Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

Κιχλιδατε τα σέβη μου ειλικρινά!

Θα συμφωνήσω με τον Καρύδα για τις μεγάλες πέτρες θα έδειχνε ποιο φυσικό το αποτέλεσμα εάν πατούσαν στον πάτο, επίσης δεν θέλω να γίνω σπαστικός αλλά οι πέτρες σου είναι αρκετά κοκκινωπές οι οποίες υποδηλώνουν ότι είναι κάργα στον σίδηρο μάλλον και φοβάμαι μήπως αυτό σου δημιουργήσει μελλοντικά κάποιο πρόβλημα, μπορεί να είμαι λάθος δεν ξέρω αλλά όφειλα να σου το πω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασιλη καταπληκτικο το ενυδριο :):D:thumbup::thumbdown::ninja::hysterical:

βεβαια ετσι απλα σου απανταω...γιατι το χω δει κ απο κοντα!!Απλα με ανησυχισε αυτο που γραφει ο φιλος ποιο πανω οτι οι πετρες περιεχουν σιδηρο.Ελπιζω να μην ισχυει κατι τετοιο γιατι αλλιως την κατσαμε....γιατι εγω ακομα δεν προλαβα να τις βαλω κ θα πρεπει να τις βγαλω!! :thumbup::P:thumbdown:

Περιμενω φωτογραφιες οταν θα βαλεις αμμο γιατι θ αργησω μαλλον να το δω απο κοντα.Εννοειται φωτο κ απο

τα 2 ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Βασίλη!

Εχεις μαζέψει ωραία κομμάτια! Οταν μπει και η άμμος θα γίνει ακόμα καλύτερο...

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

:) συγχαρητηρια!!! να το χαιρεσαι και ευχομαι να το δω απο κοντα το πασχα!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βασίλη έχεις πολύ καλό γούστο και στην επιλογή των ψαριών και στο στήσιμο που έχεις κάνει. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο Σαντορινιε, τελειο!!! Τρελαθηκα με τις πετρες... Σαντορινη... αυτα ειναι οταν εισαι σε ενα απο τα πιο ωραια μερη του κοσμου(imo)!!! :):D:thumbup:

Αν και δεν ειμαι λατρης του ειδους εχεις κανει πολυ καλη δουλεια!!!

αληθεια ως προς τι η πετσετα;;;

Εμενα μου αρεσει αυτο το ειδος αλλα δεν εχω ασχοληθει και δεν γνωριζω πολλα, την πετσετα παντως την εβαλε για μην χτυπησει το γυαλι καποια πετρα που τυχον κουνηθει... σωστο σκεπτικο αλλα συνηθως το καταλληλοτερο για αυτη τη δουλεια ειναι ενα φελιζολ! Δεν πειραζει, στην αλλαγη βυθου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μπράβο και απο μένα για το ενυδρείο δείχνει πολύ όμορφο! :)

Εγω θα πρότεινα να βάλεις κι άλλες πέτρες οταν με το καλο κανεις την αλλαγη......

Οι λάμπες αναβουν όλες ταυτοχρονα??

Εχεις δοκιμάσει ποτε να ανψεις τις μισες για παραδειγμα?ισως εδειχνε πιο ομορφο ακομα......

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο μεγάλο, όμορφο και εντυπωσιακό είναι το νταμάρι του Βασίλη , δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό από τις φωτγραφίες. Το είδα από κοντά και πραγματικά, εντυπωσιάστηκα. Με τον νέο βυθό και το καινούργιο στήσιμο που θα κάνει, σίγουρα θα γίνει ακόμα πιο όμορφο! Μπράβο ρε Κιχλιδάτε!

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας και καμμια φωτο να δουμε τα ψάρια!Απο που τα προμηθευτικες αληθεια αν επιτρεπεται?Ελλαδα ΄εξωτερικο?Μου κανει εντυπωση που βρηκες πχ Placidochromis phenochilus mdoka.

Να λεμε και τα καλα.Το καταστημα που συνεργαζομαι ειναι το ΑΒΥΣΣΟΣ (ο φιλος μου Σταυρος)και τον ευχαριστω πολυ,γιατι οτι μου εστειλε ηταν τα καλυτερα.Για μενα εψαχνε 3 μηνες να μου βρει θηλυκια frery σε μεγαλο μεγεθος.

