιουν θαλασσινο νερο δουλευουν για πανω απο 3-4 χρονια συνεχομενα και με τι εικονα?

Παγκοσμιως(απ'οσο εχω δει τουλαχιστον ολα αυτα τα χρονια) δεν υπαρχουν πανω απο 20?-30?-40? ενυδρεια που να δουλευουν απροβληματιστα για πανω απο 3-4-5 χρονια.....και μιλαμε για εκκατομυρια χομπυστες ολα αυτα τα χρονια...

Και αυτα τα 4-5 ενυδρεια που εχω διαβασει ηταν στην αυστραλια κυριως και οχι στην αργυρουπολη.

Μεχρι στιγμης δεν εχω δει να μπαινει καποιος με φωτο και αποδειξεις και να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ πως "βρε παιδια εγω δεν εχω προβλημα με το νερο του αλιμου.Ολα πανε ρολοι τα τελευταια 3-4 χρονια....να ΦΩΤΟ πως ξεκινησε το ενυδρειο και να πως εγιναν τα κοραλια μετα απο 3-4 χρονια"....

Δεν θελω να προσβαλω κανεναν αλλα προσωπικα σαν ξινος μιχαλης δεν δεχομαι ως επιχειρημα το "εγω ρε παιδια βαζω για 5 μηνες δικο μας νερο και δεν εχω κανενα θεμα".

Γιατι προσωπικα ξερω πολλα ατομα που αντιμετωπισαν αρκετα προβληματα με τα ενυδρεια τους επειδη εβαζαν νερο απο τις θαλασσες μας αλλα τα εκαναν "γαργαρα"....γιατι...γιατι...γιατι....ειμαστε ελληναρες!

Παντα δυσκολο να παραδεχτουμε οτι κατι που υποστηριζουμε.....δεν μας "πηγε".

Τα προβληματα που ειχαν ηταν κυριως...

-Ανεξηγητες αλγες οι οποιες δεν εφευγαν με τιποτα.Εμοιαζαν με τριχοειδης αλλα σαν "γλυτσα".

Ειναι λογικο οταν μπει στο ενυδρειο μας μια αλγη που εχει συνηθισει σε απιστευτες διακυμανσεις σε τιμες να εχει επισης απιστευτες αντοχες....και ειναι φυσικο να δυσκολευτουμε ακομα περισσοτερο ενα τροπικο ψαρακι να φαει εναν μεσογειακο οργανισμο....

-Ανεξηγητες νεκρωσεις κυριως σε sps οι οποιες σταματαγαν με το που το γυριζαν στο τεχνητο αλατι εστω και για λιγο.

Αυτο συμβαινει και με τεχνητο αλατι αλλα ψαχνεις για αλλες αιτιες....το φυσικο θαλασσινο νερο μας ειναι ακομα ενα μεγαλο "μπορει και να φταιει αυτο",στην διαδικασια του "γιατι νεκρωνει η acro?"

-Εισαγωγη μεσογειακων οργανισμων που δεν ειχαν ιδεα τι ειναι και τι ηταν ικανα να προκαλεσουν

Απο την αλλη δεν εχω ακουσει ποτε να παιρνει καποιος σε fish only νερο απο τις θαλασσες μας και να χανει τα ψαρακια του.

Προσωπικα σε fish only και αν εμενα κοντα σε θαλασσα ΙΣΩΣ και να εβαζα δικο μας νερο.

Και παλι δυσκολα θα ρισκαρα γιατι(οπως αναφερηκε απο αλλα παιδια) ισως να εισηγαγα ενα παθογονο οργανισμο.

Οι βενζινες,η κουραση για το πηγαινε-ελα,τα χρηματα για τα προιοντα που ισως χρειαστει να διορθωσουν τις τιμες ca,kh ειναι καθαρα προσωπικα κριτηρια για το αν θα παρουμε nsw και ειναι κατι σχετικο.

Προσωπικα θεωρω πως ενα ενυδρειο μπορει να λειτουργησει χωρις skimmer,χωρις αμμο,xωρις φως κτλ κτλ.....το αλατι ομως θεωρω πως πρεπει να ειναι παντα στα αναποσπαστα-αναφαιρετα εξοδα ενος ενυδρειου.

Αν για καποιον ειναι μεγαλο εξοδο το αλατι αντι να το ριξει στο δικο μας θαλασσινο νερο μπορει να προσαρμοσει αναλογα το ενυδρειο του και την φιλτρανση του ωστε να μην κανει τοσο συχνες αλλαγες νερου.

Ξερω διαμαντια ενυδρεια υψηλων απαιτησεων με απιστευτα χρωματα....που εχουν να κανουν αλλαγη νερου 3 και 4 μηνες.

Ολα αυτα(τα παρα παρα πολλα) τα λεω αφου εχω δοκιμασει για 2-3 μηνες να δουλεψω το ενυδρειο μου με δικο μας θαλασσινο νερο.

Δεν ειμαι πολεμιος αυτης της μεθοδου αλλαγης νερου και δεν θελω ουτε να αποτρεψω κανεναν απο το να το ξεκινησει-δοκιμασει αλλα ουτε και να το σταματησει.

Τα προσωπικα μου συμπερασματα και αποψεις ανεφερα στην ομορφη αυτη συζητηση γιατι υπαρχουν αρκετοι που εχουν πει ανα διαστηματα οτι αφου υπαρχουν η' μπορει να υπαρξουν προβληματα(αφου ειχαν οι ιδιοι) γιατι δεν τα λετε?

