Jump to content

Stormtrooper Vs Costa Rica...!!


Recommended Posts

μάγεψέ μας ρε φίλε κι άλλο, αντέχουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλα να περνας Νικο.

ΥΓ Εγω παντως εαν πηγαινα εκει και εβλεπα "Να επιστρεψεις γρηγορα!!!" θα το θεωρουσα σαν καταρα παρα ευχη. :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

η Κοστα Ρίκα είναι από τους γνωστούς οικονομικούς παράδεισους στον κόσμο για offshore εταιρείες...

[από wikipedia]

ρε, τι πήγες να κάνεις εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μας το κάνεις αυτό ρε...? :bowdown: Μήπως τελικά να ΜΗ μας ενημερώνεις...?

Έχεις ενημερωθεί σχετικά με πιθανώς επικίνδυνα ζώα που μπορεί να συναντήσεις?

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Εγω παντως εαν πηγαινα εκει και εβλεπα "Να επιστρεψεις γρηγορα!!!" θα το θεωρουσα σαν καταρα παρα ευχη. :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Το σκέφτηκα, αλλά ξέρω πως ειπώθηκε καλοπροαίρετα, οπότε είνα να το αφήσω να πέσει κάτω :bowdown:

η Κοστα Ρίκα είναι από τους γνωστούς οικονομικούς παράδεισους στον κόσμο για offshore εταιρείες...

[από wikipedia]

ρε, τι πήγες να κάνεις εκεί;

Το φορολογικό σύστημα της Κόστα Ρίκα είναι όντως πολύ καλό και αξιοκρατικό. Οι ντόπιοι έχουν φορολογία από 0% μέχρι και 5% αν δεν κάνω λάθος ενώ για τους αλλοδαπούς η φορολογία πάει κλιμακωτά από το 6% μέχρι το 14%. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γι'αυτούς τους αριθμούς, αλλά +- 1 εκεί είναι.

Εδώ ήρθα για έρευνα... Για την ώρα βέβαια κάνω διακοπές μέχρι να συνηθίσω τι κλίμα, την γλώσσα, τους ρυθμούς και τα ωράρια ζωής... Σήμερα ή αύριο θα μιλήσω και με δικηγόρο για διάφορες λεπτομέρειες και παραθυράκια των νόμων της Κόστα Ρίκα. Το σύστημά τους είναι πολύ οργανωμένο και είναι 100% υπέρ του ντόπιου πολίτη. Μπορεί μεν να μη με "συμφέρει" αυτό, αλλά δείχνει τον τρόπο σκέψεις τους.

Αν και ο τρόπος σκέψης τους φαίνεται από πολλά άλλα πράγματα... πχ είναι μία χώρα χωρίς στρατό. Καταργήσανε τον στρατό για να δώσουν τα κονδύλια στην παιδεία. Έχουν 97% αλφαβητισμό. Έχει βρεθεί πετρέλαιο στα εδάφη τους και η κυβέρνηση έχει απαγορεύσει την εξόρυξή του για να μη χαλάσουν τα δάση και πολλά πολλά άλλα... Άντε γεια δηλαδή :buttrock:

Πολλοί θεωρούν ότι είναι μία χώρα υποανάπτυκτη ή τέλος πάντων όχι τόσο ανεπτυγμένη όσο οι ευρωπαϊκές χώρες συμπεριλαμβανομένου της Ελλάδας. Ούτε για πλάκα δεν ισχύει κάτι τέτοιο! Απλά το κλίμα και η ποιότητα ζωής αυτών των ανθρώπων τους έχει κάνει να ασχολούνται με την ίδια την ζωή και όχι με ανούσιες καταναλωτικές πράξεις.

Για να το πω απλά με ένα παράδειγμα.... Πολλοί φαίνονται να έχουν την δυνατότητα να έχουν Mercedes... Κανέναν όμως δεν τον νοιάζει!

Έχεις ενημερωθεί σχετικά με πιθανώς επικίνδυνα ζώα που μπορεί να συναντήσεις?

