Jump to content

Stormtrooper Vs Costa Rica...!!


Recommended Posts

Άνοιξε ένα word και κράτα σημειώσεις ή και ημερολόγιο, ίσως κάποιοι το χρειαστούν... για διακοπές! :(

Δεν ακούγεται καθόλου άσχημο πάντως... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άνοιξε ένα word και κράτα σημειώσεις ή και ημερολόγιο, ίσως κάποιοι το χρειαστούν... για διακοπές! :)

Δεν ακούγεται καθόλου άσχημο πάντως... :D

Άσχημο είναι... Και που να τρέχεις? Ξέρεις πόσες ώρες ταξίδι είναι? :thumbup:

Ξεκίνησα να κρατάω Word καθημερινά, αλλά είναι αχρείαστο. Άσε την δυσκολία που έχει να γράφεις μεγάλα κείμενα ξαπλωμένος σε αιώρα :thumbup: Απλά κρατάω βασικές πληροφορίες, μαζεύω φωτογραφίες και χάρτες και διαβάζω το lonely planet για να ξέρω που θα κινούμε!

Όταν το αποφασίσεις εσύ, θα σε "μορφώσω" με πολύ συγκεκριμένες και χρήσιμες πληροφορίες! :(

Link to comment
Share on other sites

Άσχημο είναι... Και που να τρέχεις? Ξέρεις πόσες ώρες ταξίδι είναι? :)

Ξεκίνησα να κρατάω Word καθημερινά, αλλά είναι αχρείαστο. Άσε την δυσκολία που έχει να γράφεις μεγάλα κείμενα ξαπλωμένος σε αιώρα :D Απλά κρατάω βασικές πληροφορίες, μαζεύω φωτογραφίες και χάρτες και διαβάζω το lonely planet για να ξέρω που θα κινούμε!

Όταν το αποφασίσεις εσύ, θα σε "μορφώσω" με πολύ συγκεκριμένες και χρήσιμες πληροφορίες! :(

παρε ενα μικροφωνο και κανε ηχογραφημενο ημερολογιο . :thumbup::thumbup:;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς ξυπνάω νωρίς εδώ πέρα, αλλά σήμερα παραξύπνησα νωρίς. 4:30 ήμουν στο πόδι. Όπως κάθε μέρα που ξυπνάω πάω προς παραλία μεριά και κάνω το πρώτο πρωινό τσιγάρο ακούγοντας το κύμα. Τράβηξα κι έφτιαξα μία πανοραμική φωτογραφία του μέρους την οποία μπορείτε να την δείτε παρακάτω κάνοντας κλικ στην εικονίτσα...

th_pan_2.jpg

Οι "πισινούλες" που δημιουργούνται στα βράχια σφύζουν από ζωή! Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες, όχι καλές, αλλά ελπίζω τουλάχιστον να ικανοποιήσω τους θαλασσινούς!

Puerto-Viejo-052.jpg

Puerto-Viejo-051.jpg

Puerto-Viejo-044.jpg

Puerto-Viejo-019.jpg

Puerto-Viejo-013.jpg

Puerto-Viejo-007.jpg

Puerto-Viejo-054.jpg

Και μερικές ακόμα...

Puerto-Viejo-045.jpg

Puerto-Viejo-047.jpg

Puerto-Viejo-001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Puerto Viejo είναι μία κατεξοχήν περιοχή για surfers. Εδώ μάλιστα διοργανώνεται και το Open Pro που πρόκειται για παγκόσμιο διαγωνισμό. Ένα μικρό και ερασιτεχνικό δείγμα...

Οι άνθρωποι έχουν ποιότητα ακόμα και στη μουσική που επενδύουν τα βίντεό τους :)

Οπότε, όντας μέρος που γεννάει surfers, δεν θα μπορούσε να μην έχει και πίστα skate και μάλιστα δημοτική. Είναι ελεύθερη σε όλους και ο μόνος περιορισμός είναι ότι κάθε μέρα πάνε και διαφορετικές ηλικίες, απλά για να μη συμπέσουν επαγγελματίες με πιτσιρίκια και χτυπήσουν.