Mixaλη μπραβο το ποστ σου ελειπε για να εχει καποιος ολκληρωμενη εικονα για το αν θα πρεπει ή οχι να κανει αλλαγες απο θαλασσα,μακαρι να το ειχες γραψει εσυ η καποιος αλλος σχεδον απο την αρχη του θεματος που ειναι και ο λογος που βρηκα το aquazone ψαχνοντας πληροφοριες για αλλαγες απο θαλασσα...

ολες οι αναφορες στο ιντερνετ γραφουν για χημικη συσταση των ωκεανων και οχι των νερων των υφαλων http://www.reefkeeping.com/issues/2004-05/rhf/index.php (βιβλ αναφ 1) http://www.masa.asn.au/masawiki/images/8/84/Natural_Sea_Water_Composition.jpg, οι αυστραλοι που εγω εγραψα παραπανω οτι κανουν αλλαγες κυριως απο θαλασσα, δεν βρισκονται κοντα στο great barier reef αλλα στην μελβουρνη στημ αδελαιδα και στο σιδνευ,πολλες χιλιδες χιλιομετρα μακρυα απο αυτο, απλα ειναι κοντα στη θαλασσα, οπως οι περισσοτεροι στην ελλαδα! οποτε θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο νεμο απο πανω που το αιτιολογησε και πολυ πιο αναλυτικα, οτι ακομη και το νερο της μεσογειου ειναι ιδανικοτερο οσο αφορα τη χημικη συσταση απο οποιοδηποτε αλατι της αγορας.

ισως το πιο παλιο Reef ειναι του Paul B (λινκ εβαλε ο νεμο-νικ) poy to kraταει με αλλαγες απο θαλασσα απο το 1971(και χωρις σκιμερ αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα). Επισης και του πανου απο την Κερκυρα οπως και του Πολυχρονακι Νικου τρεχουν αρκετα χονια αλλα ας μας πουν και οι ιδιοι την γνωμη τους.Του κωστα Τ το προηγουμενο ενυδρειου με μεγαλες αλλαγες απο θαλασσα και χωρις καποιον ιδιαιτερο εξοπλισμο, sump, και χρηση προσθετων ειχε θεαματικη αναπτυξη σε σκληρα, δυστυχως για ασχετο λογω το ξεστησε και δεν ειχαμε την ευακαιρια να δουμε τημ εξελιξη του σε βαθος χρονου....

Οσο αφορα τις αλγες πιστευω οτι δε φταιει το νερο της θαλασσας.....οι αλγες πιστευω οτι υπαρχουν σε διαχειμαζουσα μορφη μεσα στα ενυδρεια μας και απλα περιμενουν τις καταλληλες συνθηκες να βλαστησουν...δηλαδη νιτρικα-φοσφωρικα....αν εμεις τα κραταμε αυτα στα πλαισια που πρεπει δεν αναπτυσονται, οποτε Μιχαλη πιστευω οτι το θαλασσινο νερο δεν επιβαρυνει ενυδρεια με αλγες, ακομη και στις περιπτωσεις που γινεται εισαγωγη "σπορων" αλγης με το θαλασσινο νερο αυτες για να βλαστησουν πρεπει να βρουν τις καταλληλες συνθηκες, κανοντας ομως μεγαλες αλλαγες νερου απο θαλασσα (αφου ειναι και τσαμπα) μπορουμε να κραταμε νιτρικα και φοσφωρικα πιο ευκολα χαμηλα....εγω για αυτο εγραψα πιο πανω οτι δεν τις φοβαμαι καθολου τις αλλαγες πλεον (αν και ξεκινησα συγκρατημενα με τοσους ενδοιασμους που διαβαζα), γιατι πιστευω οτι οτι οι μεγαλες αλλαγες που κανω τον τελευταιο καιρο με βοηθησαν στο να εξαλειψω σχεδον τις αλγες που ειχα(απο την αλλη βεβαια μπορει απλα να ωριμασε το νανο μου που ειναι καινουργιο).

Τελος για την υπαρξη κινδυνου εισαγωγης παθογονου....εψαξα να βρω μια αναφορα που να συνεβει στο ιντερνετ πριν ξεκινησω και δεν βρηκα ουτε μια....μονο ενδοιασμους και φοβιες...απο την αλλη εχω διαβασει αλλα και επαθα τελευταια και εγω, για απωλειες απο ick, oodinium, ktl se ψαρια, για απταισιες, καβουρια που τρωνε ακρο, rtn ,stn, (διαφορων αιτιων) ζοα ποχ και εν ασωρο αλλα, που εισερχονται στα ενυδρεια μας, επειδη οι περισσοτεροι δεν εχουμε καραντινα, με τα ψαρια κοραλια και βραχο που βαζουμε σε αυτα, και οχι φυσικα με το θαλλασινο νερο.... Οποτε ο κινδυνος εισαγωγης παθογονου απο τη θαλασσα και υπαρκτος να ειναι ειναι στατιστικα αμελητεα επιζημιος σε σχεση με τοσο πιθανες αλλες εισαγωγες παθογονων!

Πολυ ωραιο κουβεντα γινετε αν και αρκετο καιρο μετα το ανοιγμα του θεματος

ΥΓ Βαγγελη επειδη βλεποντας ποσο "ψειρας"(με την καλη εννοια) εισαι, και επειδη ειδα οτι εκανες αλλαγες απο θαλασσα δεν ειχες γραψει τιποτα αρνητικο στο παρελθον, εισουν ενας βασικο λογος που πηρα αποφαση να στραφω στο θαλασσινο νερο, τι ηταν αυτο που σε εκανε να αναθεωρησεις?

