Jump to content

Η Λιμνούλα Μου!


Recommended Posts

ειχα σκευτει να βαλω ενα φυλλο γελιζολ μπλε εκει που ειναι ο τοιχος αλλα μετα σκευτικα τι υγρασια να τραβαει απο εκει μεσα αφου η λιμνη ειναι κατω απο την επιφανεια του δαπεδου...ο τοιχος ειναι ο τοιχος του μπανιου και το μπανιο ειναι με πλακακια αρα δεν νωμιζω να υπαρξει προβλημα. τι μπορω να βάλω μεσα στο μπετο ωστε να μπορω να το δουλεψω ευκολα στον πυθμενα, ο πυθμενας δεν ειναι ισιως αλλα εχει καμπηλη προς τα κατω. πρωτα θα ριξω τα μπετα κατω και μετα τα περιμετρικα. με την φιλτρανση ακομη δεν εχω καταληξει...θελω κατι να τραβαει στην επιφανεια συγουρα... ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

θελω την γνωμη σας για την κατασκευη απο μπετο...τι βηματα ειναι σωστα να ακολουθήσω? δηλαδη ριχνω πρωτα τον πατο, μετα τα περιμετρικα.. μετα ποσες μερες το αφηνω? και ειδα την λυση με το durostick d1 το οποιο ειναι για δεξαμενες νερου. εδω εχει την διαδικασια του και μου φενεται πολυ απλο με 4 σταυροτες στρωσεις . τι λετε?

http://www.durostick.gr/index.php?option=c...&Itemid=271

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά στα σκυροδέματα, για να είναι ευκολοδούλευτα σε τεχνικά με οπλισμο(σίδερα), χρησιμοποιείται δονητής και για την ρευστότητα ρευστοποιητές. Και τα δύο δεν νομίζω να βολεύουν στην περίπτωσή σου. Γνώμη μου είναι να πέσει λίγο νεράκι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

μεσα στο μπετο το οποιο θα γινει με αμμοχαλικο θα μει το durostick d-34 το οποιο ειναι αυτο

http://www.durostick.gr/index.php?option=c...&Itemid=327

Μειώνει την απαίτηση του σκυροδέματος σε νερό τουλάχιστον κατά 10%, με αποτέλεσμα την αποφυγή ρηγματώσεων στη φάση της ωρίμανσης, την αύξηση των τελικών μηχανικών αντοχών καθώς και τη μεγαλύτερη στεγανότητα σε σχέση με το συμβατικό σκυρόδεμα.

Προστίθεται στη μάζα του σκυροδέματος για θεμέλια, υπόγεια, δάπεδα και κολόνες. Επίσης δημιουργεί στεγανό σκυρόδεμα για την κατασκευή δεξαμενών, τσιμεντοσωλήνων, αρδευτικών καναλιών, γεφυρών, φραγμάτων, τούνελ, πισίνων, κολυμβητηρίων και συνιστάται για προκατασκευασμένα δομικά στοιχεία από σκυρόδεμα. Επιτυγχάνει στεγανές τσιμεντοκονίες και είναι απαραίτητο για δύσκολα και με πυκνό οπλισμό σημεία σκυροδέματος, όπου η δόνηση δεν είναι εύκολη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω δει τον συγκεκριμένο ρευστοποιητή. Μιά χαρά δουλειά θα κάνει.

Μετά το σκυρόδεμα θα το περάσεις στεγανοποιητικό;

Πάντως πολύ δουλειά ρε αδερφέ... :)

Επειδή η περιοχή είναι μικρή, για να σου πάει το σκυρόδεμα παντού, στην βάση, χρησιμοποίησε κάποια σιδερένια ράβδο ως δονητή. Χειροκίνητη δόνηση δηλαδη.

Και πάλι καλή συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο σκευτικα και γω...δεν γινεται αλλιως! εχει πολυ δουλεια και πολυ χαμαλικα! τουλαχιστον να γινει σωστα αυτην την φορα...!

Link to comment
Share on other sites

Η λιμνούλα μου έχει επιφάνεια 1.30 x 1.30. Χοντρικά κάπου εκεί πρέπει να κυμαίνεσαι και εσύ. Δεν χρησιμοποιώ ούτε skimmer, ούτε υπερχείλιση. Ο καταρράκτης που πέφτει, γυρίζει το νερό γύρο-γύρο. Παρατήρησα ότι όλη η βρομιά στην επιφάνεια (φύλα , άνθη κτλ ) μαζεύεται σε δύο συγκεκριμένα σημεία (το ένα είναι δεξιά και το άλλο αριστερά από το ρυάκι μου). Με μια απόχη μέσα σε δευτερόλεπτα μαζεύεται.

