Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

Σευχαριστω πολη Κωστη.Αυτα ειναι τα κακα της επαρχιας.Χαρηκα πολυ με την αλγη γιατι μου αρεσει πολυ,αρχικα τρομαξα μην ειναι η μαυρη γιατι δεν ηξερα.Μπορεις να μου πεις ομως γιατι μετα απο ενα χρονο λειτουργιας του ενυδρειου,μου παρουσιαστηκε τωρα και ξαφνικα ?

Γιατι η καφέ αλγη προτιμά και κάποια στιγμή τιμά τα αφρικανικα ενυδρεία! :)

Συνήθως την συνατάμε σε νέο ενυδρείο και πιο εύκολα σε ενυδρείο με σκληρό νερό!

Τωρα στην δικιά σου περίπτωση, μια αλλαγή στη διαρκεια του φωτισμού, λιγο ταίσμα παραπάνω...μια μικρή μεταβολή στην αναλαγιά νιτρικών/φωσφωρικών και αναπτυχθηκε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

post-18807-1289982660_thumb.jpgpost-18807-1289982632_thumb.jpgpost-18807-1289982604_thumb.jpgpost-18807-1289982558_thumb.jpg

ειναι απαιχτο φοβερο :P:rasp:

να κανω και μια ερωτηση αποστολες σε πετρες κανεις :helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

ειναι απαιχτο φοβερο :P:rasp:

να κανω και μια ερωτηση αποστολες σε πετρες κανεις :helpsmilie::helpsmilie:

:(:(

Εχω φυλαξει μερικες που μπαινουν στιν σωστο δρομο :blush:

Σευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ρε μαστορα sorry για το off topik..............

αλλα ελεος με αυτη τη καλντερα κ εμεις κραταμε απο σαντορινη

το οτι μπορομε καλοκαιρια κ κανα πασχα να τη χερομαστε

ειναι που δεν εχουμε παρει την αποφασει να ερθουμε μια κ καλη κατω...........

αλλα κ εσυ καθε φορα ριχνεις αλατι στη πληγη.......... :helpsmilie::helpsmilie:

με το καλο οταν κατεβω θα ηθελα να σε συναντεισω......

μπας και βαλεις δισκους :P:rasp:

Link to comment
Share on other sites

ρε μαστορα sorry για το off topik..............

αλλα ελεος με αυτη τη καλντερα κ εμεις κραταμε απο σαντορινη

το οτι μπορομε καλοκαιρια κ κανα πασχα να τη χερομαστε

ειναι που δεν εχουμε παρει την αποφασει να ερθουμε μια κ καλη κατω...........

αλλα κ εσυ καθε φορα ριχνεις αλατι στη πληγη.......... :helpsmilie::helpsmilie:

με το καλο οταν κατεβω θα ηθελα να σε συναντεισω......

μπας και βαλεις δισκους :P:rasp:

:(:(:blush:

Ελα,ελα κατω θα σου βαλω και ενα κρασακι,ξερεις εσυ το κοκκινο με 17 bume και μετα τα λεμε ποιος τι θα γινει.Παντος να εισαι Σαντορινιος ,να ξερεις την καλντερα και να μου βγεις δισκας δεν παει. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αδελφια Αφρικανοι :P

Απο χαρεμια 1+3 ολοκληρωθηκαν το Borley και το Frery,αλλα μου βγηκαν χαντουμιδες οπως λεγαμε στο χωριο μου.Μεταφραση :( εντελως αδιαφοροι για της κουκλαρες που τους εφερα.Εδω εχω καποια ερωτηματα αλλα θα σας τα ρωτησω αργοτερα.

Οσο ζω μαθαινω και μαρεσει

Τελικα εριξε την ζειμπεκιατου ο Frery, :helpsmilie::helpsmilie: Μετα την αλλαγη που τους εκανα,αρχισε να χορευει και εμεινα εκπληκτος.Με βαρδια καρδια ,αν και θα σας ρωτουσα ειχα αποφασισει να βαλω και αλλο αρσενικο η να τον αλλαξω.Γιατι ηταν ενα χαρεμι παντελως αδιαφορο,ενω πριν του βαλω τις θηλυκες,χορευαι με την Modka.

