Jump to content

Fish Only 54l


Γιαννης sea

Recommended Posts

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το τόπικ

Είναι πολύ εύκολο να την φτιάξεις. Διάβασέ το μέχρι το τέλος για να δείς πως μπορείς να αποφύγεις το εσωτερικό χώρισμα. Πρακτικά με ένα σωλήνα και ένα ταπεράκι είσαι έτοιμος.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43537

Δε πιστευω να τα καταφερω να βγαλω ακρη!

Σε ευχαριστω παντος!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν καταλάβεις πως λειτουργεί τότε είναι πραγματικά γελοίο σαν κατασκευή. Απλά σκέψου την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων.

Δες εδώ και ένα video.

http://www.monsterfishkeepers.com/forums/s...ad.php?t=219465

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλάβεις πως λειτουργεί τότε είναι πραγματικά γελοίο σαν κατασκευή. Απλά σκέψου την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων.

Δες εδώ και ένα video.

http://www.monsterfishkeepers.com/forums/s...ad.php?t=219465

Σε ευχαριστω θα κατσω να το επεξεργαστω.... :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γινετε να μου προτεινετε μια εξωτερικη υπερχειληση?

Σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο ή αυτό μήπως;

Ισως κάποιο από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο ή αυτό μήπως;

Ισως κάποιο από αυτά;

Φιλε μου σε ευχαριστω για το ενδιαφερον....

Ομορφες οι υπερχειλησης αλλα τσουχτερες τιμες...χωρις να σε ζαλιζω αμα μπω στη διαδικασια να κοψω το τζαμι απο το ενυδρειο αλλα ψηλα οχι χαμηλα τι ενναλακτηκες λυσεις εχω σε αυτη τη περιπτωση....?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω για το ενδιαφερον....

Ομορφες οι υπερχειλησης αλλα τσουχτερες τιμες...χωρις να σε ζαλιζω αμα μπω στη διαδικασια να κοψω το τζαμι απο το ενυδρειο αλλα ψηλα οχι χαμηλα τι ενναλακτηκες λυσεις εχω σε αυτη τη περιπτωση....?

Ευχαριστω!

Να τρυπήσεις εννοείς,με γεμάτο ενυδρείο; :D

Λίγο επικίνδυνο.Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι παρά μονο αν μπορείς να πειραματιστείς

με κάποια ιδιοκατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Να τρυπήσεις εννοείς,με γεμάτο ενυδρείο; :D

Λίγο επικίνδυνο.Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι παρά μονο αν μπορείς να πειραματιστείς

με κάποια ιδιοκατασκευή.

Καλως σε ευχαριστω θα προσπαθησω να καταληξω καπου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να μου λυσετε μια απορια στο θεμα sump...Επειδη εχω παρει ειδη τα τζαμια και σκοπευω να φτιαξω ενα 30λιτρο sump για να μπει και ενα skimmeraki εσωτερικο θελω να ρωτησω το εξης....Για να μη μπεινω στο δυσκολο κομματι οπου ειναι η υπερχειληση και το κοψιμο του τζαμιου του ενυδρειου κ.τλ αν τοποθετησω ενα κυκλοφορητη στο sump να δινει νερο στο ενυδρειο και ενα κυκλοφορητη στο ενυδρειο ιδιων watt να δινει νερο στο sump γινετε δουλεια......??????? (οσο για χωρο του κυκλοφορητη στο ενυδρειο,δεν ειναι τοσο μεγαλοι και το χωρο που γλυτωσω απο θερμοστατες κρεμαστα φιλτρα το ιδιο θα μου κανει και καλυτερα να φαινετε απλα ενας κυκλοφορητης....Περιμενω απαντηση για να προχωρησω το sump!!!!

Ευχαριστω!

Δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα. Σε 2 λεπτά θα έχεις πλημμυρίσει. Γιατί ? Αν υποθέσουμε ότι έχεις δυο ίδιες αντλίες, Αυτή που θα είναι στο σαμπ θα ανεβάζει λιγότερο νερό από ότι η άλλη γιατί είναι θέμα μανομετρικου.

Αν καταφέρεις και βρεις περίπου το όσο, μια σταγόνα παραπάνω να πέφτει στο ένα από τα δυο, σε λίγο καιρό πάλι θα πλημμυρίσεις.. Οπότε η υπερχείλιση είναι μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Καλως σε ευχαριστω θα προσπαθησω να καταληξω καπου!

Αν δεν θες να δόσεις τόσα λεφτά και "πιάνουν τα χέρια σου", δοκίμασε να φτιάξεις μια..

