Jump to content

Fish Only 54l


Γιαννης sea

Recommended Posts

Το νεο μου fish only... το ενυδρειο τρεχει σχεδον ενα μηνα με 2 κιλα ζωντανο βραχο και ζωντανο αραγωνιτη,ενα φιλτρο κρεμαστο,θερμοστατη,1 κυκλοφορητη και απο λαμπες εχω (μαμησιες)... Μεσα σε 10 μερες θα μπουν αλλα 5 κιλα ζωντανος βραχος και ενα εξωτερικο φυλτρο με αντιφωσφορο και ανθρακα(αν δε κανω λαθος)... (Παρακαλω τους διαχειριστες να σβησουν τα προηγουμενα αρθρα μου να ξεκινησω εδω αν γινετε...Ευχαριστω....Επισις φωτογραφιες πως ανεβαζω?)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειμαι περιεργος να δω πως ειναι ενα θαλασσινο 54 λτ. τοσο ειναι και το δικο μου. χρονια πολλα περιμενουμε φωτο

Link to comment
Share on other sites

ειμαι περιεργος να δω πως ειναι ενα θαλασσινο 54 λτ. τοσο ειναι και το δικο μου. χρονια πολλα περιμενουμε φωτο

:P Επισης να'σαι καλα! Προσπαθω να ανεβασω foto αλλα κατι μου λεει για τον χωρο :S

Link to comment
Share on other sites

:P Επισης να'σαι καλα! Προσπαθω να ανεβασω foto αλλα κατι μου λεει για τον χωρο :S

Κατω απο την δημοσιευση στα συννημενα θα προσθεσεις τις φωτο σου.Το μεγεθος να ειναι γυρω στα 800Χ600.Καλη συνεχεια. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο την δημοσιευση στα συννημενα θα προσθεσεις τις φωτο σου.Το μεγεθος να ειναι γυρω στα 800Χ600.Καλη συνεχεια. :P

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια 26 βαθμοι,αλατοτητα 1024....

Ποιες αλλες μετρησεις εχεις κανει;Τα υπολοιπα 5 κιλα βραχου να ειναι πανω απο ενα κομματι,ετσι; :P

Link to comment
Share on other sites

Ποιες αλλες μετρησεις εχεις κανει;Τα υπολοιπα 5 κιλα βραχου να ειναι πανω απο ενα κομματι,ετσι; :P

Ναι φυσικα 8α ειναι κομματια οπου και θα τοποθετηθουν ετσι ωστε να υπαρχουν κρυψωνες (με τη βοηθεια ενος παιδιου απο ενα pet shop που σνεργαζομαι) Δυστηχως αλλες μετρησεις δεν εχω κανει...Τωρα το nemo δεν φαινετε να εχει καποια προβληματα τρωει κανονικα μου φαινονται ολα φυσιολογικα αν και δεν επρεπε να βαλω ψαρακι μεσα,ηταν δωρο και δεν ηξεραν!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα 8α ειναι κομματια οπου και θα τοποθετηθουν ετσι ωστε να υπαρχουν κρυψωνες (με τη βοηθεια ενος παιδιου απο ενα pet shop που σνεργαζομαι) Δυστηχως αλλες μετρησεις δεν εχω κανει...Τωρα το nemo δεν φαινετε να εχει καποια προβληματα τρωει κανονικα μου φαινονται ολα φυσιολογικα αν και δεν επρεπε να βαλω ψαρακι μεσα,ηταν δωρο και δεν ηξεραν!

Αφου βρισκεται στο ενυδρειο δεν πειραζει.Κανε υπομονη για αλλα ψαρια.Κανε και τις υπολοιπες μετρησεις οταν θα ειναι εφικτο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου βρισκεται στο ενυδρειο δεν πειραζει.Κανε υπομονη για αλλα ψαρια.Κανε και τις υπολοιπες μετρησεις οταν θα ειναι εφικτο.

Ναι σιγουρα δε θα βιαστω εχω πορια ακομα μπροστα μου! Σε ευχαριστω! :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,δεν θα χρησιμοποιησεις skimmer? απο οτι βλεπω ο βραχος σου ειναι νεκρος,πως εστρωσες το ενυδρειο και εβαλες το clown μεσα?πρεπςι να το δεις αυτο.Επισης η βαση δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη,προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,δεν θα χρησιμοποιησεις skimmer? απο οτι βλεπω ο βραχος σου ειναι νεκρος,πως εστρωσες το ενυδρειο και εβαλες το clown μεσα?πρεπςι να το δεις αυτο.Επισης η βαση δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη,προσοχη.

