Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Ακριβως απεαντι απο την california ειναι η hawaii...

Γρηγορη η california βρεχεται απο τον ειρηνικο ωκεανο ....και χωρις να ειναι σχετικα κλειστο συστημα οπως η μεσογειος.....

Ναι απο το νερο της catalina water company θα εβαζα nsw.

Απεναντι απο την california και στον ιδιο ωκεανο ζουν ολα αυτα τα τροπικα ψαρια και κοραλια που βαζουμε στα ενυδρεια μας(hawaii,αυστραλια,fiji κτλ)...πολυ κοντα στα οποιοδηποτε καθαρα νερα της ελλαδος δεν ζει κανενας τροπικος οργανισμος.

Κατα την ταπεινη μου αποψη αλλο μια καθαρη παραλια οπου κανεις αφοβα μπανιο και αλλο η καθαρη παραλια που παιρνεις νερο για να ζησουν εκει οργανισμοι που σε αυτη την παραλια δεν εζησαν-θα ζουσαν ποτε.

Φυσικα ομως στα ενυδρεια μας εχει αποδειχτει οτι μπορουν να ζησουν τροπικα ψαρια,με διορθωμενη αλατοτητα ελληνικου nsw.

Αυτο ειναι αλλο κομματι.

Αναφερομαι περισσοτερο στα κοραλια στο παρων post.

Μιχαλη η california απο τη hawaii απεχουν,4000χμ δεν θα το ελεγα και διπλα.....οι μεγαλουπολεις της αυστραλιας οπου πολλοι reefaδες αυτραλοι χρησιμοποιουν κατα κορον NSW ειναι στη νοτια πλευρα του νησιου ενω to great barier reef βορια -βοριααντολικα δηλαδη εμεις με την ερυθρα θαλασσα εχουμε περισσοτερο σχεση¨-)))) Η ερυθρα ειναι πολυς μικροτερης εκτασης και επισης πολυ κλειστη θαλασσα οπως η μεσογειος.....ειναι λιιιιιιγο πιο νοτια απλα!

και καποιοι μυθοι για το μεσογειακο νερο

-υψηλης αλατοτητας-ναι τους χειμερινουσ μηνες..... μεχρι μεσα ακτωμβριου που η Τ του νερου ηταν >22 η αλτοτητα απο χιλη-Ν εβρου εως Κεραμωτη Ν. καβαλας ηταν 1026-1027, αντιστοιχα τωρα ειναι 1030-1029 στους 13 βαθμους Τ. 6 μηνες το χρονο δεν χρειαζεται να αραιωνουμε.... επισης μυθος οτι ειναι φτωχο σε Ca kai Mg....18 φορες που πηρα νερο και μετρησα το Ca kymainontan apo 410-440 kai to Μg apo 1290-1330...τελεεις τιμες .....ΚΗ 8-8.3 PH 8....Προσθετω soda Ca Mg apo otan arxhsa na arαιωνω....

Επειδη λοιπον η χημικη συσταση του νερου ειναι παντου η ιδια (παρεθεσε αρθρο παραπανω ο Νικος), τα βασικα στοιχεια ειναι ακριβως οσο πρεπει, πιστευω χωρις βεβαια να μπορω να το αποδειξω, οτι δεν εχουμε κοραλια στις θαλασσες μας πιθανοτητα λογω μεταβολων στην θερμοκρασια, που εχουν σαν αποτελεσμα αυξημενη αλατοτητα τους χειμερινους μηνες.....

Για τις αλγες εγραψα την γνωμη μου παραπανω...

Ο μοναδικος λογος να μην χρησιμοποιει καποιος το δικο μας νερο απο καθαρες παραλιες, κατα την γνωμη μου, ειναι η εισαγωγη καποιου παθογονου. Απειροελαχιστη αλλα δεν μπορει να αποκλεισθει....αυτο ομως ισχυει για οποιον εφαρμοζει καραντινα σε ολα τα ζωντανα (ψαρια και κοραλια) πριν την εισαγωγη τους στο ενυδρειο γιατι διαφορετικα η πιθανοτητα να εισαγει παθογονο με τα ζωντανα ειναι πολλαπλασια συγκρητικα με το νερο θαλασσης.

Βαγγελη παρα πολυ ομορφο, μπραβο!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

παραθέτω μερικές photo απο ενα σημείο το οποίο η αλατοτητα ήταν πολύ υψηλή(https://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&t=h&oe=UTF8&msa=0&msid=108392218936655234978.00046b4b2b209ab5c48f7) ,οσο για την καθαρότητα των νερών μπροστά απο τα ξενοδοχεία στο sharm el sheikh

γίνεται της κακομοίρας, ρωσοι και αγγλοι με τόνους αντηλιακά, σκαφοι ξενοδοχεια και γενικά στο ίδιο επίπεδο με την Ελλάδα σε μια αντίστοιχα κλειστή θάλασσα.