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλιό είδες ότι μέχρι και ο Ταυλανδός χρησιμοποιεί τεχνητό αλάτι...;Αυτό για να καταλάβεις το πως είναι τα νερά τους πλέον......!:)

Σαν κώστας,η γνώμη μου είναι πως αν είσαι από κάποιο νησί μακριά από μολυσμένα νερά,τότε οι αλλαγές από θάλασσα είναι must.Αν πάλι είσαι από πόλη,τεχνητό αλάτι και τίποτε άλλο....

Κάπου διάβασα επίσης για την μεσόγειο,ότι δεν προλαβαίνει να ανανεώσει το νερό της γιατί οι εισόδοι είναι μικροί,με αποτέλεσμα η εξάτμιση να είναι μεγαλύτερη από την αναπλήρωση του νερού από τους ωκεανούς.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την αυξημένη αλατότητα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mad23 οχι απλα δεν παρεξηγω αλλα συμφωνω με το 99% οσων ειπες (μαζι και το αιτημα για φωτο)! Δυστυχως απο το παλιο μου ενυδρειο (το οποιο επισημαινω ηταν μετριων απαιτησεων) δεν εχω φωτο μπορω ομως να βαλω καποιες απο το νεο το οποιο ετρεχε για ενα χρονο μονο με 1 γεμιση φυσικου νερου. ΥΓ ειναι διαφορετικες απο την παρουσιαση του ενυδρειου μου διοτι μετα αλλαξα ρουτινες αλλαγων νερου (+καποια ατυχηματα με περισταλτικες και biopellets) οποτε δεν θα ηταν σωστο να βαλω τις τωρινες εικονες, παροτι δειχνουν μεγαλυτερη αναπτυξη.

post-47575-0-92986200-1390324806_thumb.jpg

post-47575-0-99616100-1390324965_thumb.jpg

post-47575-0-97296300-1390324970_thumb.jpg

post-47575-0-87247400-1390324979_thumb.jpg

Προσοχη σε καμια περιπτωση δεν θελω να περασει το μηνυμα οτι "απαντησα" στο φιλο Μιχαλη, ο οποιος ειναι εξαιρετικα ευγενικος και σε καμια περιπτωση δεν προσβληθηκα, ισα ισα ειναι δικη μου παραλειψη απο την αρχη.

Συμφωνουμε απολυτα οτι αλλο οι θαλασσες ταυλανδης και αυστραλιας και αλλο ο Αλιμος. Βασικα οι αποχετευσεις και μονο που πεφτουν στην Αττικη αρκουν για να αποτρεψουν οποιονδηποτε κατα τη γνωμη μου να παρει νερο (εμενα πρωτο πρωτο!) Αλλα η νοτια Κρητη για παραδειγμα, η Κερκυρα, η Σαμος και αλλου ισως ειναι διαφορετικες περιπτωσεις.

Επισης ισως δεν εξεφρασα καλα τι ηθελα να πω ως προς την tropic marin (αφου την πιασαμε χεχε). Παροτι χρησιμοποιω και εγω τα προιοντα της δεν με ενθουσιαζει το μαρκετινγκ που προσπαθει να περασει τις ακαθαρσιες των χημικων σαν "απαραιτητα ιχνοστοιχεια". Θεωρω απιθανο να εκανε οποιαδηποτε ειδικη μετρηση πλην των βασικων. Δηλαδη πραγματικα εκανε μελετη για το ποσο Lutetium και Tellurium πχ εχει η ταυλανδη και σε τι χρησιμευει στα κοραλια, το απομονωσε και το προσεθεσε στο αλατι? Και για να μην μας λειψει το εβαλε και στο bio-calcium και bio-magnesium? Ενα λινκ και θα φαω το καπελο μου :bling: . Δεν θα την κυνηγησω επειδη λειπει κατι, θα την κυνηγησω επειδη το αλατι της εχει ενα σωρο πιθανως βλαβερα στοιχεια σε αναλογιες που δεν ανακοινωνει και που δεν ξερουμε τι σχεση εχουν με το θαλασσινο νερο.

Επισης το γεγονος οτι η μεγαλη πλειοψηφια οσων χρησιμοποιουν θαλασσινο νερο δεν κρατουν τα ενυδρεια τους πανω απο 5 χρονια δεν ειναι απαραιτητα επιχειρημα κατα του νερου. Σημασια εχει το ποσοστο επι του συνολου αυτων που το χρησιμοποιουν, ή, με αλλα λογια, και η πλειοψηφια αυτων που χρησιμοποιουν τεχνητο αλατι δεν κρατουν ενυδρειο πανω απο 5 χρονια, δεν σημαινει οτι φταιει το αλατι! Νουμερα παντως δεν ξερω για να συνεισφερω.

Μια δικη μου θεωρια ως προς την ευρεια χρηση του αλατιου (και οχι ως εναλλακτικη μεθοδο) ειναι οτι προκειται για κεκτημενη ταχυτητα. Τα πρωτα επιτυχημενα θαλασσινα ενυδρεια εγιναν με την Berlin method στη Γερμανια η οποια φυσικα δεν εχει και πολλες εναλλακτικες ως προς το πως να βρει θαλασσινο νερο. Τη σκυταλη πηραν οι ΗΠΑ με ιδια προβληματα. Η πιστη αντιγραφη αυτης της μεθοδου εφερε και το αλατι στο χομπι μας. Τονιζω αυτο ειναι δικη μου θεωρια και πολυ πιθανο να μην ισχυει.

