Jump to content

Stormtrooper Vs Costa Rica...!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκπληκτικές φωτογραφίες! :bowdown:

Τρομερή εμπειρία!

Εύχομαι να βρεις αυτό που ζητάς και μέσω του θέματος αυτού να έδωσες μια ώθηση σε αρκετούς από εμάς να κάνουμε αυτό που πραγματικά μας εκφράζει και θέλουμε!

Καλή συνέχεια φίλε μου! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

φιλε νικο σταματα να βαζεις φωτο...ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!

χαχαχα πλακιτσα ρε φιλε ειναι φοβερα εισαι πολυ τυχερος!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έρθεις στην Κόστα Ρίκα και σκέφτεσαι να βρεις νύφη, μάλλον έχεις χάσει το νόημα :(

Σιγά ρε..., αυτά μας τα 'πε κι ο Γκουσγκούνης... :) Όλο λόγια είσαι, αλλά καμιά σκουρόχρωμη καλονή δεν έχουμε δει ακόμα... Όλο κάτι καβούρια βάζεις... :D

Link to comment
Share on other sites

Όλο λόγια είσαι, αλλά καμιά σκουρόχρωμη καλονή δεν έχουμε δει ακόμα... Όλο κάτι καβούρια βάζεις... :)

Ειναι καβουρομανες :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Νίκο όλα καλά? Τι νέα από την ξενιτιά? :)

Black water river in Manzanillo (Costa Rica)



Manzanillo008.jpg

Manzanillo-007.jpg

Manzanillo009.jpg

Manzanillo010.jpg

Manzanillo013.jpg

Το νερό του ποταμού καταλήγει μέσα στην Καραϊβική. Το ποτάμι είχε αρκετά ψάρια... Τα πιτσιρίκια που φαίνονται κοντά στην όχθη του ποταμού, "χαροπαλεύανε" ενάντια στο ρεύμα του ποταμού να μη τα πετάξει στην θάλασσα.





Κατά τ'άλλα πήγα βόλτα μέσα σε ένα rain forest... Περπάτησα κανένα δίωρο και βρέθηκα αρκετά βαθιά μέσα στη ζούγκλα. Τόσο που δυσκολεύτηκα να βρω την έξοδο, αλλά ευτυχώς, όπως βλέπετε, επέστρεψα :( Μέσα στο δάσος υπάρχουν χιλιάδες καβούρια και αποικίες μυρμηγκιών. Οι σαύρες τους είναι απλά απίστευτες... Εδώ καταλαβαίνεις ότι οι πρόγονοί τους ήταν οι δεινόσαυροι. Απίστευτα σχήματα και χρώματα. Δυστυχώς ήταν δύσκολη έως και αδύνατη η φωτογράφισή τους. Μάλλον θα έπρεπε να σταθώ ακίνητος κάπου και απλά να περιμένω, αλλά δεν είχα την υπομονή... Ήθελα να δω κι άλλα :D

Επίσης πάνω στα δέντρα υπάρχουν βραδύποδες, σκίουροι, ιγκουάνα και πιθηκάκια. Βέβαια βρίσκονται σε ύψος 20-30 μέτρων πάνω στα δέντρα και με δυσκολία μπορείς να τα δεις. Εγώ ίσα ίσα είδα ένα βραδύποδα στην κορυφή ενός κοκοφοίνικα και σε κάποια φάση είδα ή ιπτάμενο σκίουρο ή πιθηκάκι να περνάει από το ένα δέντρο στο άλλο.

Γενικώς θέλει υπομονή και ησυχία για να δεις πράγματα και εγώ δεν το έκανα αυτό.



Μερικές φωτογραφίες...



Manzanillo035.jpg

Manzanillo034.jpg

Manzanillo028.jpg

Manzanillo019.jpg

Manzanillo024.jpg

Manzanillo022.jpg

Manzanillo020.jpg

Manzanillo026.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μικροφωνο στη βιντεοκαμερα σου εχει χαλασει.

Δεν εχει ηχο.

