Jump to content

Stormtrooper Vs Costa Rica...!!


Recommended Posts

Ξέρεται γιατί είσαστε δυσαρεστημένοι;

1. Βρείτε τα με τον εαυτό σας

2. Ψάξτε την ευτυχία μέσα σας

3. Απαλλαγείτε από τα περιττά μην ζητάτε πολλά

4. Φύγετε από την Αθήνα παντε οπουδήποτε αλλού

5. Μην δουλεύεται πάνω από 8 ώρες την ημέρα.

6. Το ΣΚ να είναι ιερό.

7. Να δουλεύετε 5 φορές την εβδομάδα το πολύ καθισιό σου στερεί πολλά από την ζωή.

8. Βάλτε στην ζωή σας στόχους

9. Μην ζητάτε να τα αποκτήσετε όλα νωρίς, καμιά φορά ο στόχος και η προσπάθεια πραγματοποίησης του στόχου προσφέρει μεγαλύτερη χαρά.

10. Υπάρχουν τρόποι να πραγματοποιηθούν όλα αυτά ακόμη και στην πιο χάλια οικονομία και διαφθαρμένη κοινωνία.

Χρήστο, στα έχω πει και από κοντά...

Αν ήθελα να συνταξιοδοτηθώ και να έχω μία ήρεμη ζωή, μπορώ να το κάνω πιθανόν αλλάζοντας διαμέρισμα στην Ελλάδα... ούτε καν πόλη. Προσωπικά όμως δεν με ενδιαφέρει να αράξω. Θέλω να δουλέψω, θέλω να δημιουργήσω, θέλω να παράγω κι ας ξεπερνάω το 8ωρο ή ας δουλέψω και κανένα Σ/Κ... Αλλά βαρέθηκα να είμαι η πόρνη που κάθε μέρα θα %#^&έται και στην γωνία θα με περιμένει ο μέγας νταβατζής ονόματι Κράτος, να μου δίνε μερικές σφαλιάρες, να με #%!# και αυτό και να μου παίρνει και τα του κόπου μου.

Υπάρχουν χιλιάδες λόγοι που δεν θέλω να κάτσω και να μείνω στην Ελλάδα. Γεωγραφικά είναι η καλύτερη ίσως χώρα. Αλλά ο τρόπος ζωής, οι άνθρωποι, το σύστημα, η πολιτική, η κουλτούρα, η κοινωνία της Ελλάδας δεν μου ταιριάζουν. Σε άλλον μπορεί να ταιριάζουν... Σε μένα όχι.

Λίγο πολύ, οι παλαιότεροι στο φόρουμ θα έχετε διαβάσει κάποιες κοινωνικοπολιτικές μου απόψεις. Πάντα ήμουν ενάντια στην κουλτούρα του Έλληνα, που προσωπικά εγώ την θεωρώ υποκουλτούρα. Τι με έκανε να το αποφασίσω τώρα? Είμαι μόλις 29 χρονών κι εδώ και 13 περίπου χρόνια νιώθω/αισθάνομαι το δούλεμα που τρώω απ'την κοινωνία και όσους την διοικούν. Πάντα είχα μία ελπίδα ότι ο Έλληνας δεν τρώει κουτόχορτο και πως θα αντιδράσει όταν χρειαστεί. Εγώ λοιπόν σαν άνθρωπος έφτασα στα όρια μου. Βλέπω να με δουλεύουν όλο και περισσότερο, βλέπω να "μου βάζουν χέρι", βλέπω πως η ζωή μου έχει γίνει στόχος κάποιων οι οποίοι δεν με θέλουν να προοδεύσω και δεν με θέλουν έξυπνο και παρ'όλα αυτά βλέπω και τον κόσμο γύρο μου κοιμισμένο, άπραγο, μαλθακό κι έτοιμο να δεχτεί ακόμα μεγαλύτερη ταπείνωση.