Ξανατονιζω οτι ειμαι υπερμαχος του τεχνητου αλατιου, αλλα με γνωση οτι δεν ειναι ο μονος τροπος. Ο καλυτερος απο πλευρας ωφελειων/προβληματων ναι, αλλα οχι ο μονος.

Αν και τα μεμονωμενα παραδειγματα δεν αποτελουν αποδειξη, ενα λινκ http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2214764&highlight=sea+water&page=2

20,000 gallon reef tank. NSW from Shinnecock Inlet, Eastern Long Island

Παντως χαιρομαι που συνομιλω με τυπους σαν τον Μιχαλη και οχι τους καφρους στο thread tou reefcentral!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ξανακοιταω τις φωτο μου μαλλον επιβεβαιωνουν το οτι δεν πετυχαινεις και σπουδαια πραγματα με φυσικο νερο χαχα! παντως η μωβ ακροπορα ηταν το δυσκολοτερο κοραλλι που ειχα και ειχε μετρια αναπτυξη μεχρι που πηγε 10 απο 7 η alk σε μια μερα. ολα τα αλλα μεγαλωσαν απο μικρα φραγκ.

Link to comment
Share on other sites

......

Ναι γρηγορη νομιζω πως σε τετοιες συζητησεις οι οποιες η' μπορει να αλλαξουν κατι σημαντικο στο χομπυ η' να γλυτωσουν καποιο χομπυστα απο ζημια(η' να λαβει απλα υπ'οψην του καποιες παραμετρους) ειναι ωραιο να ακουγονται ολες οι αποψεις...και ειλικρινα μπραβο σε ολα τα παιδια που μπηκατε στον κοπο να γραψετε τις αποψεις σας :bow::bow:

Γινεται μια πολυ ωραια κουβεντα που ενω υπαρχουν διαφορετικες θεσεις, γινεται σε ενα πολυ καλο επιπεδο(συμπεριφορας)...respect σε ολους γι'αυτο :thumbsu:

Στο θεμα μας...

Ακριβως γρηγορη...μιλουν για τη χημικη συσταση των ωκεανων και οχι της μεσογειου.

Θαλλασες ειναι και οι δυο αλλα φιλοξενουν τελειως διαφορετικους οργανισμους.

Ακομα και το νερο απο το συδνευ και την αδελαιδα εχει αλλη αλατοτητα,αλλη θερμοκρασια(που με βαση αυτα ζουν και διαφορετικοι οργανισμοι στο νερο) και το βασικοτερο οτι εχει τελειως διαφορετικη συσταση(δεν αναφερομαι στο χημικο μερος) απο αυτο του πειραια και του αλιμου.

Και νομιζω πως ειναι ευνοητο πως γενικοτερα τα νερα ειναι πολυ πιο καθαρα λογω γεωγραφικης θεσης.

Μα το ενυδρειο του paul b ειναι....

-Το μονο παραδειγμα μεχρι στιγμης

-Προσωπικα δεν το δεχομαι γιατι οι αλλαγες του δεν ειναι αποκλειστικα με nsw(βαζει και τεχνητο το χειμωνα)

-Εχει μεσα μπουκαλια κτλ και δεν ειναι ενα απαιτητικο reef

-Δεν ειναι το ενυδρειο(σαν εικονα) που στοχευουν να κανουν οι περισσοτεροι οταν ξεκινανε το χομπυ.Ειναι κατι που το εχουν σημειωσει αρκετοι μεσα στο ιδιο το θεμα του.

Στα υπολοιπα ενυδρεια δεν θα ηθελα να αναφερθω,σε παρακαλω συγχωρεσε με.

Με ενυδρεια που χρησιμοποιουν τεχνητο αλατι μπορουν να γεμισουν 30 σελιδες και με εικονα-απαιτησεις,οπως αυτο του ταυλανδου παραπανω.

Ποσα αντιστοιχα μπορουν να πουν και σαν ποσοτητα και σαν ποιοτητα με με ΕΛΛΗΝΙΚΟ nsw?

Για τις αλγες εχεις πολυ δικιο γρηγορη μου και το ανεφερα και πιο πανω.

Και ενυδρεια με τεχνητο αλατι βγαζουν ολων των ειδων αλγες...

Αλγες ομως που δεν θα ερθουν απο το νερο της αλλαγης(μεσογειακες) ομως αλλα απο τα βραχακια-κοραλια κτλ(τροπικες) που βαζουμε στα ενυδρεια μας.

Προσωπικα εβγαλα την αλγη αυτη που ανεφερα παραπανω και δυσκολευτηκα απιστευτα να την ξεφορτωθω.Εμοιαζε με τριχοειδη αλλα σαν γλυτσα.Δεν ξερω καν να την αναγνωρισω.

Αυτο το εχω παρατηρησει και σε αλλα ενυδρεια που δεν καταφεραν να την αντιμετωπισουν αφου συνεχιζαν τις αλλαγες απο τη θαλασσα μας.

Δυστυχως δεν θελω να κανω αναφορα αλλα και δεν μπορω να υποχρεωσω καποιον-ους να το γραψει η' να γραφτουν στο φορουμ και να το αναφερουν.

Μπορω να μιλησω μονο για τον εαυτο μου.

Οσον αφορα στις αλγες που ξεφορτωθηκες(πολυ χαιρομαι φιλε :jig: )...ξεφορτωθηκες αλγες που σου ηρθαν με το βραχο σου και οχι αυτη την αλγη που αναφερω παραπανω η' καποιες "δικες μας" οπως ετυχε σε καποια αλλα παιδια.