:(

Τι περίμενες να ακούσεις? ΦΟρτηγά, κομπρεσέρ και σφυρίχτρες τροχονόμων? :)

Μια χαρά ήχο έχει... Δυνάμωσε τα ηχεία σου. Ίσως καταλάθος να έριξα την ένταση του μικροφώνου στην κάμερα :D

Επιπλέον πληροφορίες...

Τα περισσότερα δέντρα εδώ ονομάζονται από τους ντόπιους sangria (ο τόνος στο i) ή αλλιώς dragon blood trees. Ο χυμός που έχει μέσα ο κορμός τους είναι κατακόκκινος σαν αίμα. Οι ντόπιοι ιθαγενείς τα θεωρούσαν ιερά δέντρα καθότι πίστευαν ότι μέσα τους κυκλοφορεί το αίμα των θεών. Οι ρίζες αυτών των δέντρων δεν βυθίζονται στη γη... Απλά εξαπλώνονται παράλληλα με την επιφάνεια της γης και σε μικρό βάθος. Ο λόγος είναι ότι σε βάθος υπάρχουν υφάλμυρα νερά. Αναπτύσσοντας τις ρίζες στην επιφάνεια, στην ουσία "τρέφονται" από το νερό της βροχής και από τα αποσαθρωμένα φύλλα, καθώς επίσης κρατάνε στη θέσητου το μαλακό επιφανειακό χώμα με τις βροχές.

Το ποτάμι έχει ένα κοκκινωπό χρώμα, λόγο αυτών των δέντρων.

Link to comment
Share on other sites

:(

Απίστευτα πράγματα!!! Ειδικά το χρώμα του ποταμού είναι όλα τα λεφτά!!! :) Πέρα από την πλάκα, έπρεπε να πάρεις μαζί σου τεστ kH, gH, pH. Έτσι θα μαθαίναμε από πρώτο χέρι λίγο πολύ τις συνθήκες των ποταμών στην Κόστα Ρίκα... :D

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

:(

Απίστευτα πράγματα!!! Ειδικά το χρώμα του ποταμού είναι όλα τα λεφτά!!! :) Πέρα από την πλάκα, έπρεπε να πάρεις μαζί σου τεστ kH, gH, pH. Έτσι θα μαθαίναμε από πρώτο χέρι λίγο πολύ τις συνθήκες των ποταμών στην Κόστα Ρίκα... :D

Νομίζεις δεν το σκέφτηκα χιλιάδες φορές??? Θα το έκανα, αλλά επειδή είχα μόνο σακίδιο πλάτης και το είχα σαν χειραποσκευή στο αεροπλάνο, δεν θα μπορούσα να πάρω υγρά μαζί μου!

Κάποια από αυτές τις μέρες, πιθανόν να πάω για ψάρεμα... Θα ξεκινήσουμε με βάρκα από τη θάλασσα και θα περάσουμε στο ποτάμι. Ελπίζω όντως να το κάνουμε και πιστεύω πως θα δω αρκετά σπουδαία πράγματα.

Όταν λέω "κάνουμε" εννοώ εμένα και τον Τάσο. Ο Τάσος έχει το διαμερίσματα όπου μένω αυτή τη στιγμή και έχει τρέλα με το ψάρεμα, οπότε το συζητάμε να πάμε με την βάρκα του!

Το site του... www.agapisite.com

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανέβασα κι αυτό...

Σε κάποια φάση θα δείτε ότι πάω να φάω σαβούρα... Ήταν για να μη πατήσω ένα καβουράκι που είδα τελευταία στιγμή :(

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα πραγματα...

Εγω θελω να σου ζητησω καποιες χαρες...

Αν μπορεις πες μα ακριβες χρωμμα αμου,κοκκομετρια και να την τεσταρεις με κατι oξινο.. :(

Επεισης θα σου προτεινα μεχρι να βρεις δουλεια,να αρχησεις και να μαζευεις φυλα,να τα ξαιρενεις και να μας τα πουλας...: :)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα πραγματα...

Εγω θελω να σου ζητησω καποιες χαρες...