Και τωρα θελω να μαθω αν το αρσενικο χορευει για να προκαλει,η οταν το θηλυκο ειναι ετοιμο προκαλει το αρσενικο και αυτος αρχιζει να χορευει?Γιατι τοσο καιρο ηταν διπλα του η θηλυκες και αδιαφορουσε,μολις πηγε η θηλυκια σαυτον ,τοτε αρχισε ο χορος.Εγω ειχα την εντυπωση οτι ο αρσενικος χορευει για να προκαλεσει.

Τα φωτα σας αδελφια Αφρικανοι :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εγω πιστευω πως απλα ηρθε η ωρα του Βασιλη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως απλα ηρθε η ωρα του Βασιλη. :D

ΕΤσι ειναι Στρατο,τωρα εχω μια μπουκωμενη και μια υπψοψηφια γιατι τωρα ξανα χορευει.

Επισης και το Borley την μπουκωσε αλλα αυτη δεν τα κρατησε.

Την παρασκευη μου ερχονται και η υπολοιπες θηλυκες και ολοκληρωνω την νε συνθεση. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΕΤσι ειναι Στρατο,τωρα εχω μια μπουκωμενη και μια υπψοψηφια γιατι τωρα ξανα χορευει.

Επισης και το Borley την μπουκωσε αλλα αυτη δεν τα κρατησε.

Την παρασκευη μου ερχονται και η υπολοιπες θηλυκες και ολοκληρωνω την νε συνθεση. :thumbup:

Με το καλό Βασίλη!!!!

Σου εύχομαι πολλεεεεέεες γέννες!!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο ρε Βασιλη.Αυτες ειναι οι ωραιες στιγμες στο χομπυ :thumbup:

Φωτογραφιες μην ξεχνας :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

-1.jpg

Αδελφια Αφρικανοι ,καλησας μερα.

Καταρχην ζητω συγνωμη που δεν ανοιγω θεμα καινουργιο στις ασθενειες,αλλα θελω να εχω πληρες φακελομενο το ενυδρειο μου. :bowdown:

Πριν απο ενα μηνα περιπου μεταξυ αλλων πειρα και αυτο το ψαρακι,ειναι η μια θηλυκια modka.

Η προσαρμογη εγινε κανονικα και νυχτα.Την επωμενη μερα οπως την παρατηρισα ηταν ετσι.

Επικοινωνησα με το καταστημα και μου ειπε οτι ειναι απο την μεταφορα και θα γινει καλα.

Στις αρχες ηταν και πρησμενο το ματι,τωρα ειναι κανονικα.

Το παραξενο ειναι ,πως αυτη η φολουρα δεν ειναι σταθερη.Δηλ.την ωρα που ειναι ετσι ,την αλλη στιγμη θολωνει ολος ο βολβος,και μετα φευγει η θολουρα και βλεπω και την κορη του ματιου μεν ,αλλα σαν να ειναι δακρυσμενη και να εχει σαν ζελατινι πανω στο ματι.

Οπως ξερετε το ενυδρειο ειναι διπλα στο παραθυρο και εχει φυσικο φως ολη μερα.Κατα την διαρκεια της ημερας κυκλοφορει κανονικα,μετο που αναβουν τα φωτα κρυβεται σε μια γωνια, και βγενει οταν ειναι να ριξω φαγητο,απο ορεξει καλα παει αλλα δεν ανεβενει επανω μαζι με τα αλλα ,απλα περιμενει στην μεση και οτι πεφτει τρωι.

Να σημειωσω οτι ο αρσενικος αυτην θελει περισσοτερο απο τις αλλες δυο,και αν και αποφευγει τους τσακωμους ,οταν της ορμανε η αλλες θυληκες δεν τα βαζει κατω.

Το ερωτημα μου ειναι .Τι εχει?τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασιλη. Κύριος λόγος θεωρώ πως είναι το υπερβολικό

στρες. Παρατήρησε αν και ποιο ψάρι το ενοχλεί και αν

Υπάρχει έντονο κυνηγητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασιλη. Κύριος λόγος θεωρώ πως είναι το υπερβολικό

στρες. Παρατήρησε αν και ποιο ψάρι το ενοχλεί και αν

Υπάρχει έντονο κυνηγητό.