Για την υπαρξη κινδυνου εισαγωγης παθογονων οργανισμων θα συμφωνησω μαζι σου.

Και εγω δεν εχω διαβασει κατι και ειπα και πριν οτι σε ενα fish only και με προσβαση σε νερα καποιου νησιου,μαλλον-ισως να επαιρνα νερο απο εκει.

Το θεμα ομως ειναι...

-οτι εστω σαν θεωρια ειναι κατι πολυ σωστο και με πιθανοτητες(μικρες μεγαλες δεν γνωριζω)

-οτι ο ελληναρας που θα υποστηριζει το δικο μας νερο φανατικα και θα το παιζει καινοτομος(οχι οπως πολυ λογικα και ωραια γινεται σε αυτη τη συζητηση απ'ολα τα παιδια :bow: )...το πιθανοτερο φιλε γρηγορη ειναι να το κανει "γαργαρα" και να χρεωσει τις απωλειες σε καποια διακοπη ρευματος-ανιψακι που εριξε μεσα στο νερο αζαξ κτλ κτλ κτλ(απολυτα τυχαιες αναφορες,αν "πετυχα" καποιον ζητω συγνωμη).

Link to comment
Share on other sites

......

Νικο μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και στα επιστρεφω! :thumbsu:

Και εγω χαιρομαι και εκτιμαω αυτα που ειπες και γενικοτερα το κλιμα της συζητησης(πολλες φορες τριβω τα ματια μου... :hysterical::hysterical: )

Ειλικρινα...ειλικρινα λυπαμαι που δεν εχεις φωτο απο το ενυδρειο που λειτουργουσε 7 χρονια.

Δυστυχως χωρις φωτο δεν μπορω να το βαλω στις επιτυχημενες ιστοριες(στο δικο μου μυαλο και με βαση τα δικα μου δεδομενα,μη με παρεξηγεις) χωρις φωτο και καποια καταγραφη.

Θα μπορουσε να βοηθησει πολυ στη κουβεντα.

Αυτο που δουλευει ομως ενα χρονο(που εβαλες φωτο και σε ευχαριστω φιλε) δειχνει

ενα νεο ενυδρειο οποτε και δεν μπορει να μπει σαν "πετυχημενη ιστορια με ελληνικο nsw"

Γιατι....

-Οι φωτο ειναι απο τα πρωτα σταδια και τα κοραλια δεν μεγαλωσαν εκει(αφου τα βραχια στις φωτο που ειναι τα κοραλια,ειναι λευκοι και χωρις κοραλινη)

-Οπως ανεφερες ανγκαστηκες(ελπιζω χωρις απωλειες φιλε μου) να βαλεις τεχνητο αλατι

Σου αναγνωριζω το οτι δεν βαζεις φωτο απο τωρα.

Αλλα(offtopic)...φιλε μου μην το υποτιμας....το ενυδρειο ειναι πολυ ομορφο και τα κοραλια πανεμορφα :thumbsu:

Τρομερο στησιμο βραχων κιολας!...θα ελεγα και αλλα,αλλα ειμαστε εκτος θεματος(χαχα)

Κανε ενα θεμα για το ενυδρειο σου νικο,αν εχεις χρονο και διαθεση φιλε.

Στα υπολοιπα που αναφερεις δεν διαφωνουμε καπου :thumbsu:

Και εγω πραγματικα θα ημουν πολυυυυυυ περιεργος αν οντως η Tmc εχει ολα αυτα τα ιχνοστεοιχεια μεσα στο αλατι.Αλλα αυτο και αν ειναι offtopic.

Και εγω νουμερα δεν ξερω ακριβως αλλα νομιζω ειναι σαφως πολυ πολυ περισσοτερα τα ενυδρεια που χρησιμοποιουν τεχνητο αλατι απο ελληνικο nsw.

Kαι γενικοτερα παγκοσμιως,τουλαχιστον απο εκει που εχω εικονα,ειναι επισης πολυ πολυ περισσοτεροι αυτοι που χρησιμοποιουν τεχνητο σε μονιμη βαση και με σαφως καλυτερα αποτελεσματα σε εικονα και απαιτησεις ενυδρειων,σε σχεση με τα nsw που πραγματικα και ειλικρινα δεν εχω δει πανω απο 20-30-40-50-60? μεσα σε ολα αυτα τα εκατομμυρια χομπυστων.

Τετοιες κουβεντες ειναι πολυ ωραιο να γινονται σε συναντησεις.

Οποτε εχεις χρονο και διαθεση νικο ελα(ολοι φυσικα) σε καποια μηνιαια συναντηση να τα πουμε πινοντας μπυρες και τσιμπωντας τιποτα :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Νικο μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και στα επιστρεφω! :thumbsu:

Και εγω χαιρομαι και εκτιμαω αυτα που ειπες και γενικοτερα το κλιμα της συζητησης(πολλες φορες τριβω τα ματια μου... :hysterical::hysterical: )

Το κλιμα της συζητησης οφειλεται κυριως σε εσας τους "παλιους" του φορουμ...εγω ευχαριστω.

Ειλικρινα...ειλικρινα λυπαμαι που δεν εχεις φωτο απο το ενυδρειο που λειτουργουσε 7 χρονια.

Δυστυχως χωρις φωτο δεν μπορω να το βαλω στις επιτυχημενες ιστοριες(στο δικο μου μυαλο και με βαση τα δικα μου δεδομενα,μη με παρεξηγεις) χωρις φωτο και καποια καταγραφη.

Θα μπορουσε να βοηθησει πολυ στη κουβεντα.

