Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

Αδελφια Αφρικανοι,εχω προβλημα να προμηθευτω τα θηλυκα που παραγγειλα τα οποια τα εχω αναφερει πιο πανω.Πηγα στο μαγαζι που μου τα προμηθευει και ειδα

.

Ειμαι λιγο υπερβολικος ? η κατι μπορουμε να κανουμε :thumbup:

Βασίλη πραγματικά το ζωντανό αυτο είναι πανέμορφο!

Ο Dr. Konings το κατατάσει στους μεγάλους θηρευτές. Αλλη ονομασία του είναι "The eyebiter".

Tο ψάρι αυτό αργά ή γρήγορα θα γίνει ο κυρίαρχος του ενυδρείου.

Στην φύση δεν υπερασπίζεται μια συγκεριμένη περιοχή τριγυρνα παντού στη λίμνη και τρέφεται με μικρά ψαρια!

Μπορείς να το βάλεις αλλα ίσως μεγαλώνοντας σου δημιουργήσει προβλήματα.......και αμφιβάλλω για την τυχη του μεχρι τοτε κυριαρχου του ενυδρείου!

Προσωπικά είχα τραγικές εμπειριες απο το συγκεκριμένο ψάρι..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασίλη πραγματικά το ζωντανό αυτο είναι πανέμορφο!

Ο Dr. Konings το κατατάσει στους μεγάλους θηρευτές. Αλλη ονομασία του είναι "The eyebiter".

Tο ψάρι αυτό αργά ή γρήγορα θα γίνει ο κυρίαρχος του ενυδρείου.

Στην φύση δεν υπερασπίζεται μια συγκεριμένη περιοχή τριγυρνα παντού στη λίμνη και τρέφεται με μικρά ψαρια!

Μπορείς να το βάλεις αλλα ίσως μεγαλώνοντας σου δημιουργήσει προβλήματα.......και αμφιβάλλω για την τυχη του μεχρι τοτε κυριαρχου του ενυδρείου!

Προσωπικά είχα τραγικές εμπειριες απο το συγκεκριμένο ψάρι..... :thumbup:

Καταλαβα Πριγκιπα,δεν θα το βαλω,απλα επιδη δεν εχω πολλες ευκαιριες να βλεπω διαφορα ψαρια,μολις το ειδα στους 12 ποντους ενθουσιαστικα.Φανταστικα οτι θα κανω την πατατια , :thumbup: αλλα ειπα να ρωτησω πρωτα.

ΥΓ Δηλ.εσυ τον ειχες αυτον τον γιγαντα,σε ποσα λιτρα ? και τι καταληξη ειχε?

Παντος ειναι κουκλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βασίλη μας ξέχασες. Πώς πάει το ενυδρείο;

:(

Καλησπερα Κωστη,μου λειψατε πολυ,αλλα ηταν αναγκαιο.

Πολυ καλα παει το ενυδρειο,αλλα ακομα δεν ολοκληρωθηκε.Τωρα ειμαι σε φαση τρεξιματος.μολις καλμαρω θα τα λεμε ποιο συχνα. :D

Link to comment
Share on other sites

Όποτε ξεμπερδέψεις ανέβασε υλικό να χαζέψουμε τα ζωντανά που σίγουρα θα έχουν μεγαλώσει.

:D

Αλοιμονο αν δεν σας παρουσιασω το δημιουργημα των δασκαλων μου στην Αφρικη.Εχω πολλα να σας πω αλλα θελω να ηρεμισω λιγο απο το τρεξιμο,και θα τα πουμε :(

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε...υπεροχο......

Σευχαριστω πολυ φιλε μου.Παντος να ξερεις αν γινεις Αφρικανος θα απολαυσεις πολλα και ομορφα πραγματα. :(

Link to comment
Share on other sites

εχω παθει πλακα με τις πετρες σου φιλε μου!!!!και ολο το project καταπληκτικο!!!

καλη ψαροσυνθεση σου ευχομαι για να το χαρεις ακομα πιο πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου...μια ερωτηση που ξεχασα να την κανω χθες..αν γινεται μπορεισ να μου πεισ στο περιπου ποσο στοιχησε ολο αυτο???ο λογοσ που ρωταω ειναι οτι θελω να κανω κατι σαν εσενα περιπου...

Link to comment
Share on other sites

εχω παθει πλακα με τις πετρες σου φιλε μου!!!!και ολο το project καταπληκτικο!!!

καλη ψαροσυνθεση σου ευχομαι για να το χαρεις ακομα πιο πολυ!!