Το βιντεάκι που τράβηξα...

Φυσικά δεν χρειάζεται να πω ότι ο χώρος είναι κατασκευασμένος μέσα στα δέντρα :D

Τα ακούς Κωστή (Koing)? :(

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα που δείχνει την κατωτερότητά τους ως ανθρώπους...

Είχα μία κουβέντα σήμερα με ντόπιους. Πριν από λίγα χρόνια θέλανε να φτιάξουν στο Puerto Viejo μία μαρίνα για σκάφη. Αυτό ξεσήκωσε τους ντόπιους οι οποίοι μαζέψανε υπογραφές... Μόλις 2.500! Το όλο project αφορούσε 5.000.000 δολάρια! Το περίεργο είναι ότι οι μόλις 2500 υπογραφές "κερδίσανε" τα 5.000.000 δολάρια χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Φυσικά έδειξα κατάπληκτος με το πόσο "απολίτιστοι" είναι εδώ πέρα... Μου το συνέχισαν και μου είπαν πως το ίδιο έγινε και με κοιτάσματα πετρελαίου που έχουν βρεθεί. Εκεί μαζεύτηκαν περίπου 6.000 υπογραφές! Με 6.000 υπογραφές η κυβέρνηση δεν δέχτηκε να κάνει εξόρυξη πετρελαίου και υπερασπίστηκε το αίτημα των κατοίκων για να μη καταστραφεί ένα δάσος :D Βάρβαροι άνθρωποι!!!

Αλλά υπάρχει και συνέχεια... Ένας δήμαρχος αλλά κι ένας πρώην πρόεδρος της δημοκρατίας, βρίσκονται αυτή τη στιγμή στη φυλακή για κατάχρηση δημοσίου χρήματος! Αν είναι δυνατόν!!! Κλείνουν πολιτικούς στη φυλακή! Μα που ζούμε? Στον μεσαίωνα? :(

...κι έχω τους "πολιτισμένους" τους Ευρωπαίους να με ρωτάνε αν πρέπει να κάνεις εμβόλια για να έρθεις εδώ πέρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Και για τους λάτρεις της υγιεινής διατροφής...

http://noninet.gr/

Ο χυμός του φρούτου Νόνι χρυσοπουλιέται σε Ευρώπη και ΗΠΑ! Πρόκειται για ένα δώρο της φύσης προς τον άνθρωπο όπως λένε. Για λεπτομέρειες μπορείτε να διαβάσετε το παραπάνω link που είναι και στα Ελληνικά. Εδώ πέρα υπάρχουν χιλιάδες δέντρα Νόνι "ελευθέρας βοσκής" και τα φρούτα τους είναι πεταμένα στους δρόμους επειδή ωριμάζουν και πέφτουν μόνα τους!

Στην έκθεση που είχε ο προτείνει ο Γιώργος (viciouscircle) πριν από λίγες εβδομάδες, υπήρχε περίπτερο που πουλούσε τον συγκεκριμένο χυμό (κι έλεγαν ότι φυτρώνει ΜΟΝΟ στην Γαλλική Πολυνησία) και αν δεν κάνω λάθος είχε 50 ευρώ το μπουκάλι ενός λίτρου!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά που δεν γράφω εδώ μέσα γιατί φοβάμαι μη παρεξηγηθούν ή θεωρηθούν υπερβολικά. Εγώ δεν έχω έρθει εδώ πέρα για απλό τουρισμό, αλλά για έρευνα...

Καλημέρα Νίκο και από εμένα!

Δεν ξέρω εσύ τι λες για ερεύνα, αλλά εγώ λέω πως περνάς σουπερ andventure holidays!!!

Χαίρομαι πραγματικά για την περιπέτεια σου και σε παρακολουθώ σιωπηλά σε αυτόν τον υπέροχο ναό της φύσης.

Δεν ξέρω εάν στο τέλος όντως αποφασίσεις να μείνεις εκεί για το υπόλοιπο της ζωής σου, πράγμα ολίγων απίθανο αφού μπορεί να βρίζουμε την Ελλαδιτσα με τα καλά και άσχημα της αλλά πάλι εδώ είμαστε στο τέλος.