Δεν ξέρω αν θα κάνω ποτέ οικογένεια, αλλά αν φέρω στο κόσμο κάποια στιγμή ένα παιδί, δεν θέλω να γνωρίσει μια τέτοια κοινωνία και να περιτριγυρίζεται από τέτοιους ανθρώπους.

Εγώ Χρήστο, τα έχω βρει απόλυτα με τον εαυτό μου. Ή τέλος πάντων είμαι "σε καλό στάδιο διαπραγματεύσεων" :) Ξέρω τι θέλω, προσπαθώ να μάθω ποιος είμαι και καθημερινά κάνω την αυτοκριτική μου. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι δεν βλέπω να γίνεται το ίδιο με τους ανθρώπου που με περιβάλλουν και που τελικά αυτό αποφασίζουν για το δικό μου μέλλον αλλά και το μέλλον του/των παιδιού/ών μου. Δεν υποστηρίζω πως εγώ είμαι ο σωστός και οι υπόλοιποι είναι λάθος. Δες το σαν να μην έδεσε η χημεία :(

Ξαναλέω πως ακόμα δεν λέω μεγάλα λόγια. Δεν ξέρω τελικά τι θα γίνει και πότε ή αν θα μετακινηθώ μόνιμα. Ξέρω όμως ότι έκανα το πρώτο βήμα... Παραιτήθηκα από μία δουλειά που έδινε καλά χρήματα γιατί κατέληξα πως τα χρήματα δεν είναι το παν, έψαξα και βρήκα μία χώρα που βάση πληροφοριών δείχνει πιο κοντά στη δική μου λογική και ήρθα εδώ για να δω με τα μάτια μου τι γίνεται! Από κει και πέρα έχω μέλλον ακόμα για να δω τελικά τι θα πράξω.

Χτες μίλαγα με δικηγόρο και πλέον έχω και πληροφορίες μόνιμης και νόμιμης διαμονής εδώ πέρα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πο πο ποοοο........ τι γίνετε εδώ για λίγο έλειψα και τον φάγατε τον άνθρωπο λιπών άστους αλους κάτσε εκει που εισαι κανε καταστάσεις να έρθουμε και εμείς να εισαι έτυμος ΚΑΙ σαν μεταφραστής και μετα αφού τα έχεις όλα έτυμα φεύγω εγώ :thumbup: ο PRINCE :thumbup: και ο Jim :hysterical: και ερχόμαστε. άντε να πάρουμε και κάνα δυο αλους μαζί άντε και τον ΦΩΤΗ :( .... :):D:thumbup::thumbup:;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τουριστικά βιντεάκια. Αν ψάξεις για Ελλάδα θα βρεις επίσης κορυφαία και καλύτερα :(

Εδώ έχει άλλα πράγματα που προσωπικά με τραβάνε και δεν έχει νόημα να ειπωθούν αν δεν τα δει κάποιος με τα ίδια του τα μάτια ή δεν τα ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, στα έχω πει και από κοντά...

Αν ήθελα να συνταξιοδοτηθώ και να έχω μία ήρεμη ζωή, μπορώ να το κάνω πιθανόν αλλάζοντας διαμέρισμα στην Ελλάδα... ούτε καν πόλη. Προσωπικά όμως δεν με ενδιαφέρει να αράξω. Θέλω να δουλέψω, θέλω να δημιουργήσω, θέλω να παράγω κι ας ξεπερνάω το 8ωρο ή ας δουλέψω και κανένα Σ/Κ... Αλλά βαρέθηκα να είμαι η πόρνη που κάθε μέρα θα %#^&έται και στην γωνία θα με περιμένει ο μέγας νταβατζής ονόματι Κράτος, να μου δίνε μερικές σφαλιάρες, να με #%!# και αυτό και να μου παίρνει και τα του κόπου μου.

