Jump to content

Η Λιμνούλα Μου!


Recommended Posts

παιδες ευχαριστω για τα καλα σας λογια! αυριο τελικα θα παω να παρω την μπετονιερα και τριτη λογικα θα ριξω ολα τα μπετα μονομιας! και πλαγια και στον πατο... ανοιπομονω να τα ριξω! μετα απο τοση κουραση ελπιζω να τα καταφερω να εχω ενα καλο αποτελεσμα! οταν με το καλο παισουν τα μπετα, μετα απο ποσες μερες βγενουν τα καλουπια? και μετα απο ποσες μερες μπορω να την γεμησω με νερο?

Link to comment
Share on other sites

παιδες 1-2 ερωτησεις! ποσο αναλογια περιπου ριχνουμε τσιμεντο - αμμοχαλικο μεσα στιν μπετονιερα? οταν με το καλο πεσουν τα μπετα ποτε ξεκαλουπονω? ειπαρχει κανενας μπετατζης? αυριο πρωι πρωι θα την ξεκινησω μιας και καθομαι απο δουλεια....

Link to comment
Share on other sites

παιδες 1-2 ερωτησεις! ποσο αναλογια περιπου ριχνουμε τσιμεντο - αμμοχαλικο μεσα στιν μπετονιερα? οταν με το καλο πεσουν τα μπετα ποτε ξεκαλουπονω? ειπαρχει κανενας μπετατζης? αυριο πρωι πρωι θα την ξεκινησω μιας και καθομαι απο δουλεια....

Εγω θα σου έλεγα χοντρικα για καθε σακι τσιμεντο να ριξεις 2 αμμο και ενα γαρμπιλι (ή χαλικι)

Προτείνω σε τετοιες κατασκευες το γαμπίλι λόγο μικρότερης κοκκομετριας, ετσι θα ειναι πιο ευκολοδουλευτο.

Το νερό θα πρεπει να είναι περιπου 30 λιτρα για καθε 50κιλα τσιμεντου.

Τα καλουπια μπορεις να τα βγαλει στις 7 μερες. Η συντηρηση θα πρεπει να ειναι καθημερινη, 4-5 φορες την ημέρα με νερό. Να μη στεγνωσει και ριγματωθει.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 7 μερες τα βγαζω τα καλουπια? τοσο πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να τα βγάλεις στις 7 ημέρες. Σε βιάζει κάτι και θες να βγουν νωρίτερα? Απλά για να μην ρηγματώσει, όπως σου είπε και ο nikoloutso, θέλει νερό κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

σκευτομουμα να βγαλω τα καλουπια στης 3-4 μερες ωστε να μην εχει στεγνωσει τελειως και προλαβω τοιχον ατελειες που εχουν γινει στο καλουπομα... σε μερικα σημεια ηταν πολυ δυσκολο να παει παντου το μπετο και ελπιζω να πηγε...

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιες θερμοκρασίες μην νομίζεις πως θα σου μείνει 3-4 μέρες νωπό. Αύριο το πρωί θα έχει δέσει. Απλά λόγω αντοχών του σκυροδέματος είναι καλό να μείνει τουλάχιστον 7 ημέρες. Βέβαια και στις 3 ημέρες έχει πάρει το 70% των αντοχών του.

Link to comment
Share on other sites

ε οκ τοτε δεν θα το γεμησω και με νερο! μετα απο 2-3 βδομαδες ελπιζω! λοιπον μερικες φωτο να μου πειτε την γνωμη σας! φτυστε την κιολας να μην την ματιασουμε!!!! :):hysterical::thumbup:

DSC00406.jpg

DSC00407.jpg

DSC00408.jpg

Link to comment
Share on other sites

αφου εριξα περιμετρικα και κατω, το περασα απο πανω με σκετο τσιμεντο.. πολυ λιγο, ετσι για να γινει λειο στην επιφανεια και να κλησουν οι περισσοτεροι ποροι