Αλλά από κάτω ακριβώς απο το ξενοδοχείο είναι ο παράδεισος των κοραλιων.Και δυστυχώς την ιστορία με τα πατατάκια επαναλαμβάνεται και εκεί στις τουριστικές περιοχές.

366ifwa.jpg

PMgf5dG.jpg

SqxUUfD.jpg

OJTwi10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι αν είσαι σε νησί ή δίπλα σε ένα πολύ καθαρό σημείο αξίζει ο κόπος.

Σημαντικό είναι να ξέρεις το σημείο και να το παρακολουθεις και όταν δεν μαζεύεις νερό.

Για τους υπόλοιπους το κουβάλημα, βενζίνη, μετρήσεις δοχεία κτλ απλά δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι αν είσαι σε νησί ή δίπλα σε ένα πολύ καθαρό σημείο αξίζει ο κόπος.

Σημαντικό είναι να ξέρεις το σημείο και να το παρακολουθεις και όταν δεν μαζεύεις νερό.

Για τους υπόλοιπους το κουβάλημα, βενζίνη, μετρήσεις δοχεία κτλ απλά δεν αξίζει.

ετσι ειναι φιλε μου εγω το μαζευω απο ανισσαρα χερσονήσου 2 χρονια τωρα και μεγάλωσα στο μερος αυτο.παω καθε εβδομαδα για βολτα και παίρνω το νερο μου..

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου Βαγγελη.κανω και εγω αλλαγες νερου απο θαλασσα

εδω και δυο χρονια και δεν εχω αντιμετωπισει καποιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά η συζήτηση είναι σε τρομερά πολύ υψηλό επίπεδο με αρκετές γνώσεις από τους "σινχομπιστες".


είμαι σε πολλές σκέψεις. κάποιες έχω αρχίσει να τις αναιρώ και κάποιες να τις ενδυναμώνω μετά τις τελευταίες δυο σελίδες.


πολύ σημαντικό για μένα είναι, η πορεία του ενυδρείου στο πέρας του χρόνου και όχι αυτό τον 6 μηνών άντε 1 χρόνο όπως είπε και ο mad23.


μπερδεμένος με το NSW δεν το κρύβω.

Έγινε επεξεργασία - farao
Link to comment
Share on other sites

Παντως ως προς την ελλειψη κοραλλιων στη μεσογειων, να αναφερω οτι η μεσογειος εχει πολλα και ομορφα κοραλλια πχ

IMGP4448.jpg

http://archive.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=563520

απλα επειδη ειναι μη φωτοσυνθετικα, συντηρουνται δυσκολα και δεν τα βρισκεις ευκολα δεν τα βλεπουμε στα ενυδρεια. Επισης σιγουρα ο λογος που δεν εχει τροπικα κοραλια η μεσογειος δεν ειναι επειδη ειναι μολυσμενη, εχει φυτοφαρμακα κτλ για τον απλουστατο λογο οτι δεν ειχε ποτε κοραλια ακομα και πριν εμφανιστει ο ανθρωπος με τις βιομηχανιες του. Ενας πιθανος λογος (θεωρια δικη μου παλι χεχε) ειναι οτι ενα κοραλλι για να μεταφερθει απο τα ρευματα απο πχ την ινδονησια στη μεσογειο θα πρεπει να κανει μια τεραστια και πολυπλοκη διαδρομη. οχι οτι ειναι αδυνατο, αλλα η μεσογειος καθε μερικες δεκαδες ή εκατονταδες χιλιαδες χρονια ξεραινοταν τελειως στο παρελθον οποτε ποτε να προλαβουν να μεταφερθουν και να εξελιχθουν για το κλιμα μας?

Link to comment
Share on other sites

και για να κάνουμε και λιγο black αλλα πραγματικό χιούμορ,


εγώ θα έβαζα και την παράμετρο των επαγγελματιών ψαράδων με τα τεράστια και μη καΐκια.


ακόμα και να ειχαμε κοραλία θα ήταν είδος υπό εξαφάνιση αφού οι καϊκάδες με τα δίχτυα τους σηκώνουν σχεδόν τα πάντα από τον βυθό σε ρηχά και πολύ βαθιά νερα..


α ρε ελλαδαρα. :crazyyyy:

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο μου ριφ το εκανα το 2007 και εκανα και εγω αλαγες με αλατι τα τα 2, 2.5 χρόνια που βαζω θαλασσα νομίζω οτι παει πολλή καλύτερα, απο ολα κοβω συχνα και δινω κοματια και ξαναμεγαλονουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Βαγγέλη τώρα είδα τις φωτογραφίες!Γι'αυτό το κυανό θες να ρίξεις chemi clean;Όχι ρε φίλε δενε αξίζει ο κόπος!!!Ανέβασε λιγάκι την κυκλοφορία χαμηλά και θα φύγει πιστεύω!Δεν το βλέπω σε έξαρση!!