Ναι αλλά δεν έδωσα και μεγάλη βάση. πχ Έχει δηλητηριώδης βατράχους! Ε, δεν έχω σκοπό να πάω να γλύψω κανέναν. Έχει πούμα και πάνθηρες... Δεν πειράζουν αν δεν τους πειράξεις. Ίσως το πιο επικίνδυνο να είναι οι Καπουτσίνοι που είναι μεγάλοι κλέφτες :buttrock: Γενικώς μαδάνε τους τουρίστες! Έχει διάφορα, αλλά αν σεβαστείς την φύση νομίζω πως δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Κι επειδή με έχουν ρωτήσει αρκετοί... Δεν χρειάζεται να κάνεις εμβόλια. Ίσως να χρειάζεται για να μη τους κολλήσουμε εμείς τίποτα :buttrock:

Η Κόστα Ρίκα είναι μία χώρα με περίπου 4.000.000 Τίκος (έτσι λέγονται οι ντόπιοι) και με άλλους τόσους νόμιμου και μόνιμους αλλοδαπούς. Πολλοί Ευρωπαίοι, Αμερικάνοι και Καναδοί έρχονται εδώ για διάφορους λόγους... Είτε για συνταξιοδότηση, είτε για αλλαγή ποιότητας ζωής, είτε για διακοπές όπου τελικά κάθονται μόνιμα... Υπάρχουν βέβαια και πολλοί που έρχονται και φεύγουν μέσα σε έναν μήνα με ένα χρόνο. Αυτοί απλά δεν φρόντισαν να ενημερωθούν για το πολιτισμικό σοκ που θα πάθουν από την αλλαγή των ρυθμών της ζωής. Ακόμα κι εγώ που ήμουν ενημερωμένος, δυσκολεύομαι να ακολουθήσω τις ταχύτητές τους!

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα Ευχή και κατάρα να μήν ξαναγυρίσεις...όπως είπες και εσύ ο παράδεισος είναι μέσα μας, κυνήγα το ονειρό σου και ζήσε την ζωή σου...είναι πολύ μεγάλο πράγμα να είσαι ''ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ'' ...θέλει big balls...ότι καλύτερο λοιπόν στο πραγματικό ξεκίνημα της ζωής σου... :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κάθε φορά που μπαίνω σε βλέπω μέσα... Μόλις μετακόμισες σε ξένη χώρα και λιώνεις μπροστά απ' τον υπολογιστή? :bowdown: Πάνε κάνε καμιά βόλτα, καμιά εξερεύνηση λέω εγώ, απ' το να χαλάς τα ματάκια σου! :bowdown:

Μένεις ακόμα σε αυτό το μοτέλ? Θα ψάξεις σύντομα για σπίτι και δουλειά ή περιμένεις λίγο καιρό να ψαχτείς πρώτα, να δεις αν σου αρέσει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κάθε φορά που μπαίνω σε βλέπω μέσα... Μόλις μετακόμισες σε ξένη χώρα και λιώνεις μπροστά απ' τον υπολογιστή? :bowdown: Πάνε κάνε καμιά βόλτα, καμιά εξερεύνηση λέω εγώ, απ' το να χαλάς τα ματάκια σου! :bowdown:

Μένεις ακόμα σε αυτό το μοτέλ? Θα ψάξεις σύντομα για σπίτι και δουλειά ή περιμένεις λίγο καιρό να ψαχτείς πρώτα, να δεις αν σου αρέσει?

Είναι η διαφορά ώρας... Γι'αυτό με βλέπεις μέσα! Μένω στο ίδιο hostel, αλλά πιθανόν να μετακινήσω στα μπανγαλόουζ ενός Έλληνα σήμερα/αύριο.

Εδώ δεν ήρθα να ψάξω για δουλειά. Το πλάνο λέει έρευνα και να γυρίσω όλα τα αξιόλογα μέρη της χώρας. Πρέπει να μιλήσω με ανθρώπους και να δω τι μπορώ να κάνω εδώ πέρα για το μέλλον. Μπορεί πολλά, μπορεί και τίποτα. Δεν ήρθα εδώ βέβαιος πως θα βρω αυτό που ψάχνω. Απλά ήρθα να δω και να δοκιμάσω κάποια πράγματα... και βλέπουμε!