Όταν σταματάω τον κυκλοφορητή όλη η επιφάνεια γεμίζει με σκουπιδάκια. Με το που ανοίγω τον κυκλοφορητή μαζεύονται σε αυτά τα 2 σημεία. Αν δεν τα μαζέψω μέσα σε λίγες μέρες θα βυθιστούν τα φύλλα.

Γνώμη μου είναι ότι δεν έχουμε μεγάλη επιφάνεια για να χρειαστούμε skimmer / υπερχείλιση. Όλη η επιφάνεια αναταράσσεται από τον καταρράκτη και δεν θα δεις φύλλα ή οτιδήποτε άλλο στο κέντρο της επιφάνεια της λίμνη σου. Στον βυθό όμως θα μαζεύεται περισσότερο «βρωμιά». Εκεί θα πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου να γίνεται μια καλή καθαριότητα.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μελετη και συμβουλες φιλων μου προτηναν το ιδιο πραγμα.. θα γινει ενα συστημα μποτομ ντρειν που απο κατω θα ρουφαει ολες της ακαθαρσιες... η λιμνη ειναι 2 μετρα πισω στον τοιχο και απο την πισω δεξια γωνια του τοιχου μεχρι μπροστα αριστερα ειναι 2,40. η μεγαλητερη αποσταση στην καμπηλη ειναι 1,5 μετρο και το βαθος θα κυμενεται απο 50-80 ποντους.. φιλτρο θα φτιαξω αλλο ... απλα την κανω σιγα σιγα για να αποφυγω λαθη. να βοηθησει και ο καιρος..

Link to comment
Share on other sites

μεσα στο μπετο το οποιο θα γινει με αμμοχαλικο θα μει το durostick d-34 το οποιο ειναι αυτο

http://www.durostick.gr/index.php?option=c...&Itemid=327

Μειώνει την απαίτηση του σκυροδέματος σε νερό τουλάχιστον κατά 10%, με αποτέλεσμα την αποφυγή ρηγματώσεων στη φάση της ωρίμανσης, την αύξηση των τελικών μηχανικών αντοχών καθώς και τη μεγαλύτερη στεγανότητα σε σχέση με το συμβατικό σκυρόδεμα.

Προστίθεται στη μάζα του σκυροδέματος για θεμέλια, υπόγεια, δάπεδα και κολόνες. Επίσης δημιουργεί στεγανό σκυρόδεμα για την κατασκευή δεξαμενών, τσιμεντοσωλήνων, αρδευτικών καναλιών, γεφυρών, φραγμάτων, τούνελ, πισίνων, κολυμβητηρίων και συνιστάται για προκατασκευασμένα δομικά στοιχεία από σκυρόδεμα. Επιτυγχάνει στεγανές τσιμεντοκονίες και είναι απαραίτητο για δύσκολα και με πυκνό οπλισμό σημεία σκυροδέματος, όπου η δόνηση δεν είναι εύκολη.

Εγω θα σου προτεινα να μη βαλεις καθολου χαλικι. Να βαλεις αμμο 60% και γαρμπιλι 40%. Ετσι θα εχεις καλυτερη ρευστοτητα.

Επιταχυντη ή ρευτοποιητη δε θα σου προτεινα να βαλεις γιατι δεν ξερω πως θα ενεργησει αυτό στο νερο για τα ψαρια.

Το υλικό που προτείνεις δεν το εχω δουλεψει καθόλου, οποτε δε γνωριζω λεπτομεριες.

Link to comment
Share on other sites

θα ρωτησω αν εχουν τετιο στα οικοδομικα υλικα ( γαρμπιλι ) και το παραγγελνω αν ειναι 50/50 . ποσο παχος να κανω τον πυθμενα? θα προσθεσω κιαλα σιδερα... το d34 λεει πως ειναι για δεξαμενες,, ετσι και αλιως θα το περασω και απο πανω με το μονοτικο της durostick d1 το οποιο το εχω δουλεψει και μεσα στο ενυδρειο μου . ( ειναι ακυνδινο ) δηλαδη nikoloutso μου προτεινεις το γαμπριλι για να το δουλεψω και στον πυθμενα πιο ευκολα...να το κανω λιγο πιο παχυρευστο ωστε να καταφερω της καμπυλες που θέλω? ο πυθμενας να γινει σε 2 σταδια? σε 1?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, από την στιγμή που ο Σάκης θα βάλει στεγανοποιητικο από επάνω και από την στιγμή που ο ρευστοποιητής χρησιμοποιείται και σε δεξαμενές δεν πιστεύω να έχει κάποιο πρόβλημα.