ΥΓ.πανέμορφο είναι!Πολύ ωραία σύνθεση και τοποθέτηση των κοραλλιών...μην πω για την ποικιλία!!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Ρε Βαγγέλη τώρα είδα τις φωτογραφίες!Γι'αυτό το κυανό θες να ρίξεις chemi clean;Όχι ρε φίλε δενε αξίζει ο κόπος!!!Ανέβασε λιγάκι την κυκλοφορία χαμηλά και θα φύγει πιστεύω!Δεν το βλέπω σε έξαρση!!

ΥΓ.πανέμορφο είναι!Πολύ ωραία σύνθεση και τοποθέτηση των κοραλλιών...μην πω για την ποικιλία!!

ευχαριστω ρε κωστα το παλευω φιλε μου.λεω να βαλω 1 6025 ακομα και να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό να κάνεις Βαγγέλη είναι μακράν η καλύτερη επιλογή!Εγώ το έριξα μόνο μια φορά και δεν έχεις ιδέα σε τι κατάσταση ήταν το ενυδρείο.....!δουλειά κάνει σίγουρα,αλλά όταν πλέον ο κόμπος φτάσει στο χτένι που λέμε.....!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη πολυ ομορφο ειδικα εκει με την πανδαισια χρωματων,να το χαιρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Παντως θυμάμαι το πρώτο ντοκιμαντέρ που ειχα δει για Κοραλια ξεκίναγε με την φράση: Ζωοδοχος ηλιος. Και ανέλυε ότι επειδή οι ακτίνες του ήλιου πέφτουν κάθετα υπαρχει τόσο μεγάλη ποικιλία ζωής στον Ισημερινό. Ύστερα έβαλε και την παράμετρο των θαλάσσιων ρευμάτων.

Και κανω την ίδια ερώτηση που ειχα κανει με πριν με αλλα λόγια. Αν είχαμε μονο ενα κοράλι στο ενυδρειο μας σε ποια απο τις δυο μεταβολές θα επιζουσε; Όταν ανεβαζαμε σταδιακά την αλατοτητα στο 1030 ή αν ρίχναμε σταδιακά την θερμοκρασία στους 18C;

Link to comment
Share on other sites

Παντως θυμάμαι το πρώτο ντοκιμαντέρ που ειχα δει για Κοραλια ξεκίναγε με την φράση: Ζωοδοχος ηλιος. Και ανέλυε ότι επειδή οι ακτίνες του ήλιου πέφτουν κάθετα υπαρχει τόσο μεγάλη ποικιλία ζωής στον Ισημερινό. Ύστερα έβαλε και την παράμετρο των θαλάσσιων ρευμάτων.

Και κανω την ίδια ερώτηση που ειχα κανει με πριν με αλλα λόγια. Αν είχαμε μονο ενα κοράλι στο ενυδρειο μας σε ποια απο τις δυο μεταβολές θα επιζουσε; Όταν ανεβαζαμε σταδιακά την αλατοτητα στο 1030 ή αν ρίχναμε σταδιακά την θερμοκρασία στους 18C;

Αν και φυσικα εξαρταται απο το κοραλλι, θα ψηφιζα οτι θα ζουσε σε διαφορετικη αλατοτητα (ή σε τιποτα απο τα δυο). Τα κοραλλια τουλαχιστον στις πολυ ρηχες περιοχες συχνα μενουν στον αερα οταν φευγει το νερο με την αμπωτη, ενω υποθετω οτι αν τυχει και να βρεξει θα λουζονται με γλυκο νερο για καποιες ωρες. Αρα εχουν αναπτυξει μηχανισμους για να αντιμετωπισουν διαφορετικη αλατοτητα. Οι μεταβολες θερμοκρασιας ομως αμφιβαλω αν ειναι ποτε τοσο μαζικες. Ας μην ξεχναμε οτι τα κοραλια (και τα ψαρια δηλαδη) δεν ειναι ομοιοθερμα, δηλαδη δεν μπορουν να ελεγξουν την θερμοκρασια τους αλλα παιρνουν υποχρεωτικα τη θερμοκρασια του περιβαλλοντος. Γι αυτο και φαινομενα οπως το ελ νινιο (που φυσικα δεν αλλαξαν την αλατοτητα του ωκεανου) προκαλεσαν μαζικες νεκρωσεις σε υφαλους.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν και ωραίο πείραμα να κανει κάποιος. Να πάρει καποιο κοράλι και να βάλει δυο φραγκακια σε δυο διαφορετικά δοχεία. Το ενα να περιέχει νερό απο τις θάλασσες μας με την θερμοκρασία που έχουμε στα ενυδρεία μας και στο αλλο νερό απο το ενυδρειο μας που θα εχει την θερμοκρασία της θάλασσας αυτήν την εποχή. Να δούμε ποιο θα νεκρωσει πρώτο.