Άλλο είναι να πας σε ένα μέρος για ένα μήνα και άλλο για χρόνια! Τώρα τα βρίσκεις όλα ιδανικά, ζεις ένα μικρό όνειρο, αλλά η νοσταλγία για το χώμα σου παίζει άσχημα παιχνίδια με τα χρόνια, και ας βρωμάει!

Έχει μεγάλη διαφορά και μπορείς μόνο να το καταλάβεις εάν το βιώσεις πραγματικά στο πετσί σου!

Αυτό που μπορώ σίγουρα να σου πω ολόψυχα είναι το να διασκεδάσεις την κάθε ώρα και στιγμή τώρα που βρίσκεσαι εκεί, που μπορείς και είσαι ελεύθερος σε αυτό τον υπέροχο φυσικό παράδεισο γιατί η ζωή μας είναι πολύ μικρή απτή στιγμή που μπλέκουμε με υποχρεώσεις στη ζωή!

Que Dios lo acompane!

:(:):D

Link to comment
Share on other sites

Νίκο έχουμε ταξιδέψει μαζί σου !!!

Κάθε μέρα που περνά περιμένουμε με αγωνία να μας γράψεις τη συνέχεια του ταξιδιού .

Υπάρχει τέτοιο μέρος στη γη ;

Μας έχεις μαγέψει !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν στο τέλος όντως αποφασίσεις να μείνεις εκεί για το υπόλοιπο της ζωής σου, πράγμα ολίγων απίθανο αφού μπορεί να βρίζουμε την Ελλαδιτσα με τα καλά και άσχημα της αλλά πάλι εδώ είμαστε στο τέλος.

Ούτε εγώ ξέρω τελικά τι θα αποφασίσω και φυσικά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να υλοποιήσω την όποια απόφαση. Είναι πάρα πολύ νωρίς για να παρθούν αποφάσεις...

Το μόνο που θα σχολιάσω, εμπειρικά πάντα, είναι ότι δεν ξέρω Έλληνα που να έφυγε για εξωτερικό (όπου κι αν ήταν αυτό) και να μην βρήκε την υγειά του! Δεν θυμάμαι κανέναν να έφυγε και να ξαναγύρισε στην Ελλάδα μόνιμα μέσα σε μία πενταετία. Μπορεί να κάνω και λάθος, απλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το φέρω ένα παράδειγμα στο μυαλό μου!

Κάθε μέρος,κάθε τόπος έχει τα θέματά του... Καλά και κακά! Το είπα και σε άλλο ποστ εδώ μέσα. Ο παράδεισος είναι μέσα στον καθένα και δεν έχει να κάνει με γεωγραφικές τοποθεσίες. Όταν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, έχεις και την ωριμότητα να σκεφτείς ποιος είναι ο προσωπικός σου παράδεισος και με ποιον τρόπο μπορείς να τον υλοποιήσεις... Ή τέλος πάντων να το προσπαθήσεις. Αυτή είναι η άποψή μου!

Από κει και πέρα, εγώ είμαι άνθρωπος που πιστεύει ότι η ευτυχία κρύβεται στην καθημερινότητα και όχι στις "στιγμές". Η καθημερινότητα είναι τελικά αυτή που διαμορφώνει τον χαρακτήρα σου και τις συνήθειές σου. Εγώ προσωπικά είδα ότι η καθημερινότητά μου δεν με ικανοποιούσε. Καθημερινά έπρεπε να πολεμάω με "θηρία" για να μπορέσω να ζήσω μέρος του δικού μου παραδείσου.

Δεν λέω μεγάλες κουβέντες ούτε ξέρω τι θα γίνει τελικά. Αυτό που είπα εξ αρχής είναι ότι θέλω να κάνω "έρευνα" σε κάτι που μέσω internet μου είχε φανεί πως πλησιάζει σαν χαρακτηριστικά στον δικό μου παράδεισο. Από κει και πέρα... θα δείξει!