Υπάρχουν χιλιάδες λόγοι που δεν θέλω να κάτσω και να μείνω στην Ελλάδα. Γεωγραφικά είναι η καλύτερη ίσως χώρα. Αλλά ο τρόπος ζωής, οι άνθρωποι, το σύστημα, η πολιτική, η κουλτούρα, η κοινωνία της Ελλάδας δεν μου ταιριάζουν. Σε άλλον μπορεί να ταιριάζουν... Σε μένα όχι.

Λίγο πολύ, οι παλαιότεροι στο φόρουμ θα έχετε διαβάσει κάποιες κοινωνικοπολιτικές μου απόψεις. Πάντα ήμουν ενάντια στην κουλτούρα του Έλληνα, που προσωπικά εγώ την θεωρώ υποκουλτούρα. Τι με έκανε να το αποφασίσω τώρα? Είμαι μόλις 29 χρονών κι εδώ και 13 περίπου χρόνια νιώθω/αισθάνομαι το δούλεμα που τρώω απ'την κοινωνία και όσους την διοικούν. Πάντα είχα μία ελπίδα ότι ο Έλληνας δεν τρώει κουτόχορτο και πως θα αντιδράσει όταν χρειαστεί. Εγώ λοιπόν σαν άνθρωπος έφτασα στα όρια μου. Βλέπω να με δουλεύουν όλο και περισσότερο, βλέπω να "μου βάζουν χέρι", βλέπω πως η ζωή μου έχει γίνει στόχος κάποιων οι οποίοι δεν με θέλουν να προοδεύσω και δεν με θέλουν έξυπνο και παρ'όλα αυτά βλέπω και τον κόσμο γύρο μου κοιμισμένο, άπραγο, μαλθακό κι έτοιμο να δεχτεί ακόμα μεγαλύτερη ταπείνωση.

Δεν ξέρω αν θα κάνω ποτέ οικογένεια, αλλά αν φέρω στο κόσμο κάποια στιγμή ένα παιδί, δεν θέλω να γνωρίσει μια τέτοια κοινωνία και να περιτριγυρίζεται από τέτοιους ανθρώπους.

Εγώ Χρήστο, τα έχω βρει απόλυτα με τον εαυτό μου. Ή τέλος πάντων είμαι "σε καλό στάδιο διαπραγματεύσεων" :) Ξέρω τι θέλω, προσπαθώ να μάθω ποιος είμαι και καθημερινά κάνω την αυτοκριτική μου. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι δεν βλέπω να γίνεται το ίδιο με τους ανθρώπου που με περιβάλλουν και που τελικά αυτό αποφασίζουν για το δικό μου μέλλον αλλά και το μέλλον του/των παιδιού/ών μου. Δεν υποστηρίζω πως εγώ είμαι ο σωστός και οι υπόλοιποι είναι λάθος. Δες το σαν να μην έδεσε η χημεία :(

Ξαναλέω πως ακόμα δεν λέω μεγάλα λόγια. Δεν ξέρω τελικά τι θα γίνει και πότε ή αν θα μετακινηθώ μόνιμα. Ξέρω όμως ότι έκανα το πρώτο βήμα... Παραιτήθηκα από μία δουλειά που έδινε καλά χρήματα γιατί κατέληξα πως τα χρήματα δεν είναι το παν, έψαξα και βρήκα μία χώρα που βάση πληροφοριών δείχνει πιο κοντά στη δική μου λογική και ήρθα εδώ για να δω με τα μάτια μου τι γίνεται! Από κει και πέρα έχω μέλλον ακόμα για να δω τελικά τι θα πράξω.

Χτες μίλαγα με δικηγόρο και πλέον έχω και πληροφορίες μόνιμης και νόμιμης διαμονής εδώ πέρα...

:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ρε συ εμείς αλλα θέλουμε να δούμε !!!!! :thumbup:;):thumbup::thumbup::hysterical::thumbup::thumbup::thumbup: τα βιντεακια είναι για τους υπολοίπους az για μένα και τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ επιλεγμένα άτομα είμαστε για άλλα ........ :(:):D:thumbup: χεχεχε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μειώνοντας τα έξοδα

:buttrock:

Puerto-Viejo-021-1.jpg

Ο φίλος μου ο Kaiser :)

PuertoViejo004.jpg

PuertoViejo007.jpg

Και δύο ακόμα...