Σευχαριστω πολυ. :(

Καλημερα φιλε μου...μια ερωτηση που ξεχασα να την κανω χθες..αν γινεται μπορεισ να μου πεισ στο περιπου ποσο στοιχησε ολο αυτο???ο λογοσ που ρωταω ειναι οτι θελω να κανω κατι σαν εσενα περιπου...

Καλημερα φιλε μου.Ακριβως δεν μορω να σου πω.Αν διαβασες ολο το θεμα μου ,θα καταλαβεις οτι εκανα πολλα λαθη,και αυτα εκτος την ταλαιπωρια των ψαριων,και δικης μου ,μου στοιχισαν και λεφτα.Να εχεις υποψιν οτι τα λεφτα δεν τα δινεις ολα μαζι.Τα ποιο ακριβα ειναι η γυαλα και τα ιλτρα,και τα ποιο φτηνα ειναι τα ψαρια(μικρα).Με την γνωση που πειρα εδω μεσα ,το επωμενο ενιδρειο μου (1000 λιτρα).θα εναι ιδιοκατασκευη με sumbΓια μεγαλες κατασκευες συμφερει πολυ,αλλα πρεπει να ξερεις η να εχεις καποιον διπλα σου,εδω μεσα υπαρχει πολυ γνωση.

Παντος χονδρικα με τα λαθη μου, προχειρα σου λεω οτι μου κοστισε ακριβως πριν ενα χρονο 2000 ευρο

Link to comment
Share on other sites

Καπου εκει υπολογιζα κι εγω...και παλι μπραβο....εχεισ κανει τρομερη δουλεια...και μην ξεχνασ οτι αν δεν κανεισ λαθει δεν θα μαθεις.....ολοι τα ιδια κανουμε....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου....σιγα σιγα λεω να βαλω εμπρος την διαδικασια να μαζευω οτι χρειαζομαι για να αρχισω να φτιαχνω.....θα μπορουσες να μου δωσεις μια λιστα στο περιπου με τι φιλτρα και γενικα τι χρειαστηκες για τετοιο μεγεθος???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου....σιγα σιγα λεω να βαλω εμπρος την διαδικασια να μαζευω οτι χρειαζομαι για να αρχισω να φτιαχνω.....θα μπορουσες να μου δωσεις μια λιστα στο περιπου με τι φιλτρα και γενικα τι χρειαστηκες για τετοιο μεγεθος???

Καλησπερα φιλε μου.Εγω ειμαι οπαδος του sumb ,αλλα αν δεν υπαρχει δυνατοτητα τοτε για μεγαλα ενυδρεια πιστευω ειναι απραιτητο να εχει 2 ανεξαρτητα φιλτρα.Ειδικα για της κιχλιδες πυ θελουν και μεγαλη ροη.Πανυα να θυμασαι οτι τα φιλτρα ειναι ο πνευμονας του ενυδρειο,ολα τα αλλα τα μπαλωνεις.Εγω εχω τα Rena και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Προσφατα ειχα ενα ατυχημα απο αμελεια δικημου και πλημμυρισα γιατι δεν ειχα δεσει καλα της σωληνες και αυτα αντεξαν να δουλευουν 28 ωρες διχως νερο.(Τα φιλτρα ειναι υδροψυκτα.)

Θελεις μια θερμαστρα Jager 300 wat (και αυτη αντεξε)Μια αεραντλια καλη(εγω νιωθω ασφαλεια (δεν εμπιστευομαι στην αναταραξη του νερου οτι φτανει για μεγαλα ενυδρεια και μεγαλα ψαρια.Εναν χρονοδιακοπτη για τα φωτα και μηχανολογικα εισαι ετοιμος.Τα υπολοιπα θα τα πουμε μετα. :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση και βοηθεια σου....θα ξεκινησω και για οτι αλλο θα τα ξαναπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αδελφια Αφρικανοι καλησας μερα.

Μετα απο απουσιας 1 μηνος επανερχομαι στο θεμα μου γιατι μου προεκυψε κατι εκτακτο,και θελω να ρωτησω αν πρεπει να ανυσηχω.

Σημερα το πρωι παρατηρησα οτι,στον ενα Synodonti μου το μεγαλο μουστακι του (στο ενα) εναι ασπρο σαν ξεφτιζμενη κλωστη και να μην ειναι ντουρο.Στα υποψιν οτι μεταξυ τους πεφτει πολυ κυνηγι.

Το ερωτημα μου ειναι,αν ειναι απο καβγα η καποια ασθενεια? Ειναι απο τα βασικα οργανα του και εαν θα επανελθει στην προτερα κατασταση ?

