Jump to content

Η Λιμνούλα Μου!


Recommended Posts

  • 5 months later...

παιδες ξανααρχισα να ασχολουμε με την λιμνουλα !!! προσπαθω να φτιαξω το σκιμερ επιφανειας... ! θα ηθελα να αγωρασω φυτα - κοι απο αναπαραγωγες χομπιστων εδω... οποιος εχει και μπορει ας μου στηλει ενα πμ!

Link to comment
Share on other sites

up! θα ανεβασω φωτο σημερα- αυριο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ενα update με μερικες φωτο! τωρα που ανοιγει ο καιρος εχω να κανω αρκετη δουλιτσα στην λιμνη μου.. ενα σκιμερ επιφανειας... φυτα... και σκευτομαι κατι για τον πατο της λιμνης για να ειναι πιο φωτινο . να βαλω ασπρα βοτσαλα>? θα μαυρισουν και αυτα γρηγορα ε?

DSC00314.jpg

εδω ειναι μια σωλινα που καταληγει με κληση και αυτην μεσα στο φιλτρο.. τραβαει ολα τα επιφανειακα σαν σκιμερ αλλα οταν παισει η σταθμη του νερου μετα απο 2-3 μερες πρεπει να βαλω το χερι μου για να της δωσω κληση ή να αναπληρωσω το νερο.. προσπαθω να σκευτω εναν μηχανισμο που να ακολουθει την σταθμη του νερου και να ρουφαει τα επιφανειακα χωρις να εχω προβλημα,, αν δεν τα καταφερω θα κανω ενα σκιμερ ξεχωριστα..

DSC00312.jpg

DSC00320.jpg

DSC00319.jpg

DSC00325.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχεις ριξει τρελη δουλεια πολλα μπραβο. Απλα πανεμορφη φτου φτου

Link to comment
Share on other sites

Tελικα μετα απο πολυ δουλεια και στησιμο και ξεστησιμο της λιμνης σου η δουλεια σου φανηκε με ενα ωραιο αποτελεσμα.Πολλα μπραβο φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή έχει γίνει Σάκη. Για τα άσπρα βότσαλα, πιστεύω πως θα αλλάξουν χρώμα, όπως λες κι εσύ, σύντομα, οπότε δεν θα αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει…είσαι μαστορι τρελό!!!

Δεν ξέρω τι δουλεία κάνεις φιλε Σάκη αλλά σκέψου του λίγο παραπάνω με τα ενυδρεία!!

Respect!!! bowdown.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες! με τιμαει αυτο που λετε! ηδη εχω αρχισει και κατασκευαζω ενυδρεια για γνωστους,,, στο προγραμμα ειναι ενα ενυδρειο 2 τονων που θα φτιαξω σε 2 μηνες ... ειδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Σάκη σε βλέπω διακοπές στην Κεφαλονιά φέτος!

Σου στέλνω ΠΜ που έχω πρόταση!

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ηρθαν σπορους απο λωτους από σπόρους Nelumbo nucifera.!!! σε αρκετα χρωματα! θα τους τρυψω απο πισω με γυαλοχαρτο για να ενεργοποιησω τον σπορο !

DSC00330.jpg

DSC00327.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανες πολύ καλή δουλειά μπράβο σου, σε βλέπω μέχρι του χρόνου να την ξηλώνεις και να την κάνεις μεγαλύτερη!!!!!

Με το μπότον τράιν πως τα πάς , πως βλέπεις την λειτουργία του, έχεις τρόπο να το καθαρίσεις αν χρειαστεί, έχεις προσέξει να μειώνετε η ροή του νερού?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω γιαννο! η λειτουργεια του μποτον ντρειν πιστευω πως ειναι ιδανικη και απαρετητη σε καθε λιμνη,,, κανει πραγματικα πολυ δουλεια... θα κανω μια αλαγη στο φιλτρο μου της επομενες μερες. η φιλοσοφια του φιλτρου θα ειναι η ιδια οπως ενα βιντεακι που ανεβασα πιο πανω. απλα θα βαλω βανες στο μποτον ντρειν και στο σκιμερ (δεν ειχα) και ενα καλαθακι στο πρωτο σταδιο του φιλτρου που θα βγενει ευκολα και θα πεταω ολη την σαβουρα απο εκει, θα προσθεσω και λαμπα uv για καλητερο αποτελεσμα.. ηθελα να βαλω και βιολογικο υλικο κ1 για να φτιαξω το λεγομενο mooving bed αλλα ειναι αρκετα ακριβο... ισως αργοτερα,,, εχω ακομη δουλιτσα με την λιμνουλα μπροστα μου αλλα θα τα καταφερω! δυστηχος δεν εχω χωρο,,, ειναι κατι το οποιο με στεναχωρει... αν ειχα χωρο και χρημα φυσικα πραγματικα θα εκανα παπαδες,,,