PuertoViejo005.jpg

PuertoViejo025.jpg

Μπόνους της πρώτης φωτογραφίας :hysterical:

Puerto-Viejo-021.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τρομοκράτη σε πέρασα στην αρχή :):buttrock::hysterical:

Τί χειμώνα μας λές μια χαρά ζεστούλα κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε Νικολίτο έπιασες δουλεία τελικα στην οικοδομή!!! :buttrock:

Βρε που εχει φτασει ο κοσμος για να βγαλει visa! :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλαμε κιλακια βλεπω

Τα κιλάκια τα βάλαμε πριν φύγω. Εδώ τα χάνω. Δεν με παίρνει και αλλιώς. Εδώ όλοι τους είναι φέτες! Πρέπει να επανέλθω :hysterical:

Τι έγινε Νικολίτο έπιασες δουλεία τελικα στην οικοδομή!!! :hysterical:

Βρε που εχει φτασει ο κοσμος για να βγαλει visa! :buttrock:

Βοηθάμε όπου μπορούμε για να εξοικονομήσουμε μέρες ή έστω ένα πιάτο φαΐ :hysterical:

Η βίζα δεν βγαίνει έτσι εδώ... Υπάρχουν διάφοροι τρόποι κι επιλέγεις ποιος σου ταιριάζει :)

ΥΓ: Μ'αρέσει το Νικολίτο... Θα συστήνομαι έτσι από δω και πέρα :ninja:

@ Shadow_1

Εγώ δεν μίλησα για χειμώνα... Μίλησα για καταχείμωνο! Και ναι, αυτό που βλέπεις είναι το καταχείμωνό τους!

Στα υπόψη πως τώρα βρέχει σχεδόν καθημερινά από καμιά ώρα... Και όταν μιλάμε για βροχή, μιλάμε για καναπέδες ολόκληρους! Η θερμοκρασία εδώ που βρίσκομαι εγώ δεν πέφτει κάτω από τους 24 βαθμούς. Σε πιο ορεινά σημεία φτάνει και τους 18 τώρα χειμωνιάτικα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Για τρομοκράτη σε πέρασα στην αρχή :buttrock::hysterical::hysterical:

Η αλήθεια είναι πως αδιαφόρησα να μάθω για το ρεύμα που υπάρχει στην Κόστα Ρίκα... Και φυσικά έχει 110V. Ευτυχώς το laptop και η κάμερα έχουν μετασχηματιστή που είναι από 100-240V. Αλλά η ξυριστική για να φορτίσει θέλει 220V. Θα μου πεις πως υπάρχουν και ξυραφάκια... Τόσα χρόνια στη δουλειά ήμουν στην πένα... Λέω να δω πως είναι η "χίπικη" ζωή :)

Η παρακάτω φωτογραφία τραβήχτηκε πριν από 3 μέρες για να την στείλω στη μάνα μου! Μη ρωτήσετε αντιδράσεις :hysterical:

PuertoViejo068-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Βγαζεις τα γυαλια

2) Αφηνεις λιγο ποιο μακρυ μαλλι

3)βρισκεις ενα στρατιωτικο χιτωνιο

4)τσιμπας και κανα πουρο

και εισαι ιδιος :):buttrock::hysterical:

che.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή να γίνονται τέτοιες παρομοιώσεις!!! :buttrock:

Πάντως από τους τέσσερις όρους, μόνο στα γυαλιά τα χαλάμε αφού απεχθάνομαι τους φακούς επαφής. Σε όλα τ'άλλα είμαστε καλυμμένοι (εκτός του ότι δεν είμαι Αργεντίνος με Κουβανική υπηκοότητα, δεν είμαι γιατρός, δεν είμαι πολεμιστής, δεν είμαι κομμουνιστής [όχι ότι ο Τσε ήταν αλλά τέλος πάντων]) :)