Βασίλη έχεις βρεί μερικά καταπληκτικά ψάρια και ειδικά στην Σαντορίνη μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Οι πέτρες επίσης είναι εξαιρετικές και ιδανικές για τα νταμάρια της Αφρικής. Για τον βυθό τα έχουμε πει, πρέπει να γίνει η αλλαγή σε χοντρόκοκκη άμμο. Επίσης οι μεγάλες πέτρες που βρίσκονται ψηλά, θα μ'αρεσε περισσότερο να βρίσκονται κάτω.

Η αλλαγη θα γινει την αλλη εβδομαδα,τις μεγαλες πετρες αν της βαλω κατω,θα χαθει η γλυπτικη τους διασταση,ειναι σαν να ειναι σε βαθρο.περιμενα ενα φιλο να τα φωτογραφησει ποιο σωστα αλλα δεν εκατσε και χανουν πολυ στις φοτο.

Εσύ πως σκέφτεσαι να διαμορφώσεις την σύνθεση; Ποια από τα ψάρια που έχεις θα ήθελες οπωσδήποτε να μείνουν;

να ολοκληροσω την παρουσιαση και εκει θα χρειαστω την βοηθεια των δασκαλων μου.

Γιατι εβαλες πετσετα;;

[/quote

Εβαλα πετσετα αντι φελιζολ πριν σας γνωρισω,το εκανα θεμα εδω,αλλα δεν ξερω πως μπαινουν τα λινκ,και με ειχατε συμβουλεψει τοτε να την βγαλω και το εκανα.

Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα το 30%. γραφεις.....δεν ειναι υπερβολικο????

μπραβο που εβαλες ups συνδεσε το μονο με την αεροαντλια για να κραταει πολυ περισοτερο ειναι η γνωμμη μου. τα φιλτρα και τα υπολιπα δεν παθενουν κατι αν δεν οξυγωνοθουν αλλα τα ψαρια μεσα χρειαζονται οξυγωνο ηδικα στα νισια που εχουν μεγαλες διακοπες ρευματος... οσο αφορα τα ψαρακια εχεις την εμπιρια με το παραπανο απ οτι βλεπω για να κανεις διορθοσεις.... μπραβο ακομη 1 φορα για το αφρικανικο ενυδριο σου!!!!

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει,εβαζα και ενα φιλτρο και σταματουσε σε 2,5 ωρες,και οταν ελειπα απο το σπιτι και κρατουσε παραπανω ειχα προβλημα,γιατι δεν επανερχεται σε λειτουργεια οταν ερθει το ρευμα,ευχαριστω.

Το 30% το κανω γιατι εχω πολλα νιτρικα στην βρυση(λογο γεωτρηση)

Να εισαι καλα Παναγιωτη,οπος βλεπεις ξυλωσα ολη την Καλντερα :thumbdown:

Ανυπομονω να δω φωτο απο χαρουμενα ψαρακια....

καλη συνεχεια....

ps και μετραω τις μερες για την αποστολη σου....

Γιαυτο σου ειχα πει οτι μου αρεσει πολυ το δικοσου.Σουρχονταιιιιιιιιιιιιιιι.

φανταστικό το νταμάρι!

ξήλωσε μόνο το χαλίκι ASAP! Απορώ πως μπορείς και το βλέπεις τόσο καιρό :thumbdown:

Και γιαυτο ειχα κανει θεμα,το πολυ σε 10 μερες θα βγει και θα μπει ψυλλοκοκη αμμο απο λαβα,ηταν να βαλω αραγωνιτη η αμμο θαλασσης,αλλα εστησα το μικρο που εχω με αυτην την αμμο και μου αρεσαι πολυ.

Κιχλιδατε τα σέβη μου ειλικρινά!

Θα συμφωνήσω με τον Καρύδα για τις μεγάλες πέτρες θα έδειχνε ποιο φυσικό το αποτέλεσμα εάν πατούσαν στον πάτο, επίσης δεν θέλω να γίνω σπαστικός αλλά οι πέτρες σου είναι αρκετά κοκκινωπές οι οποίες υποδηλώνουν ότι είναι κάργα στον σίδηρο μάλλον και φοβάμαι μήπως αυτό σου δημιουργήσει μελλοντικά κάποιο πρόβλημα, μπορεί να είμαι λάθος δεν ξέρω αλλά όφειλα να σου το πω!