Θα πρότεινα να γίνει με καποιο σκληρό κοράλι το οποίο εχει γρήγορη ανάπτυξη πχ σεριατοπορα ροζ (και εννοείται να υπαρχει άφθονο απο αυτο και να γίνει με ισομεγεθα μικρά φραγκς) . Θα το έκανα εγω αλλα δεν εχω καποιο μεγαλο κοράλι που να εχει πολυ Γρηγόρη ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν και ωραίο πείραμα να κανει κάποιος. Να πάρει καποιο κοράλι και να βάλει δυο φραγκακια σε δυο διαφορετικά δοχεία. Το ενα να περιέχει νερό απο τις θάλασσες μας με την θερμοκρασία που έχουμε στα ενυδρεία μας και στο αλλο νερό απο το ενυδρειο μας που θα εχει την θερμοκρασία της θάλασσας αυτήν την εποχή. Να δούμε ποιο θα νεκρωσει πρώτο.

Θα πρότεινα να γίνει με καποιο σκληρό κοράλι το οποίο εχει γρήγορη ανάπτυξη πχ σεριατοπορα ροζ (και εννοείται να υπαρχει άφθονο απο αυτο και να γίνει με ισομεγεθα μικρά φραγκς) . Θα το έκανα εγω αλλα δεν εχω καποιο μεγαλο κοράλι που να εχει πολυ Γρηγόρη ανάπτυξη.

Χαχαχα μην με παρεξηγησεις αλλα μηπως ηθελες να πεις κατι αλλο? Γιατι φαινεται σαν να ειναι θεμα χρονου οτι ολα τα παιδια που εχουν νερο απο τις θαλασσες μας με θερμοκρασια "ενυδρειου" θα χασουν τα κοραλλια τους! Παντως αν εννοεις να βαλεις κοραλι σε 18 βαθμους αποτομα μαλλον δεν θα την παλεψει ουτε για 1-2 μερες, αν το βουτηξεις σε λιγο πιο πυκνο νερο δεν νομιζω να νεκρωσει και αμεσα. Αλλα το πειραμα αυτο αξιζει οντως με σταδιακη προσαρμογη πχ σε 1 μηνα και γιατι οχι και με μ****α κοραλλια πχ μανιταρια.

Α ξεχασα να πω οτι παντως βρισκω παρα πολυ καλη την ιδεα σου και για εναν αλλο λογο: γιατι μπορει να μην νεκρωσει καποιο κοραλλι και αυτο ειναι καλο να το ξερουμε για να ειμαστε εξτρα προσεκτικοι στο που πεταμε τα αποβλητα του ενυδρειου μας. Φαντασου τι μπορει να γινει πχ αν τα μανιταρια (που δεν τα τρωει και τιποτα) μπορουν να επιβιωσουν στη Μεσογειο και εμεις καταλαθος τα πεταξουμε στη θαλασσα. Ηδη η caulerpa εχει καταστρεψει ενα σωρο οικοσυστηματα και ολοι θεωρουν οτι εφυγε απο ενυδρειο στην αρχη.

Έγινε επεξεργασία - nemo_nick
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη η california απο τη hawaii απεχουν,4000χμ δεν θα το ελεγα και διπλα.....οι μεγαλουπολεις της αυστραλιας οπου πολλοι reefaδες αυτραλοι χρησιμοποιουν κατα κορον NSW ειναι στη νοτια πλευρα του νησιου ενω to great barier reef βορια -βοριααντολικα δηλαδη εμεις με την ερυθρα θαλασσα εχουμε περισσοτερο σχεση¨-)))) Η ερυθρα ειναι πολυς μικροτερης εκτασης και επισης πολυ κλειστη θαλασσα οπως η μεσογειος.....ειναι λιιιιιιγο πιο νοτια απλα!

και καποιοι μυθοι για το μεσογειακο νερο

-υψηλης αλατοτητας-ναι τους χειμερινουσ μηνες..... μεχρι μεσα ακτωμβριου που η Τ του νερου ηταν >22 η αλτοτητα απο χιλη-Ν εβρου εως Κεραμωτη Ν. καβαλας ηταν 1026-1027, αντιστοιχα τωρα ειναι 1030-1029 στους 13 βαθμους Τ. 6 μηνες το χρονο δεν χρειαζεται να αραιωνουμε.... επισης μυθος οτι ειναι φτωχο σε Ca kai Mg....18 φορες που πηρα νερο και μετρησα το Ca kymainontan apo 410-440 kai to Μg apo 1290-1330...τελεεις τιμες .....ΚΗ 8-8.3 PH 8....Προσθετω soda Ca Mg apo otan arxhsa na arαιωνω....

Επειδη λοιπον η χημικη συσταση του νερου ειναι παντου η ιδια (παρεθεσε αρθρο παραπανω ο Νικος), τα βασικα στοιχεια ειναι ακριβως οσο πρεπει, πιστευω χωρις βεβαια να μπορω να το αποδειξω, οτι δεν εχουμε κοραλια στις θαλασσες μας πιθανοτητα λογω μεταβολων στην θερμοκρασια, που εχουν σαν αποτελεσμα αυξημενη αλατοτητα τους χειμερινους μηνες.....

