Jump to content

Η Λιμνούλα Μου!


Recommended Posts

Σακη...

Το καλυτερο θα ηταν να τις κολλησεις με τσιμεντο τις πετρες.

Επισης αυτο που σκευτεσαι με τον καταραχτη ισως να μην πετυχει μονο με τρυπες... θα ηταν καλυτερο μεγαλες σχισμες.

Καλο θα ηταν να ειχες και μια στρωση πετρες πάνω απο το σωληνα και μπροστα για να τον κρυβεις.

Αλλη λύση θα ήταν να μην τρυπησεις σωληνα, αλλα να τρει κανονικα το νερο από το σωληνα και τοποθτωντας καταλληλα τις πετρες να σπαει το νερο και να γινεται καταραχτης.

Υ.Γ.ελπιζω να γινομαι αντιληπτός σε αυτο που λεω...

ναι καταλαβα τι λες. ο σωλινας θα κρυφτει συγουρα που θα ειναι απο πανω.. απο βδομαδα που θα γυρισω απο τους αγωνες και δεν θα σπασω τπτ θα μπορεσω να συνεχισω με ορεξη και να σας παρουσιασω το αποτελεσμα.οι πετρες ναι καλητερα να κοληθουν αλλα πρεπει να της ξεστησω και να της κανω απο την αρχη.. ορεξη να εχουμε και ......

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο και από μένα φίλε μου.

Και εγώ ίδιο πρόβλημα, με σκάλα και χώρο κλπ....είμαι στην εφαρμογή ακόμη....έχω χτίσει τσιμεντώσει κλπ...

αναμονήηηηηη B)

Πρόσεξε το πίσω μέρος από την κατασκευή με τις πέτρες που κάνεις, για μην τραβάει υγρασία ο τοίχος σου. Θα ήταν καλύτερο πιστεύω το λάϊνερ από το νάιλον που βάζεις...μήπως με το καιρό φθαρεί και το νερό αντί για την λίμνη να καταλήξει στο εσωτερικό του σπιτιού.. ;)

Καλή συνέχεια B)

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο και έξυπνο..... ;)

αυτό που μπορώ να σου πω είναι το δέντρο εκεί με φοβίζει λίγο......δεν έχει πολύ χώμα για να αναπτυχθεί και το θέμα είναι ότι το δέντρο είναι ακόμα μικρό ακόμα και δίπλα στον τοίχο και φοβάμαι μην έχεις μελλοντικά προβλήματα καθώς αυτό θα μεγαλώνει και θα μεγαλώνουν οι ρίζες του επίσης προσοχή να μην βρέχεται συνέχεια ο κορμός και οι ρίζες με νερό από τι λίμνη για 2 λόγους.1)για αν μην αναπτυχθεί καμιά ασθένεια των ριζών και άμα γίνει αυτό μετά δεν το σώζει τπτ και άντε μετά να το βγάλεις από εκεί και να βάλεις άλλο και 2) το νερό των ενυδρείων είναι γεμάτο νιτρικά το οποίο είναι λίπασμα για τα φυτά,υπερβολική όμως λίπανση με άζωτο δημιουργεί προβλήματα.....

Υ.Γ. επίσης μπορεί να μην αναπτυχθεί και καθόλου το δέντρο με τόσο λίγο χώμα και μα σου ξεραθεί εξαρτάται από το φυτό και την αντοχή του και την δυναμική του.Τι φυτό είναι άμα επιτρέπεται?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπον αλκιονιδες μερες ειχαμε και επρεπε να το εκμεταλευτουμε! στρωθηκα λοιπον και αρχισα το χτισιμο. απο κατο απο της πετρες εχω βαλει 2 μεγαλες τσιμεντοκολονες που της σηκωσαμε 2 ατομα με δυσκολια..

DSC09449.jpg

DSC09448.jpg

DSC09458.jpg

DSC09459.jpg

αυριο πρωτα ο θεος θα παλεψω να βαλω την σωλινα απο πανω και να την κρυψω με πετρες..

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::thumbup::buttrock:

φαινεται ο μερακλης ο ανθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

να σε καλα Πανελη!