Αγαπητε Rik δεν το ξερω,Παντος μεχρι τωρα ολα καλα.

Βασιλη καταπληκτικο το ενυδριο :thumbup::thumbup::P:blink::rasp::band:

βεβαια ετσι απλα σου απανταω...γιατι το χω δει κ απο κοντα!!Απλα με ανησυχισε αυτο που γραφει ο φιλος ποιο πανω οτι οι πετρες περιεχουν σιδηρο.Ελπιζω να μην ισχυει κατι τετοιο γιατι αλλιως την κατσαμε....γιατι εγω ακομα δεν προλαβα να τις βαλω κ θα πρεπει να τις βγαλω!! Περιμενω φωτογραφιες οταν θα βαλεις αμμο γιατι θ αργησω μαλλον να το δω απο κοντα.Εννοειται φωτο κ απο

τα 2 ενυδρεια.

Πραγματι αμα ειναι ετσι,σε πειρα στο λαιμο μου.

Μπράβο ρε Βασίλη!

Εχεις μαζέψει ωραία κομμάτια! Οταν μπει και η άμμος θα γίνει ακόμα καλύτερο...

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και καλή συνέχεια!

Να εισαι καλα,αφησα και μερικα κομματια για σενα :ninja:

:) συγχαρητηρια!!! να το χαιρεσαι και ευχομαι να το δω απο κοντα το πασχα!!!

Δεν σε πιστευω,και το καλοκαιρη τα ιδια μου ειπες :hysterical:

Βασίλη μπράβο και απο μένα για το ενυδρείο δείχνει πολύ όμορφο! :bigemo_harabe_net-178:

Εγω θα πρότεινα να βάλεις κι άλλες πέτρες οταν με το καλο κανεις την αλλαγη......

Δασκαλε ξεχνας,εσυ μου ειχες πει σε αλλο θεμα οτι ο Frery τρωει τα μωρα,και απο τοτε εβγαλα μερικες,και απο 50-60 μωρα που ειχα εμειναν τα 7 μεγαλα.Βλεπεις μαθαινω ευκολα :D

Οι λάμπες αναβουν όλες ταυτοχρονα??

Εχεις δοκιμάσει ποτε να ανψεις τις μισες για παραδειγμα?ισως εδειχνε πιο ομορφο ακομα......

Παντα αναβω της μισες.Εχω και ενα αλλο πλεονεκτημα,που το ενυδρειο ειναι διπλα στο παραθυρο και 10 ωρες περιπου εχει φυσικο φως(δεν το χτυπα ηλιος)και βλεπω χρωματα που δεν μπορεις να φανταστεις.Ολη την ιριδα του ηλιου.

+1 στα λεγόμενα του PRINCE!

Λιγότερος φωτισμός και περισσότερη πέτρα!!!

Περισσοτερη πετρα;Εσυ το λες :blush:

Να ειστε καλα ολοι,σας ευχαριστω πολυ.

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

post-18807-1287998862_thumb.jpg

Και τελειωσα με φοτο.Τωρα παω να μαζεψω αμμο και σε 10 μερες θα σας το παρουσιασω με νεο λουκ :thumbup:

Αυριο θα ξεκινισουμε παρεα για να κουβεντιασουμε τι αλλαγες πρεπει να γινουν στην συνθεση των ψαριων.Με την βοηθεια σας να φτιαξω ενα λειτουργικο συστημα.

Συγνωμη που σας κουρασα,αλλα ειχα μεγαλη αγωνια να σας το παρουσιασω.

Και παλι ευχαριστω για τα καλα σας λογια :):D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμοροφο !!!!!!! Τέρας!!!!!!!!! :)

Οι πέτρες είναι πραγματικά φανταστικές! Είσαι "τυχερός" που τις έχεις εκεί! (ελπίζω να μήν υπάρχει πρόβλημα με το σίδηρο ή οτιδήποτε άλλο.. )

Με άμμο και περισσότερες πέτρες ειδικά και μικρές, κατά την ταπεινή μου γνώμη, να'χουν κρυψώνες και οι μικρότεροι των κατοίκων του, πιστεύω θα ξεφύγει !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήρια και από μένα φίλε Βασίλη! Προσωπικά λόγο άγνοια της Αφρικής δεν μπορώ να "εκτιμήσω" τα είδη των ψαριών, αλλά μπορώ να εκτιμήσω το μεράκι σου!