Καλησπερα φιλε μου... Skimmer τουλαχιστον στο κοντινο μελλον δεν το εχω στα σχεδια μου,ισως αργοτερα! Εμπειρια για να καταλαβω αν ο βραχος ειναι ζωντανος δεν εχω,αλλα το αγορασα απο pet shop αποκλειετε ν εδωσα τοσα λεφτα και να μου πουλησε ψοφιο βραχο :S Οσο για το clown εχεις δικιο στο οτι δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο απλως εγινε δωρο δεν ηξεραν! Η βαση εννοεις οτι δεν αντεχει το βαρος?? (Αν εννοεισ αυτο εχουν μπει μεγαλα ουπα στη κολονα δυνατες γονιες και το ενυδρειο ουσιαστικα δε παταει στο τζαμι γτ στα ακρα του ειναι υπεριψομενο,παταει στις γωνιες εχει αντεξει εμενα πανω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου... Skimmer τουλαχιστον στο κοντινο μελλον δεν το εχω στα σχεδια μου,ισως αργοτερα! Εμπειρια για να καταλαβω αν ο βραχος ειναι ζωντανος δεν εχω,αλλα το αγορασα απο pet shop αποκλειετε ν εδωσα τοσα λεφτα και να μου πουλησε ψοφιο βραχο :S Οσο για το clown εχεις δικιο στο οτι δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο απλως εγινε δωρο δεν ηξεραν! Η βαση εννοεις οτι δεν αντεχει το βαρος?? (Αν εννοεισ αυτο εχουν μπει μεγαλα ουπα στη κολονα δυνατες γονιες και το ενυδρειο ουσιαστικα δε παταει στο τζαμι γτ στα ακρα του ειναι υπεριψομενο,παταει στις γωνιες εχει αντεξει εμενα πανω

Skimmer να το βαλεις στα αμεσσα σχεδια σου.Ειναι απαραιτητο.Επισης φτιαξε και την αναταραξη στην επιφανεια του νερου σου. :P

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ έχω εμπειρία αλλα φαίνεται "γυμνό" ο βράχος. Όταν το αγόρασες είχε αυτό το χρώμα?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ έχω εμπειρία αλλα φαίνεται "γυμνό" ο βράχος. Όταν το αγόρασες είχε αυτό το χρώμα?

Αν ηταν ζωντανος θα ηταν στο νερο στο μαγαζι που το αγορασε.Προσθετω και μια φωτο απο τον δικο μου βραχο οταν εστησα το ενυδρειο.Αποτελειται απο 100% ζωντανο βραχο.

post-13456-1293301998_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια το βραχο οταν το αγορα απο το pet shop ηταν μεσα στο νερο και απο οτι θυμαμαι καλα εδω και καιρο μαλιστα...υπηρχαν πολλα κομματια μεσα και το καθε ενα διαφερε στα χρωματα πανω κατω...Σιγουρα το παιδι μου ειπε οτι ειναι ζωντανος γι'αυτο τν πληρωσα και ακριβα ετσι! Skimmer θα προσθεσω ναι λιγο αργοτερα ομως... Για την αναταραξη της επιφανειας να βαλω λετε το κυκλοφορητη πιο ψηλα ετσι?

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!

Έγινε επεξεργασία - Γιαννης sea
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,δεν θα χρησιμοποιησεις skimmer? απο οτι βλεπω ο βραχος σου ειναι νεκρος,πως εστρωσες το ενυδρειο και εβαλες το clown μεσα?πρεπςι να το δεις αυτο.Επισης η βαση δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη,προσοχη.