Το μόνο σίγουρο για μένα είναι πως η ζωή είναι μικρή κι απρόβλεπτη και πρέπει να είναι ευχάριστη. Δεν θα ήθελα να φτάσω κάποια στιγμή σε κάποια ηλικία που θα κάνω μία ανασκόπηση της ζωής μου και να καταλήξω τελικά στο ότι δεν ακολούθησα το όνειρό μου... ότι δεν το προσπάθησα!

Αυτό μου το είχε στείλει ο φίλος Ορέστης:

live.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γμτ ήμουν έτοιμος αλλά ανακάλυψα οτι θα μου λείψουν τόσο οι άνθρωποί μου...

...με λίγα λόγια η θέση μου είναι οτι η ευτυχία ανεβαίνει 10 κλάσεις στην Κόστα Ρίκα αλλά 100 κλάσεις με τους αγαπημένους μου για ένα ΣΚ στο εξοχικό μου, παρ' όλα αυτά θα έρθω για λίγο καιρό εν καιρώ.

Link to comment
Share on other sites

Γμτ ήμουν έτοιμος αλλά ανακάλυψα οτι θα μου λείψουν τόσο οι άνθρωποί μου...

...με λίγα λόγια η θέση μου είναι οτι η ευτυχία ανεβαίνει 10 κλάσεις στην Κόστα Ρίκα αλλά 100 κλάσεις με τους αγαπημένους μου για ένα ΣΚ στο εξοχικό μου, παρ' όλα αυτά θα έρθω για λίγο καιρό εν καιρώ.

Σε αυτό που λες, δεν έχει "γμτ"! Όπως είπα η ευτυχία είναι κάτι εντελώς προσωπικό! Κι εγώ έχω κολλητούς στην Ελλάδα και για μεγάλο χρονικό διάστημα οι κολλητοί και η κοπέλα μου με κράταγαν στην Ελλάδα. Τελικά χώρισα με την κοπέλα μου κι αποφάσισα πως αξίζει περισσότερο να το προσπαθήσω αρχικά μόνος μου και στην πορεία αν καταφέρω να τραβήξω και τους δικούς μου ανθρώπους εδώ (στο όποιο "εδώ"). Αν γίνει κάτι τέτοιο, τότε έχεις 10x100=1000 καθότι έχεις και τα δύο :(

Link to comment
Share on other sites

Kαποια στιγμη ομως θα πονεσεις την πατριδα σου και θα θελεις να γυρισεις πισω. :(

Link to comment
Share on other sites

Kαποια στιγμη ομως θα πονεσεις την πατριδα σου και θα θελεις να γυρισεις πισω. :(

Σίγουρα... σαν τουρίστας! Γιατί σαν γρανάζι του συστήματος, πρέπει να είσαι λίγο άρρωστος για να σου λέιψει :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα... σαν τουρίστας! Γιατί σαν γρανάζι του συστήματος, πρέπει να είσαι λίγο άρρωστος για να σου λέιψει :(

Αν ζεις στην πολη και καθε μερα ταλαιπωρεισαι τοτε συμφωνω,αν ομως ζεις εκτος πολης τοτε διαφωνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ζεις στην πολη και καθε μερα ταλαιπωρεισαι τοτε συμφωνω,αν ομως ζεις εκτος πολης τοτε διαφωνω.

Και ναι και όχι... Σίγουρα η ποιότητα ζωής στην επαρχία είναι ανώτερη από αυτή της πρωτεύουσας και συμπρωτεύουσας, αλλά και πάλι ανήκεις στο ίδιο σύστημα, με τους ίδιους νόμους και τις ίδιες διαπλοκές. Είναι μεγάλη κουβέντα και δεν γίνεται μέσω net. Εγώ απλά μεταφέρω τις δικές μου σκέψεις και χαίρομαι που ακούω τις δικές σας. Από κει και πέρα είναι πολλά πράγματα που πρέπει να αναλυθούν. Άλλο να αποσυρθείς κάπου για να "συνταξιοδοτηθείς" και άλλο να θες να δημιουργήσεις και το τι δυνατότητες και ευκαιρίες έχεις πάνω σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι και προσωπικο θεμα του καθενος και το τι αναζηταει ο καθενας.Εγω για παραδειγμα σε ζηλευω εκει που εισαι.Απο την αλλη ομως αν εχω την δουλεια μου,ζω στο χωριο μου και μπορω να παω για ψαρεμα οποτε θελω τοτε ειμαι υπερευχαριστημενος.