Καλημερα Στρατο.Απο τις 3 θηλυκες που εχω ειναι η μεγαλυτερη.Τα μονα καβγαδακια θα ελεγα τα κανει με τις αλλες δυο θηλυκες και με κανενα αλλο ψαρι,αλλα οχι τιποτα το ιδιετερο θα ελεγα.Απλα ο αρσενικος την γουσταρη :bowdown: πολυ και μολις την βλεπει αρχιζει την ζειμπεκια.Και κατι αλλο ,τα ψαρια ειναι F1,απο οτι μου ειπε ,και δεν ξερω αν εχει καποια σημασια για το στρες.

Link to comment
Share on other sites

αδερφε αφρικανε σου προτεινω ενα και μονο ενα,,,, MYXAZIN

http://translate.google.gr/translate?hl=el...9%26prmd%3Divns

καλο θα ειναι πριν βαζουμε ξενο ψαρακι μεσα στο ενυδρειο να γινεται 3-4 μερες μια αποστηρωση για τυχον ασθενεια που μπορει να κουβαλαει ή καποιο βακτιριο... δεν ειναι λιγοι αυτοι που την πατησαν και εχασαν αρκετα ψαρακια με αυτον τον τροπο,,,.... το μιξαζιν το προτημο και αν δω στα δικα μου καποιο χτυπημα στο ματι απο καποιον καβγα,το βγαζω και το βάζω σε ενα φορητο ψυγιακι που το εχω σαν φαρμακειο ( μαζι με θερομοστατη και αεραντλια) και εκει του κανω την θεραπεια με μιξαζιν.... γραφει επανω πως ειναι καταληλο για τα ματια οταν τους θολονουν... καλη συνεχεια σου ευχομαι,,,, παντος δεν ειναι πολυ η θολουρα στο ματι... προλαβενεται γρηγορα. απο στες δεν νομιζω να ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Σακη,θα περιμενω και αλλους να πουν την γνωμη τους ,και εαν δεν υπαρχει καποια αλλη προταση θα το δοκιμασω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πατρίδα καλή σου μέρα και να μου φιλήσεις τα άγια χώματα στο νησί.

Διαβάζοντας και βλέποντας τα ωραία πράγματα που έχεις κάνει,αναρωτιέμαι που βρίσκεις τα υλικά/αναλώσιμα,που χρειάζεσαι στην Σαντορίνη, τα ψάρια????

Θυμάμαι κάποιες παλιές εποχές,χρόνια πίσω,που ένα γάλα φρέσκο δέλτα το έφερνε μόνο ο Αρβανίτης στην Μεσσαριά και τρέχαμε εκει για να το βρούμε......

Εχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα απο τότε και ένα τέτοιο είδος οπως το ενυδρείο,να μπορείς να βρίσκεις οτιδήποτε εκεί????

Link to comment
Share on other sites

Πατρίδα καλή σου μέρα και να μου φιλήσεις τα άγια χώματα στο νησί.

Διαβάζοντας και βλέποντας τα ωραία πράγματα που έχεις κάνει,αναρωτιέμαι που βρίσκεις τα υλικά/αναλώσιμα,που χρειάζεσαι στην Σαντορίνη, τα ψάρια????

Θυμάμαι κάποιες παλιές εποχές,χρόνια πίσω,που ένα γάλα φρέσκο δέλτα το έφερνε μόνο ο Αρβανίτης στην Μεσσαριά και τρέχαμε εκει για να το βρούμε......

Εχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα απο τότε και ένα τέτοιο είδος οπως το ενυδρείο,να μπορείς να βρίσκεις οτιδήποτε εκεί????

