Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

Πολλη καλο !!!

Να το χαιρεσαι και εσυ και τα ψαρακια σου :D

Να εισαι καλα Γιωργο.

Συναδελφε Αφρικανε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν και δεν κατεχω πολλα οτι βλεπω με εντυπωσιαζει!!!

συγχαρητηρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Ναι αλλα μην περιμενεις να σου πω απο που.Αμα ερθεις στα μερη μου εχω καμια 60αρια κιλα κοσκινισμενη ετοιμη να σου δωσω. :D

Εάν έρθω από τα μέρη σου, μου αρκεί που θα δω από κοντά το ενυδρείο σου. :thumbup:

Πάντως μεγάλη διαφορά με την άμμο. Πιστεύω πως κι εσύ πλέον, εκτός από τα ψαράκια σου, θα το χαίρεσαι περισσότερο.

Καλή συνέχεια με την επιλογή των ψαριών, ώστε να ολοκληρωθεί.

Για τους συνοδόντηδες, συμπλήρωσε την φόρμα των ασθενειών...

Link to comment
Share on other sites

Εάν έρθω από τα μέρη σου, μου αρκεί που θα δω από κοντά το ενυδρείο σου. :D

Πάντως μεγάλη διαφορά με την άμμο. Πιστεύω πως κι εσύ πλέον, εκτός από τα ψαράκια σου, θα το χαίρεσαι περισσότερο.

Καλή συνέχεια με την επιλογή των ψαριών, ώστε να ολοκληρωθεί.

Για τους συνοδόντηδες, συμπλήρωσε την φόρμα των ασθενειών...

Πραγματι μου αρεσει πολυ.Και το καλυτερο ειναι οτι αλλαξαν συμπεριφορα,ψαρια που δεν κατεβαιναν κατω τωρα κατεβαινουν και βοσκουν,αλλα το καταπλυκτικο ειναι ,οτι μου κανουν τον βυθο χαλια,αφου βρισκουν πατο απο το σκαψιμο.Εγω τον φτιαχνω και αυτα μου τον χαλανε,τωρα τα αφησα να κανουν οτι θελουν,οποτε και αυτα καλα και εγω τα χαιρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη η διαφορά σε σχέση με πριν.

Τελικά Βασίλη άξιζε όλος αυτός ο κόπος. :D

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε αφρικανε!!!! μπραβο πολυ ωραιο το εκανες το ενυδριο με απιστευτα ψαρακια!!!! μπραβο και παλι και να το χαιρεσαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη είναι πολύ όμορφο!

Το σκουρο χρωμα τις άμμου δείχνει καλύτερα τα χρώματα των ψαριών!

Αποφάσισες αν θα κάνεις αλαγές στη συνθεση των ψαριων???

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη συγχαρητήρια!! Το ενυδρείο έγινε πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι. Μόλις φτιάξουμε και την σύνθεση θα είμαστε άριστοι.

:D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια.Οπως ξερετε οι περισσοτεροι,το ενυδρειο το ξεκινισα τον Φλεβαρη,και τωρα φτανει η ωρα ξεκουρασης,χαλαροτητας,διακοπων και απολαυσης για μενα.Μεχρι 10 Γεναρη θα το απολαυσω ετσι οπως ειναι,μετα θα προσπαθησω να ειμαι παρον στην συναντιση του Γεναρη,να σας γνωρισω και απο κοντα,και τοτε θα φτιαξουμε και την συνθεση των ψαριων.

Ευχαριστω ολους που με βοηθησαν να κανω ενα σωστο και ομορφο ενυδρειο.

:D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καιρός να χαρείς το πολύ όμορφο δημιούργημά σου λοιπόν!

Καλή ξεκούραση ... :D

Σευχαριστω φιλε μου.Καιρος ηταν γιατι ολο το καλοκαιρι το μονο που εκανα ειναι να του ρειχνω κλεφτηκες ματιες.Τωρα χαλαρα θα το απολαυσω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στραβώθηκα λίγο, είναι άμμος ή λεπτό χαλικάκι?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στραβώθηκα λίγο, είναι άμμος ή λεπτό χαλικάκι?

Της ηλικιας ειναι :thumbup: Θα την ελεγα χονδροκοκη αμμο.Περιπου 1 χιλοστο κοσκινο περσμενη. :D

Link to comment
Share on other sites

Θα στην "σπάσω" όμως λίγο τώρα! :D

Βασικό στοιχείο ενός ενυδρείου με αφρικάνες-σκαπανείς (μιλάω κυρίως για τις φροντοζες και όχι μόνο) είναι η λεπτόκοκκη άμμος!