:(

Link to comment
Share on other sites

Νικο οπως σερφαρα επεσα πανω σε αυτο...

Δεν ξερω αν ειναι κοντα απο εκει που εισαι...Τσεκαρε το. Θα ηταν ωραια μια "πτηση" παντως :(

Link to comment
Share on other sites

Έχετε φάει τον άνθρωπο να γυρίσει...Εν όψη της κρίσης ίσως το μόνο επίτευγμα που καταφέραμε σαν χώρα ήταν να τον διώξουμε.. :(

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεται γιατί είσαστε δυσαρεστημένοι;

1. Βρείτε τα με τον εαυτό σας

2. Ψάξτε την ευτυχία μέσα σας

3. Απαλλαγείτε από τα περιττά μην ζητάτε πολλά

4. Φύγετε από την Αθήνα παντε οπουδήποτε αλλού

5. Μην δουλεύεται πάνω από 8 ώρες την ημέρα.

6. Το ΣΚ να είναι ιερό.

7. Να δουλεύετε 5 φορές την εβδομάδα το πολύ καθισιό σου στερεί πολλά από την ζωή.

8. Βάλτε στην ζωή σας στόχους

9. Μην ζητάτε να τα αποκτήσετε όλα νωρίς, καμιά φορά ο στόχος και η προσπάθεια πραγματοποίησης του στόχου προσφέρει μεγαλύτερη χαρά.

10. Υπάρχουν τρόποι να πραγματοποιηθούν όλα αυτά ακόμη και στην πιο χάλια οικονομία και διαφθαρμένη κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεται γιατί είσαστε δυσαρεστημένοι;

1. Βρείτε τα με τον εαυτό σας

2. Ψάξτε την ευτυχία μέσα σας

3. Απαλλαγείτε από τα περιττά μην ζητάτε πολλά

4. Φύγετε από την Αθήνα παντε οπουδήποτε αλλού

5. Μην δουλεύεται πάνω από 8 ώρες την ημέρα.

6. Το ΣΚ να είναι ιερό.

7. Να δουλεύετε 5 φορές την εβδομάδα το πολύ καθισιό σου στερεί πολλά από την ζωή.

8. Βάλτε στην ζωή σας στόχους

9. Μην ζητάτε να τα αποκτήσετε όλα νωρίς, καμιά φορά ο στόχος και η προσπάθεια πραγματοποίησης του στόχου προσφέρει μεγαλύτερη χαρά.

10. Υπάρχουν τρόποι να πραγματοποιηθούν όλα αυτά ακόμη και στην πιο χάλια οικονομία και διαφθαρμένη κοινωνία.

:(

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω να πω τα εξής:

1. όταν δεν ξέρεις ότι υπάρχει κάτι καλύτερο, επαναπαύεσαι σε αυτά που έχεις, δηλαδή τώρα που έμαθα ότι υπάρχει κράτος με τέτοιο σύστημα υγείας αλλά και τέτοια δημοκρατία (γιατί όταν μιλάμε για δημοκρατία σημαίνει να ακούμε το λαό, όχι μόνο να εκλέγουμε ανά 4 χρόνια και μετά ότι θέλουν ας κάνουν) συνειδητοποιώ ότι θα έπρεπε παντού να είναι έτσι.

2. κάθε άνθρωπος έχει τις προτεραιότητές του. Καλή η πατρίδα, αλλά όταν μένεις και το μόνο που κάνει είναι να σε πληγώνει και να ντρέπεσαι γι' αυτούς που κυβερνούν....

3. Νίκο, χαίρομαι που περνάς καλά και συναντάς τέτοια ομορφιά κάθε μέρα! Πραγματικά εύχομαι να γίνει ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...