Jump to content

Καλντερα Σαντορίνης


kixlidatos

Recommended Posts

χαχαχαχ μ'αρεσε αυτό! :thumbup:

Κιχλιδατε... μια χαρά! :thumbdown:

...απλά δες λίγο το... "software"(ψάρια) από εδώ και πέρα! :thumbup:

αυτό το "κόκκινο"... μήπως να το ψάχναμε λίγο καλύτερα? ... μη μας βγάλει στο νερό τίποτα βλαβερό στο μέλλον... :) (σκέψη κάνω)...

Κακες σκεψεις εχεις :P 8 μηνες και δεν εχω τιποτα,θα δειξει :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 406
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χθες ειχα ενα κενο,πηγα μαζεψα 80-90 κιλα χονδροκοκη αμμο σε χρωμα παλι μαυροκοκκινο,αν μου ριξει το ΡΗ θα βαζω bufer για να το ανεβασω.Εντωμεταξυ εχω στησει ενα 60αρι για τα μωρα που εχω με αυτην την αμμο εδω και ενα μηνα και ολα ειναι οκ.

Για την συνθεση των ψαριων τα ειπα παραπανω και περιμενω τις αποψεις σας.

Την αλλη εβδομαδα θα κανω την αλλαγη σε αμμο,περιμενω 8 βαρελια των 50 λιτρων.

Το ερωτημα μου ειναι για τους συνοδοντιδες.Επιδη ο βυθος στο μεγαλο θα ειναι αστρωτος λεω να τους βαλω στο μικρο για 10-15 μερες,αλλα ειναι λιγο μεγαλοι,7-6-5ποντους.

Θα εχουν προβλημα; :buttrock:

ΣΕ αυτο το ερωτημα μου παρακαλω θα ηθελα μια απαντηση.Αν σκεφτωμαι σωστα.

Kατεληξες καπου με την συνθεση των ψαριων; :buttrock:

Μεχρι τον γεναρη εχω χρονο να σκευτω τι θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικες μερες μαζεψα αμμο θαλασσης (λαβα),την κοσκινισα με 1 .5 χιλιοστο ματι,την επλυνα 15 φορες περιπου,την εβαλα σε βαρελια και εβαλα 19 προς 1 χλωρινη.Σημερα το πρωι ανοιξα τα βαρελια για να την ξεβγαλω με νερο,και ηταν παλι χαλια η αμμο.Αναγκαστικα να την ξεπλενω αλλες 10 φορες.Το ερωτημαμου ειναι αν βαζωντας χλωρινη μετα βγαζει κατι σαν αφρο και θολωνει το νερο παλι.

Link to comment
Share on other sites

H άμμος θαλάσσης βγάζει πολύ βρωμιά και θέλει πολλά ξεβγάλματα με νερό. Φυσιολογικό είναι.

:buttrock:

Κωστη την επλυνα καλα και εγινε λαμπικο,εγω ρωτω αν μετα την χλωρινη ξανα θολωνει και βγαζει κατι σαν σαπουναδα;

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να της κάνεις θολούρα θα βγάλει μην σε προβληματίζει αυτό. Άσε την άμμο σε χλωρίνη για μια μέρα, ξέπλυμα, άλλη μια μέρα σε νερό με αντιχλώριο και μπλούμ μέσα στο ενυδρείο. Όταν γεμίσεις το ενυδρείο θα βάλεις ένα εσωτερικό φίλτρο να δουλεύει με ενυδρειακό βαμβάκι και θα καθαρίσει.

Επειδή μιλάμε για αρκετή ποσότητα άμμου, πρόσεξε μήπως είναι λεπτή σαν πούδρα και σου δημιουργεί αναερόβιες περιοχές. Ίσως θα ήταν καλύτερο να κάνεις μια μίξη με αραγωνίτη ή χαλαζιακή άμμο μεγαλύτερης κοκκομετρίας.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να της κάνεις θολούρα θα βγάλει μην σε προβληματίζει αυτό. Άσε την άμμο σε χλωρίνη για μια μέρα, ξέπλυμα, άλλη μια μέρα σε νερό με αντιχλώριο και μπλούμ μέσα στο ενυδρείο. Όταν γεμίσεις το ενυδρείο θα βάλεις ένα εσωτερικό φίλτρο να δουλεύει με ενυδρειακό βαμβάκι και θα καθαρίσει.