Αν μπορεις πες μα ακριβες χρωμμα αμου,κοκκομετρια και να την τεσταρεις με κατι oξινο.. :(

Επεισης θα σου προτεινα μεχρι να βρεις δουλεια,να αρχησεις και να μαζευεις φυλα,να τα ξαιρενεις και να μας τα πουλας...: :)

Μη μπερδεύεστε... Άλλο το νερό του Αμαζονίου και άλλο αυτό! Η χημεία των νερών δεν έχει να κάνει μόνο με τα όσα μετράμε εμείς σπίτια μας. Υπάρχουν τόσα άλλα χαρακτηριστικά που δεν μετριούνται από χομπίστες. Με άλλα λόγια η άμμος εδώ και τα φύλλα ίσως να μην είναι ιδανικά για ψάρια Αμαζονίου.

Η κοκκομετρία πάντως είναι ελάχιστη... Μιλάμε για πραγματική πούδρα! Οτιδήποτε "φέρνει" σε ψιλό βοτσαλάκι ή πολύ ψιλή άμμο δεν έχει σχέση με τα εδώ ποτάμια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες, ακουσες αυριο θα εχει καμια απεργια το μετρό?

Ναι... Θα έχει και πορεία στο κέντρο της Αθήνας και δεν ξέρω πως θα πάω στη δουλειά :(

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύεστε... Άλλο το νερό του Αμαζονίου και άλλο αυτό! Η χημεία των νερών δεν έχει να κάνει μόνο με τα όσα μετράμε εμείς σπίτια μας. Υπάρχουν τόσα άλλα χαρακτηριστικά που δεν μετριούνται από χομπίστες. Με άλλα λόγια η άμμος εδώ και τα φύλλα ίσως να μην είναι ιδανικά για ψάρια Αμαζονίου.

Η κοκκομετρία πάντως είναι ελάχιστη... Μιλάμε για πραγματική πούδρα! Οτιδήποτε "φέρνει" σε ψιλό βοτσαλάκι ή πολύ ψιλή άμμο δεν έχει σχέση με τα εδώ ποτάμια!

Δεν μιλησα καθολου για αμαζονιο.... :(

Link to comment
Share on other sites

Ο ορισμός της Ζούγκλας! Πολύ όμορφα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Eνα μερος οπου θα πηγαινα να μεινω αλλα κοντα στην θαλασσα,να μην ξεχνιομαστε κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Μας τρελανες παλι Νικο!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τον Τασο που ειναι Ελληνας,πως ειναι οι κοσταρικανοι σαν γενικος χαρακτηρας και φιλοσοφία?

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τον Τασο που ειναι Ελληνας,πως ειναι οι κοσταρικανοι σαν γενικος χαρακτηρας και φιλοσοφία?

Είναι πολλά που δεν γράφω εδώ μέσα γιατί φοβάμαι μη παρεξηγηθούν ή θεωρηθούν υπερβολικά. Εγώ δεν έχω έρθει εδώ πέρα για απλό τουρισμό, αλλά για έρευνα... στα πάντα με απώτερους μελλοντικούς στόχους. Οι φωτογραφίες και τα βιντεάκια είναι απλά ένα μέρος των όσων μαθαίνω και ρωτώ καθημερινά. Αλλά μιας και ρώτησες θα προσπαθήσω να πω ένα δυο πραγματάκια... Στην ουσία όμως προσπαθώ να σας "προκαλέσω" να μη διστάσετε να ακολουθήσετε ένα προορισμό. Τίποτα δεν είναι απίθανο και αδύνατο!

Λοιπόν...