Εχει μικρη σημασια καθως εγω ο ιδιος δεν το θεωρουσα υψηλων απαιτησεων οποτε δεν θα σημαινε και πολλα ακομα και με φωτο.

Αυτο που δουλευει ομως ενα χρονο(που εβαλες φωτο και σε ευχαριστω φιλε) δειχνει

ενα νεο ενυδρειο οποτε και δεν μπορει να μπει σαν "πετυχημενη ιστορια με ελληνικο nsw"

Γιατι....

-Οι φωτο ειναι απο τα πρωτα σταδια και τα κοραλια δεν μεγαλωσαν εκει(αφου τα βραχια στις φωτο που ειναι τα κοραλια,ειναι λευκοι και χωρις κοραλινη)

-Οπως ανεφερες ανγκαστηκες(ελπιζω χωρις απωλειες φιλε μου) να βαλεις τεχνητο αλατι

Ισχυει απολυτα! Παντως καποια παιδια απο εδω μεσα τραβουν ολοταχως στο δρομο της επιτυχιας! Για να βαλει και ο ταυλανδεζος στο δικο του φορουμ ενυδρεια με ελληνικο νερο και να λεει κοιταχτε αυτοι εκει τι κανουν, οχι σαν εμας που παλευουμε με αλατια χαχαχα :bigemo_harabe_net-163:

Σου αναγνωριζω το οτι δεν βαζεις φωτο απο τωρα.

Αλλα(offtopic)...φιλε μου μην το υποτιμας....το ενυδρειο ειναι πολυ ομορφο και τα κοραλια πανεμορφα :thumbsu:

Τρομερο στησιμο βραχων κιολας!...θα ελεγα και αλλα,αλλα ειμαστε εκτος θεματος(χαχα)

Κανε ενα θεμα για το ενυδρειο σου νικο,αν εχεις χρονο και διαθεση φιλε.

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια! Υπαρχει σχετικα προσφατη παρουσιαση στα ενυδρεια μελων.

Στα υπολοιπα που αναφερεις δεν διαφωνουμε καπου :thumbsu:

Και εγω πραγματικα θα ημουν πολυυυυυυ περιεργος αν οντως η Tmc εχει ολα αυτα τα ιχνοστεοιχεια μεσα στο αλατι.Αλλα αυτο και αν ειναι offtopic.

Χαχα οντως off topic αλλα κολλησα με την tropic marin γιατι ενω την σεβομαι πολυ σαν εταιρεια και χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα δικα της αλατια και χημικα, οταν διαβασα αυτο για τα 70 στοιχεια πριν χρονια σκεφτηκα "κοιτα τι βρηκαν οι μπαγασηδες για να ειναι νομικα καλυμενοι οτι δεν κρυβουν τιποτα και να πουλησουν κιολας" και μετα το ξεχασα μεχρι αυτη τη συζητηση. Η λιστα με τα στοιχεια μοιαζει υποπτα με αυτο που θα εβγαζε ο Δημοκριτος αν καποιος του πηγαινε 5-10 φουχτες ορυκτα (προφανως αυτα που βαζουν στο αλατι) και του ελεγε αναλυσε το με οση ακριβεια μπορεις. Ετσι για αστειο διαλεξα 2 κουλα ονοματα (dysprosium, holmium) και τα εβαλα στο google. Χρησιμοποιουνται...σε πυρηνικους αντιδραστηρες!!! :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: Γι αυτο και εχουν τετοια φωσφοριζε χρωματα τα κοραλια μας! :bigemo_harabe_net-115:

Και εγω νουμερα δεν ξερω ακριβως αλλα νομιζω ειναι σαφως πολυ πολυ περισσοτερα τα ενυδρεια που χρησιμοποιουν τεχνητο αλατι απο ελληνικο nsw.

Kαι γενικοτερα παγκοσμιως,τουλαχιστον απο εκει που εχω εικονα,ειναι επισης πολυ πολυ περισσοτεροι αυτοι που χρησιμοποιουν τεχνητο σε μονιμη βαση και με σαφως καλυτερα αποτελεσματα σε εικονα και απαιτησεις ενυδρειων,σε σχεση με τα nsw που πραγματικα και ειλικρινα δεν εχω δει πανω απο 20-30-40-50-60? μεσα σε ολα αυτα τα εκατομμυρια χομπυστων.

Τετοιες κουβεντες ειναι πολυ ωραιο να γινονται σε συναντησεις.

Οποτε εχεις χρονο και διαθεση νικο ελα(ολοι φυσικα) σε καποια μηνιαια συναντηση να τα πουμε πινοντας μπυρες και τσιμπωντας τιποτα :thumbsu:

Πολυ θα το ηθελα! Αν εχει και φαι! "

"

ΥΓ πως βαζεις λινκ για βιντεο χωρις το βιντεο?