Link to comment
Share on other sites

η λιμνη μεσα εχει βαθος 40-45 ποντους. θα εχω πρποβλημα με αυτο το βάθος? βλεπω λιγο πολυ ολες οι λιμνες εχουν το λιγοτερο 1 μετρο βαθος.

Link to comment
Share on other sites

η λιμνη μεσα εχει βαθος 40-45 ποντους. θα εχω πρποβλημα με αυτο το βάθος? βλεπω λιγο πολυ ολες οι λιμνες εχουν το λιγοτερο 1 μετρο βαθος.

Tο ιδανικό είναι από 80 και πάνω.

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα πάντως... :rasp:

Καλή συνεχεία :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

την αφησα λιγο λογο καιρου και δουλειων! μολις ανοιξει ο καιρος θα ξανααρχισω.... μου μπηκαν ιδεες ομως να την ξυλοσω και να την κανω απο την αρχη... μου ειπαν μερικοι να αφερεσω το δεντρο και στεναχοριθηκα.. λετε να εχω προβλημα στο μελλον? δεν ξερω και τη δεντρο ειναι... ενα ειδος κυπαρισιου το κοβω... αν πεφτουν λιγα απο τα φυλα του μεσα? ειμαι προβληματησμενος. και σκευτομαι να το χαλασω και να την ξαναφτιαξω με περισσοτερο μερακι και χωρις το δεντρακι... θα δειξει... αν την ξυλωσω παντος θα βαλω το λιντερ ετσι ωστε να συκοθει πιο ψηλα το νερο και με αυτον τον τροπο θα εχω περισσοτερα λιτρα με μεγαλυτερο βαθος..

Link to comment
Share on other sites

DSC09520.jpg

DSC09518.jpg

th_MOV09521.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι είσαι σε πολύ καλό δρόμο! :D

Άμα κρύψεις σωλήνες, καλώδια και με την προσθήκη φυτών θα είναι τρέλα! :D

Μπορεί να έχεις πρόβλημα από τις ρίζες γιατί είδα ότι δεν έβαλες γεωύφασμα, αλλά αυτό διορθώνεται αν την ξαναστήσεις.

Εγώ πάντως δεν θα το έβγαζα το δέντρο λόγο των φύλλων :D

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

ε ναι σωλινες και καλωδια θα κρυφτουν. προχειρα ειναι ετσι... και το νερο ειναι θολο επιδη επεσε τσιμεντο μεσα και πρεπει να το ξαναβγαλω. αριστερα μεσα στο ξυλινο βαρελι εχω βρυση απο πισω και εκει μεσα θα γινει ενα diy φιλτρο με καποιο βαρελακι οπου θα εχει ελαφροπετρα και ισως σφουγκαρι. φυτα φουλ οπως ειπες και βλεπουμε! απλα μεχρι να ανοιξει ο καιρος εχουμε χρονο για ψαρια και για φυτα! ευχαριστω Πανο για το ενδιαφερον! οτι ιδεα και γνωμη εχεις καλοδεχουμενη!.. το τσιμενταρισα το δεντρακι απο πανο αν δεις στης πρωτες φωτο.. τωρα θα δειξει..

Link to comment
Share on other sites

ε ναι σωλινες και καλωδια θα κρυφτουν. προχειρα ειναι ετσι... και το νερο ειναι θολο επιδη επεσε τσιμεντο μεσα και πρεπει να το ξαναβγαλω. αριστερα μεσα στο ξυλινο βαρελι εχω βρυση απο πισω και εκει μεσα θα γινει ενα diy φιλτρο με καποιο βαρελακι οπου θα εχει ελαφροπετρα και ισως σφουγκαρι. φυτα φουλ οπως ειπες και βλεπουμε! απλα μεχρι να ανοιξει ο καιρος εχουμε χρονο για ψαρια και για φυτα! ευχαριστω Πανο για το ενδιαφερον! οτι ιδεα και γνωμη εχεις καλοδεχουμενη!.. το τσιμενταρισα το δεντρακι απο πανο αν δεις στης πρωτες φωτο.. τωρα θα δειξει..

Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους με φωτό :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελικα κατεστρεψα ολη την λιμνη και την αρχισα απο την αρχη... το δεντρακι το μετεφερα τερμα αριστερα. αυριο θα ανεβασω φωτο... η λιμνη υπολογιζω να φτανει τα 1000 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν έχω ψάρια στην λιμνούλα μου και εγώ το ίδιο σκέπτομαι !!!

Είμαι περίεργος μετά από την εμπειρία που είχες πόσο ποιο όμορφη θα φτιάξεις την καινούργια λιμνούλα. Ανυπομονώ να δω την εξέλιξη της και μπόλικες φώτος.

Link to comment
Share on other sites

τελικα κατεστρεψα ολη την λιμνη και την αρχισα απο την αρχη... το δεντρακι το μετεφερα τερμα αριστερα. αυριο θα ανεβασω φωτο... η λιμνη υπολογιζω να φτανει τα 1000 λιτρα.

Τι εννοεις την κατεστρεψες?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ενοω την ξυλωσα ολη! ασε πολυ χαμαλικα!

Link to comment
Share on other sites

ενοω την ξυλωσα ολη! ασε πολυ χαμαλικα!

Γιατι ρε Σακη?

Αν ησουν αθηνα... μαζι θα το κανουμε!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

την κανω προς το καλητερο... μεγαλη αποφαση μιας και την ειχα τελειωσει! συγουρα παρεα χρειαζεται για κατι τετιο!εβγαλα το δεντρακι και το πηγα αριστερα και ετσι εδωσα περισσοτερο χωρο και λιτρα για την λιμνη. αυριο θα ανεβασω φωτο... εχω 2 σκεψεις, η να την καλουποσω κανονικα με τσιμεντο και να βρω καποιο μονοτικο στηλ τσιμεντο παλι και να την περασω απο πανω. 2 λυση να βολευτω με το λιντερ και οσα λιτρα χωραει εκει

Link to comment
Share on other sites

την κανω προς το καλητερο... μεγαλη αποφαση μιας και την ειχα τελειωσει! συγουρα παρεα χρειαζεται για κατι τετιο!εβγαλα το δεντρακι και το πηγα αριστερα και ετσι εδωσα περισσοτερο χωρο και λιτρα για την λιμνη. αυριο θα ανεβασω φωτο... εχω 2 σκεψεις, η να την καλουποσω κανονικα με τσιμεντο και να βρω καποιο μονοτικο στηλ τσιμεντο παλι και να την περασω απο πανω. 2 λυση να βολευτω με το λιντερ και οσα λιτρα χωραει εκει

Μπορεις να την σκαψει σε οτι διασταση θελεις. Στη συνεχεια να αφαιρεσεις οτιδηποτε εχμηρό μπορει να εχει το σκαμα. Βαλε μετα λιγο αμμο καθαρη 2-3 ποντους κατω. Και στη συνεχεια βαλε το καινουργιο υλικο που μας παρουσιαστηκε στο ΑΖΜΡ!!

Βγαινει σε τεραστιες διαστασεις και ειναι αρκετα οικονομικο!!

Επισης να προσεξεις τις ρισεις να καταληγουν σε ενα σημειο!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μερικες φωτο για να δειτε τον χωρο και τι εκανα μεχρι στιγμης... ξεχασα να πω πως δεν γινεται να την μεγαλωσω προς τα εμπρος διοτι περνανε οι κεντρικοι σωλινες του καλοριφερ που τροφοδοτουν το σπιτι...καταλαβενετε λοιπον πως θα πρεπει να συμβιβαστω με αυτην και μετα βλεπουμε... τωρα σκευτομαι..να αρχισω καλουποματα περιμετρικα με τσιμεντα - μονοτικα ( πολυ χαμαλικα ) ή να συμβιβαστω με το λιντερ μου που το εχω ηδη αγωρασει και να τελιωνω στα γρηγορα....

DSC09933.jpg

DSC09932.jpg

DSC09931.jpg

DSC09926.jpg

DSC09919.jpg

DSC09907.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...