Προσωπικά κι από αισθητικής άποψης θα έλεγα πως στα 2 άκρα του ενυδρείου, πιθανόν να χρειάζονται κι άλλες πέτρες γα να γεμίσει το ενυδρείο.

Μπράβο και πάλι για την όμορφη δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο ενυδρείο,οι πέτρες είναι απίστευτες!

Δώσε προσοχή στο στήσιμο που σου προτείνουν τα παιδιά και θα έχεις ένα ενυδρείο που θα το βλέπεις και θα το χαίρεσαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Αδελφια Αφρικανοι και φιλοι συνχομπιστες μου,επιτελους σας παρουσιαζω το ενυδρειο μου :)

ΕΝΥΔΡΕΙΟ - Anubia

ΔΙΑΣΤΑΣΗ-180-60-65 cm.702 λιτρα,καθαρα 600 λιτρα περιπου

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

ΦΙΛΤΡΑ-1) RENA XP 3,1350 λιτρα την ωρα.2) RENA XP 4,1650 λιτρα την ωρα

ΘΕΡΜΑΝΣΗ-2 jager 300 wat ,ο ενας ειναι αρκετος.

ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ

UPS 1000 wat

UV λαμπα νομιζω 15 wat.Δεν ειναι σε λειτουργεια

ΦΩΤΙΣΜΟΣ-4 λαμπες Τ5 του μετρου και 4 λαμπες Τ5 60 ποντους

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ

PH-8.2

NO2-0

N3/N4-0

NO3-40

Υποστρωμα-χονδρο λευκο χαλικι μεχρι 2,5 ποντους.

Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα το 30%.

Θερμοκρασια νερου 25-27 C

ΔΙΑΚΟΣΜΙΣΗ-Πετρες απο λαβα κοκκινες,μαυρες,πορτοκαλιες.ΓΛΥΠΤΑ της φυσης

ΦΙΛΟΞΕΝΩ τα ακολουθα ψαρια (Ολα μου τα ψαρια ειναι ζευγαρια.)

Labidocromis yellow

Labidocromis hongi (μαλλον)

Maigano

Scianochromis fryeri

Placidochromis phenochilus mdoka

Aulonocara red ruby (νομιζω)

Borley

Venustus

Socolofi

Frondoza

Cyrtocara morii

Cynodontis (3 ατομα)

Ονειρο!!!!! καλορίζικο....!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

να προτηνω και καμια ανουμπια????

Link to comment
Share on other sites

Αδελφια Αφρικανοι και φιλοι συνχομπιστες μου,επιτελους σας παρουσιαζω το ενυδρειο μου :)

ΕΝΥΔΡΕΙΟ - Anubia

ΔΙΑΣΤΑΣΗ-180-60-65 cm.702 λιτρα,καθαρα 600 λιτρα περιπου

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

ΦΙΛΤΡΑ-1) RENA XP 3,1350 λιτρα την ωρα.2) RENA XP 4,1650 λιτρα την ωρα

ΘΕΡΜΑΝΣΗ-2 jager 300 wat ,ο ενας ειναι αρκετος.

ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ

UPS 1000 wat

UV λαμπα νομιζω 15 wat.Δεν ειναι σε λειτουργεια

ΦΩΤΙΣΜΟΣ-4 λαμπες Τ5 του μετρου και 4 λαμπες Τ5 60 ποντους

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ

PH-8.2

NO2-0

N3/N4-0

NO3-40

Υποστρωμα-χονδρο λευκο χαλικι μεχρι 2,5 ποντους.

Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα το 30%.

Θερμοκρασια νερου 25-27 C

ΔΙΑΚΟΣΜΙΣΗ-Πετρες απο λαβα κοκκινες,μαυρες,πορτοκαλιες.ΓΛΥΠΤΑ της φυσης

ΦΙΛΟΞΕΝΩ τα ακολουθα ψαρια (Ολα μου τα ψαρια ειναι ζευγαρια.)