Την χρειάζονται εκτός των άλλων και για να καθαρίζουν τα βράγχια τους! (θέμα υγείας)

Επίσης είδα ότι έχεις και "γάτο" μέσα, θέλει προσοχή και αυτός να μη τραυματιστούν τα "μουστάκια" του!

Κατά τα άλλα το έκανες πολύ ωραίο! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Θα στην "σπάσω" όμως λίγο τώρα! :thumbup:

Βασικό στοιχείο ενός ενυδρείου με αφρικάνες-σκαπανείς είναι η λεπτόκοκκη άμμος!

Την χρειάζονται εκτός των άλλων και για να καθαρίζουν τα βράγχια τους! (θέμα υγείας)

Επίσης είδα ότι έχεις και "γάτο" μέσα, θέλει προσοχή και αυτός να μη τραυματιστούν τα "μουστάκια" του!

Κατά τα άλλα το έκανες πολύ ωραίο! :hysterical:

Για μενα μετα απο 2 και 3 ποντους βοτσαλο αυτο μου μοιαζει με σκονη :D Περα απο την πλακα εχεις δικιο αλλα εβαλα αυτην γιατι μου αρεσε πολυ και εκανα οτι το καλυτερο για τα ψαρακια μου και για μενα.Οσο για τους συνοδοντιδες το εγραψα και ποιο πανω,τα δυο παθανε την ζημια,αλλα χθες τα ειδα να ξαναμαυριζει η μουσουδα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αδελφια Αφρικανοι.σας καλησπεριζω απο την ζουγκλα της Αθηνας. :wootwoot:

Χθες εδωσα και τα τελευταια ψαρια σε ενα φιλο εδω μεσα και μου απεμειναν μονο τα Χαπς (10 ατομα) και δυο φροντοζες (μη βαρατε :hysterical: )

Ταλαιπωρηθηκα πολυ γιατι αδεισα ολο το ενυδρειο για να τα πιασω,τα εβαλα σε δυο μικρα ενυδρεια το Σαββατο και τα χαραματα τα ξαναεπιασα απο τα μικρα ενυδρεια ,τα συσκευασα και τα εφερα στην Αθηνα.Απο οτι εμαθα εφτασαν μια χαρα και ζουν τωρα τα μαναριαμου σε ενα καινουργιο και καλο σπιτι (300 λιτρα).Να σου ζησουν και πολλους απογονους Γρηγορη.

Περιττο να σας πω οτι το ενυδρειο εγινε μανταρα,δεν ειχα χρονο και απλα πεταξα μεσα ολες τις πετρες και το παρατησα ετσι.

Συνεβει κατι παραξενο.Η λαμπιτο ηταν μπουκωμενη,εκανα πολλες ωρες να το αδειασω και να την πιασω,την εβαλα στο μικρο,τα χαραματα την ξαναεπιασα,την εβαλα στην σακουλα την παρελαβε και της εκανε προσαρμογη ο φιλος και ακομα ειναι μπουκωμενη.Εδω οι ανθρωποι πολλες φορες δεν εχουν τετοια ευαισθισεια για τα παιδιατους και ενα ζωο κανει τετοια υπομονη,εντιπωσιαστικα.

Τωρα αρχιζει το ψαξιμο των νεων δεσποινιδων ;) Δυστιχως απο οτι καταλαβαινω θα δυσκολευτω λιγο να τις βρω,αλλα το παθημα εγινε μαθημα,εχω υπομονη για να φτιαξω το καλυτερο για τα ψαρακια μου.

Φωτο απο το ανακαινιζμενο ενυδρειο μου θα σας δειξω μολις επιστρεψω και το ξαναστησω :rolleyes:

Ευχαριστω ολους τους δασκαλους της Αφρικης που με βοηθησαν να καταληξω εδω που εφτασα και να εχω ενα σωστο ενυδρειο :wub:

Υ.Γ Να χαιρεστε την Αθηνα σας :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αδελφια Αφρικανοι.σας καλησπεριζω απο την ζουγκλα της Αθηνας. :wootwoot:

Χθες εδωσα και τα τελευταια ψαρια σε ενα φιλο εδω μεσα και μου απεμειναν μονο τα Χαπς (10 ατομα) και δυο φροντοζες (μη βαρατε :hysterical: )

Ταλαιπωρηθηκα πολυ γιατι αδεισα ολο το ενυδρειο για να τα πιασω,τα εβαλα σε δυο μικρα ενυδρεια το Σαββατο και τα χαραματα τα ξαναεπιασα απο τα μικρα ενυδρεια ,τα συσκευασα και τα εφερα στην Αθηνα.Απο οτι εμαθα εφτασαν μια χαρα και ζουν τωρα τα μαναριαμου σε ενα καινουργιο και καλο σπιτι (300 λιτρα).Να σου ζησουν και πολλους απογονους Γρηγορη.