Επ ευκαιριας να ρωτησω και εαν υπαρχει καποιο σημειο που μπορω να ξεχωρισω το φυλο τους.Τωρα εχουν μεγεθος 12 ποντους.

Σας ευχαριστω.

:(

Υ.Γ Να ευχηθω ολους οσους γιορταζαν κατα την απουσια μου χρονια πολλα και καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αδελφια Αφρικανοι :)

Μετα απο αρκετη απουσια μου απο την ομορφη παρεαμας,επανερχομαι για να σας ενημερωσω την εξελιξη του ενυδρειου μου.

Καταρχην να σας πω οτι ο Synodontis εχασε το μισο μουστακι του,αλλα αποτι καταλαβα ειναι απο καποιο τσακωμο ,γιατι συμπεριφερεται κανονικα.

Μετα την ζημια που επαθα με τα φιλτρα και πλημυρισα (δικο μου λαθος) ,μου παρουσιαστηκε αλγη Πορδοκοκινη (οπως λεει και καποια :jawdrop: ) και θελω να ρωτησω αν ειναι κακο.Παντος εμενα δεν με χαλαει ,αντιθετα μου αρεσει πολυ ,γιατι ολα τα βραχια εχουν ενα χαλι και τα ψαρια τσιμπολογανε (ειδικα τα Venustus,

Επισης μου παρουσιαστηκε ενα μωρο στο ιδιο χρωμα με την αλγη,το εχω τωρα 1,5 μηνα.Το παραξενω ειναι οτι,τα μονα ψαρια που καταφερναν να μεγαλωσουν τα μωρα τους ,ηταν τα Labito,τα οποια τωρα εδω και 2,5 μηνες δεν υπαρχουν.Ανατομικα μοιαζει πολυ,χρωματικα ομως ασχετο.Θα προσπαθησω να βγαλω φωτο για να σας το δειξω.( πιστευω επιδη τρωι την πορδοκοκινη αλγη πηρε αυτο το χρωμα.Εσεις τι λετε ?)

Κατοπιν συμβουλων των δασκαλων μου του Κυριου Καρυδα.Πριγκηπα (Κωστα :jawdrop: ) του Κυριου Γεωργιου,του Dimitrios,του Δια (που τωρα τελευταια δεν τον βλεπω στην παρεαμας και μου λειπει το χιουμορ και φωνες του :jawdrop: ) και ολων των υπολοιπων ,και ας με συγχωρεσουν που δεν τους αναφερω,εκανα αλλαγη στην συνθεδη των ψαριων μου και κρατησα μονο τα Haps.

Οταν ανεβηκα Αθηνα τον Γεναρη αισθανομουνα σαν τον επαρχιωτη που ηρθε στην Αθημα για πρωτη φορα.Τα ηθελα ολα :blink::blink: τα ψαρια.Αλλα κρατησα χαρακτηρα Δασκαλοι,και εκανα ακριβως αυτα που μου ειπατε,<<<<σχεδον>>>> :wub::) Εκανα την μικρη κουτσουκελα μου,αλλα πιστεψτεμαι το ενυδρειο μου ειναι αδειο και ηθελα να βαλω λιγο χρωμα,και εβαλα 3 αρσενικες Αλονοκαρες :jawdrop: Μι βαρατε τον χειμωνα θα της επιστρεψω,αλλα κατανοηστε τον βλαχο,εγω δεν εχω τα δικα σας καλα.

Απο χαρεμια 1+3 ολοκληρωθηκαν το Borley και το Frery,αλλα μου βγηκαν χαντουμιδες οπως λεγαμε στο χωριο μου.Μεταφραση :rasp: εντελως αδιαφοροι για της κουκλαρες που τους εφερα.Εδω εχω καποια ερωτηματα αλλα θα σας τα ρωτησω αργοτερα.

Απο φροντοζες δεν βρηκα σε καταλληλο μεγεθος που ηθελα 15 ποντους και πηρα τεσσερα 3,5 ποντους μωρα με την ελπιδα να μου βγουν τα δυο θηλυκα ,και τα υπολοιπα να τα επιστρεψω τον χειμωνα.

Δυστυχως για τα υπολοιπα δεν βρηκα(Moori,Modka,Venustus) τιποτα.απλα περιμενω εντος του Απριλιου να μου ερθουν,ελπιζω.Αν καποιος φιλος εχει κατι απο αυτα ας μου στειλει π.μδιοτι το Πασχα θα μου ερθει ενας φιλος Αφρικανος και μπορεσει να τα φερει μαζιτου.

Αυτα τα νεα μου,συγνωμη που σας κουρασα αλλα ειχα πολλα να σας πω.μην νωμιζετε οτι τελειωσαμε :rasp: ερχονται και πολλες ερωτησεις.