Φιλε σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου! Skimmer θα προσπαθησω να βαλω οσο το δυνατον γρηγορα μπορεσω...οσο για τη βαση εχουν μπει μεγαλα ουπα στη ΚΟΛΟΝΑ με δυνατες γωνιες στα ακρα του το ενυδρειο ειναι λιγο υπεριψομενο οποτε το βαρος πεφτει στις γωνιες και ελαχιστο στο τζαμι! μεχρι και εμενα στηριζει! :P

Για το βραχο εχω γραψει πιο κατω!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια το βραχο οταν το αγορα απο το pet shop ηταν μεσα στο νερο και απο οτι θυμαμαι καλα εδω και καιρο μαλιστα...υπηρχαν πολλα κομματια μεσα και το καθε ενα διαφερε στα χρωματα πανω κατω...Σιγουρα το παιδι μου ειπε οτι ειναι ζωντανος γι'αυτο τν πληρωσα και ακριβα ετσι! Skimmer θα προσθεσω ναι λιγο αργοτερα ομως... Για την αναταραξη της επιφανειας να βαλω λετε το κυκλοφορητη πιο ψηλα ετσι?

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!

Την φωτογραφια γιαυτο την προσθεσα,για να δειξω οτι το χρωμα των βραχων διαφερει.Αν δεν ειναι ροζ δεν σημαινει οτι ειναι και νεκρος. :P

Link to comment
Share on other sites

Την φωτογραφια γιαυτο την προσθεσα,για να δειξω οτι το χρωμα των βραχων διαφερει.Αν δεν ειναι ροζ δεν σημαινει οτι ειναι και νεκρος. :rasp:

Σε ευχαριστω φιλε μου οποτε ο βραχος ειναι ζωντανος.... :P

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κανω λαθος ο βραχος αρχιζει και πιανει καφε αλγη...? :S {Μηπως φταει το φως} το εχω 12 ωρες τη μερα ανοιχτο ισως να μη πρεπει επειδη βρισκομαι στη περιοδο στρωσιματος??? {Μηπως το φιλτρο,δεν το εχω αντικαταστησει ακομα με εξωτερικο και βιολογικο υλικο}

Ευχαριστω ακουω τις συμβουλες σας! :P

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το σκίμερ στα άμεσα σχέδια,συμβουλή:πάρε κατι τέτοιο η καλύτερα αυτό που είναι και εξωτερικό και το κορυφαίο στην κατηγορία του.

Υπάρχει και αυτό,πιο φτηνό αλλά δεν ξέρω από απόδοση αν αξίζει.

Καλή συνέχεια...

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Toν κουραρισες το βραχο πριν αναψεις τα φωτα;Καλό θα ηταν να έβαζες όλο τον βράχο που σκοπευεις να βαλεις και να τον αφήσεις κανα μηνα χωρις φως.Αν ειναι κουραρισμενος από το μαγαζι μπορείς να αναψεις σταδιακά τα φωτα σου μεχρι να φτασεις στην κανονικη φωτοπεριοδο.Το πιθανότερο ειναι από το απότομο αναμα να φουντωσε ξαφνικά η αλγη.Παντως την καφε αλγη θα την περασεις σιγουρα και καποια στιγμη θα υποχωρησει

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το σκίμερ στα άμεσα σχέδια,συμβουλή:πάρε κατι τέτοιο η καλύτερα αυτό που είναι και εξωτερικό και το κορυφαίο στην κατηγορία του.

Υπάρχει και αυτό,πιο φτηνό αλλά δεν ξέρω από απόδοση αν αξίζει.

Καλή συνέχεια...

Σε ευχαριστω πολυ φιλε..... θα κοιταξω να παρω ενα συντομα απο ενα pet shop μη μπω στη διαδικασια του online αγορες!

Link to comment
Share on other sites

Toν κουραρισες το βραχο πριν αναψεις τα φωτα;Καλό θα ηταν να έβαζες όλο τον βράχο που σκοπευεις να βαλεις και να τον αφήσεις κανα μηνα χωρις φως.Αν ειναι κουραρισμενος από το μαγαζι μπορείς να αναψεις σταδιακά τα φωτα σου μεχρι να φτασεις στην κανονικη φωτοπεριοδο.Το πιθανότερο ειναι από το απότομο αναμα να φουντωσε ξαφνικά η αλγη.Παντως την καφε αλγη θα την περασεις σιγουρα και καποια στιγμη θα υποχωρησει

Γεια σου φιλε ευχαριστω για τις συμβουλες σου! Τι εννοεις κουραρισες? Ο βραχος στο pet shop ηταν μεσα σε ενυδρειο οπου ειχε φως αλλα οχι ψαρια! Τη περιοδο της καφες αλγης εχω ακουσει οτι την περνανε ολη στο στρωσιμο του ενυδρειου πως μπορω ομως να τη καταπολεμησω,και κανει κακο στα ψαρια...?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...