Τώρα βέβαια αν μου κάτσει καμία δουλίτσα εδώ πέρα που να με ενδιαφέρει, δύσκολα θα πω όχι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ΝΙΚΟ !!

αν έρθω με εξοπλισμό για σουβλατζίδικο θα κάνουμε δουλειά ?

τι νοίκια παίζουν σε κατάλληλα σημεία τα μαγαζιά ?

ποίος γελάει ? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Story...

Ένα ζευγάρι Ελλήνων, η Γαλήνη και ο Δημήτρης, που "σάλταρε" από την όμορφη κατά τ'άλλα Ελλάδα, το πήρε απόφαση να κάνει tour στην Λατινική Αμερική. Οπλισμένοι με λαούτο και βιολί ξεκινήσανε από την Αργεντινή. Το παρακάτω βίντεο είναι από το πέρασμά τους από την Costa Rica και συγκεκριμένα από το Puerto Viejo που είμαι εγώ τώρα.

H Ισμήνη που αναφέρεται στο βίντεο είναι μία Ελληνίδα που ζει στο Puerto Viejo εδώ και 20 χρόνια. Είναι παντρεμένη με τον Orlando (τον μαυρούκο που φαίνεται στο βίντεο) και έχουν ένα πιτσιρίκι. Το βίντεο είναι γυρισμένο στο σπίτι τους και οι σκηνές από τις παραλίες είναι αυτές που φιλοξενεί το Puerto Viejo.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ΝΙΚΟ !!

αν έρθω με εξοπλισμό για σουβλατζίδικο θα κάνουμε δουλειά ?

τι νοίκια παίζουν σε κατάλληλα σημεία τα μαγαζιά ?

ποίος γελάει ? :bowdown:

Τα νοίκια εδώ που είμαι είναι τσιμπημένα. Από 600 δολάρια και φτάνουν και τα 1500, ανάλογα το μέρος και το μέγεθος του χώρου. Μιλάω πάντα για το Puerto Viejo που είναι φουλ τουριστικό μέρος. Η τουριστική σεζόν είναι 10 μισό μήνες! Στην ουσία το off-season είναι από αρχές Ιουνίου μέχρι μέσα Ιουλίου και η φουλ περίοδος είναι από Δεκέμβριο μέχρι Μάρτιο.

Link to comment
Share on other sites

Τα παπαγαλόψαρα στο βίντεο τα ψάρεψαν για το ενυδρείο τους ή για να τα φάνε...? :bowdown:

Τα ψαρια στο 0'.26" λες παπαγαλοψαρα?

Επιζουν στη φυση και ιδιως στη θαλασσα τα πορτοκαλι υβριδια παπαγαλοψαρα? :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια στο 0'.26" λες παπαγαλοψαρα?

Επιζουν στη φυση και ιδιως στη θαλασσα τα πορτοκαλι υβριδια παπαγαλοψαρα? :bowdown:

Για πλάκα το έγραψα... Δε χρειαζόταν η επεξήγηση...

Link to comment
Share on other sites

Δεινόσαυρος!!!

IMG_4251-1.jpg

IMG_4252-1.jpg

IMG_4253-1.jpg

Ο τόπος είναι γεμάτος από σαύρες, πεταλούδες, χελώνες, σκίουρους... Δυστυχώς δεν κάθονται εύκολα σε κάποιο μέρος και είναι αρκετά δύσκολο φωτογραφηθούν. Παρ'όλα αυτά πιστεύω πως κάποια στιγμή θα τα καταφέρω.

Η σαύρα των παραπάνω εικόνων ονομάζεται Gecko και το βράδυ δημιουργούν απίστευτη ατμόσφαιρα με το "τραγούδι" τους. Βασικά εκπλήσσεσαι από την ένταση και τη δύναμη της φωνής που βγαίνει από αυτά τα μικροσκοπικά πλάσματα.

Για τον Χρήστο,που είναι λάτρης των πεταλούδων του έχω αυτό... http://www.butterflyfarm.co.cr/

Συνεχώς βλέπω μία καταπληκτική μπλε πεταλούδα που το άνοιγμα των φτερών της είναι όσο το κεφάλι μου... και είμαι και κεφάλας. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να την φωτογραφίσω ακόμα.

