Jump to content

Stormtrooper Vs Costa Rica...!!


Recommended Posts

Γιατί βγήκε κουνημένη ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

PuertoViejo-004b.jpg

:ninja::ninja::hysterical:

οχαχαχα ...μικρε θεουλη απο την ταραχη σου ...σου κουνηθηκες η καμερααα! :hysterical:

ουμε ουμε ουμε σε ευχαριστουμε! :hysterical::) ....πολυ ενδιαφερον φωτογραφια! :buttrock: περιμενουμε και αλλες αναλογες κινησεις απο συνχομπιστες που θα ταξιδεψουν στο εξωτερικοοοοο! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ουουου λογοκρισία! :P

Τι νέα βρέχει?βρέχει? :thumbup:

Όντως... λογοκριθήκαμε :hysterical:

Χτες βράδυ (τώρα είναι σχεδόν 7:30 το πρωί εδώ) έριξε μία μπόρα που αν την έριχνε Ελλάδα θα είχαν παγώσει τα πάντα! Απίστευτη βροχή... Φυσικά η ζέστη είναι πάντα ζέστη. Το περίεργο είναι ότι εδώ ακούνε πως στην Ευρώπη τώρα έχουν περίπου 40 βαθμούς και τρελαίνονται! Ναι μεν εδώ τώρα είναι χειμώνας και έχει 30-35 βαθμούς αλλά η θερμοκρασία πολύ σπάνια φτάνει στα υψηλά επίπεδα που φτάνει το καλοκαίρι στην Ελλάδα και σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.

Επίσης στον δρόμο έβλεπες φουλ πορτοκαλί και κόκκινες μπλούζες :hysterical: Όλοι οι Ολλανδοί και όλοι οι Ισπανοί (τουρίστες και μόνιμοι κάτοικοι) ξεχύθηκαν στους δρόμους για να δουν τον τελικό στα μπαράκια και τις ταβέρνες. Απαρηγόρητες οι Ολλανδέζες μετά το τέλος του αγώνα... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Όντως... λογοκριθήκαμε :thumbup:

Απαρηγόρητες οι Ολλανδέζες μετά το τέλος του αγώνα... :P

Ελπίζω να ήσουν κύριος και να τις παρηγόρησες σαν γνήσιος Έλληνας.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να ήσουν κύριος και να τις παρηγόρησες σαν γνήσιος Έλληνας.

Εγώ δεν ξέρω τίποτα... Έτρωγα χταποδάκι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!... Ποιό χταποδάκι Νίκο???!!!... :thumbup:

Ελπίζω το αρρωστημένο σου μυαλό να μη πηγαίνει σε κάποια "ιδιαίτερα" ΠΜ :P

Εύχομαι να ήταν κανένας συγγενής του Paul!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαδίζοντας στην φύση και στις ζούγκλες, είδα κάτι που πραγματικά με συγκίνησε. Μία λασπολίμνη φουλ με πίστια, άγρια γκάπυ καθώς και κάποια μικροσκοπικά κοκκινομάτικα βατραxάκια ή αλλιώς Red-eyed tree frogs :thumbup:

Είναι φοβερό το συναίσθημα του να βλέπεις τα ψάρια που έχεις στο ενυδρείο σου στον άγριο βιότοπό τους. Επρόκειτο για μία λίμνη με βάθος πιθανόν μικρότερου του μισού μέτρου και μεγέθους περίπου 5x3 μέτρα, μαύρα και λασπωμένα νερά, και όλη η επιφάνειά (μα όλη) ήταν καλυμμένη με πίστια.

Τα θηλυκά γκάπυ ήταν τέρατα... περίπου 6-7 εκατοστά και ξεχώριζαν πανεύκολα από τα αρσενικά. Τα θηλυκά είναι σχεδόν άχρωμα, ενώ στα αρσενικά υπάρχει ανεπαίσθητος ιριδίζον χρωματισμός. Οι ουρές των αρσενικών δεν είναι τρομακτικά μεγαλύτερες από αυτές των θηλυκών και είναι σχεδόν άχρωμες.