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακη εισαι θεος απλα :):hysterical::thumbup::ninja::rasp::hysterical::thumbup: καλη συνεχεια (σαββατογενημενος) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακη εισαι θεος απλα :):hysterical::thumbup::ninja::rasp::hysterical::thumbup: καλη συνεχεια (σαββατογενημενος) :wacko:

εεεε φανταστικε obvilion!!!!! ειμαι προολιπτηκος τι να κανουμε?!!!! απο ματι εχω παθει τοσα και τοσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε KOUMAN σε παίδεψε πολύ η λιμνούλα σου αλλά πλέον φαίνεται ότι κάτι πανέμορφο πάει να γίνει!!! :):hysterical::thumbup:

Και η σκέψη με το συμπλήρωμα μπετόν ήταν πολύ καλή,αν και ότι ατέλεια υπάρχει θα εξαφανιζόταν στην πορεία με τις παρεμβάσεις σου!!!

Καλή δύναμη,περιμένουμε τη συνέχεια!!!!! :ninja::rasp::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες για τα καλα σας λογια! την δευτερα η συνεχεια τωρα! panos 1990 με νιωθεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΚΟΥΜΑΝ πολύ καλά. Φαίνεται τεράστια. :):hysterical:

Πρέπει να σου έχει φύγει ο κ...... ε;

Περιμένουμε με αγωνία το ξεκαλούπωμα για φώτο. :thumbup::ninja:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες για τα καλα σας λογια!

Go KOYMAN Go!! :hysterical::)

Link to comment
Share on other sites

αφου εριξα περιμετρικα και κατω, το περασα απο πανω με σκετο τσιμεντο.. πολυ λιγο, ετσι για να γινει λειο στην επιφανεια και να κλησουν οι περισσοτεροι ποροι

Γιατι το εκανες αυτο?? Αν βρεχες το μηστρι με νερο και επιπεδωνες... θα ησουν μια χαρα!!

Τωρα εισαι σιγουρος οτι θα δεσουν οι 2 αυτες στρωσεις?? :hysterical:

Για να μη σε αγχωσω δε θα πω οτι θα εχεις προβλημα, απλα το αναφερω γιατι ειναι λάθος. :)

Απο κει και περα να προσεχεις τις ριγματωσεις. Συνεχεια νερο και αν μπορεις να τα σκεπαζεις με βρεγμενη λινατσα.

Υ.Γ. Απόστολε... στις 7 μέρες πιανει το 75% της αντοχης των 28 ημερων οπου οι 28 μερες πιανουν περιπου το 90% της τελικης αντοχης. Οι 3 μερες απλα εχουν ξεπερασει το 50%. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Απόστολε... στις 7 μέρες πιανει το 75% της αντοχης των 28 ημερων οπου οι 28 μερες πιανουν περιπου το 90% της τελικης αντοχης. Οι 3 μερες απλα εχουν ξεπερασει το 50%. :thumbup:

Εξαρτάται το σκυρόδεμα. Έχω δει πάρα πολλά σκυροδέματα να πιάνουν το 80% της μέγιστης στις 3 ημέρες. :)

Αλλά το θέμα είναι πως είμαστε λίγο υπερβολικοί χωρίς λόγο. Δεν φτιάχνει και γέφυρα... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

nikoloytso ετσι κανουν και στης δεξαμενες νερου... ετσι και αλιως ρε παιδια θα πεσει το μονοτικο απο πανω...εκει δινω ολλη την βαση..αν αυτο το μονοτικο εχει καπου σταθερα να ακουμπαει ( να αγκαλιασει ) γνωμη μου ειναι πως δεν θα εχει προβλημα... τωρα στα δυσκολα σας θέλω.. αν ξεκαλουπποσω και δω ατελειες, ατελειες ενοω να μην εχει πεσει καλα το μπετο παντου και να φενονται και σιδερα ή καμια τρυπα... τι κανουμε>>??? θελω λυσεις γιατι πιστευω πως εχει γινει αυτην η μ****** . το μονο που σκευτομαι ειναι να το διωρθοσω με μπετο παλι απο πανω με μιστρι και αργοτερα να περασω ολη την κατασκευη με σκετο τσιμεντο οπως τον πατο για να κλεισουν ολοι οι ποροι και μετα 4-5 στρωσεις το μονοτικο... το εχει κανει καποιος αυτο?