Καλη σου μερα πατριωτη.Πολλα αλλαξαν και αλλα πολλα δεν αλλαξαν καθολου :hysterical:

Οσο για τα ενυδρεια εχουμε 2 <<< μαγαζια>>>της πλακας.Ολα οσα θελω τα φερνω απο Αθηνα. :bowdown:

Τελικα ειμαστε αρκετοι εδω μεσα ,αναλογικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να πηγαινοέρχεσαι αθήνα οκ,αλλά αν χρειαστείς κάτι και δεν μπορείς να πας???? στα στέλνουν?? και αν ναι ακόμα και αν θελεις ψάρια???

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να πηγαινοέρχεσαι αθήνα οκ,αλλά αν χρειαστείς κάτι και δεν μπορείς να πας???? στα στέλνουν?? και αν ναι ακόμα και αν θελεις ψάρια???

Εχω ενα σωστο μαγαζι και μου τα στελνει ολα απο την Αθηνα.Το μονο προβλημα ειναι τα εκτακτα,αλλα και γιαυτα εχω εφοδιασθει με ανταλλακτικα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πατρίδα καλή σου μέρα και να μου φιλήσεις τα άγια χώματα στο νησί.

Διαβάζοντας και βλέποντας τα ωραία πράγματα που έχεις κάνει,αναρωτιέμαι που βρίσκεις τα υλικά/αναλώσιμα,που χρειάζεσαι στην Σαντορίνη, τα ψάρια????

Θυμάμαι κάποιες παλιές εποχές,χρόνια πίσω,που ένα γάλα φρέσκο δέλτα το έφερνε μόνο ο Αρβανίτης στην Μεσσαριά και τρέχαμε εκει για να το βρούμε......

Εχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα απο τότε και ένα τέτοιο είδος οπως το ενυδρείο,να μπορείς να βρίσκεις οτιδήποτε εκεί????

Ναι αμέ!

Όταν ζητούσες Anubia δεν ήξεραν τι είναι αυτό

Τώρα σε στέλνουν στο ανθοπωλείο παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ!

Όταν ζητούσες Anubia δεν ήξεραν τι είναι αυτό

Τώρα σε στέλνουν στο ανθοπωλείο παρακάτω...

:thumbup::hysterical::happybday: α ρε Μιχαλη, κρατα λογια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μαλλον κατι γίνεται το βράδυ που δεν το βλέπεις απο θέμα τσακωμών.

Βρίσκω ψαρια στο διαυκτιο με την ονομασία "Mdoka white lips"

A_Franklin_Willemstein_Placidochromis_phenochilus_Mdoka_White_Lips2.jpg

Οπότε το λευκο στομα μηπως να μην σε ανυσηχεί??Εκτός και αν βλέπεις κατι διαφορετικό.

Σίγουρα με melafix θα κάνεις δουλειά.

Επίσης θα μπορούσες να κάνεις μια καλή αλλαγη νερού και μια καλή κρυψωνα να πηγαινει το ψαρι και να του φευγει το στρες.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μαλλον κατι γίνεται το βράδυ που δεν το βλέπεις απο θέμα τσακωμών.

Βρίσκω ψαρια στο διαυκτιο με την ονομασία "Mdoka white lips"

A_Franklin_Willemstein_Placidochromis_phenochilus_Mdoka_White_Lips2.jpg

Οπότε το λευκο στομα μηπως να μην σε ανυσηχεί??Εκτός και αν βλέπεις κατι διαφορετικό.

Σίγουρα με melafix θα κάνεις δουλειά.

Επίσης θα μπορούσες να κάνεις μια καλή αλλαγη νερού και μια καλή κρυψωνα να πηγαινει το ψαρι και να του φευγει το στρες.

Καλησπερα Κωστη.

Δεν μιλω για το στομα ,αλλα για το ματι του.Την φωτο την εβγαλα προχθες,και χθες ηταν ολο το ματι θολο.Ειναι απο την πρωτη μερα που μου το στειλανε ετσι.Το Σαββατο θα προσπαθησω να την πιασω και να την βαλω σε αλλο μονη της .Λιγο η αλλες δυο θηλυκες που εχω την ενοχλουν ,αλλα οχι τπτ το ιδιαιτερο.Και οπως την παρακολουθω καταλαβαινω οτι εστω και λιγο πρεπει να βλεπει,γιατι οταν της ερχονται απο αριστερα τους αποφευγει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...