Ταρακουνώντας ή σηκώνοντας τις πίστια έβλεπες τα μικρά γκαπάκια να εκτοξεύονται προς γειτονική πίστια με απίστευτη ταχύτητα.

Στην ίδια λίμνη βρεχόντουσαν και τα βατραχάκια τα οποία όμως ζουν πάνω σε φύλλα φυτών και δέντρων. Τα αυγά τους τα εναποθέτουν πάνω σε φύλλα που βρίσκονται πάνω από τα νερά της λίμνης, απ'όσο κατάλαβα για να πέσουν οι γυρίνοι μέσα στο νερό και όσοι σωθούν από τα γκάπυ να γίνουν βατραχάκια :P

Τα άγρια γκάπυ, όπως αυτά των ενυδρείων μας, είναι φιλικά και ατρόμητα. Πανεύκολα μπορούσα να τα στριμώξω και να τα πιάσω με χέρι, κυρίως τα αρσενικά.

Και κάπου εδώ βρίζω την ώρα και τη στιγμή που η φωτογραφική μου τα έχει παίξει! 1 λειτουργεί και 10 δεν λειτουργεί. Έχω βγάλει κάποιες φωτογραφίες, αλλά δυστυχώς δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Όταν και αν αποφασίσει να ξανανοίξει, θα τις περάσω στο laptop και θα τις ανεβάσω.

Επίσης ρώτησα για petshop στη γύρω περιοχή για να πάρω τεστάκια να κάνω καμιά μέτρηση μία από τις επόμενες ημέρες (αν θυμηθώ τον "δρόμο" για την λίμνη) αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει εδώ που βρίσκομαι!

Link to comment
Share on other sites

Με τα πολλά τα κατάφερα :P

Από τον περίπατο μέσα στη ζούγκλα:

Puerto-Viejo-004.jpg

Puerto-Viejo-005-1.jpg

Puerto-Viejo-038.jpg

Puerto-Viejo-039.jpg

Puerto-Viejo-040-1.jpg

Puerto-Viejo-041.jpg

Puerto-Viejo-042.jpg

Puerto-Viejo-048.jpg

Έχω κι άλλες αλλά δεν κατάφερα να τις περάσω στο laptop... Εν αναμονή :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άγρια iguanas:

Puerto-Viejo-018.jpg

Puerto-Viejo-007-1.jpg

Ένα γλου-γλου (όπως έλεγε και ο Οβελίξ :thumbup: )

Puerto-Viejo-023.jpg

Κι εγώ:

click!

:P

Link to comment
Share on other sites

Τι περίμενες να ακούσεις? ΦΟρτηγά, κομπρεσέρ και σφυρίχτρες τροχονόμων? :hysterical:

Μια χαρά ήχο έχει... Δυνάμωσε τα ηχεία σου. Ίσως καταλάθος να έριξα την ένταση του μικροφώνου στην κάμερα :hysterical:

Επιπλέον πληροφορίες...

Τα περισσότερα δέντρα εδώ ονομάζονται από τους ντόπιους sangria (ο τόνος στο i) ή αλλιώς dragon blood trees. Ο χυμός που έχει μέσα ο κορμός τους είναι κατακόκκινος σαν αίμα. Οι ντόπιοι ιθαγενείς τα θεωρούσαν ιερά δέντρα καθότι πίστευαν ότι μέσα τους κυκλοφορεί το αίμα των θεών. Οι ρίζες αυτών των δέντρων δεν βυθίζονται στη γη... Απλά εξαπλώνονται παράλληλα με την επιφάνεια της γης και σε μικρό βάθος. Ο λόγος είναι ότι σε βάθος υπάρχουν υφάλμυρα νερά. Αναπτύσσοντας τις ρίζες στην επιφάνεια, στην ουσία "τρέφονται" από το νερό της βροχής και από τα αποσαθρωμένα φύλλα, καθώς επίσης κρατάνε στη θέσητου το μαλακό επιφανειακό χώμα με τις βροχές.

Το ποτάμι έχει ένα κοκκινωπό χρώμα, λόγο αυτών των δέντρων.

:thumbup::P ειχα δει και σε ενα ντοκομαντερ οτι τα δεντρα αυτα ενονουν τις ριζες τους το ενα με το αλλο για να μην τα ξεριζωνουν οι τιφωνες.