Σχετικα με προβληματα με αλγες: δυστυχως και εγω σχεδον σε ολα μου τα ενυδρεια ειχα προβληματα με αλγες, σε βαθμο υπερβολικο καποιες φορες, με ειδη τα οποια δεν ειχα ξαναδει και δεν φαινονταν να τα πιανει τιποτα (ακομα και στο τωρινο μια καφε φυλλοειδης αλγη αλλα εξαπλωνεται τοσο αργα και μαζεμενα που τη βγαζω με το χερι). Αυτο το ειχα ασχετα αν το νερο ηταν θαλασσινο ή τεχνητο, αν εκανα πολλες ή λιγες αλλαγες ή οτιδηποτε. Δυστυχως επειδη ολους μας τρωνε τα χερια μας και συχνα σπορια απο αλγες επιβιωνουν για μηνες πριν εμφανιστουν ειναι δυσκολο να πει κανεις με σιγουρια τι εφταιξε. Ειναι βεβαιο ομως οτι οποιος χρησιμοποιει νερο ή οργανισμους απο θαλασσα εχει και αυξημενο ρισκο οχι μονο για αλγες αλλα και αλλα βλαβερα ειδη πχ σπογγους, ειδικα αν ειναι μαζεμα και μεσα χωρις προεπεξεργασια. Παντως παιδια αυτο μην σας τυχει http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?threadid=745530

η μοναδικη φορα στη ζωη μου που ξεστησα ενυδρειο γιατι δεν ηξερα τι αλλο να κανω. Ακριβως οπως τα λεει ο κατεστραμμενος τυπος, εφιαλτης. Αποδειξη οτι εχουμε μια σταγονα και οχι παραπανω απο φυση στο σπιτι μας και να λεμε και παλι καλα που βρηκαμε και τροπο να την κραταμε και αυτη ζωντανη με ολα τα τεχνολογικα μαραφετια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε νικο δεν υπαρχουν παλιοι και νεοι,ειμαστε ολοι το ιδιο με ακριβως το ιδιο χομπυ :thumbsu:

Ολοι εχουμε να μαθουμε κατι απο τον αλλο ειτε ειμαστε 5 μερες με ενυδρειο ειτε 5 αιωνες :jig:

Φιλε....οχι μονο εχεις κανει παρουσιαση αλλα σου εχω γραψει κιολας.... :hysterical::hysterical::hysterical:

Συγνωμη :blush: ....αλλα ενα γερικο μυαλο χειμωνα καλοκαιρι :P

Το "ελπιζω χωρις απωλειες" το ειπα αναφερομενος στο οτι ελπιζω να μην εχασες τα κοραλια απο τις στραβες που σου ετυχαν(biopellets και περισταλτικες) οχι επειδη εβαλες αλατι βρε,χαχαχα

Δινεις ωραιο πατημα να ανοιξουμε καποια στιγμη αργοτερα και ενα θεμα με τα αλατια :bigemo_harabe_net-130:

Παντα εχει φαγητο στις συναντησεις και πολυ καλη παρεα! :bbq:

Συμφωνω απολυτα με την τελευταια σου παραγραφο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ναι γρηγορη νομιζω πως σε τετοιες συζητησεις οι οποιες η' μπορει να αλλαξουν κατι σημαντικο στο χομπυ η' να γλυτωσουν καποιο χομπυστα απο ζημια(η' να λαβει απλα υπ'οψην του καποιες παραμετρους) ειναι ωραιο να ακουγονται ολες οι αποψεις...και ειλικρινα μπραβο σε ολα τα παιδια που μπηκατε στον κοπο να γραψετε τις αποψεις σας :bow::bow:

Γινεται μια πολυ ωραια κουβεντα που ενω υπαρχουν διαφορετικες θεσεις, γινεται σε ενα πολυ καλο επιπεδο(συμπεριφορας)...respect σε ολους γι'αυτο :thumbsu:

Στο θεμα μας...

Ακριβως γρηγορη...μιλουν για τη χημικη συσταση των ωκεανων και οχι της μεσογειου.

Θαλλασες ειναι και οι δυο αλλα φιλοξενουν τελειως διαφορετικους οργανισμους.

Ακομα και το νερο απο το συδνευ και την αδελαιδα εχει αλλη αλατοτητα,αλλη θερμοκρασια(που με βαση αυτα ζουν και διαφορετικοι οργανισμοι στο νερο) και το βασικοτερο οτι εχει τελειως διαφορετικη συσταση(δεν αναφερομαι στο χημικο μερος) απο αυτο του πειραια και του αλιμου.

Και νομιζω πως ειναι ευνοητο πως γενικοτερα τα νερα ειναι πολυ πιο καθαρα λογω γεωγραφικης θεσης.

Μα το ενυδρειο του paul b ειναι....

-Το μονο παραδειγμα μεχρι στιγμης

-Προσωπικα δεν το δεχομαι γιατι οι αλλαγες του δεν ειναι αποκλειστικα με nsw(βαζει και τεχνητο το χειμωνα)

-Εχει μεσα μπουκαλια κτλ και δεν ειναι ενα απαιτητικο reef

-Δεν ειναι το ενυδρειο(σαν εικονα) που στοχευουν να κανουν οι περισσοτεροι οταν ξεκινανε το χομπυ.Ειναι κατι που το εχουν σημειωσει αρκετοι μεσα στο ιδιο το θεμα του.

Στα υπολοιπα ενυδρεια δεν θα ηθελα να αναφερθω,σε παρακαλω συγχωρεσε με.

Με ενυδρεια που χρησιμοποιουν τεχνητο αλατι μπορουν να γεμισουν 30 σελιδες και με εικονα-απαιτησεις,οπως αυτο του ταυλανδου παραπανω.

Ποσα αντιστοιχα μπορουν να πουν και σαν ποσοτητα και σαν ποιοτητα με με ΕΛΛΗΝΙΚΟ nsw?

Για τις αλγες εχεις πολυ δικιο γρηγορη μου και το ανεφερα και πιο πανω.

Και ενυδρεια με τεχνητο αλατι βγαζουν ολων των ειδων αλγες...

Αλγες ομως που δεν θα ερθουν απο το νερο της αλλαγης(μεσογειακες) ομως αλλα απο τα βραχακια-κοραλια κτλ(τροπικες) που βαζουμε στα ενυδρεια μας.