Εμένα η πρώτη μου ήταν DIY.. Και δούλευε ρολόι

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να δόσεις τόσα λεφτά και "πιάνουν τα χέρια σου", δοκίμασε να φτιάξεις μια..

Εμένα η πρώτη μου ήταν DIY.. Και δούλευε ρολόι

+1

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να δόσεις τόσα λεφτά και "πιάνουν τα χέρια σου", δοκίμασε να φτιάξεις μια..

Εμένα η πρώτη μου ήταν DIY.. Και δούλευε ρολόι

Εχεις δικιο ,πρεπει να καταληξω σε υπερχειληση....

Απλα δεν εχω δωσει και χρονο ακομα ωστε να δοκιμασω να φτιαξω απλως μου φαινετε λιγο δυσκολο δε ξερω αν θα τα καταφερω.....Θα προσπαθησω παντος...Οταν λες DIY τι εννοεις...?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρεχει σχεδον 2 μηνες,μετα απο πολυ διαβασμα στο site αποφασισα να μην γινει το ενυδρειο fish only αλλα να προσπαθησω να παιξω με ευκολα κοραλακια και γυρω στα 6 ψαρακια...Μεσα στο ενυδρειο(10 κιλα ζωντανος βραχος και ζωντανος αραγωνιτης) συνεχιζει να υπαρχει το ΦΙΛΤΡΟ με ανθρακα και αντιφωσφορο,ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ,ενας KORALIA NANO,το clownaki,o blue hermit και η γαριδουλα....ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ...απο φωτισμο εχω λαμπες μαμα απο το ενυδρειο και τωρα μεσα σε αυτο το συστημα περασα μπλε λεντοταινια....Μεσα στη βδομαδα θα αγοραστει το skimmer και οταν ειναι ετοιμο το sump 40 λιτρων θα μπει σε λειτουργια καθως εχω προβλημα στο θεμα υπερχειλησης ακομα,δε μπορω να καταληξω καπου!

Οι μετρησεις του ενυδρειου εχουν ως εξης:

Αλατοτητα 1023

Θερμοκρασια 26 βαθμους Κελσιου

pH σταθερο 8,2

ΝΗ3-ΝΗ4+ 0.05mg/l (ppm) δε μπορω να το ριξω αλλο

ΝΟ2 0,02mg/l

NO3 5mg/l

Κανω εβδομαδιαιες αλλαγες μεχρι να μπει το skimmer 20 λιτρα!

post-33944-1296405611_thumb.jpg

post-33944-1296405639_thumb.jpg

post-33944-1296405658_thumb.jpg

post-33944-1296405681_thumb.jpg

post-33944-1296405721_thumb.jpg

post-33944-1296405752_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο, αν και έχω την εντύπωση ότι ο βράχος σου είναι λίγο παστωμένος. Έχει αρκετή κυκλοφορία ανάμεσά του με την Koralia nano? Στο 60άρι μου ήταν πολύ λίγη.

Επίσης δεν ξέρω τι φως βγάζει η λεντοταινία, αλλά καλό θα ήταν αφού θέλεις και μαλακά κοραλάκια αν μπορείς να βάλεις κάτι που να δίνει ακτινικό φως και όχι απλό μπλέ. Πχ την Power Compact που έχεις άν μπορούσες να βάλεις μισή λευκή και μισή ακτινική.

Για τις μετρήσεις σου δεν ξέρω... Με τι τέστ μετράς?

Επίσης και τα ΝΟ3 σου είναι αρκετά χαμηλά και αφού δεν έχεις σκίμμερ ίσως δείχνει ότι δεν παίζει καλά ο κύκλος σου. Η μέτρησή είναι πριν ή μετά την αλλαγή νερού?

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο, αν και έχω την εντύπωση ότι ο βράχος σου είναι λίγο παστωμένος. Έχει αρκετή κυκλοφορία ανάμεσά του με την Koralia nano? Στο 60άρι μου ήταν πολύ λίγη.

Επίσης δεν ξέρω τι φως βγάζει η λεντοταινία, αλλά καλό θα ήταν αφού θέλεις και μαλακά κοραλάκια αν μπορείς να βάλεις κάτι που να δίνει ακτινικό φως και όχι απλό μπλέ. Πχ την Power Compact που έχεις άν μπορούσες να βάλεις μισή λευκή και μισή ακτινική.

Για τις μετρήσεις σου δεν ξέρω... Με τι τέστ μετράς?

Επίσης και τα ΝΟ3 σου είναι αρκετά χαμηλά και αφού δεν έχεις σκίμμερ ίσως δείχνει ότι δεν παίζει καλά ο κύκλος σου. Η μέτρησή είναι πριν ή μετά την αλλαγή νερού?