Link to comment
Share on other sites

Στο μπότον τράιν μην βάλεις βάνες, θα μειωθεί η ροή του νερού με αποτέλεσμα να μαζεύετε βρομιά, που σε κάποια φάση θα σου μπουκώσει. Σίγουρα κάνει καλή δουλειά, αν συνδυαστεί βέβαια και με υπερχείλιση. Το μούβινκ πετ δεν σου χεριάζετε, χρησιμοποιείτε σε περιπτώσεις που κάποιος θέλει να ταΐζει το διπλάσιο από ότι πρέπει για ταχεία πάχυνση των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω γιαννο για της συμβουλες σου! σκευτομουνα βανα στο botom drain για να δεινω περισσοτερη δηναμη στην υπερχυληση οταν χρειαζεται.. λογο μικρης αντλιας που εχω 2000/λιτρα, η υπερχηλιση δεν εχει την δυναμη να τραβηξει οσο χρειαζεται...

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές βλέπω...Μπράβο ρε Σάκη!Περιμένουμε την εξέλιξη των φυτών!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φωτη! ανηπομονω και γω να φουντοσουν ολα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγινε αναβαθμιση του φιλτρου.. ειχα θεμα.... προσεχως αυριο φωτο!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το φιλτρο.. η μεγαλη βανα ειναι απο το μποτομ ντρειν η αλλη βανα απο την υπερχηληση και η μικρη κεντρικη ειναι για να βγαζω το νερο απο το φιλτρο οταν το καθαριζω. στην εισοδο του μποτον ντρειν εβαλα μια φωλια για γκαμπι για να κραταει εκει ολα τα χοντρα και να το βγαζω ευκολα και να το καθαριζω, μετα τα σφουγκαρια και το βιολοφικο υλικο,στο τελος που ειναι η αντλια εριξα ποματα απο σαμπανιες σαν βιομπαλες. τα εσωτερικα σταδια με το σφουγκαρι και το βιολογικο υλικο τραβιουνται επανω αν χρειαστω να καθαρισω. μετα την αντλια μια λαμπα uv 24watt. ( ποσο πρεπει να την εχω αναμενη στο 24ωρο?) μετα την uv καταληγει σε 2 βανες, η μια βανα παει στον μεγαλο καταρακτη και η αλλη παει στο κατω μερος του μποτον ντρειν και σε ενα μικρο καταρακτακο αριστερα της λιμνης. στο επανο μερος του μποτον νρειν ,εκει που βγενει το νερο ,εχουν μπει και 2 σωλινακια για αεραντλια.

DSC09734.jpg

DSC09735.jpg

DSC09736.jpg

DSC09737.jpg

DSC09740.jpg

DSC09741.jpg

DSC09742.jpg

DSC09743.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nice

Μου κάνει εντύπωση πόσο καθαρά είναι τα τοιχώματα τις λίμνης σου. Ούτε άλγη ούτε τπτ !!! Εμένα είναι γεμάτα με τριχωιδή άλγη. Στο μποτον ντρειν οφείλετε αυτή η καθαριότητα? Αν δεν κάνω λάθος η UV είναι μόνο για την αιωρούμενη άλγη.

Με τα νούφαρα τελικά τι έγινε? Δεν τα βλέπω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

για να φτιαξω το φιλτρο της λιμνης την αδεισα ολοκληρη και την καθαρισα γιαυτο την βλεπεις τοσο καθαρη! χχαχα 1 μερα την εχω που την γεμησα! τα νουφαρα και τα φυτα τα ειχα βαλει προχειρα σε μια λεκανη και χαλασαν ολα... εβαλα σημερα καινουριους σπορους για να γινουν. θα προσπαθησω να βρω φυτακια για να δειξει η λιμνη, ελπιζω να μην εχω της αλγες που ειχα οπως πριν. την λιμνη την χτυπαει ο ηλιος μονο 2-3 ωρες, η uv πιστευω θα κανει την δουλεια της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ενα update! πρεπει να μπουν μερικα φυτακια μεσα για να δειξει...

2012-08-06192241.jpg

2012-08-06192221.jpg

2012-08-06192214.jpg

2012-07-26192511.jpg

2012-07-26192458.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια μπραβο ρε φιλε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αγορινα μ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...