Προσωπικα εβγαλα την αλγη αυτη που ανεφερα παραπανω και δυσκολευτηκα απιστευτα να την ξεφορτωθω.Εμοιαζε με τριχοειδη αλλα σαν γλυτσα.Δεν ξερω καν να την αναγνωρισω.

Αυτο το εχω παρατηρησει και σε αλλα ενυδρεια που δεν καταφεραν να την αντιμετωπισουν αφου συνεχιζαν τις αλλαγες απο τη θαλασσα μας.

Δυστυχως δεν θελω να κανω αναφορα αλλα και δεν μπορω να υποχρεωσω καποιον-ους να το γραψει η' να γραφτουν στο φορουμ και να το αναφερουν.

Μπορω να μιλησω μονο για τον εαυτο μου.

Οσον αφορα στις αλγες που ξεφορτωθηκες(πολυ χαιρομαι φιλε :jig: )...ξεφορτωθηκες αλγες που σου ηρθαν με το βραχο σου και οχι αυτη την αλγη που αναφερω παραπανω η' καποιες "δικες μας" οπως ετυχε σε καποια αλλα παιδια.

Για την υπαρξη κινδυνου εισαγωγης παθογονων οργανισμων θα συμφωνησω μαζι σου.

Και εγω δεν εχω διαβασει κατι και ειπα και πριν οτι σε ενα fish only και με προσβαση σε νερα καποιου νησιου,μαλλον-ισως να επαιρνα νερο απο εκει.

Το θεμα ομως ειναι...

-οτι εστω σαν θεωρια ειναι κατι πολυ σωστο και με πιθανοτητες(μικρες μεγαλες δεν γνωριζω)

-οτι ο ελληναρας που θα υποστηριζει το δικο μας νερο φανατικα και θα το παιζει καινοτομος(οχι οπως πολυ λογικα και ωραια γινεται σε αυτη τη συζητηση απ'ολα τα παιδια :bow: )...το πιθανοτερο φιλε γρηγορη ειναι να το κανει "γαργαρα" και να χρεωσει τις απωλειες σε καποια διακοπη ρευματος-ανιψακι που εριξε μεσα στο νερο αζαξ κτλ κτλ κτλ(απολυτα τυχαιες αναφορες,αν "πετυχα" καποιον ζητω συγνωμη).

Μιχαλη συνεχιζοντας την ωραια κουβεντα, πιστευω οτι οι αλγες τοσο οι "δικες μας" οσο και αυτες που υπαρχουν στον ζωντανο βραχο, αρεσουν το ευτροφικο νερο....αν τους το στερησουμε δεν ανπτυσονται και οι μεν και οι δε....γι αυτο ξαναλεω οτι κανοντας μεγαλες αλλαγες με NSW που ειναι τσαμπα, βοηθιομαστε παρα πολυ να τους στερουμε το ευτροφικο νερο.

to enydreio to Paul το ανεφερα σαν τον πιο παλιο ρεεφ γενικοτερα που κατα κορον οταν δεν εχει αρνητικες Τ στα μερη του χρησιμοποιει NSW....πολλα public aquariums αν οχι ολα χρησιμοποιουν απο οτι διαβαζω NSW, και στην Μαερικη υπαρχουν εταιριες που το συσκευαζουν και το πουλανε σε μπιτονια!

Ελληνικο reef απαιτησεων poy na leitoyrgei με NSW για πανω απο 5 χρονια δεν ξερω, οπως δεν ξερω και καποιον εδω μεσα ακτως απο τον Βαγγελη που το ξεστησε προσφατα να το λειτουργει για πανω απο 5 χρονια με αλατια....και ειμαι σιγουρος οτι δεν φταινε τα αλατια, αλλα περα απο καποιες κακοτυχιες κυριως η βαρεμαρα, μετα αοπ καποια χρονια βλεπω οτι οι περισσοτεροι κουραζονται και ή τα δυαλυουν και τα παρατανε, η στηνουν καινουργια πχ εσυ και τα πανεμορφα σου ενυδρεια :thumbsu::thumbsu:

Βεβαια εδω εχω μια απορια, αν τα κοραλια σε ενα ενυδρειο με NSW pane "τραινο" για 2-3-μηνες ή και 1 χρονο δεν σημαινει οτι το NSW τα ευννοει και εχει ολα τα απαραιτητα που χρειαζονται? Πρεπει να λειτουργει για πανω απο 5 χρονια για να αποδειχθει κατι τετοιο?

Τελος σε ενα χομπι που υαπρχουν παρα πολλα μονοπατια για φτασει καποιος στο ποθουμενο αποτελεσμα,( ATS καλο ή κακο, refugium προσφερει ή οχι, DSB βοηθαει ή κανει κακο, μεθοδο KISS ή ULNS, NSW ή ΑSW και παει λεγοντας,) ο καθενας επιλεγει αυτο που νομιζει καλυτερο, εγω προσωπικα επελεξα την KISS με χρηση οσο λιγοτερων προσθετων γινετε, εστησα το νανο μου με τετοιο τροπο ωστε να εχω ATS kai mikro refugium και χρησιμοποιοντας NSW σκοπευω αν ολα πανε καλα να ριχνω μονο ψαροτροφη σε λιγο καιρο, σταματωντας ακομη και τον αντιφοσφωρο και ανθρακα που χρησιμοποιω τωρα.Ευχομαι στον καθενα τα καλυτερα για το ενυδρειο του, με οπιονδηποτε τροπο επιλεξει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...