Jump to content

Η Λιμνούλα Μου!


Recommended Posts

λεω να καταληξω στο λιντερ...αρα θα αφησω το χωμα οπως ειναι... το βλεπω σαν καλυτερη λυση διοτη αν μου γυρισει το μυαλο του χρονου και θελω να την μεγαλωσω κιαλο να μην σπαω κιαλα μπετα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον ασχολιθηκα λιγο αυτες της μερες με την λιμνη ... μερικες φωτο απο την εξεληξη και το φιλτρο που εφτιαξα με ενα βαρελακι καπου στα 60 λιτρα νομιζω

DSC09991.jpg

DSC09987.jpg

DSC09989.jpg

DSC09993.jpg

DSC09992.jpg

DSC09994.jpg

DSC09996.jpg

λαβα - ελαφροπετρα - και ποματα απο σαμπανιες χρησιμοποιηθηκαν για βιολογικο υλικο

DSC09998.jpg

DSC09999.jpg

DSC00001.jpg

DSC09995.jpg

DSC00002.jpg

στην ανλια εκανα κατι σαν προφιλτρο ωστε να καθαριζω μονο αυτο και να μην ανοιγω το βαρελακι...

DSC00009.jpg

DSC00010.jpg

DSC00011.jpg

εκανα με αυτο τον τροπο το φιλτρο ωστε σε περιπτωση διακοπης ρευματος να μην αδιασει το νερο απο το βαρελακι μεσα , και για να μην κανει αναροφηση απο την σωληνα εκανα μια τρυπα στο επανω μερος της σωληνας με ενα τρυπανακι οπως βλεπετε στην παρακατω φωτο

DSC09997.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η συνεχεια για να δειτε τι ακριβως σκευτομαι... φυσικα η πλατη της λιμνης θα γεμησει με ζαρτινιερες και φυτα τα οποια θα καλυπτουν και το φιλτρο τυπου baki, μεσα στην Φ100 σωληνα θα γεμησω με ψιλη λαβα για περισσοτερη βιολογια...

DSC00025.jpg

DSC00024.jpg

DSC00027.jpg

DSC00022.jpg

DSC00019.jpg

DSC00028.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φοβερός

Συνέχισε την καλή δουλειά :)

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Πανο να σαι καλα! με πολλα φυτα στην πλατη και μεσα θα δειξει πολυ ομορφη πιστευω, τι φυτα μπορω να βάλω μεσα στην λιμνη εκτος απο νουφαρα και παπυρους?

Link to comment
Share on other sites

Πάντος και στην δικιά μου λιμνούλα μόνο πάπυρο και νούφαρο έχω. Είχα πάει σε κάποιο φυτώριο και είχαν και άλλα 2. Δεν θυμάμαι όμως τα ονόματα.

Τώρα για την πλάτη… διαβάζω ότι υπάρχουν φυτά που είναι εκτός νερού (emersed) αλλά οι ρίζες τους είναι μέσα στο νερό. Πιστεύω ότι αυτά τα φυτά θα είναι ότι το καλύτερο. Τα ψάχνω και εγώ τώρα για να βάλω στον καταρράκτη μου (π.χ. Parrot feather, Hydrocotyle verticillata κτλ).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Πανο να σαι καλα! με πολλα φυτα στην πλατη και μεσα θα δειξει πολυ ομορφη πιστευω, τι φυτα μπορω να βάλω μεσα στην λιμνη εκτος απο νουφαρα και παπυρους?

Παρα πολλα που δεν ξερω ονοματα :)

Μερικα ειναι:

Iris

Typha

Pontederia

Butomus

Έχω κάποια στην λίμνη αν θες να σου φέρω κλαδέματα :thumbup:

Και όποιος άλλος θέλει παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδες! Πανο αν μπορεις να μου στηλεις θα σου ειμαι υποχρεως! ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδες! Πανο αν μπορεις να μου στηλεις θα σου ειμαι υποχρεως! ευχαριστω και παλι!

Τίποτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Η λιμνη σου ειναι πιο ωραια τωρα μου αρεσει το κενο που αφησες στην πλατη της λιμνης .Ξερεις περιπου το κοστος της λιμνης σου ????

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολλα που δεν ξερω ονοματα :thumbup:

Μερικα ειναι:

Iris

Typha

Pontederia

Butomus

Έχω κάποια στην λίμνη αν θες να σου φέρω κλαδέματα :buttrock:

Και όποιος άλλος θέλει παιδιά :)

Αμα εμενες Λαρισα θα ηθελα εγω :):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω nio92!!! το κοστος της λιμνης ειναι 40 ευρο το λαινερ, 15 ευρο ελαφροπετρα- λαβα - τσιμεντο - αμμο . το βαρελακι το ειχα και τα υδραυλικα. πολυ δουλεια ομως! νανε καλα ο nickest που με βοηθησε με το φορτομα των μπαζων!

Link to comment
Share on other sites

της πετρες απο το βουνο! γεματο ειναι :)

ενα μικρο update απο την σημερινη εργασια!!!

DSC00033.jpg

DSC00032.jpg

DSC00031.jpg

DSC00030.jpg

DSC00029.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναριχχώμενα θα μπουν στις πάνω ζαρντινιέρες; κάτι ωραιο πάει να γίνει :)

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

ναι κατι σαν κησος που δεν ριχνει τα φυλα του! θελω να το κανω ζουγκλιτσα και να καλυπτουν οι ατελειες. μπολικα φυτα μεσα... :)

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε το φυτό αμπέλωπας, θα σ' αρέσει νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

το εχω μπροστα στο σπιτι.. http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=3104 ριχνει τα φυλα του ομως και θα εχω προβλημα... εχω ενα στο μυαλο μου...δεν θυμαμε πως λεγεται. ευχαριστω για τον χρονο σου!

Link to comment
Share on other sites

Επισης τωρα που το ειδα πισω εκει που εχεις τους σωληνες με τον καταραχτη γιατι δεν το καλυπτεις με πετρς????

Link to comment
Share on other sites

απο μπροστα θα βαλω φυτα οπως παπυρους και στης ζαρτινιερες αναρηχομενους κησους που θα πεφτουν προς τα κατω- πανω.. οι σωλινες δηλαδη θα καληφτουν και οι αλλη ατελεια υπαρχει. ειπα να μην το φορτοσω κιαλη πετρα, αργοτερα βεβαια βλεπουμε και κανουμε! μου αρεσει να ακουω γνωμες! ολες καλοδεχουμενες! το ξυλο σας αρεσε? μακαρι να βρω ενα μεγαλο να το βαλο περα περα να μην φενετε η τσιμεντοκολονα...

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω τα εξεις... αλαγες στην λιμνη νερου χρειαζονται? προσθετουμε μονο αυτο που εξατμηζεται? αν το βραδυ κλεινει η αντλια λογο θορυβου του καταρακτη εχουμε ζημια στην φιλτρανση? το βροχινο νερο κανει κακο? μερικα απο τα σημαντικα ερωτιματα που εχω και δεν τα εχω ρωτισει ποτε.... ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...