Λοιπον φιλε μου....Τι συμαινει παστωμενος εννοεις οτι ειναι πολυ κολλητα τα κομματια βραχου? Με την Koralia nano οντος δεν εχει καλη κυκλοφορια εχω και ενα κινεζικο θα το βαλω μεσα και αυτο...Τη λεντοταινια τη πηρα απο μαγαζι με ηλεκτρικα,να σου πω την αληθεια δεν εχω διαβασει τιποτα για φως,ειμαι ασχετος σε αυτο το θεμα και στη πορια θα χρειαστω τη βοηθεια σας...Οι μετρησεις ειναι αμεσως μετα την αλλαγη και ειναι ιδιες και πριν την αλλαγη νερου...Τα testakia μου ειναι Tropic Marin....

Δηλαδη τι μου προτεινεις να κανω για τις τιμες μου...?Μεσα στη βδομαδα πιστευω θα μπει σε λειτουργια το sump με το skimmer.....

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο, αν και έχω την εντύπωση ότι ο βράχος σου είναι λίγο παστωμένος. Έχει αρκετή κυκλοφορία ανάμεσά του με την Koralia nano? Στο 60άρι μου ήταν πολύ λίγη.

Επίσης δεν ξέρω τι φως βγάζει η λεντοταινία, αλλά καλό θα ήταν αφού θέλεις και μαλακά κοραλάκια αν μπορείς να βάλεις κάτι που να δίνει ακτινικό φως και όχι απλό μπλέ. Πχ την Power Compact που έχεις άν μπορούσες να βάλεις μισή λευκή και μισή ακτινική.

Για τις μετρήσεις σου δεν ξέρω... Με τι τέστ μετράς?

Επίσης και τα ΝΟ3 σου είναι αρκετά χαμηλά και αφού δεν έχεις σκίμμερ ίσως δείχνει ότι δεν παίζει καλά ο κύκλος σου. Η μέτρησή είναι πριν ή μετά την αλλαγή νερού?

Φιλε μου επισης να σε ρωτησω η Power Compact κανει για το συστημα φωτισμου μου,αν εχεις καταλαβει πιο εχω....και αν ναι να βγαλω τη λεντοταινια και να αφησω απλα Power Compact μιση μιση οπως μου ειπες...?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για τις μετρήσεις είναι απλά θέμα να έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου (κάνε μια αναζήτηση έχουν γραφτεί πολλά). Αν είναι σωστές οι μετρήσεις σου τότε απλά βιάστηκες λιγάκι να βάλεις ζωντανά.

Για να τις διορθώσεις θα χρειαστεί αρχικά καλύτερη κυκλοφορία ώστε να "αναπνέει" όλη η επιφάνεια του βράχου σου και να αναπτύξει σωστά τη βιολογία που χρειάζεται για να σου φιλτράρει το νερό.

Από κει και πέρα, και το σκιμμερ θα βοηθήσει, αλλά είναι μπάλωμα καθώς με αυτό δεν καταπολεμάς την αιτία αλλά το σύμπτωμα.

Για το φωτισμό, κοίταξε να δείς πάνω κάτω τι θα βάλεις από κοραλάκια, δες τις απαιτήσεις τους και μετά ανάλογα με τον τύπου του εξοπλισμού σου βλέπεις αν μπορείς απλά να αλλάξεις λάμπες ή να φτιάξεις/αγοράσεις κάτι καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για τις μετρήσεις είναι απλά θέμα να έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου (κάνε μια αναζήτηση έχουν γραφτεί πολλά). Αν είναι σωστές οι μετρήσεις σου τότε απλά βιάστηκες λιγάκι να βάλεις ζωντανά.

Για να τις διορθώσεις θα χρειαστεί αρχικά καλύτερη κυκλοφορία ώστε να "αναπνέει" όλη η επιφάνεια του βράχου σου και να αναπτύξει σωστά τη βιολογία που χρειάζεται για να σου φιλτράρει το νερό.

Από κει και πέρα, και το σκιμμερ θα βοηθήσει, αλλά είναι μπάλωμα καθώς με αυτό δεν καταπολεμάς την αιτία αλλά το σύμπτωμα.

Για το φωτισμό, κοίταξε να δείς πάνω κάτω τι θα βάλεις από κοραλάκια, δες τις απαιτήσεις τους και μετά ανάλογα με τον τύπου του εξοπλισμού σου βλέπεις αν μπορείς απλά να αλλάξεις λάμπες ή να φτιάξεις/αγοράσεις κάτι καινούριο.