Labidocromis yellow

Labidocromis hongi (μαλλον)

Maigano

Scianochromis fryeri

Placidochromis phenochilus mdoka

Aulonocara red ruby (νομιζω)

Borley

Venustus

Socolofi

Frondoza

Cyrtocara morii

Cynodontis (3 ατομα)

Αγαπητέ Kixlidatos καλημέρα ,πολύ καλό το ενυδρείο εξειρετικές διαστάσεις για την Αφρική ,ωραίο aquascaping , πολύ καλή φίλτρανση .Για τον φωτισμό ήδη έγραψαν οι φίλοι πιο πάνω και απάντησες και συμφωνούμε.Αν θυμάμαι καλά είχες πετάξει το σεντόνι.

Εμένα η γνώμη μου είναι να δεις ξανά ποιά ψάρια θα κρατήσεις και ποιά οχι, και βέβαια χαρέμια και όχι ζευγάρια.Είναι κρίσιμο οπως ξέρεις η παρουσία χαρεμιών για να είναι και πιο ήρεμα τα αρσενικά.

Οι συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις είναι πολλοί.

Πάντα σε χαρέμια

1. Μόνο Mbuna

2.Mόνο Haps

3.Δίνεις όλα τα υπόλοιπα και κρατάς την φροντόζα και προσθέτεις άλλες έξι.

Μπορούμε να γράφουμε όλη μέρα τι μπορείς να κάνεις σε τέτοιου επιπέδου ενυδρείο.

Βλέπω οτι έχεις venustus μεγάλο Haps αυτά που ανήκουν κατά τον Konings sτους λεγόμενους

Μεγάλους θηρευτές ( Large Predators) οι λέξεις μιλάνε από μόνες τους.Οι μεγάλοι θηρευτές προτείνεται να μην μπαίνουν με μικρές mbuna ή ψάρια απο την ομάδα των Aulonocara.

Τα γράφω αυτά για να τα 'εχεις υπόψιν σου και να σκεφτείς τι θα μπορούσες να κάνεις εξάλλου τα έχουμε συζητήσει ξανά και είμαι σίγουρος και από τα γραφόμενα σου οτι προβληματίζεσαι και εσύ.

Ολο το Hardware έιναι εξαιρετικό οπότε για να μην έχεις ποροβλήματα συμπεριφορών των ψαριών σου θα αποφασίσεις με την ησυχία σου την σύνθεση των ψαριών σου.

Εγώ πάντως θα σε παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον γιατί έχεις ένα ενυδρείο στο οποίο μπορείς να κάνεις οτι θέλεις στη Αφρική.

Καλή επιτυχία ,περιμένουμε νέα και φωτογραφίες :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Kixlidatos καλημέρα ,πολύ καλό το ενυδρείο εξειρετικές διαστάσεις για την Αφρική ,ωραίο aquascaping , πολύ καλή φίλτρανση .Για τον φωτισμό ήδη έγραψαν οι φίλοι πιο πάνω και απάντησες και συμφωνούμε.Αν θυμάμαι καλά είχες πετάξει το σεντόνι.

Εμένα η γνώμη μου είναι να δεις ξανά ποιά ψάρια θα κρατήσεις και ποιά οχι, και βέβαια χαρέμια και όχι ζευγάρια.Είναι κρίσιμο οπως ξέρεις η παρουσία χαρεμιών για να είναι και πιο ήρεμα τα αρσενικά.

Οι συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις είναι πολλοί.

Πάντα σε χαρέμια

1. Μόνο Mbuna

2.Mόνο Haps

3.Δίνεις όλα τα υπόλοιπα και κρατάς την φροντόζα και προσθέτεις άλλες έξι.

Μπορούμε να γράφουμε όλη μέρα τι μπορείς να κάνεις σε τέτοιου επιπέδου ενυδρείο.

Βλέπω οτι έχεις venustus μεγάλο Haps αυτά που ανήκουν κατά τον Konings sτους λεγόμενους

Μεγάλους θηρευτές ( Large Predators) οι λέξεις μιλάνε από μόνες τους.Οι μεγάλοι θηρευτές προτείνεται να μην μπαίνουν με μικρές mbuna ή ψάρια απο την ομάδα των Aulonocara.