Όσο για το χαλίκι, είναι μία λύση, αλλά εγώ δεν θα το αφαιρούσα. Απλά θ του έβαζα ένα μικρό ποσοστό.

Αυτά τα ολίγα. Τα υπόλοιπα στον μάστορα (Σάκη) <_<

Link to comment
Share on other sites

Για το στεγανοποιητικό με πρόλαβε ο Σάκης.

Το γαρμπίλι είναι το ενδιάμεσο από το χαλίκι και την άμμο. <_<

Link to comment
Share on other sites

θα ρωτησω αν εχουν τετιο στα οικοδομικα υλικα ( γαρμπιλι ) και το παραγγελνω αν ειναι 50/50 . ποσο παχος να κανω τον πυθμενα? θα προσθεσω κιαλα σιδερα... το d34 λεει πως ειναι για δεξαμενες,, ετσι και αλιως θα το περασω και απο πανω με το μονοτικο της durostick d1 το οποιο το εχω δουλεψει και μεσα στο ενυδρειο μου . ( ειναι ακυνδινο ) δηλαδη nikoloutso μου προτεινεις το γαμπριλι για να το δουλεψω και στον πυθμενα πιο ευκολα...να το κανω λιγο πιο παχυρευστο ωστε να καταφερω της καμπυλες που θέλω? ο πυθμενας να γινει σε 2 σταδια? σε 1?

Η σκυροδετηση οταν αφορα μια πλακα θα πρεπει να ειναι μονο μια. Δηλαδη αν ριξεις και μετα απο πανω ριξεις κι αλλη δε θα δεσουν μεταξυ τους.

Κανε μια. Οχι ιδιαιτερα ρευστη γιατι αν ειναι σουπα δε θα μπορεις να το δουλεψεις.

Το γαρμπιλι ειναι μικρότερης κοκκομετρια πετραδακια απο το χαλικι. Ετσι θα μπορεσεις να το δουλεψεις πιο ευκολα.

Μην ξεχνας οτι αυτο που κανεις δε θα ειναι για να κρατησει σπιτι, οποτε δε χρειαζεται και πολυ υπερβολη σε οπλισμό.

Πολυ καλη ιδεα ειναι το "μανιταρι" στον πατο της λιμνης.,

Με σωστες ρισεις δε θα εχεις ποτε προβλημα λασπουριας στη λίμνη σου.

Το παχος των 10cm για τον πιθμενα ειναι μια χαρα.

Και το αντιμουχλικο τοποθετείται στο εσωτερικό δεξαμενών για πόσιμο νερό, αλλα δεν τοποθετειται στα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Επι προσθετως να πω οτι η αναλογια σε σκυροδεμα 60% και 40% για αμμο και γαρμπίλι αντιστοιχα, το δουλευουν και στην κατασκευη αρκετων κτιριων, όχι βεβαια με υψηλες απαιτησεις, αλλα και ο κανονισμος το επιτρεπει.

Ειναι οταν θες να το δουλευεις ευκολα και να το περνας απο μικρης διαμετρου οπες που σχηματιζουν οι οπλισμοι.

Οι κοκκομετριες έχουν ως εξή:

0,075mm-4,73mm είναι η αμμος.

4,73mm-13,70mm είναι το γαρπίλι

13,70mm-38,10mm είναι το χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τον χρονο σας! το d1 δεν ειναι αντιμουχλικο και ειναι αυτο που χρησιμοποιησα μεσα στο ενυδρειο μου για backroynd . εδω ειναι για το d1 ---> http://www.durostick.gr/index.php?page=sho...art〈=el

