Jump to content

Fish Only 54l


Γιαννης sea

Recommended Posts

Γεια σου φιλε ευχαριστω για τις συμβουλες σου! Τι εννοεις κουραρισες? Ο βραχος στο pet shop ηταν μεσα σε ενυδρειο οπου ειχε φως αλλα οχι ψαρια! Τη περιοδο της καφες αλγης εχω ακουσει οτι την περνανε ολη στο στρωσιμο του ενυδρειου πως μπορω ομως να τη καταπολεμησω,και κανει κακο στα ψαρια...?

Ευχαριστω!

Καλησπερα.Κρατα το φωτισμο σου κλειστο και ανοιξε μονο για να ταιζεις το ψαρακι σου.Ετσι και αλλιως αυτην την στιγμη σου ειναι αχρηστος.Αγορασε το skimmer σου,κανε μετρησεις σε αμμωνια και νιτρωδη και οταν μηδενισουν τοτε ανοιξε τα φωτα.Σιγα-σιγα οχι με την μια 12ωρο.Στα ψαρια δεν κανει κακο στο ματι μας κανει. :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.Κρατα το φωτισμο σου κλειστο και ανοιξε μονο για να ταιζεις το ψαρακι σου.Ετσι και αλλιως αυτην την στιγμη σου ειναι αχρηστος.Αγορασε το skimmer σου,κανε μετρησεις σε αμμωνια και νιτρωδη και οταν μηδενισουν τοτε ανοιξε τα φωτα.Σιγα-σιγα οχι με την μια 12ωρο.Στα ψαρια δεν κανει κακο στο ματι μας κανει. :rasp:

Μαλιστα....Αφου δε κανει κακο στα ψαρια παλι καλα,οσο για το ματι που λες ξερω οτι τα θαλασσινα ενυδρεια θελουν χρονο για να δειξουν και σιγουρα εχω πολυ πορια ακομα.Με το που βρω την οικονομικη αμεσα οσο πιο γρηγορα μπορω θα παρω skimmer....και απο φιλτρο μου προτεινετε ενα eheim αν δε κανω λαθος εξωτερικο με ανθρακα και αντιφωσφορο(για 100 λιτρα οχι για 54 :P)

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά και από εμένα.

Καλή αρχή και υπομονή.

Το skimmer καλό θα είναι να το βαλεις στο πλανο για το αμεσο μελλον.

Επίσης να πω ότι και σε εμενα δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη η βαση (όσο μεγάλα ουπα και να έχεις βάλει).

Και παλι σου συνιστω υπομονη, και καλή αρχή.

Χρόνια πολλα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά και από εμένα.

Καλή αρχή και υπομονή.

Το skimmer καλό θα είναι να το βαλεις στο πλανο για το αμεσο μελλον.

Επίσης να πω ότι και σε εμενα δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη η βαση (όσο μεγάλα ουπα και να έχεις βάλει).

Και παλι σου συνιστω υπομονη, και καλή αρχή.

Χρόνια πολλα σε όλους.

Επισις φιλε μου να'σαι καλα!

Θα αγορασω πρωτα ενα φιλτρο με βιολογικο υλικο για να καταπολεμησω και την αλγη και μετα οσο πιο γρηγορα μπορω ενα skimmer εξωτερικο κατα προτιμηση! Οσο για την βαση πιστεψτε με δεν υπαρχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι...το ενυδρειο ειπαμε ειναι 54 λιτρα και ειδη εχω μεσα 2 κιλα περιπου ζωντανο βραχο! Ξερω οτι οσο περισσοτερο βραχο εχουμε μεσα τοσο καλυτερα κραταει τη βιολογια... Ποσο βραχο μου προτεινετε να βαλω ακομα.... sump δεν εχω οποτε μονο οτι βραχος υπαρχει μεσα στο ενυδρειο και επισης το skimmer δε ξερω ποσο θα καθυστερησει λογο οικονομικης ανεσης,φιλτρο με βιολογικο υλικο θα μπει συντομα!

Ευχαριστω!

(δεν εχω προβλημα να βαλω πολυ βραχο,εξαλλου μου αρεσει) :P

Έγινε επεξεργασία - Γιαννης sea
Link to comment
Share on other sites

Επισις φιλε μου να'σαι καλα!

Θα αγορασω πρωτα ενα φιλτρο με βιολογικο υλικο για να καταπολεμησω και την αλγη και μετα οσο πιο γρηγορα μπορω ενα skimmer εξωτερικο κατα προτιμηση! Οσο για την βαση πιστεψτε με δεν υπαρχει προβλημα...