Οκ σε ευχαριστω βαζω σε λειτουργια και τον δευτερο κυκλοφορητη και υπομονη......

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρεχει σχεδον 2 μηνες,μετα απο πολυ διαβασμα στο site αποφασισα να μην γινει το ενυδρειο fish only αλλα να προσπαθησω να παιξω με ευκολα κοραλακια και γυρω στα 6 ψαρακια...Μεσα στο ενυδρειο(10 κιλα ζωντανος βραχος και ζωντανος αραγωνιτης) συνεχιζει να υπαρχει το ΦΙΛΤΡΟ με ανθρακα και αντιφωσφορο,ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ,ενας KORALIA NANO,το clownaki,o blue hermit και η γαριδουλα....ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ...απο φωτισμο εχω λαμπες μαμα απο το ενυδρειο και τωρα μεσα σε αυτο το συστημα περασα μπλε λεντοταινια....Μεσα στη βδομαδα θα αγοραστει το skimmer και οταν ειναι ετοιμο το sump 40 λιτρων θα μπει σε λειτουργια καθως εχω προβλημα στο θεμα υπερχειλησης ακομα,δε μπορω να καταληξω καπου!

Οι μετρησεις του ενυδρειου εχουν ως εξης:

Αλατοτητα 1023

Θερμοκρασια 26 βαθμους Κελσιου

pH σταθερο 8,2

ΝΗ3-ΝΗ4+ 0.05mg/l (ppm) δε μπορω να το ριξω αλλο

ΝΟ2 0,02mg/l

NO3 5mg/l

Κανω εβδομαδιαιες αλλαγες μεχρι να μπει το skimmer 20 λιτρα!

Καλή επιλογή :) ,αλλάζουν λίγο τα δεδομένα ως προς το φωτισμό και την κυκλοφορία.Σκιμμερ

τελικά ποιό θα βάλεις;

Επειδή από τις φώτο μάλλον δεν φαίνεται,τα κομματια του βράχου είναι πολύ ενωμένα;Κυκλοφορεί το

νερό ανάμεσα τους;Μόνο εσύ μπορεις να μας το πεις.

Καλή συνέχεια με το nano reef σου πλέον. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή :D ,αλλάζουν λίγο τα δεδομένα ως προς το φωτισμό και την κυκλοφορία.Σκιμμερ

τελικά ποιό θα βάλεις;

Επειδή από τις φώτο μάλλον δεν φαίνεται,τα κομματια του βράχου είναι πολύ ενωμένα;Κυκλοφορεί το

νερό ανάμεσα τους;Μόνο εσύ μπορεις να μας το πεις.

Καλή συνέχεια με το nano reef σου πλέον. :thumbup:

Γεια σου φιλε μου...Δεν εχω καταλληξει ακομα σε καποιο συγκεκριμενο skimmer αλλα θα εχω βοηθεια με ατομο που εχει εμπειρια...Οσο για το φωτισμο θα ασχοληθω λιγο ποιο μετα πριν μπουν φυσικα τα κοραλακια...Λοιπον τα κομματια βραχου οντος ειναι αρκετα ενωμενα αλλα εβαλα ειδη σε λειτουργια 2 κυκλοφορητες και υπαρχει πολυ αναταραξη ισα ισα να μην σηκωνετε ο αραγωνιτης....οταν τοποθετηθει το sump μερικα κιλα βραχου θα πανε κατω οποτε θα γινετε καλυτερα η κυκλοφορια καλυτερα και αναμεσα απο τα βραχια.... nano reef λοιπον ναι! :)

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση....Εχω ακουσει οτι για τη προλειψη ασθενειων στα ενυδρεια μας,χρησιμοποιουμε υγρο σκορδο...Μπορει καποιος να μου δωσει λεπτομερειες για τη ποσοτητα και για το καθε ποτε ριχνουμε...

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Aπλώς μουλιάζεις την τροφή για λιγη ώρα(ρίχνεις μερικές σταγόνες στα φυλλαράκια)

και ταΐζεις,υπάρχουν και τροφές που το περιέχουν σαν συστατικό :)

Ocean nutrition ,από τις καλύτερες που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Aπλώς μουλιάζεις την τροφή για λιγη ώρα(ρίχνεις μερικές σταγόνες στα φυλλαράκια)

και ταΐζεις,υπάρχουν και τροφές που το περιέχουν σαν συστατικό :)

Ocean nutrition ,από τις καλύτερες που υπάρχουν.

Θα συμφωνήσω και εγώ για τις oceannutricion.Από τις καλύτερες που έχω χρησιμοποιήσει.Εγώ ταΐζω και σε flakes και σε pellets. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...