Jump to content

Η Λιμνούλα Μου!


Recommended Posts

ειναι τριχοειδης. η λαμπα ειναι 24 βατ και δουλευει 24 ωρες το 24ωρο.. το φιλτρο φενεται μπομπα!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις την γνώμη μου νομιζω οτι το uv δεν ειναι ανάγκη να ειναι αναμένη ολη τήν μέρα και το λέω γιατι μετά απο κάποιες ωρες λειτουργίας θέλει αλλαγή η λάμπα του...6 με 7 ώρες την μέρα είναι αρκετές.....

Στο φίλτρο σου εχεις καποιο είδος σφουγκάρι ή υλαβάμακα?βοηθάει πάρα πολύ σε αυτού του είδους την αλγη η οποία είναι απο τις πιο δύσκολες στην αντιμετόπηση.

Δώσε μας καμια φωτό να δούμε το πόσο εχει προχωρίσει....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν πρεπει να ανοισηχω ή οχι αλλα οταν την επιασα αυτην εφυγε σαν πεπλο απο κατω και διπλα που ειχε πιασει και ολλα οκ... οταν λεμε αλγη ενοουμε πολυ αλγη....... ναι εχω σφουγκαρι στο φιλτρο.. νομιζω εχω ποσταρει φωτο με την καινουρια κατασκευη του φιλτρου! θα βαλω εναν χρονοδιακοπτη αν ειναι για να δουλευει λιγοτερο η λαμπα! ευχαριστω για το ενδιαφερον και την βοηθεια σου xmode! το ονομα σου????



2013-02-17171952_zps94eb7eae.jpg

2013-02-17172018_zps920bce6a.jpg

2013-02-17171949_zpsd9d3bbd7.jpg

2013-02-17171941_zps30b1333c.jpg
Link to comment
Share on other sites

τι άλγη είναι αυτή ρε φιλαράκι.... :bigemo_harabe_net-59: :bigemo_harabe_net-59: απορώ πως εμφανίστηκε τόση πολύ!!....

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα uv πρέπει να είναι μόνιμα αναμμένη πρώτον για να αποδίδει και δεύτερων γιατί με το άναψε/σβήσε καταστρέφετε πιο γρήγορα!

Αλλαγή λάμπας κάθε 6 μήνες στην περίπτωση σου Σάκη κρίνετε αναγκαία!



Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα uv πρέπει να είναι μόνιμα αναμμένη πρώτον για να αποδίδει και δεύτερων γιατί με το άναψε/σβήσε καταστρέφετε πιο γρήγορα!

Αλλαγή λάμπας κάθε 6 μήνες στην περίπτωση σου Σάκη κρίνετε αναγκαία!

Ebenos το είπα περισσότερο γιατί το αναφέρει και ο κατασκευαστής τουλάχιστον στην δική μου λάμπα ως απαραίτητο για την μακροζωία της συσκευής.... τώρα να πω την αλήθεια εγώ δεν την έχω βάλει καν ακόμα....

Koyman το όνομα μου είναι Αντώνης...το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να πανικοβάλλεσαι!

  • Λογικά η αντλία σου δεν έπρεπε να έχει βουλώσει τελείως από την τόσο πολύ άλγη όταν γύρισες?
  • έλειπες μεγάλο χρονικό διάστημα από το σπίτι και πριν φύγεις δεν υπήρχε καθόλου άλγη?

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ...βρήκα αυτό το άρθρο μετά από μια αναζήτηση στο google σχετικά με την τριχοειδή άλγη ..αξίζει να το διαβάσεις.

*************************

Φίλε xmode

Οι παραπομπές από άλλα φόρουμ κοινού ενυδρειακου περιεχομένου απαγορεύονται!

Παρακαλώ να χρησιμοποιούμε την βιβλιοθήκη του AZ!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

@xmode
Μήπως κάνεις λάθος? Όσες λάμπες uv πέρασαν από τα χέρια μου συστήνουν την 24 λειτουργιά των λαμπτήρων!

Ποια λάμπα έχεις?



Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

@xmode

Μήπως κάνεις λάθος? Όσες λάμπες uv πέρασαν από τα χέρια μου συστήνουν την 24 λειτουργιά των λαμπτήρων!

Ποια λάμπα έχεις?

*************************

Φίλε xmode

Οι παραπομπές από άλλα φόρουμ κοινού ενυδρειακου περιεχομένου απαγορεύονται!

Παρακαλώ να χρησιμοποιούμε την βιβλιοθήκη του AZ!

ζητώ συγνώμη για το link που δημοσίευσα.... απλά μου διέφυγε ότι απαγορεύετε...

Το uv μου είναι το παρακάτω...

uv-s218_1.jpg

arrow3.gif CUV-236 Specifications

arrow4.gif Power: 36W

arrow4.gif Suitable for Pond Sizes up to 20000 Litres

arrow4.gif Suitable for Aquarium Sizes up to 600 Litres

arrow4.gif Through Flow Sterilisation at 6000 L/H

arrow4.gif Length of UV Case 54 cm / 21.3"

arrow4.gif UV Bulb Included (1 x 36w)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας! πριν 2 μηνες δεν ειχα αυτο το χαλι..... το φιλτρο δεν μπουκοσε, το μποτον ντρειν δουλευε οκ αλλα το σκιμερ ψηλα ειχα οντως βουλωσει/// απο εκει ξεκηνησα, πηρα στα χερια μου και αρχισα να τραβουσα και μετα με επιασαν τα γελια... δεν ανχονομαι απλα απορω γιατι εγινε ετσι και για να μην την ξαναπατησω....