και εδω για το d34 ---> http://www.durostick.gr/index.php?page=sho...art〈=el

αμμο και γαμπριλι λοιπον! απο κατω χρειαζοταν πετρες ή ειναι υπερβολη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μερικες φωτο απο αυτο που θελω να κανω με τα υδραυλικα... το σκιμερ επιφανειας που θελω να κανω ειναι απλα για να μαζευονται εκει ολα τα σκουπιδια της επιφανειας, μονο για αυτο ( φανταστητε ενα καλαθακι με ενα διχτακι ) μεσα στο καλαθι του σκιμερ θα υπαρχει αντλια η οποια θα κατευθηνει το νερο της στο πανω μερος του καπελου του μποτον ντρειν για να κανει την κυκλωφορια του νερου μεσα οστε να δουλευει σωστα το μποτον ντρειν. επισεις στο καλαθι του σκιμερ θα βαλω μια σωλινα φ40 η οποια θα κανει υπερχιληση μεσα στο φιλτρο και θα καταληγει σε βανα για να ριθμιζω ποσο νερο θελω απο εκει,,, στο καπελο του μποτον ντρειν θα ανοιξω περισσοτερο της τρυπες για να μην βουλωνουν.... μερικες φωτο για να σας δωσο να καταλαβετε καλητερα... δεν εχω κολησει ακομη της σωληνες...

DSC00285.jpg

DSC00289.jpg

DSC00290.jpg

DSC00292.jpg

DSC00293.jpg

DSC00288.jpg

εχουνε πεσει κιαλα σιδερα σημερα κατω και εκανα και το 80% απο τα καλουποματα... περιμενω το d34 για να ξεκινησω επιτελους...

αυτο ειναι ενα σχεδιακι που θελω να υλοποιησω...το φιλτρο μου ειναι πολυ πιο κατω.... και προσθεσα και σωλινες για να κανω το σκιμερ επιφανειας...ετσι με αυτον τον τροπο θα καθαριζεται η λιμνη και στον πατο ( που εκει ειναι η περισσοτερη βρομια ) αλλα και τα επιφανιακα οπως φυλα ή σκουπιδακια.... μπορει να ειμαι λιγο υπερβολικος με ολο αυτο και να το εχω κανει υπερπαραγωγη αλλα μια φορα το φτιαχνω ( τροπος του λεγειν :bowdown: ) ας το κανω σωστα!

Link to comment
Share on other sites

pondsmall.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχεις κανει σωστη μελετη!!

Αυτα ειναι! Μετα την τριτη προσπαθεια... εφτιαξες αυτο που πρεπει!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

...μπορει να ειμαι λιγο υπερβολικος με ολο αυτο και να το εχω κανει υπερπαραγωγη αλλα μια φορα το φτιαχνω ( τροπος του λεγειν :bowdown: ) ας το κανω σωστα!

Αν πέσει η στάθμη της λίμνης (π.χ. 5 cm) θα φτάνει το νερό στην αντλία?

Σωστός επαγγελματίας. Ότι και να πω είναι λίγο !!! Nice…..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες! το φιλτρο μου δεν θα ειναι τοσο επανω οσο στην φωτο..θα ειναι πολυ πιο βαθια.. ετσι δεν προκειτε να μεινει ποτε χωρις νερο και να καει η αντλια... με την μεθοδο σιγκινινουντον δωχειων το μποτον ντρειν θα ρουφαει απο κατω....ετσι ολα τα σκουπιδια θα μαζευονται στο πρωτο σταδιο του φιλτρου που εκει θα κανω κατι σαν καλαθακι το οποιο θα σηκονω και θα βγαζω ολη την βρομια.. (αυτο ακομη το μελεταω) σε συνδιασμπ με ενα σκιμερ επιφανειας για να ειναι καθαρη η λιμνη επιφανειακα πιστευω ειναι οτι καλυτερο.....

Link to comment
Share on other sites

και τα καλουποματα!φρεσκες νυχτερινες φωτος! το μονο που εμεινε ενα 2-3 κοντρες αντιθετα... τα καλουποσα ετσι ωστε τα μπετα να πεσουν ολα μαζι... και τα πλαινα και ο πατος....

DSC00294.jpg

DSC00358.jpg

DSC00359.jpg

DSC00357.jpg

DSC00360.jpg

DSC00361.jpg

DSC00362.jpg

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον ξεμειναμε απο χρημα! επλπιζω να την κανω συντομα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελιωσαν τα καλουποματα και οι κοντρες μεσα, εσκαψα πιο πολυ κατω απο το μποτον ντρειν για να πεσει εκει περισσοτερο μπετο, αυριο ή απο δευτερα πρωτα ο θεος θα πεσουν τα μπετα!

Link to comment
Share on other sites

Άντε, άμα με το καλό τελειώσει θα 'ρθω να προσκυνήσω :)

Καλή δύναμη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...