Περιττο να σας πω οτι το ενυδρειο εγινε μανταρα,δεν ειχα χρονο και απλα πεταξα μεσα ολες τις πετρες και το παρατησα ετσι.

Συνεβει κατι παραξενο.Η λαμπιτο ηταν μπουκωμενη,εκανα πολλες ωρες να το αδειασω και να την πιασω,την εβαλα στο μικρο,τα χαραματα την ξαναεπιασα,την εβαλα στην σακουλα την παρελαβε και της εκανε προσαρμογη ο φιλος και ακομα ειναι μπουκωμενη.Εδω οι ανθρωποι πολλες φορες δεν εχουν τετοια ευαισθισεια για τα παιδιατους και ενα ζωο κανει τετοια υπομονη,εντιπωσιαστικα.

Τωρα αρχιζει το ψαξιμο των νεων δεσποινιδων :hysterical: Δυστιχως απο οτι καταλαβαινω θα δυσκολευτω λιγο να τις βρω,αλλα το παθημα εγινε μαθημα,εχω υπομονη για να φτιαξω το καλυτερο για τα ψαρακια μου.

Φωτο απο το ανακαινιζμενο ενυδρειο μου θα σας δειξω μολις επιστρεψω και το ξαναστησω :rolleyes:

Ευχαριστω ολους τους δασκαλους της Αφρικης που με βοηθησαν να καταληξω εδω που εφτασα και να εχω ενα σωστο ενυδρειο :wub:

Υ.Γ Να χαιρεστε την Αθηνα σας :hysterical:

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά!

Θαυμάζω την υπομονή σου αγαπητέ φίλε και για αυτό σου εύχομαι το καλύτερο.

Και επειδή η ζούγκλα είναι όντως ζούγκλα, αν χρειαστείς καμιά βοήθεια ή πληροφορία αυτές τις μέρες που θα σαι εδώ και θα τρέχεις, μη διστάσεις! ;)

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παλι τα ιδια.Χθες βραδυ με πειρε τηλ.η φιλη μου που τα φροντιζει .,και μου ειπε οτι αδιασε σχεδον ολο το νερο.Εμεινε περιπου 10 ποντους μεσα νερο.Με τις συμβουλες που τις εδωσα,εβαλε μπρος τα φιλτρα,γεμισε νερο περιπου 250 λιτρα ,εβαλε ακουταν.Η θερμοκρασια επεσε στους 20 βαθμους.

Σημερα κατεβαινω κατω να δω τι εγινε.Περιτο να σας πω οτι το σπιτη εγινε λουτσα.

Μετα απο πολυ σκεψη,κατεληξα οτι φταιει ο πλαστικος σφυχτηρας που δενει στο φιλτρο ,μαλλον ειναι λατσκα.

Τα ερωτηματα μου ειναι.

Ποση ζημια επαθα στην βιολογια.

Τωρα που θα κατεβω κατω να το γεμισω η να περιμενω για να το γεμισω μερικες μερες.

Τελος της εβδομαδας θα παραλαβω τα καινουργια 12 ψαρακια,να το καθυστερισω ?

Η χαμιλη θερνοκρασια εχει βλαψει τα ψαρακια μου?

Αυτην την στιγμη ολα ειναι οκ.

Τα φωτα σας .Πολυ καντεμια,και η ζωη συνεχιζετε

Εκανα αντιγραφη απο το αλλο θεμα μου για να συνεχισω εδω.

Την επομενη μερα κατεβηκα κατω,αλλα κατα την διαρκεια του ταξιδιου τα φιλτρα ξανα ειχαν διαρροη,και ξανα εμεινε 10 ποντους νερο.εφθασα στης 23.οο βραδυ,ανακαλυψα οτι η διαρροη προερχοταν απο τους πλαστικους σφυχτηρες που τους ειχα βαλει λιγο πιο πανω απο το κανονικο και λατσακαραν τα λαστιχα των φιλτρων.

