Jump to content

Η Λιμνούλα Μου!


Recommended Posts

Γεια στα χέρια σου!

Link to comment
Share on other sites

θενκ γιου βερι ματσ!!!! :):hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:):hysterical:

Αντε να τελειώνουμε να δούμε θαύματα!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς όμως ότι η πέτρα είναι ΜΗ υδατοπερατη ενώ το μπετόν είναι.

Επαναλαμβάνω ότι δε θα έχεις πρόβλημα, απλά ορισμένα πρέπει να διατυπώνονται Σωστά.

Άντε να τελειώνει να χάρεις κι ΕΣΥ τους κοπούς σου!!

Ελπίζω να καταφέρω να τη δω κι απο κοντά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και το μονοτικο!

DSC00462.jpg

DSC00461.jpg

DSC00460.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο.

Έρχεται η ώρα να χαρείς τους κόπους σου. :P

Καλογέμιστη Σάκη!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες! μεχρι να στεγνωσει καλα θα ασχολιθω με φιλτρα κλπ... ακομη μια φωτο με το μονοτικο!

DSC00437.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραια. :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες! σειρα εχει τωρα το φιλτρο! θα ηθελα να κανω κατι το οποιο θα μου κανει την ζωη πιο ευκολη στην συντηριση του. εδω ειναι ενα βιντεακι για να καταλαβεται τι σκευτομαι

http://www.youtube.com/watch?v=0dfrwwVmiwQ...704&index=6

στο 22 sec και στο 52 sec θα δειτε τη σκευτεται να φτιαξει το βρωμικο μυαλο μου... αλλα αυτα τα κουτια δεν μπορω να φανταστω κατι το οποιο μπορω να φτιαξω diy... δωστε ιδεες!!!

το σημειο του φιλτρου οπως φενεται και στης προηγουμενες φωτο εχει πλατος 36 μηκος 65 και υψος 55. δηλαδη 128 λιτρα περιπου. ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να φτιαξω! περιμενω ιδεες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πολύ καλό σαν ιδέα Σάκη.

Με ένα πλαστικό κιβώτιο και τα ανάλογα χωρίσματα γίνεται σχετικά εύκολα.

Στη θέση σου θα κοιτούσα για μεγάλα πλαστικά κουτιά από επαγγελματικές συσκευασίες παγωτού ή σε είδη συσκευασίας (Alex Pack τύπου...)

Αν κοπούν κατάλληλα...

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ καλη ιδεα... θα το κοιταξω και θα ενυμερωσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άμα έχεις μεράκι όλα γίνονται. Πολύ καλή δουλειά και πάνω απ' όλα ψαγμένη.

Για το φίλτρο μπορείς να πάρεις τα πλαστικα κουτιά που έχει στο ΙΚΕΑ. Μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο. Έτσι άμα πάρεις 2 μπορείς το δεύτερο να το κόψεις στο ενδιάμεσο και να κρατήσεις τα 2 άκρα, να τα ενώσεις και να βάλεις εκεί ότι υλικό θέλεις. Αυτό μπορείς να το κάνεις με όσα χωρίσματα θέλεις. Φυσικά θα χρειαστούν αρκετές τρύπες για να περνά το νερό.

Καλή συνέχεια και αναμένουμε αρκετές φωτογραφίες από κάθε βήμα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και αυτην πολυ καλη ιδεα... δυστηχος και ευτηχος για μενα επεσε πολυ δουλιτσα τον τελευτεο μηνα που την αφησα ετσι οπως ηταν και δεν ειχα χρονο για να την τελιωσω, δεν πειραζει, μολις βρω λιγο χρονο θα την συνεχισω,ετσι και αλιως του χρονου το καλοκαιρι θα την χαρω!

Link to comment
Share on other sites

και αυτην πολυ καλη ιδεα... δυστηχος και ευτηχος για μενα επεσε πολυ δουλιτσα τον τελευτεο μηνα που την αφησα ετσι οπως ηταν και δεν ειχα χρονο για να την τελιωσω, δεν πειραζει, μολις βρω λιγο χρονο θα την συνεχισω,ετσι και αλιως του χρονου το καλοκαιρι θα την χαρω!