Τα γράφω αυτά για να τα 'εχεις υπόψιν σου και να σκεφτείς τι θα μπορούσες να κάνεις εξάλλου τα έχουμε συζητήσει ξανά και είμαι σίγουρος και από τα γραφόμενα σου οτι προβληματίζεσαι και εσύ.

Ολο το Hardware έιναι εξαιρετικό οπότε για να μην έχεις ποροβλήματα συμπεριφορών των ψαριών σου θα αποφασίσεις με την ησυχία σου την σύνθεση των ψαριών σου.

Εγώ πάντως θα σε παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον γιατί έχεις ένα ενυδρείο στο οποίο μπορείς να κάνεις οτι θέλεις στη Αφρική.

Καλή επιτυχία ,περιμένουμε νέα και φωτογραφίες :):D

Με χαροποιει πολυ οταν ακουω καλα λογια για το ενυδρειο μου και ιδιαιτερα απο τους δασκαλους μου στην Αφρικη διχως κανενα ιχνος υπερβολης,γιατι αυτα που εμαθα εδω μεσα μεσα σε 8 μηνες δεν τα ηξερα για μια ζωη που ειχα ενυδρεια.

Ακολουθησα πιστα την συμβουλη σας για τακτικες αλλαγες νερου,και μεχρι σημερα δεν ειχα ποτε προβληματα.

Την πετσετα καλα θυμαστε την εχω βγαλει εδω και πολυ καιρο.

Το ενυδρειο το εστησα οπως αναφαιρω και ποιο πανω,πριν σας γνωρισω,εξου και η λαθος συνθεση των ψαριων.

Ξερετε ζω στην επαρχια και μου ειναι πολυ δυσκολο να ανταλλαξω,να χαρισω,να αγορασω ψαρια.Ευθανασια δεν μπορω να κανω,γιατι απο μικρο παιδι δενομαι με τα ζωα προσωπικα.

Με την γνωση που απεκτησα εδω μεσα ,αν ξεκιναγα τωρα θα ειχα βαλει μονο φροντοζες.Μετα απο 8 μηνες με καποια ψαρια δεθηκαμε,η γυναικα μου λατρευει τους ασπροστομηδες που λεω(Mdoka),εγω τον frery,venustus, cyrtocara, και frondoza ,ολα τα αλλα μπορω να τα δωσω.Αυτο θα γινει τον γεναρη που θα ανεβω Αθηνα.Ενας τετοιος συνδιασμος μπορει να λειτουργισει;Αυξανοντας τα θηλυκα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες ειχα ενα κενο,πηγα μαζεψα 80-90 κιλα χονδροκοκη αμμο σε χρωμα παλι μαυροκοκκινο,αν μου ριξει το ΡΗ θα βαζω bufer για να το ανεβασω.Εντωμεταξυ εχω στησει ενα 60αρι για τα μωρα που εχω με αυτην την αμμο εδω και ενα μηνα και ολα ειναι οκ.

Για την συνθεση των ψαριων τα ειπα παραπανω και περιμενω τις αποψεις σας.

Την αλλη εβδομαδα θα κανω την αλλαγη σε αμμο,περιμενω 8 βαρελια των 50 λιτρων.

Το ερωτημα μου ειναι για τους συνοδοντιδες.Επιδη ο βυθος στο μεγαλο θα ειναι αστρωτος λεω να τους βαλω στο μικρο για 10-15 μερες,αλλα ειναι λιγο μεγαλοι,7-6-5ποντους.

Θα εχουν προβλημα; :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επιμεινω στη συνθεση των ψαριων.

Συμφωνω με το Σωκρατη ως προς τις επιλογες που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ολο το Hardware έιναι εξαιρετικό...

χαχαχαχ μ'αρεσε αυτό! :D

Κιχλιδατε... μια χαρά! :thumbup:

...απλά δες λίγο το... "software"(ψάρια) από εδώ και πέρα! :thumbup:

χονδροκοκη αμμο σε χρωμα παλι μαυροκοκκινο

αυτό το "κόκκινο"... μήπως να το ψάχναμε λίγο καλύτερα? ... μη μας βγάλει στο νερό τίποτα βλαβερό στο μέλλον... :) (σκέψη κάνω)...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...