Γρηγορη,μπορει να ειναι 4.000 μακρυα αλλα βρεχονται ομως απο την ιδια θαλασσα-ωκεανο(με οτι και αν συνεπεγεται αυτο).

Τους μυθους που ανεφερες δεν τους εχω ακουσει να σου πω την αληθεια.

Ξερω σιγουρα οτι

-χειμωνα εχω παρει νερο και ειχε αλατοτητα 1,032

-Το kh ηταν 15(τιμη που ειναι σχεδον η διπλασια απο αυτη που τρεχω το ενυδρειο)

-Δυο φορες μετρησα 380 ασβεστιο(το οποιο δεν ειναι απαραιτητα κακο)

Αυτες οι μετρησεις εγιναν σε βαθος 3 μηνων και περιπου 10 αλλαγων.

Παντα σχεδον σε ολες τις τιμες ειχα αποκλιση,μικρη η' μεγαλη.

Η βασικοτερη παραμετρος στο ελληνικο nsw δεν ειναι η χημικη συσταση αλλα η ποσοτητα και η ποιοτητα σε τροφη-θρεπτικα των κοραλιων.

Η θεωρια του να βαλω ελληνικο νερο γιατι ειναι πλουσιο(πλανγκτον,θρεπτικα,βακτηρια κτλ) κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι λαθος.

Η αυστραλια(great barrier reef) για παραδειγμα φιλοξενει(οπως λεει το αρθρο στο Link)...2.900 κοραλιογενεις υφαλους,600 ηπειρωτικα(?) νησια και χιλιαδες ειδη τα οποια τον κανουν ενα απο τα πιο πολυπλοκα και ποικιλα οικοσυστηματα.

Τα "ζωντανα" του great barrier reef συμπεριλαμβανουν 1500 ειδη θαλασσιων ψαριων,360 ειδη σκληρων κοραλιων,μεταξυ 5.000 και 8.000 ειδη μαλακιων(εεεεε πονηρα μυαλα...χαχα),600 ειδη εχινοδερμων,17 ειδη θαλασσιων φιδιων,1500 ειδη σπογγων,30 ειδη φαλαινων και δελφινιων,6 ειδη θαλασσιων χελωνων,22 ειδη απο θαλασσοπουλια και 32 ειδη ελοβια(?) πουλια τα οποια αναπαραγονται στα πολλα μικρα νησια των υφαλων.

http://animals.about.com/od/habitat-facts/tp/great-barrier-reef-animals.htm

Εχει και αλλες πιο συγκεκριμενες λεπτομερειες για καθε οργανισμο ξεχωριστα.

Με βαση αυτα(τα δεδομενα)ειναι παρα μα παρα μα παρα πολυ δυσκολο να θεωρουμε το συγκεριμενο οικοσυστημα εστω και παραπλησιο με το δικο μας!!

Αυτο αποτελειται απο πολλους πολλους μικρους η' μεγαλους κρικους,ενας απο τους οποιους ειναι και τα κοραλια(εμμεσως μεχρι και νησια δημιουργουνται απο τα παπαγαλοψαρα που τρωνε sps και αφοδευουν τη γνωστη αμμο των ατολων).

Αρα......ακομα και την ιδια θερμοκρασια να ειχαμε.....σταθερη αλατοτητα κτλ .....θα ηταν αδυνατο να ζησουν κοραλια στις θαλασσες μας αφου το πιθανοτερο ειναι να πεθαιναν απο την πεινα.

Οτι και να γινει εκει υπαρχουν για παραδειγμα 1500 ειδων σπογγων να φιλτραρουν το νερο.

Ποσα και τι ειδη σπογγων εχουμε εμεις...?

Τα 1500 ειδη ψαριων αλλα και ο μεγαλος πληθυσμος τους παιζουν τεραστιο ρολο,αφου αμεσα η' εμεσα παρεχουν τροφη στα κοραλια.

Ποσα απο αυτα τα ειδη αλλα και πληθυσμο,εχουμε εμεις στη μεσογειο ωστε να δινουν το ειδος τροφης και ποσοτητα που παρεχουν τα τροπικα?

Λειπουν πολλα κομματια απο το παζλ-αλυσιδα για να θεωρηθει η θαλασσα μας ικανο συστημα να ζησουν αυτοι οι οργανισμοι κι να θεωρηθει το νερο μας,πλουσιο για τα κοραλια μας.