Επειδή μιλάμε για αρκετή ποσότητα άμμου, πρόσεξε μήπως είναι λεπτή σαν πούδρα και σου δημιουργεί αναερόβιες περιοχές. Ίσως θα ήταν καλύτερο να κάνεις μια μίξη με αραγωνίτη ή χαλαζιακή άμμο μεγαλύτερης κοκκομετρίας.

:buttrock:

Ειναι σαν χονδρη ζαχαρη,και ειναι κοκινομαυρη,δεν μπορω να βαλω κατι λευκο η μπεζ.Αλλα πολυ φοβαμαι,επιδη και αυτη ειναι ουδετερη μι μου ριξει το ΡΗ.Τωρα σκεφτηκα να ρωτησω ,αν η ελαφροπετρα ειναι ασβεστολιθικη;και κανει για ενυδρειο,καπου διαβασα οτι μπορει να λειτουργισει και σαν syporax. Αν ναι θα σπασω την μαυριλα με αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο.Να βαλω ενεργο ανθρακα για μερικες μερες τωρα που θα κανω την αλλαγη;

Link to comment
Share on other sites

κυριε κιχλιδατε εχω ακριβως το ιδιο σε 450λ οσο το φωρτονουμε πετρες η βαση δεν κραταει και τοσο καλα και με ενα σεισμο το δικο μου εχει φυγει λιγο απο τη θεση του η βαση θελει 4 κοντρες απο γερο ξυλο και το ξυλο το επανω αυτο που παταει το ενυδρειο πρεπει να ειναι 1 ποντο μεγαλυτερο γυρω γυρω και εγω απο τον ιανουαριο το εστυσα και τωρα πρεπει να το αδειασω για να προσθεσω αυτα τα ξυλα

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα με τρομάζεις! Έχω το 240 και το έχω full πέτρα μέσα.. μη μου λες τέτοια!!! Αλήθεια είχες θέμα; Έχεις βάλει πολλά κιλά πέτρα τώρα;

Link to comment
Share on other sites

κυριε κιχλιδατε εχω ακριβως το ιδιο σε 450λ οσο το φωρτονουμε πετρες η βαση δεν κραταει και τοσο καλα και με ενα σεισμο το δικο μου εχει φυγει λιγο απο τη θεση του η βαση θελει 4 κοντρες απο γερο ξυλο και το ξυλο το επανω αυτο που παταει το ενυδρειο πρεπει να ειναι 1 ποντο μεγαλυτερο γυρω γυρω και εγω απο τον ιανουαριο το εστυσα και τωρα πρεπει να το αδειασω για να προσθεσω αυτα τα ξυλα

Μπορεις να γινεις λιγο πιο κατατοπιστικη;Δηλαδη οσο αυξανει το βαρος του ενυδρειου,τοσο ευκολοτερα μετακινειται;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί πως όσο αυξάνεται το βάρος του ενυδρείου στα ψηλά, ανεβαίνει το κέντρο βάρους του ενυδρείου και ναι είναι πιο εύκολο να "παίξει" με ένα κουνηματάκι...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα ,εαν το επιπλο που εχει ειναι για το συγκεκριμενο ενυδρειο , συνηθως ο κατασκευαστης εχει σκεφτει και τις πλημυρες και τους σεισμους και αλλους παραγοντες και εχει δωσει καποιες ανοχες σε οτι αφορα τη κατασκευη .

Υ.Γ : Eμενα προσωπικα το μονο που δεν θα με νοιαξει εαν γινει σεισμος ειναι το ενυδρειο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί πως όσο αυξάνεται το βάρος του ενυδρείου στα ψηλά, ανεβαίνει το κέντρο βάρους του ενυδρείου και ναι είναι πιο εύκολο να "παίξει" με ένα κουνηματάκι...

Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο ετσι οπως το εννοεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω ενα Vision ΕV-1800 γεματο βραχο . Πριν την τοποθετηση της γυαλας στην βαση βαλαμε ενα λεπτο κομματι αφρολεξ ( περιπου 5mm ) . Τωρα μετα απο 2 εβδομαδες αυτο εχει δεσει πολυ καλα τα 2 κομματια μεταξυ τους και δεν κουνιουνται με τιποτα.Το παχος του ειναι πλεον ~ 2mm και ισα ισα που φαινεται.

Το πηρα ~ 10 ευρω τα 2 κομματια και μου εφτασαν για ενυδρειο 570 lt

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχω ενα Vision ΕV-1800 γεματο βραχο . Πριν την τοποθετηση της γυαλας στην βαση βαλαμε ενα λεπτο κομματι αφρολεξ ( περιπου 5mm ) . Τωρα μετα απο 2 εβδομαδες αυτο εχει δεσει πολυ καλα τα 2 κομματια μεταξυ τους και δεν κουνιουνται με τιποτα.Το παχος του ειναι πλεον ~ 2mm και ισα ισα που φαινεται.

Το πηρα ~ 10 ευρω τα 2 κομματια και μου εφτασαν για ενυδρειο 570 lt

εαν πηρες αφρολεξ και δεν πηρες dow εχεις προβλημα , για αυτο και εχει συμπιεστη τοσο ....

Το αφρολεξ ειναι διογκωμενη πολυστερινη 187_t.jpg

ενω το

Dow ειναι εξιλασμενη πολυστερινη products_xps.jpg

εξου και οι μεγαλυτερη αντοχη του σε συμπιεση .

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα τετοιο ενυδρειο ,πανω απο 1 τονο ετσι και φυγει εστω 1 ποντο πλαγια δεν κρατιετε με τιποτα.Το μονο που φοβαμαι ειναι οτι ,το επιπλο ειναι απο μελαμινη και με τον καιρο, με υγρασια που εχω πολυ.με τα σταξηματα απο της αλλαγες κτλ μου ανοιξουν οι μελαμινες,γιαυτο αν μπορεσω φετος αλλα συγουρα του χρονου,θα φτιαξω μεταλικη βαση και ενα σαμπ επευκαιρια.Οσο για τον σεισμο ας μην το σκεφτομαστε,θα μας παρει και θα μας σηκωσει ολους. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο εχεις κανει πολυ καλη δουλεια

ειδικα οι πετρες σου ειναι φοβερες...το καλοκαιρι που ημουν στα μερη σου ειχα παει σε μια παραλια και ειχα μπει στον πειρασμο να θελω να παρω πετρες...αλλα το αεροπλανο της επιστροφης με επανεφερε στην ταξη...

σουπερ σουπερ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου.Αυτες οι εκλογες θα μου μεινουν αξεχαστες.Ολοι τρεχανε για ψηφους ,και εγω το βιολι μου :hysterical: Τους εγραψα ολους :)

Στο θεμα μου :D

Μονο οσοι κανανε τετοια αλλαγη σε 700αρι θα με καταλαβουν.

Ξεκινισα την προηγουμενη εβδομαδα φερνοντας απο Αθηνα 7 βαρελια 50λιτρα,γιατι εδω δεν υπηρχαν τοσα πολλα :hysterical:

Μαζεψα την αμμο που μου αρεσαι 90 κιλα περιπου,την κοσκινισα,πεταξα τα 25 κιλα περιπου,την επλυνα 15 φορες,την εβαλα στα βαρελια με χλωρινη,την επομενη την ξαναεπλυνα αλλες 10 φορες,την ξαναεβαλα σε βαρελια εβαλα και ενα μπουκαλι αντιχλωριο 500 μλ,την ξαναεβγαλα,την ξαναεπλυνα αλλες 5 φορες (μου τελειωσε το νερο στην στερνα :hysterical: ) και την απλωσα σαν τραχανα στην μικρη βεραντα για να στεγνωσει.Ουφφφφφφ

Την τριτη μερα (Πεμτη) μου στεγνωσε.

Το Σαββατο 6 ωρα πρωι ξεκινισα το ξεστησιμο.