Link to comment
Share on other sites

....ωραιες φωτοοο ..εδω με την κριση εχουμε πιξει ...δεν ανοιγω καθολου τηλεοραση ...οποτε βλεπουμε καμια φωτο και ταξιδευουμε και εμεις :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωωωωωωωωω φοβερες φωτο σε ζηλευω

ΒΛεπω πηρες κ την Λολα μαζι σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

....και μετα μιλαμε για σκυλισια ζωη... :thumbup:

Καταπληκτικες φωτο :P

Link to comment
Share on other sites

ΒΛεπω πηρες κ την Λολα μαζι σου :P

Άσε... Βλέπω που ανήκει η Λόλα και όσο σκέφτομαι ότι είναι κλεισμένη σε τέσσερις τοίχους μέσα ένα διαμέρισμα της Αθήνας τρελαίνομαι! Υπέροχα ζωντανά και τα κρίνω πλήρως ακατάλληλα για captivity! Σε αντίθεση με τα βατραχάκια που είναι γλυκήτατα και μικροσκοπικά (όσο ένας αντίχειρας περίπου)!

Πάντως αρκετός κόσμος εδώ έχει ως κατοικίδια iguanas. Κάτι σαν τις γάτες και τους σκύλους στα χωριά μας. Τα ταΐζουν και τα iguanas ξέρουν πότε θα πάνε και που για να φάνε φρεσκοκομμένα φρούτα :thumbup:

Ένα άλλο ζώο που βλέπω καθημερινά εδώ πέρα, αλλά δεν έχω καταφέρει να το φωτογραφίσω, είναι το Martilla, όπως το λένε οι ντόπιοι ή Potos flavus όπως είναι η επίσημη ονομασία του. Είναι αιλουροειδές, αλλά η συμπεριφορά του πάνω στα δέντρα έχει πολλές ομοιότητες με τα πιθήκια. Επειδή όμως είναι νυκτόβιο ζώο, δεν έχω καταφέρει να το φωτογραφίσω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγω δεν "ταξιδεύω" άλλο με τις φωτο σου, τις βαρέθηκα!!!!

Βάλε κανένα κορίτσι κύριε Τρικούπη, την ζούγκλα την φάγαμε στην μάπα......

Link to comment
Share on other sites

Χτες βρισκόμουν στην πόλη του Limon για κάποιες δουλειές και προς μεγάλη μου έκπληξη αντίκρισα ένα 100% ενυδρειακό κατάστημα. Μη φανταστείτε τίποτα ιδιαίτερο. Ένα μικρό μαγαζάκι ήταν με καμιά 30 γυάλες εκ των οποίων οι περισσότερες ήταν στα 60-80 λίτρα και είχε και 3-4 περίπου 250-300 λίτρα.

Από ψάρια απογοητεύτηκα πλήρως! Βρίσκομαι σε λατινοαμερικάνικη χώρα με αμέτρητα black water ποτάμια και λίγο πιο κάτω είναι ο Αμαζόνιος. Αυτό που περίμενα είναι αφενός να δω πολλά άγρια ψάρια, κατευθείαν από τα ποτάμια, αφετέρου να δω πιθανόν και πιο ιδιαίτερα ψάρια της Λατινικής Αμερικής.

Παρ'όλα αυτά, τα είδα που είδα ήταν σκαλάρια, ξιφοφόροι, πολλά χρυσόψαρα, διάφορα αλλά όχι ιδιαίτερα tetras, 3 red belly piranya, ένα Πακού, αρκετά Pimelodus pictus και πολλά... πάρα πολλά... μέχρι αηδίας πολλά Pangasius εκ των οποίων τα περισσότερα ήταν κοντά στους 30 πόντους και προσπαθούσανε να φέρουν βόλτες στα 80άρια :P Εντύπωση μου έκανε που δεν είδα κανέναν μονομάχο!