Link to comment
Share on other sites

παραθέτω μερικές photo απο ενα σημείο το οποίο η αλατοτητα ήταν πολύ υψηλή(https://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&t=h&oe=UTF8&msa=0&msid=108392218936655234978.00046b4b2b209ab5c48f7) ,οσο για την καθαρότητα των νερών μπροστά απο τα ξενοδοχεία στο sharm el sheikh

γίνεται της κακομοίρας, ρωσοι και αγγλοι με τόνους αντηλιακά, σκαφοι ξενοδοχεια και γενικά στο ίδιο επίπεδο με την Ελλάδα σε μια αντίστοιχα κλειστή θάλασσα.

Αλλά από κάτω ακριβώς απο το ξενοδοχείο είναι ο παράδεισος των κοραλιων.Και δυστυχώς την ιστορία με τα πατατάκια επαναλαμβάνεται και εκεί στις τουριστικές περιοχές.

Φιλε charlie σε ζηλευωωωωωωωω!

Ευχαριστω για τις φωτο...με ταξιδεψες! :jig:

Αυτο που βλεπεις σαν βρωμικο νερο η' θολο κτλ κτλ το πιθανοτερο(δεν εχω κανει αναλυση) ειναι να ειναι θρεπτικα-τροφη(πλανκτον και οτι αλλο μπορει να "ταισει" τα ζωντανα σε αυτους τους υφαλους)

Επισης ολα αυτα τα τελειως διαφορετικα ειδη σπογγων και διαφορων οργανισμων μπορουν να φιλτραρουν πολυ πιο ευκολα(λογω ποικιλιας σε ειδη και ποσοτητα) ολα αυτα τα οποια θα μπορουσαν οντως να κανουν μια θαλασσα "βρωμικη" εξαιτιας της παρουσιας του ανθρωπου.

Εχω δει π.χ σε ντοκυμαντερ των ωκεανο να ειναι κατακοκκινος(ματωμενος)...νομιζα πως ηταν μολυνση η' κατι τετοιο και ο αφηγητης λεει "το πιο θρεπτικο σημειο για τις φαλαινες".

Ειχαν spawnαρει krill.

Κατα την ταπειν ημου αποψη αλλο η "εικονα βρωμας" και αλλο η "πραγματικη βρωμα".

Και παλι σε ζηλευω και σε ευχαριστω για τις φωτο!

Τα sohal απιστευτα! :jig:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη,μπορει να ειναι 4.000 μακρυα αλλα βρεχονται ομως απο την ιδια θαλασσα-ωκεανο(με οτι και αν συνεπεγεται αυτο).

Γνωμη μου ειναι Μιχαλη οτι στνεπαγεται απλα την ιδια χημικη συσταση οπως και παντου αλλωστε...Ακομη και να ειναι πλουσιοτερα τα νερα της χαβαις σε θρεπτικα δυσκολο να "ταξιδεψουν" 4000χμ

Τους μυθους που ανεφερες δεν τους εχω ακουσει να σου πω την αληθεια.Ουτε εγω τους ακουσα, τους διαβασα σε αυτο το φορουμ

Ξερω σιγουρα οτι

-χειμωνα εχω παρει νερο και ειχε αλατοτητα 1,032 πολυ λογικο

-Το kh ηταν 15(τιμη που ειναι σχεδον η διπλασια απο αυτη που τρεχω το ενυδρειο) Αν δεν ησουν ο Μιχαλης θα ελεγα λαθος μετρηση

-Δυο φορες μετρησα 380 ασβεστιο(το οποιο δεν ειναι απαραιτητα κακο)Αν και χαμηλο λογικο

Αυτες οι μετρησεις εγιναν σε βαθος 3 μηνων και περιπου 10 αλλαγων.

Παντα σχεδον σε ολες τις τιμες ειχα αποκλιση,μικρη η' μεγαλη.Εγω παντως εχω μονο μικρες

Η βασικοτερη παραμετρος στο ελληνικο nsw δεν ειναι η χημικη συσταση αλλα η ποσοτητα και η ποιοτητα σε τροφη-θρεπτικα των κοραλιων.

Η θεωρια του να βαλω ελληνικο νερο γιατι ειναι πλουσιο(πλανγκτον,θρεπτικα,βακτηρια κτλ) κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι λαθος.

Η αυστραλια(great barrier reef) για παραδειγμα φιλοξενει(οπως λεει το αρθρο στο Link)...2.900 κοραλιογενεις υφαλους,600 ηπειρωτικα(?) νησια και χιλιαδες ειδη τα οποια τον κανουν ενα απο τα πιο πολυπλοκα και ποικιλα οικοσυστηματα.

Τα "ζωντανα" του great barrier reef συμπεριλαμβανουν 1500 ειδη θαλασσιων ψαριων,360 ειδη σκληρων κοραλιων,μεταξυ 5.000 και 8.000 ειδη μαλακιων(εεεεε πονηρα μυαλα...χαχα),600 ειδη εχινοδερμων,17 ειδη θαλασσιων φιδιων,1500 ειδη σπογγων,30 ειδη φαλαινων και δελφινιων,6 ειδη θαλασσιων χελωνων,22 ειδη απο θαλασσοπουλια και 32 ειδη ελοβια(?) πουλια τα οποια αναπαραγονται στα πολλα μικρα νησια των υφαλων.

http://animals.about.com/od/habitat-facts/tp/great-barrier-reef-animals.htm

Εχει και αλλες πιο συγκεκριμενες λεπτομερειες για καθε οργανισμο ξεχωριστα.