Link to comment
Share on other sites

Βρε μπας και ρίχνεις δίχτυα να πιάσεις τα Κόϊ....... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Από τα link που μας ποσταρες βλέπω ότι έχεις δίκαιο για το uv...μπορεί να το παρερμήνευσα στις οδηγίες της συσκευής μιας και δεν τις βρίσκω αυτή την στιγμή για να το διπλοτσεκάρω.... πάντως είναι κατανοητό ότι δεν πρέπει να σβήνει η λάμπα...

Πως πάει το καθάρισμα ΚΟΥΜΑΝ? τα μάζεψες τα δίχτυα?

Θέλω να θέσω ένα ερώτημα στο θέμα με την τριχοειδή άλγη και έχει να κάνει με την κίνηση του νερού στη λίμνη μας.

Δλδ αν δεν υπάρχει κάποιος κυκλοφορητής (εκτός της αντλίας του φίλτρου) ή άλλο σύστημα όπως το καταρράκτης να ταράζει τα νερά που λέμε κάθε τόσο δεν είναι πιο εύκολο να σχηματιστεί τέτοιου είδους άλγη?

Link to comment
Share on other sites

Η UV χρησιμοποιείτε για την αιωρούμενη άλγη και όχι για την τριχοειδή.

Η τριχοειδή δεν περνάει ποτέ μέσα από την UV ώστε να την καταπολεμήσει.


Ο καταρράκτης ή αλλιώς η ανατάραξη του νερού έχει να κάνει με την οξυγόνωση του νερού και όχι με την άλγη, κάτι που έχουν ανάγκη ειδικά το κοι. Δυστυχώς τα φυτά (όπως και η άλγη) χρειάζονται οξυγόνο. Αν αναπτυχθεί αρκετά η άλγη θα λιγοστέψει το διαθέσιμο οξυγόνο για τα ψάρια. Αν έχεις απαιτητικά και μεγάλα ψάρια μπορεί να έχεις και άσχημα αποτελέσματα…


Τα φυτά είναι πολύ καλοί ανταγωνιστές τις άλγης καθώς αποροφούν τα ίδια θρεπτικά στοιχεία.


Πάντως εντυπωσιακό το μέγεθος από τα «δίχτα». Με έναν τακτικό καθαρισμό δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Μετρα φωσφορικα και νιτρικα Σακη να δουμε τι γινεται.Η πλειοψηφια λιμνων σε εξωτερικους χωρους που εχω δει,αργα ή γρηγορα γεμισαν αλγη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μεσα στο μυαλο μου εισαι γιαννη! καθαρισα χθες το φιλτρο! ναι χρωσταω φωτο! η αληθεια ειναι πως ακομη μεσα στην λιμνη εχω 2-3 χρυσοψαρα πραγμα που απαγορευεται μαζι με τα κοι λογο υβριδισμου αλλα δεν εχω και που να τα δωσω! οταν ανοιξει λιγο ο καιρος θα σε ενοχλησω ξανα και ισως βρεθουμε και απο κοντα να δω τα υπεροχα ψαρακια σου! πιστευω γιαννη πως εισαι καταληλος να βοηθησεις πολλα παιδια εδω μεσα βαση της αγαπης και της εμπιριας σου πανο στης λιμνες! ειμαστε τυχεροι που σε εχουμε σε αυτο το φορουμ και οι συντονιστες θα πρεπει να σε βαλουν σαν συντονηστη για το θεμα των λιμνων! χαρικα που ρωτησες και χρωσταω φωτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενα update

DSC_0195_zps1197566b.jpg

DSC_0196_zpsc9a4db27.jpg

DSC_0199_zpsb358bd60.jpg

DSC_0191_zpsdf90237e.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

φιλε ειναι ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις φίλε. Το φυτό που έχει μέσα στο νερό, που είναι σαν πάπυρος, τί είναι; και το έχεις σε καλάθι με χώμα μέσα; Επίσης αυτό που είναι γύρω του είναι κισσός φυτεμέτνος έξω και απλά πέφτει μέσα στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω βασιλη! το φυτο το εχω σε καλαθι με τρυπες χωρις αμμο και ο κισσος εχει πεσει και αυτος μεσα στην λιμνη και εχει βγαλει ριζες εκει... δεν ξερω πως λεγετε απο μια λιμνη το πηρα που ειχε πολλα..

Link to comment
Share on other sites

Σάκη απ΄οτι βλέπω πας μια χαρα .Η άλγη σου είναι ελενχόμενη ,και τα ψαρια πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω! η αλγη ναι ειναι περιορισμενη λογο της uv , τα φυτα φυσικα και εδηξαν και ειναι πιο φυσικο το τοποιο, το μονο που απομενει πλεον ειναι να φυγουν τα χρυσοψαρα για νεο σπιτι και να μπουνε μερικες γεννες του γιαννη οταν με το καλο κατεβο αθηνα για να με δασκαλεψει απο κοντα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
σαν να εγινε ζουγκλιτσα!!!


DSC01429_zpsa6741fce.jpg

DSC01430_zps9a699c68.jpg

DSC01432_zps06e155e5.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...