Link to comment
Share on other sites

1) Βγαζεις τα γυαλια

2) Αφηνεις λιγο ποιο μακρυ μαλλι

3)βρισκεις ενα στρατιωτικο χιτωνιο

4)τσιμπας και κανα πουρο

και εισαι ιδιος :buttrock::hysterical: :hysterical:

che.jpg

χχαχα! :hysterical: φτυστοοοος! :)

Link to comment
Share on other sites

Νικολιτο ΜΠΡΑΒΟ. Ζησε το ονειρο σου και κανε οτι νομιζεις οτι ειναι καλυτερο (εγω δεν θα γυρναγα με τιποτα, ουτε καν διακοπες).

Link to comment
Share on other sites

Νικολιτο ΜΠΡΑΒΟ. Ζησε το ονειρο σου και κανε οτι νομιζεις οτι ειναι καλυτερο (εγω δεν θα γυρναγα με τιποτα, ουτε καν διακοπες).

Και τι καθεσαι?

Δεν ειδεις τι ειπε?

Εχουν ελλειψη σε τεχνητες. :)

Link to comment
Share on other sites

Και τι καθεσαι?

Δεν ειδεις τι ειπε?

Εχουν ελλειψη σε τεχνητες. :buttrock:

Ακριβώς! Υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, σιδεράς, κλειδαράς κλπ, εδώ θα κάνει θραύση!

Χτες έμαθα ένα κακό νέο... :)

Επειδή θέλει μεγάλη ανάλυση, όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει στο internet για CAFTA. Αυτό είναι κάτι που ανησυχεί πολύ τους κατοίκους της Costa Rica.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Υδραυλικός, ηλεκτρολόγος, σιδεράς, κλειδαράς κλπ, εδώ θα κάνει θραύση!

Χτες έμαθα ένα κακό νέο... :)

Επειδή θέλει μεγάλη ανάλυση, όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει στο internet για CAFTA. Αυτό είναι κάτι που ανησυχεί πολύ τους κατοίκους της Costa Rica.

τεχνικους ανελκυστηρων θελουν?δεν εχουν αδικο που ανυσηχουν οι κατοικοι.οπου απελευθερωθηκε το εμποριο εφερε το χαος για τους μη εχοντες

Link to comment
Share on other sites

τεχνικους ανελκυστηρων θελουν?

Για να πηγαίνουν από το ισόγειο στον πρώτο??? :buttrock: Μέχρι τόσο επιτρέπεται νομοθετικά να χτίζουν. Οι πολυκατοικίες απαγορεύονται με εξαιρέσεις στην πρωτεύουσα και μερικές μεγάλες πόλεις για γραφεία, εταιρείες, νοσοκομεία κλπ. Περιορισμένη δουλειά θα έχεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλει μεγάλη ανάλυση, όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει στο internet για CAFTA. Αυτό είναι κάτι που ανησυχεί πολύ τους κατοίκους της Costa Rica.

:)

Κρίμα..

Link to comment
Share on other sites

Χτες έμαθα ένα κακό νέο... :)

Επειδή θέλει μεγάλη ανάλυση, όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει στο internet για CAFTA. Αυτό είναι κάτι που ανησυχεί πολύ τους κατοίκους της Costa Rica.

Κανε μια περιληψη εσυ που εισαι μεσα στα πραγματα.

(Περιληψη ρε :buttrock: )

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια περιληψη εσυ που εισαι μεσα στα πραγματα.

(Περιληψη ρε :hysterical: )

Όταν θα έχω όρεξη... Τώρα βαριέμαι :buttrock:

Αυτή τη στιγμή συνευρίσκομαι με τον Νίκο Κάπου. Πληροφορίες ΕΔΩ :)

Σύντομα και φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...