Από εξοπλισμό δεν είδα σπουδαία πράγματα και δεν είχα και τον χρόνο ούτε να το ψάξω, αλλά ούτε και να πιάσω κουβέντα με τον καταστηματάρχη. Άσε που δεν ξέρω τους ενυδρειακούς όρους στα Ισπανικά :hysterical:

Κάμερα δεν είχα μαζί μου, δυστυχώς κι έβγαλα μόνο μία (απαράδεκτη) φωτογραφία από το κινητό γιατί δεν είχε και μπαταρία για περισσότερες.

Όπως και να έχει, το χόμπι εδώ είναι πολύ πίσω, αλλά το δικαιολογώ... Ανά πάσα στιγμή πας και ψαρεύεις όλα αυτά που εμείς τα βλέπουμε σε φωτογραφίες και μέσα στις γυάλες μας... Γι'αυτούς δεν είναι κάτι ιδιαίτερο!

Το σημαντικότερο βέβαια είναι πως η συλλογή πληροφοριών συνεχίζεται και πλέον έχουν αρχίσει να ξεκαθαρίζουν πολλά πράγματα... Σήμερα κλείνω έναν μήνα εδώ :thumbup:

post-6647-1279369081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επί τέσσερις μέρες έβρεχε. Όχι συνεχόμενα, αλλά αρκετά συχνά και με μεγάλη ένταση. Σήμερα ήταν λιακάδα και γενικώς τις μέρες μετά τις βροχές δεν συνηθίζουν να γίνονται tour στις ζούγκλες, καθότι είναι φάση όπου όλα τα ζωντανά της ζούγκλας (και περισσότερο τα ερπετά) εμφανίζονται πολύ περισσότερο και τα ποτάμια γενικώς είναι πλημμυρισμένα. Εγώ ούτως ή άλλως δεν πηγαίνω οργανωμένα tours καθότι θέλω την ησυχία μου και φυσικά δεν έχω λεφτά για πέταμα. Επίσης σκέφτηκα (ναι το κάνω και αυτό σπανίως) πως αν είναι από τις μέρες που εμφανίζονται περισσότερο τα διάφορα ερπετά, θα είναι καλύτερα. Κλασσικός Έλληνας αντιδραστικός δηλαδή :P

Πήρα λοιπόν το λεωφορείο και πήγα στην ευρύτερη περιοχή του Bri Bri, όπου ζουν οι ινδιάνοι Bri Bri. Οι ινδιάνοι έχουν δύο τρόπους ζωής. Κάποιοι έχουν εκπολιτιστεί πλήρως (και εδώ η λέξη εκπολιτισμός είναι με την καλή έννοια) έχοντας δημιουργήσει το χωριό τους και εκμεταλλευόντας το εμπορικά και κάποιοι έχουν εκπολιτιστεί λιγότερο, ζώντας ακόμα στα βάθη της ζούγκλας, αλλά έχοντας αρκετά αξεσουάρ του σύγχρονου πολιτισμού, ξεκινώντας από το ρεύμα. Και οι δύο περιπτώσεις είναι αρκετά ενδιαφέρουσες και οι άνθρωποι είναι φιλικότατοι (και όχι ανθρωποφάγοι :hysterical: ). Μιλώντας μαζί τους με καθοδήγησαν ποια μονοπάτια να πάρω για να φτάσω σε έναν καταρράκτη. Όχι τίποτα το ιδιαίτερο σαν καταρράκτης, αλλά η διαδρομή ήταν όλα τα λεφτά!

Βέβαια με συμβούλεψαν κι όλας να μην πάω με τα ρούχα και κυρίως τα υποδήματα που φορούσα (μαγιό και σανδάλια ενώ κανονικά θέλει τζιν και γαλότσα), αλλά και πάλι ο κλασσικός ο Έλληνας μίλησε μέσα μου και είπε πως αυτοί δεν ξέρουν τίποτα :(