Μου εκανε εντυπωση οτι τα φιλτρα δουλευαν συνολικα 20 ωρες διχως νερο και δεν παθανε τιποτα,επισης και ο θερμαντηρας (τζαγκερ)παροτι ελιωσε η πλαστικη βαση ,δεν επαθε τιποτα.

Το νερο το συμπληρωσα σταδιακα σε 3 μερες ,παντα βαζοντας ακουταν και νιτριβεκ.

Τα ψαρια απο λαθος συνεννοηση ( η φιλη εβαλε τον μικρο θερμαντηρα)παρεμειναν για 48 ωρες ,στους 20 βαθμους.

Με 95% αλλαγη μου επεσαν τα νιτρικα στο 10(οσο εχω και στη βρυση)Ειχε τα καλα του :thumbup:

Σημερα που εφυγα εκανα τα τεστ και ολα ηταν ενταξει.Το ερωτημα μου ειναι αν με τετοια μεγαλη αλλαγη ,υπαρχει περιπτωση να αλλαξουν τα δεδομενα,(γιατι τωρα ειμαι Αθηνα και η φιλη δεν θα μπορεσει να κανει τα τεστ).

Πριν δωσω τις μπουνες ο αρχηγος του ενυδρειου ηταν ο λαμπιτο,τωρα ειναι ο Mdoka με πολυ αγρια συμπεριφoρα.Υπαρχουν στιγμες που το ενυδρειο μου φαινετε αδειο.Ακομα δεν εχω παραλαβει τiς θηλυκες,και ρωτω,οταν θα βαλω τiς θηλυκες θα ηρεμησουν τα πραγματα.Επισης οι συνοδοντηδες ειναι σχεδον εξαφανισμενοι,γενικα υπαρχει μεγαλη αναρχια μεσα.

Σας κουρασα αλλα και κατι αλλο θα ηθελα να μου πειτε.

Το νερο μου τωρα σε τι κατασταση ειναι,δηλ.να περιμενω και ποσο χρονο,για να βαλω τις 12 διαφορες θηλυκες μεσα.Παντως μεχρι να φυγω τα ψαρακια μου εδειχναν μια χαρα.

Τα φωτα σας αδελφια Αφρικανοι

:):D

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι πως τα ψαρια ειναι τωρα σε 20 βαθμους,αλλα το ποσο θα παει η θερμοκρασια γεμιζοντας το ενυδρειο.Αυτο που πρεπει να φοβιζει ειναι οι αποτομες μεταβολες της θερμοκρασιας.

Αν υπηρχε η δυνατοτητα προετοιμασιας του νερου θα ηταν οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μη ανησυχείς για την βιολογία σου, το μεγαλύτερο κομμάτι της διατηρείται στο βιολογικό των φίλτρων!

Πρόσεξε τα προβλήματα με την θερμοκρασία που σου αναφέρει και ο Δίας και τις πρώτες μέρες να είσαι πολύ προσεκτικός στο τάισμα!

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω Πριγκηπα,τα ψαρια εμειναν για 2 μερες στους 20 βαθμους,και οταν κατεβηκα κατω ,το γεμισα πολυ αργα σε 3 μερες με σταδιακη αυξιση θερμοκρασιας.Τωρα ολα ειναι καλα,τροφη τα δινει μερα παρα μερα,τελος εβδομαδος θα κατεβω εγω κατω και θα σας πω τι γινετε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αδελφια Αφρικανοι,εχω προβλημα να προμηθευτω τα θηλυκα που παραγγειλα τα οποια τα εχω αναφερει πιο πανω.Πηγα στο μαγαζι που μου τα προμηθευει και ειδα

.

Ειμαι λιγο υπερβολικος ? η κατι μπορουμε να κανουμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::buttrock:

Τι εννοεις εχεις προβλημα με τα θηλυκα;Δεν τα βρισκεις,η ειδες αυτο και αλλαξες γνωμη; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:buttrock::buttrock:

Τι εννοεις εχεις προβλημα με τα θηλυκα;Δεν τα βρισκεις,η ειδες αυτο και αλλαξες γνωμη; :thumbup:

Δεν τα βρισκω ολα στο μεγεθος που τα θελω,πρεπει να περιμενω,και λεω εγω τωρα,να παρω οσες θηλυκες βρω μαζι μου,να δωσω τα ζευγαρια που δεν θα βρω(εκτος τις φροντοζες :thumbup: ) και να βαλω αυτο το τερας.Εχει και τα καλα η Αθηνα,βρισκεις οτι θελεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...