Με βαση αυτα(τα δεδομενα)ειναι παρα μα παρα μα παρα πολυ δυσκολο να θεωρουμε το συγκεριμενο οικοσυστημα εστω και παραπλησιο με το δικο μας!!

Αυτο αποτελειται απο πολλους πολλους μικρους η' μεγαλους κρικους,ενας απο τους οποιους ειναι και τα κοραλια(εμμεσως μεχρι και νησια δημιουργουνται απο τα παπαγαλοψαρα που τρωνε sps και αφοδευουν τη γνωστη αμμο των ατολων).

Αρα......ακομα και την ιδια θερμοκρασια να ειχαμε.....σταθερη αλατοτητα κτλ .....θα ηταν αδυνατο να ζησουν κοραλια στις θαλασσες μας αφου το πιθανοτερο ειναι να πεθαιναν απο την πεινα.

Οτι και να γινει εκει υπαρχουν για παραδειγμα 1500 ειδων σπογγων να φιλτραρουν το νερο.

Ποσα και τι ειδη σπογγων εχουμε εμεις...?

Τα 1500 ειδη ψαριων αλλα και ο μεγαλος πληθυσμος τους παιζουν τεραστιο ρολο,αφου αμεσα η' εμεσα παρεχουν τροφη στα κοραλια.

Ποσα απο αυτα τα ειδη αλλα και πληθυσμο,εχουμε εμεις στη μεσογειο ωστε να δινουν το ειδος τροφης και ποσοτητα που παρεχουν τα τροπικα?

Λειπουν πολλα κομματια απο το παζλ-αλυσιδα για να θεωρηθει η θαλασσα μας ικανο συστημα να ζησουν αυτοι οι οργανισμοι κι να θεωρηθει το νερο μας,πλουσιο για τα κοραλια μας.

Μιχαλη πουθενα δεν λεω οτι τα νερα μας εχουν την βιοποιλοτητα των κοραλιογενων υαφαλων. Απλα εκανα την εικασια οτι αν η Μεσογειος ηταν νοτιοτερα και ειχε σχεδον σταθερες θερμοκρασιες-οπως η ερυθρα, που ειναι επισης κλειστη θαλασσα-πολυ πιθανον να ειχε τετοια βιοποικηλοτητα και μαλλον και κοραλια.

Αλλα τα παραπανω δεν μας ενδειαφερουν γιατι απλα εγω λεω οτι ειναι καλυτερο να βαζουμε ΝSW , εστω και με διαφορετικα και λιγοτερα θρεπτικα απο το νερο των κοραλιογενων υφαλων, στα ενυδρεια μας, αντι για το αποστειρωμενο νερο με τεχνητο αλατι που δεν εχει τιποτα θρεπτικο-ζωντανο, απλα προσπαθει να προσομοιωσει τη χημικη συσταση του NSW με διαφορετικα αποτελεσματα απο εταιρια σε εταιρια!Στα ενθδρεια μας τα κοραλια βρισκουν εξαλου τροφη απο τα κακακια των ψαριων και τις ψαροτροφες που ριχνουμε...

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Ναι γρηγορη μου 15!!!

3πλοτσεκαρισμενο κιολας.

Φυσικα οταν η αλατοτητα ηταν χαμηλοτερη ειχε βγαλει αποτελεσματα απο 8 εως 10 περιπου,που ειναι μια χαρα.

Η τελευταια σου παραγραφος ειναι πολυ ουσιαστικη και η πιο σημαντικη απο τις παραμετρους που προσωπικα δεν θα

ξαναμπω στον κοπο(με βαση τα δικα μου κριτηρια-δεδομενα) να παρω νερο απο θαλασσα.

Κατα την ταπεινη μου αποψη,το νερο της θαλασσας μας δεν ειναι τοσο πλουσιο οσο νομιζουμε...ουτε σε τροφη-θρεπτικα αλλα ουτε και σε ιχνοστοιχεια,για να με κανει να αφησω πισω το ρισκο(αλγες,παθογονοι οργανισμοι,ισως ακαταλληλα βακτηρια,μολυσμενο νερο λογο βροχης) και την ταλαιπωρια(εξοδα-βενζινες και προσθετα για να φτιαξω τιμες,ισως αγορα και λειτουργια uv για ασφαλεια).

Υπαρχουν αναφορες απο πολλα παιδια,πως το νερο που παιρνουν απο τις θαλασσες μας "στεγνωνει" πολυ γρηγορα.