Αδειασα το νερο στα βαρελια,αφησα 5 ποντους νερο ,επιασα με πολυ δυσκολια σε κενο ενυδρειο τα ψαρακια,εβαλα τα μωρα που ειχα σε μικρο ενυδρειο,και τα υπολοιπα ψαρια σε 3 βαρελια.Ουφφφφφ

Μετα αδειασα το υπολοιπο νερο,εβγαλα 250 κιλα πετρες,εβγαλα το καταραμενο βοτσαλο ( το εχα βαλει και παλαιοτερα σε ενα αλλο κοινονικο ενυδρειο που ειχα,δεν ηταν γραφτο να το εχω σε ενυδρειο),επλυνα και την γυαλα.Ουφφφφφ.

Εδω αρχιζουν τα ωραια. :)

Αρχισα και εβαλα τα θεμελια (μικρες πετρες) με μια σεσουλα στοκαρα με αμμο τα θεμελια,γεμισα τα 65 κιλα αμμο σε ολο το ενυδρειο(αν ειχα και αλλα 15 κιλα θα ηταν καλυτερα),εβαλα τα καπακια(μεγαλες πλακουτσοτες πετρες) και αρχισα να το διακοσμο με τα γλυπτα της φυσης.Εδω δεν εχει Ουφφφφφ,εχει :bowdown:

Αδειασα τα βαρελια βαζοντας πανω σε μια καρεκλα και αδειαζοντας σε λεκανες και απο εκει στο ενυδρειο,στο τελευταιο βαρελι κλαταρααααααα.Το ενυδρειο εγινε μην πω πως,μεσα στην θολουρα,και επιτελους εβαλα τα ΨΑΡΙΑΑΑΑ :bowdown: ,ηταν πολυ στρεσαρισμενα,αλλα σε μιση ωρα ολα ηταν μια χαρα,και αρχισαν τον χορο του Ησαια :buttrock:.

Υ.Γ Ολα αυτα εγιναν με την βοηεια του Iliasvsl (Ηλιας) και τον ευχαριστω παρα πολυ.Ενω μενουμε διπλα ,τον γνωρισα μεσα στο φορουμ,και ειμαι πολυ χαρουμενος που γνωριζω καινουργιους φιλους,μεσα εδω :buttrock:

Σημερα ξυπνησα στης 4 αδειασα το μικρο ενυδρειο,επιασα τα μωρα τα εκανα πακετο και τα εστηλα σε αλλους φιλους που επισης γνωρισα εδω μεσα :buttrock: Και στης 7 η ωρα τα εστηλα στην Αθηνα.

Το ενυδρειο το πρωι ηταν κρυσταλο,αυριο θα κανω μετρησεις,και θα αλλαξω τα βαμβακια.

Ουφφφφφφφ Εγω Τελειωσααααααααα :D

Υ.Γ θα σας δειξω ολα αυτα με φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

post-18807-1289130074_thumb.jpg Εδω ειναι η αμμος που απλωθηκε για να στεγνωσει σαν τραχανας :)

post-18807-1289130208_thumb.jpg Εδω ειναι τα 7 βαρελια των 50 λιτρων

post-18807-1289130294_thumb.jpg εδω τα μικρα ενυδρεια για να μπουν τα μωρα και να τα στειλω σε φιλους

post-18807-1289130294_thumb.jpg Εδω εβαλα μια σομπα για να μην κτυονουν τα ψαρακια μου.

post-18807-1289130454_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-18807-1289130636_thumb.jpg εδω η σομπα

post-18807-1289130692_thumb.jpgΕδω τα 250 κιλα πετρα και βαλε

post-18807-1289130768_thumb.jpg εδω αδεισε

post-18807-1289130848_thumb.jpg Εδω μπαινουν τα θεμελια

post-18807-1289130914_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-18807-1289131059_thumb.jpg Εδω και παρακατω ειναι το στοκαρισμα των θεμελιων

post-18807-1289131168_thumb.jpg

post-18807-1289131463_thumb.jpgΜπηηηηηηηκε :)

post-18807-1289131561_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ελπιζω να το χαρεις ακομα περισσοτερο!Νομιζω αξιζε η "ταλαπωρία".

Περιμένουμε και φωτογραφίες με ολο το ενυδρειο και τα ψαρια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...