Για να μη πολυλογώ λοιπόν, σήμερα πήρα μεγάλη τρομάρα καθότι βρέθηκα αντιμέτωπος με ένα Green Tree Snake, το οποίο για κακή (ή καλή) μου τύχη το είδα τελευταία στιγμή, ήταν εγκλωβισμένο σε μία γωνία και είχα πάρει στάση άμυνας (μήκος περίπου 50-70 εκατοστά). Κι εδώ ξεκίνησαν οι γρήγορες σκέψεις... Καταρχήν είχα ενημερωθεί για τα δύο επικίνδυνα και κοινά φίδια. Το ένα είναι πράσινο και το άλλο κίτρινο. Ένα από τα δύο είναι άλτης και συνηθίζει να βαράει τους ανθρώπους από το στήθος και πάνω. Ποιο όμως από τα δύο ήταν αυτό??? Το είχα ξεχάσει... Και φυσικά ήλπιζα να είναι το κίτρινο. Εφόσον κοκάλωσα για λίγο (ή πολύ-δεν θυμάμαι) με αργά βήματα προς τα πίσω απομακρύνθηκα περίπου 5 μέτρα. Εκεί βρήκε την ευκαιρία το φιδάκι να το σκάσει!

Δεν πιστεύω να θέλετε φωτογραφία από το φίδι... Εγώ εκείνη τη στιγμή έψαχνα για χαρτί υγείας :( Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν (για μένα και για το φίδι). Επιστρέφοντας πίσω διηγήθηκα την ιστορία,έφαγα μπινελίκι από τους γνωστούς ντόπιους για την απερισκεψία μου και ενημερώθηκα πως το κίτρινο φίδι είναι ο άλτης και το πιο επικίνδυνο.

Πάμε τώρα τις φωτογραφίες...

Δύο (όχι και τίποτα το ιδιαίτερο) πεταλούδες:

Bri-Bri-034.jpg

Bri-Bri-035.jpg

Ακόμα προσπαθώ να φωτογραφίσω Blue Morpho, αλλά παρ'όλο που βλέπω καθημερινά πολλές να πετάνε, δεν έχω δει καμία να κάθετε κάπου και να έχω τον χρόνο να την φωτογραφίσω :(

Δύο παπάκια από το χωριό των ινδιάνων:

Bri-Bri-029.jpg

Bri-Bri-028.jpg

Για να φτάσεις βέβαια μέχρι εκεί, έπρεπε να κάνεις λίγο και τον Indiana Jones :hysterical:

Bri-Bri-012.jpg

Πιστέψτε με, δεν είναι τόσο εύκολο να την διασχίσεις.

Πάνω από τη γέφυρα:

Bri-Bri-014.jpg

Και πάμε τώρα μες τη ζούγκλα γενικώς:

Bri-Bri-045.jpg

Bri-Bri-050.jpg

Bri-Bri-056.jpg

Bri-Bri-061.jpg

Bri-Bri-062.jpg

Bri-Bri-064.jpg

Bri-Bri-070.jpg

Bri-Bri-075.jpg

Bri-Bri-072.jpg

Bri-Bri-118.jpg

Bri-Bri-082.jpg

Bri-Bri-077.jpg

Bri-Bri-069.jpg

Μία πανοραμική του καταρράκτη (κάντε click για μεγέθυνση ):

th_Pan_1b.jpg

Και το σκαθάρι Darth Vader :thumbup: :

Bri-Bri-136.jpg

Σήμερα η κάμερά μου αξίζει γλειφιτζούρι :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό που έζησα, με σκάφανδρο θα ξαναμπώ σε ζούγκλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας από τη φωτογραφία με το πρώτο παπάκι, είναι φανερό ότι τα φυτά τους έχουν σοβαρή έλλειψη καλλίου. Θα θέλαμε να μάθουμε τις σκοπεύεις να κάνεις γι αυτό καταρχήν :thumbup:

Κατά τα άλλα keep them coming please !

ή

¡y que sigan!... ¡vengan las fotos!... ¡qué sigan las fotos! Por favor !

Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας από τη φωτογραφία με το πρώτο παπάκι, είναι φανερό ότι τα φυτά τους έχουν σοβαρή έλλειψη καλλίου. Θα θέλαμε να μάθουμε τις σκοπεύεις να κάνεις γι αυτό καταρχήν :P

Κι εγώ αυτό ήθελα να πω στους Ινδιάνους, αλλά δεν ξέρω πως είναι το Κάλλιο στα Ισπανικά :thumbup:

Κι ένα βιντεάκι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...