Δεν ξερω τι εννουν εκεινοι...προσωπικα ειδα πως οσο εκανα αλλαγες νερου απο τη θαλασσα μας,μετα απο καποιες μερες επρεπε να ταισω περισσοτερο.

Αν δεν το εκανα τα κοραλια(sps κυριως) μου το εδειχναν με σημαδια κυριως που παρεπεμπαν σε "πεινα".

Φυσικα καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και σε καποιο αλλο να μην συνεβαινε κατι αντιστοιχο.

Αυτα ειναι καθαρα προσωπικα κριτηρια και δεν ισχυουν για ολους.

Απλα τα αναφερω.

Τα παιδια που ειναι σε νησι η' κοντα σε θαλασσα σιγουρα δεν τα απασχολει το κομματι,ταλαιπωρια :thumbsu:

Οπως και το κομματι ρισκο ειναι κατι καθαρα σχετικο-υποκειμενικο.

Αυτο για το οποιο χαιρομαι ιδιαιτερως,ειναι το οτι ολοι εχουμε σεβαστει την αποψη του αλλου και εχει γινει μια πολυ καλη-ωριμη συζητηση που να εισαστε σιγουροι παιδια,πως θα βοηθησει πολλους ειτε παρουν ελληνικο nsw,ειτε οχι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα μην με παρεξηγησεις αλλα μηπως ηθελες να πεις κατι αλλο? Γιατι φαινεται σαν να ειναι θεμα χρονου οτι ολα τα παιδια που εχουν νερο απο τις θαλασσες μας με θερμοκρασια "ενυδρειου" θα χασουν τα κοραλλια τους! Παντως αν εννοεις να βαλεις κοραλι σε 18 βαθμους αποτομα μαλλον δεν θα την παλεψει ουτε για 1-2 μερες, αν το βουτηξεις σε λιγο πιο πυκνο νερο δεν νομιζω να νεκρωσει και αμεσα. Αλλα το πειραμα αυτο αξιζει οντως με σταδιακη προσαρμογη πχ σε 1 μηνα και γιατι οχι και με μ****α κοραλλια πχ μανιταρια.

Α ξεχασα να πω οτι παντως βρισκω παρα πολυ καλη την ιδεα σου και για εναν αλλο λογο: γιατι μπορει να μην νεκρωσει καποιο κοραλλι και αυτο ειναι καλο να το ξερουμε για να ειμαστε εξτρα προσεκτικοι στο που πεταμε τα αποβλητα του ενυδρειου μας. Φαντασου τι μπορει να γινει πχ αν τα μανιταρια (που δεν τα τρωει και τιποτα) μπορουν να επιβιωσουν στη Μεσογειο και εμεις καταλαθος τα πεταξουμε στη θαλασσα. Ηδη η caulerpa εχει καταστρεψει ενα σωρο οικοσυστηματα και ολοι θεωρουν οτι εφυγε απο ενυδρειο στην αρχη.

Ναι ξέχασα να γράψω νερό απο τις θάλασσες μας χωρις να αλλάξουν την αλατοτητα! Αυτο εννοουσα!

Πάντως πιστεύω ότι αν η μεσογειως ηταν στον Ισημερινό θα είχαμε και Κοραλια. Μπορει να μην είχαμε όλην αυτήν την ποικιλία που υπαρχει αλλα καποια θα επιβιωναν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια εκπληκτικη σελιδα που εξηγει πως δημιουργουνται οι κοραλιογενεις υφαλοι και γιατι αλλου υπαρχουν και αλλου οχι ειναι αυτη http://en.wikipedia.org/wiki/Coral_reef

Φαινεται οτι δεν εχει σημασια μονο το γεωγραφικο πλατος αλλα και η παρουσια υποθαλασσιων ρευματων (αλλα ευνοουν και αλλα αποτρεπουν τους υφαλους), το ποσο ηφαιστιογενης ειναι μια περιοχη και πολλα αλλα. Για να σας ανοιξω την ορεξη:

Coral_atoll_formation_animation.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλα εβαλα στο google ετσι απο περιεργεια "why there are no coral reefs in the mediterranean" και μαντεψτε τι εβγαλε πρωτο πρωτο....

Deep-sea coral reefs discovered in Mediterranean

http://www.sciencedaily.com/releases/2010/10/101004101536.htm

Αυτο δεν το περιμενα ειναι η αληθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Teλευταια που εχω μανδαρινο παρατηρω οτι κατα την δειαρκεια της αλλαγης αυξανεται παρα πολυ ο ρυθμος που "τσιμπαει" βραχο ή πλατη, οπως οταν ταιζω ζωντανη αρτεμια, προφανως κατι πεφτει μεσα με το νερο της θαλασσας. Η απορια μου ειναι τι μπορει να ειναι αυτο? Υπαρχει καποιο ειδος κοπιποδου στα νερα μας που να κυκλοφορει στην στηλη νερου και οχι γυρω απο βραχο ή στα φυκια του βυθου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...