:o:o:o

Οσο ζω μαθαινω και μαρεσει

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον πίσω και μάλιστα δυναμικά.

Για το synodontis, πολλές φορές κόβονται τα μουστάκια από τον καβγά, αλλά μεγαλώνουν μην ανησυχείς. Τώρα αν βλέπεις κάτι άλλο πάνω τους, φωτογραφίες για να το δούμε.

Η αλήθεια είναι ότι έχω χαθεί λίγο και θα ήθελα όταν μπορέσεις μια αναλυτική καταγραφή της σύνθεσης. Με μπέρδεψες λίγο με τις φροντόζες :wub:

:)

Link to comment
Share on other sites

Bil

Έχεις την αρρώστια κάθε αφρικάνου

ΤΑ ΘΕΣ ΟΛΑ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον πίσω και μάλιστα δυναμικά.

Για το synodontis, πολλές φορές κόβονται τα μουστάκια από τον καβγά, αλλά μεγαλώνουν μην ανησυχείς. Τώρα αν βλέπεις κάτι άλλο πάνω τους, φωτογραφίες για να το δούμε.

Η αλήθεια είναι ότι έχω χαθεί λίγο και θα ήθελα όταν μπορέσεις μια αναλυτική καταγραφή της σύνθεσης. Με μπέρδεψες λίγο με τις φροντόζες :)

:)

Καλησπερα Κωστη :wub:

Για τον synodonti μαλλαον ειναι αυτο που λες.Δεν εχει τιποτα αλλο.

Η συνθεση αυτην την στιγμη ειναι.

Borley 1+3

Frery 1+3

Venustus 1+1

Moori 1+1

Modka 1+1

Frondosa 1+1 (μαλλον το ενα σιγουρα εναι αρσενικο 13 ποντους και εβαλα αλλα 4 μωρα 3,5 ποντους για να παρω οταν μεγαλωσουν 2 θηλυκες

3 Synodontis

3 alonocares αρσενικες

Περιμενω απο 2 θηλυκα τα Venustus,Moori,Modka

Link to comment
Share on other sites

Bil

Έχεις την αρρώστια κάθε αφρικάνου

ΤΑ ΘΕΣ ΟΛΑ :)

:wub::):o

Η Αφρικη δεν ειναι αρρωστια,ειναι εθιζμος.Τωρα που εμαθα 5 πραγματα πηγα σε πολλα μαγαζια και επαθα πλακα.Αληθεια λεω οτι τα ηθελα ολα.

Link to comment
Share on other sites

Η συνθεση αυτην την στιγμη ειναι.

Borley 1+3

Frery 1+3

Venustus 1+1

Moori 1+1

Modka 1+1

Frondosa 1+1 (μαλλον το ενα σιγουρα εναι αρσενικο 13 ποντους και εβαλα αλλα 4 μωρα 3,5 ποντους για να παρω οταν μεγαλωσουν 2 θηλυκες

Θα σε μαλώσω....

Τα Moori που αναφέρεις παραπάνω είναι Cyrtocara έτσι;

:)

Link to comment
Share on other sites

:wub::)

Για ποιο απο ολα?

Ειμαι στο ψησιμο της γυναικας μου να παω για 1000αρι για της φροντοζες,αλλα ειναι νωρις ακομα,και θα μου στοιχησει 2 1000αρια (Πρεπει να της παρω πρωτα ενα διαδρομο της κακουργας) :o

Ναι ειναι Cyrtocara. :)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλή αν παραπάνω αναφέρεσαι στην καφέ άλγη τοτε να μην ανησυχείς.

Εύχομαι μεχρι τον Απρίλη να ολοκληρώσεις τα χαρέμια σου και τοτε να δεις ομορφιές και συμπεριφορές....λίγο υπομονή χρειάζεται!

:)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλή αν παραπάνω αναφέρεσαι στην καφέ άλγη τοτε να μην ανησυχείς.

Εύχομαι μεχρι τον Απρίλη να ολοκληρώσεις τα χαρέμια σου και τοτε να δεις ομορφιές και συμπεριφορές....λίγο υπομονή χρειάζεται!

:)

Σευχαριστω πολη Κωστη.Αυτα ειναι τα κακα της επαρχιας.Χαρηκα πολυ με την αλγη γιατι μου αρεσει πολυ,αρχικα τρομαξα μην ειναι η μαυρη γιατι δεν ηξερα.Μπορεις να μου πεις ομως γιατι μετα απο ενα χρονο λειτουργιας του ενυδρειου,μου παρουσιαστηκε τωρα και ξαφνικα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...