Οι άνθρωποι εδώ είναι απλοί... Είναι "ανοιχτό βιβλίο". Μπορεί να τους γουστάρεις ή όχι, αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις τι γουστάρεις και τι όχι. Για πολλούς το μέρος αποτελεί "πολιτισμικό σοκ". Αν οποιοσδήποτε από εμάς, τους σύγχρονους Ευρωπαίους και γενικώς τους ανθρώπους του δυτικού τρόπου ζωής έρθει εδώ ανενημέρωτος, σίγουρα θα υποστεί σοκ. Αυτό αφορά τους ρυθμούς ζωής της καθημερινότητας αλλά και την σύνδεση που έχουν οι κάτοικοι με το φυσικό περιβάλλον. Μερικοί δικοί μου άνθρωποι που λάβανε και κάποιες άλλες φωτογραφίες που δείχνουν τους δρόμους τους, τα σπίτια τους, τα αμάξια τους, το πρώτο πράγμα που μου είπαν είναι "Είναι φτωχοί εκεί, ε?". Είναι απόλυτα φυσιολογική αντίδραση, όμως η απάντηση είναι "όχι". Αν μετράς την φτώχεια και τον πλούτο με το χρήμα, τότε θα σου πω πως οι μισθοί εδώ ξεκινάνε από τα 600 δολάρια περίπου καθαρά στο χέρι. Η σημερινή ισοτιμία είναι 600 U.S. dollars = 486.578542 Euros. Αν δεν κάνω λάθος, ο χαμηλότερος μισθός τώρα στην Ελλάδα είναι 520 ευρώ. Μικρή διαφορά. Αυτή η διαφορά όμως αυξάνεται υπέρ της Κόστα Ρίκα, όταν η μπύρα εδώ πέρα σε μαγαζί έχει 1000 κολόνες, δηλαδή 1,9 δολάρια, δηλαδή 1,5 ευρώ. Για να γεμίσεις το καλάθι στο Super Market για μίας εβδομάδας τρόφιμα σου αρκούνε 30000 κολόνες, δηλαδή 58 περίπου δολάρια, δηλαδή 47 περίπου ευρώ.

Ας αρχίσουμε τώρα να αφαιρούμε περιττά έξοδα:

Αμάξι: Εδώ είναι εργαλείο και όχι δείγμα (υπο)κουλτούρας, πολιτισμού και πλούτου. πχ Ένας στην Ελλάδα που βγάζει μισό εκατομμύριο ευρώ το χρόνο, τι αμάξι θα οδηγούσε? Ανάλογα με τα γούστα του θα ξεκινούσε από κάποιο BMW και μπορεί να κατέληγε και σε Ferrari. Εδώ ούτε που τους νοιάζει. Υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν πολλά λεφτά και κυκλοφορούν με ποδήλατο ή με κανένα μεταχειρισμένο ή καινούριο Hyundai. Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις και στην Ελλάδα όπως κι εδώ πέρα. Αλλά οι αναλογίες του κανόνα με τις εξαιρέσεις είναι αντιστρόφως ανάλογες.

Ρούχα: Αυτή η στιγμή είναι το καταχείμωνό τους. Εγώ κυκλοφορώ χωρίς μπλούζα στη σκιά ή με μπλούζα στον ήλιο και συνεχώς βερμούδα και σαγιονάρες που αγόρασα από εδώ. Με άλλα λόγια εδώ έχει συνέχεια ζέστη. Όλοι κυκλοφορούν και ντύνονται λιτά. Τα ρούχα δεν έχουν καμία σχέση με Nike, Adidas κλπ. Απλός και λιτός ρουχισμός χωρίς φαμφάρες και τάσεις να "δειχτούν".

Κινητό: Τι είναι αυτό? Δεν έχω δει κανέναν εδώ να μιλάει στο κινητό. Έχω μερικούς να έχουν αλλά μάλλον είναι για την "φιγούρα" :( Οι ρυθμοί ζωής εδώ πέρα δεν απαιτούν κινητό και το περιττό του έξοδο. Για να καταλάβετε εδώ πέρα μόνο ο ΟΤΕ τους έχει δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, ο οποίος είναι πολύ φτηνός και είναι μόνο για τους μόνιμους και νόμιμους κατοίκους του.

Τροφή: Πεινάς? Βγαίνεις από το σπίτι σου, κόβεις μία παπάγια (με "γ"... όχι "ρ" :D ) και την τρως :) Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λέω (όχι ότι δεν μπορείς να το κάνεις), απλά εδώ η φύση προσφέρει πολλά και πλουσιοπάροχα, οπότε το κόστος δεν είναι γενικά υψηλό. Με άλλα λόγια φαγάδικα τύπου McDonald's εδώ δεν έχουν μοίρα. Χτες έφαγα έναν ολόκληρο αστακό, φρεσκότατο, 500gr με 5000 κολόνες δηλαδή περίπου 7,8 ευρώ.