Link to comment
Share on other sites

nikoloytso ετσι κανουν και στης δεξαμενες νερου... ετσι και αλιως ρε παιδια θα πεσει το μονοτικο απο πανω...εκει δινω ολλη την βαση..αν αυτο το μονοτικο εχει καπου σταθερα να ακουμπαει ( να αγκαλιασει ) γνωμη μου ειναι πως δεν θα εχει προβλημα... τωρα στα δυσκολα σας θέλω.. αν ξεκαλουπποσω και δω ατελειες, ατελειες ενοω να μην εχει πεσει καλα το μπετο παντου και να φενονται και σιδερα ή καμια τρυπα... τι κανουμε>>??? θελω λυσεις γιατι πιστευω πως εχει γινει αυτην η μ****** . το μονο που σκευτομαι ειναι να το διωρθοσω με μπετο παλι απο πανω με μιστρι και αργοτερα να περασω ολη την κατασκευη με σκετο τσιμεντο οπως τον πατο για να κλεισουν ολοι οι ποροι και μετα 4-5 στρωσεις το μονοτικο... το εχει κανει καποιος αυτο?

Δε χρειαζεται. Το υλικο που θα ριξεις απο πανω... τιπου λασπης δε θα ειναι?? Ε... αυτο θα σου καλυψει τα κενα. Αν ειχες δονισει καλα το μπετο ειχες ριξει και ρευστοποιητη.... δε θα ειχες κανενα κενο.

Το μονωτικό... πως σου λενε οι οδηγιες να το βαλεις? Μία ή πολλες στρωσεις??

Link to comment
Share on other sites

4 στωσεις σταυροτα λεει... επιδη επεσαν μονομιας ολα τα μπετα οταν τα εριχνα εφεβγαν απο το κατω μερος και πηγεναν στον πατο, ετσι και γω σκευτικα να το κανω πιο πυχτο για να στουμποσει κατω και μετα πιο νερουλο απο πανο.. αλλα ετσι δημιουργισε κενα μεσα οπως ειχα φανταστει. σαν αρχαριος την πατησα αφου και σε αυτο βιαστηκα. τα καλουπια εχουν βγει και δεν μου αρεσε το αποτελεσμα, πηρα ξανα μπετο λοιπον και μπαλοσα τα σημεια που ειχαν προβλημα, οταν ξεραθει θα το τριψω και θα το περασω τσιμεντοκονια για να γινει λειο,και μετα το μονοτικο υλικο της durostick d1 + γαλακτομα d20 και ο θεος βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

Ποπο πακετο... :)

Έχεις ρίξει πολύ δουλειά εσύ....

Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

πονταρω στο μονοτικο....και πραγματικα πειστευω πως θα πετυχει... και γιατι να μην πετυχει? σε μια λεια επιφανεια θα περαστει το μονοτικο.... εδω μονονονται ενυδρεια απο ξυλο, δεν θα καταφερουμε κατι τετιο? μια φωτο για να παρετε μια εικονα..

DSC00415.jpg

εχω δει να φτιαχνουν λιμνη με μεγαλες πετρες και να τσιμενταρουν τα κενα τους και απο πανω αυτο το μονοτικο και να μην νιωθει τπτ... που πετρα και τσιμεντο ειναι 2 διαφορετικα υλικα.... δεν βαζω φωτο το πως ηταν πριν , θα της βαλω στο τελος οταν θα εχει πετυχει ....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι θα πετύχει! :hysterical:

Πολύ μου αρέσει το σχήμα της :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...