Ψάχνοντάς την στο internet βρήκα ότι λέγεται Blue Morpho. Απλά καταπληκτική!

Πέραν των τουριστικών νέων, έμαθα και αρκετές πληροφορίες που αφορούν την ζωή στη Κόστα Ρίκα. Αφενός εδώ οι άνθρωποι δεν προσαρμόζουν την φύση στον πολιτισμό, αλλά θεωρούν πολιτισμό την ίδια την φύση και προσαρμόζουν τις ζωές τους βάση του φυσικού τους περιβάλλοντος χωρίς να επεμβαίνουν σε αυτό. Δεν υπάρχουν περιφραγμένες περιοχές. Δεν υπάρχουν φυλάξεις και πάρκα ως αξιοθέατα. Οι Εθνικοί Δρυμοί τους (27 στο σύνολο) που είναι και προστατευόμενοι από την Unesco, δεν είναι περιφραγμένοι. Είναι δίπλα από χωρία και πόλεις, χωρίς εισιτήριο και χωρίς κάποια σπουδαία σήμανση. Οι άνθρωποι εδώ δεν θεωρούν αξιοθέατα αυτά τα μέρη. Αυτή είναι η ζωή τους και μιλώντας μαζί τους μου δίνουν την εντύπωση πως νιώθουν υπόχρεοι προς στην Μητέρα Γη/Φύση που τους έδωσε την ευκαιρία να τους φιλοξενεί. Ακούγεται κουφό και υπερβολικό, αλλά ειλικρινά έτσι εκφράζονται και στα λόγια και στις πράξεις.

Για να μπω και στα πιο βαθιά, έμαθα πράγματα για το σύστημα υγείας τους... Μόλις το άκουσα πήγα να κλάψω. Ο οποιοσδήποτε μόνιμος και νόμιμος κάτοικος Κόστα Ρίκας, με 15 δολάρια τον μήνα έχει ΔΩΡΕΑΝ τα πάντα. Εξετάσεις, χειρουργεία, μεταφορές προς και από νοσοκομεία, φάρμακα (από ντεπόν μέχρι αντιβιώσεις)... Τα ΠΑΝΤΑ!

Οι γιατροί τους είναι από τους καλύτερους της Αμερικάνικης Ηπείρου και η κυβέρνηση της Κόστα Ρίκα τους πληρώνει χρυσάφι για να μην έχουν φιλοδοξίες να φύγουν και να πάνε σε Αμερική κι Ευρώπη. Το αντίθετο δηλαδή με εμάς που δεν ξέρουμε να αξιοποιούμε τους ανθρώπους μας!

Είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που έχω συλλέξει σε ελάχιστες μέρες που δυσκολεύομαι να τις θυμηθώ όλες τώρα...

Link to comment
Share on other sites

πωωωωωω εχω παθει πλακα τωρα και γω... και μενα ετσι θα μου αρεσε να ζησω. απλα και λιτα.... πολοι απο εμας εχουνε χασει το νοημα της ζωης και το μονο που κυνηγαμε ειναι τα λευτα....

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω με μια κουβέντα:

σου εύχομαι να έχεις βρει τον προορισμό σου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αντε τωρα και με μια καλη νυφη.... :bowdown:

Αν έρθεις στην Κόστα Ρίκα και σκέφτεσαι να βρεις νύφη, μάλλον έχεις χάσει το νόημα :bowdown:

Το πρώτο ενυδρείο που βρήκα...

PVAqua_1.jpg

PVAqua_2.jpg

PVAqua_3.jpg

...και δύο ακόμα...

PuertoViejo-021.jpg

PuertoViejo-007b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η τελευταία σαύρα, βούτηξε το κεφάλι της στον φραπέ σου? :bowdown:

Πραγματικά εξωτικές εικόνες.... Τι σου κάνει ο Ισημερινός.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η τελευταία σαύρα, βούτηξε το κεφάλι της στον φραπέ σου? :bowdown:

Πραγματικά εξωτικές εικόνες.... Τι σου κάνει ο Ισημερινός.... :bowdown:

:buttrock::bowdown:

Γιατί το βιοτοπικό μακαρονάδας??

:buttrock::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...