Που θέλω να καταλήξω... Εδώ οι άνθρωποι ζουν για να ζουν και όχι να δουλεύουν για να πληρώνουν λογαριασμούς τράπεζες και λογαριασμούς. Μόνο και μόνο για όλα τα παραπάνω, οι άνθρωποι εδώ είναι πλούσιοι απ'όλες τις έννοιες.

Φυσικά δεν υπάρχουν μόνο καλά... Υπάρχουν και τα άσκημα της χώρας. Ως Λατίνοι υπάρχει και η εγκληματικότητα. Μη φανταστείτε κάτι τρομακτικό. Μιλάω για πορτοφολάδες. Δεν θέλει τίποτα παραπάνω από απλή προσοχή και κυρίως να μη προκαλείς. Αν μου σκάσεις εδώ με το χρυσό Rolex βράδυ μάλλον θα γίνεις στόχος. Αλλά αν τολμάς πήγαινε κάντρο Αθήνας με το ίδιο ρολόι... Εδώ θα στο πάρουνε.. Στην Αθήνα μάλλον μαχαιρωμένος θα φύγεις.

Το μεγαλύτερο κακό είναι άλλο βέβαια. Η χώρα έχει πολύ αυστηρούς νόμους περί ναρκωτικών. Αυτό φυσικά δεν είναι κακό. Το κακό είναι ότι σαν γεωγραφία χώρας πιάνει όλο το πλάτος της κεντρικής Αμερικής, οπότε είναι υποχρεωτικό πέρασμα από την Κολομβία μέχρι τις άνω χώρες της Κόστα Ρίκα, όπως η Νικαράγουα, η Γουατεμάλα, το Μεξικό και φυσικά τις ΗΠΑ. Η Κόστα Ρίκα ονομάζεται ως Ελβετία της Λατινικής Αμερικής. Αυτό οφείλεται στην οικονομία της, αλλά και τον πολιτισμό της. Δεν είναι χώρα που βασίζεται στην παραοικονομία της όπως πχ η Κολομβία και το Μεξικό. Το πλεονέκτημα του να μην έχει στρατό (ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονέκτημα) είναι μειονέκτημα στο πέρασμα των "καλουδιών" από τις Νότιες κυρίως χώρες προς τα Βόρεια. Βάλε και τις τεράστιες ζούγκλες της που είναι αδύνατο να ελεγχθούν... Οπότε το πέρασμα είναι ένα αναγκαίο κακό. Αυτό που έμαθα είναι ότι η κυβέρνηση πληρώνει πολλά χρήματα για την εξόντωση αυτού του φαινομένου κυρίως γιατί κατά το πέρασμα όλο και κάτι θα μείνει εδώ πέρα. Πέρσι μόνο η αστυνομία έκανε κατάσχεση 10.000 τόνων "ζαχαρίτσας". Ασύλληπτο νούμερο!!! Πάντως θεωρώ πως μαθαίνεις να ζεις με αυτό, αφού έχεις για σύμμαχο το μεγαλύτερο ποσοστό της εδώ κοινωνίας.

Αυτά τα ολίγα για την ώρα... Είναι πολλά πράγματα ακόμα, αλλά δεν θεωρώ ότι πρέπει μα ειπωθούν, τουλάχιστον όχι τώρα. Απλά δίνω ένα στίγμα για να καταλάβετε τι παίζεται εδώ πέρα!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Εχε το νου σου.

Την Τρίτη 29 Ιουνίου η ΓΣΕΕ καλεί τα συνδικάτα των μέσων μαζικής μεταφοράς να απεργήσουν.

Μη κατεβεις στο κεντρο.

Link to comment
Share on other sites

Εχε το νου σου.

Την Τρίτη 29 Ιουνίου η ΓΣΕΕ καλεί τα συνδικάτα των μέσων μαζικής μεταφοράς να απεργήσουν.

Μη κατεβεις στο κεντρο.

:(:):D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...