Το καλό αργεί!

Καλή συνέχεια και δουλείες :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Πανο! στηριζομαι πανω σου σε οτι αφορα το στησιμο των φυτων μεσα στην λιμνη. στον καταρακτη μπορω να βάλω κατι εκει πανω? ενδιαφερον θα ειχε...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Πανο! στηριζομαι πανω σου σε οτι αφορα το στησιμο των φυτων μεσα στην λιμνη. στον καταρακτη μπορω να βάλω κατι εκει πανω? ενδιαφερον θα ειχε...

Ναι μπορεις, υπάρχουν διάφορα φυτά που έχω να σου δώσω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

χρωστουσα φωτο!!!

DSC01458.jpg

DSC01457.jpg

DSC01459.jpg

το φιλτρο στηριχτηκε σε αυτην την ιδεα... στο 20sec

http://www.youtube.com/watch?v=0dfrwwVmiwQ&feature=BFa&list=PL670D593906FF3704&lf=mh_lolz

στο 1 σταδιο εχω βιομπαλες στο δευτερο σφουγκαρι και στο 3 βιολογικο υλικο( ελαφροπετρα και λαβα ) στο 4 σταδιο ειναι η αντλια...

ενας φιλος μου εφερε φακι και την βαλαμε μεσα..αργοτερα θα βγει.. εχω και ενα ψαρακι απο λιμνη μεσα ... η λιμνη τρεχη με νερο εδω και 4 μηνες και ποτε δεν την ειδα θολη..ειναι κρισταλο απο την 1 μερα που εχει δουλεψει και φενονται τα παντα κατω με λεπτομεριες.. θελω μεσα να βαλω νουφαρα και διαφορα φυτα λιμνης...και φυσικα ψαρακια...θα δουμε τι... θελω ακομη να φτιαξω αρκετα οπως ενα σκιμερ επιφανειας..(βασικο) καποια ξυλινη κατασκευη σαν καπακι για να το βαλω πανω στο φιλτρο.... καποιες λεπτομεριες στον καταρακτη (γιατι φευγει και νερο απο πισω...) η εξοδος της αντλιας πηγενει σε ενα τ οπου δινω στον καταρακτη και απευθειας μεσα. το βραδυ κλεινω την βανα του καταρακτη γιατι κανει πολυ θορυβο που δεν μπορει κανενας να κοιμηθει/// πολυ θορυβο λεμε! αυτα! οταν θα εχω χρονο θα ασχολιθω ξανα για να την τελειωσω!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μεγάλη πρόοδο!!

Ωραίο το φίλτρο, δεν έχεις θέμα με το να σου μπουκώνει συχνά;

Από φυτά, δυστυχώς δεν τα κατάφερα τότε, κάτσε να μπει η άνοιξη και θα πάρεις από τα φρέσκα :D

Πιστεύω θα γίνει ακόμη πιο ωραία!

Έχεις μεράκι! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε Σακη.πολυ ωραια πραγματα βλεπω.να σαι καλα να τα χαιρεσαι τα δημιουργηματα σου.οσο αναφορα την δουλεια μακαρι να εχουμε γιατι τα πραγματα ειναι δυσκολα.καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες! οχι δουλευει 4 μηνες και δεν το εχω καθαρισει ποτε...αλλα και να χρειαστει ειναι πολυ ευκολο..τραβαω εξω την κατασκευη που εχω φιαξει που εχω μεσα το μπλε σφουγκαρι και καθαριζω μονο αυτο.... η μελετη εγινε για να μου κανει την ζωη και την συντηριση ευκολη! Πάνο δεν πειραζει! θα περιμενω απο τα φρεσκα! μεχρι τοτε ισως περασω και γω απο αθηνα! ευχαριστω και παλι για τα καλα σας λογια! απο κατικους τι μου προτηνεται? και τι επιλογες εχω στα 2 κιβικα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...