Στο φιλτρο δεν θα βαλεις βιολογικο υλικο.Ανθρακα και αντιφωσφορο θα βαλεις αν βαλεις ζωντανο βραχο.Επομενη αγορα σε εξοπλισμο θα ειναι ενα skimmer.Για την βαση εσυ ξερεις καλυτερα. :P

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο δεν θα βαλεις βιολογικο υλικο.Ανθρακα και αντιφωσφορο θα βαλεις αν βαλεις ζωντανο βραχο.Επομενη αγορα σε εξοπλισμο θα ειναι ενα skimmer.Για την βαση εσυ ξερεις καλυτερα. :P

A μαλιστα,σε ευχαριστω πολυ! Σιγουρα θα βαλω κι'αλλο βραχο διοτι μου αρεσει και σαν design...Εχω μεσα ππεριπου ενα κομματι 2 κιλα....Ποσα μου προτεινεις ακομα κιλα βραχο να βαλω(για ζωντανο μιλαμε παντα),υπενθυμιζω δεν με ενοχλει το ποσο θα βαλω!

Και παλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

A μαλιστα,σε ευχαριστω πολυ! Σιγουρα θα βαλω κι'αλλο βραχο διοτι μου αρεσει και σαν design...Εχω μεσα ππεριπου ενα κομματι 2 κιλα....Ποσα μου προτεινεις ακομα κιλα βραχο να βαλω(για ζωντανο μιλαμε παντα),υπενθυμιζω δεν με ενοχλει το ποσο θα βαλω!

Και παλι ευχαριστω!

Γυρω στα 8 κιλα εισαι μια χαρα,8 μαζι με τα δυο που εχεις.Ενας ατυπος κανονας που ακολουθουμε ειναι 1 κιλο βραχου ανα 10 λιτρα νερου.

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στα 8 κιλα εισαι μια χαρα,8 μαζι με τα δυο που εχεις.Ενας ατυπος κανονας που ακολουθουμε ειναι 1 κιλο βραχου ανα 10 λιτρα νερου.

Σε ευχαριστω φιλε να'σαι καλα! Και κατι αλλο συγνωμη αν γινομαι κουραστηκος απλως ειναι ο ενθουσιασμος!

Επειδη δε μπορω να παρω τα παντα γρηγορα οτι χρειαζομαι για το ενυδρειο με τη σειρα μου τα προτεινεις...(σκεψου οτι ειδη βρισκετε ενα clown μεσα! Να παρω τα υπολοιπα κιλα βραχο,το φιλτρο η το skimmer

Ευχαριστω και παλι! :P

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε να'σαι καλα! Και κατι αλλο συγνωμη αν γινομαι κουραστηκος απλως ειναι ο ενθουσιασμος!

Επειδη δε μπορω να παρω τα παντα γρηγορα οτι χρειαζομαι για το ενυδρειο με τη σειρα μου τα προτεινεις...(σκεψου οτι ειδη βρισκετε ενα clown μεσα! Να παρω τα υπολοιπα κιλα βραχο,το φιλτρο η το skimmer

Ευχαριστω και παλι! :P

Αν δε βάλεις άλλο ζωντανό το σκίμμερ και μετά βράχο.

στο φίλτρο που έχεις βάλε μισή ποσότητα αντιφώσφορο και το άλλο μισό άνθρακα

μια χαρά θα είσαι προς το παρών.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε να'σαι καλα! Και κατι αλλο συγνωμη αν γινομαι κουραστηκος απλως ειναι ο ενθουσιασμος!

Επειδη δε μπορω να παρω τα παντα γρηγορα οτι χρειαζομαι για το ενυδρειο με τη σειρα μου τα προτεινεις...(σκεψου οτι ειδη βρισκετε ενα clown μεσα! Να παρω τα υπολοιπα κιλα βραχο,το φιλτρο η το skimmer

Ευχαριστω και παλι! :P

Eτσι ημουν και εγω στην αρχη. :rasp: Πρωτα το skimmer οπως σου ειπε και ο gregog7.Θα τραβηξει και την θολουρα απο τον βραχο.

Link to comment
Share on other sites

gregog-maik ευχαριστω πολυ....απο οτι ακουω απο ολους καταλαβαινω οτι το skimmer ειναι πολυ σημαντικο...Αυτο θα κανω θα παρω πρωτα skimmeraki,θα βαλω ανθρακα και αντιφωσφορο στον υπαρχον φιλτρο και υστερα βραχο! Ευχαριστω πολυ παιδια! Θα επανελθω σε λιγες μερες πιο οργανωμενος πιστευω!

:P

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει στο φιλτρο ανθρακα και αντιφωσφορο και ανοιγω τις λαμπες μονο για να φαει το clown fish γιατι πιθανον απο αυτο να δημιουργηθηκε η αλγη(πολυ λιγη πανω στο βραχο)...Μολις ωριμασει το συστημα θα βαλω τα υπολοιπα κιλα βραχου που θελω (αλλα 6-7 σχεδον) και ενα skimmer! Τωρα δε ξερω αν θα φτιαξω ενα sump η οχι....:s Ξερω οτι ειναι πολυ βολικο.... Αν φτιαξω ποσα λιτρα μου προτεινετε να το κανω? (το ενυδρειο ειναι 54 λιτρα)

Link to comment
Share on other sites

Τον βράχο καλό είναι να τον βάλεις όλο μαζί,γιατί βάζοντας τον σταδιακά είναι

σαν να ξεκινάς πάλι από την αρχή.

Το σαμπ είναι σίγουρα βολικό αλλά εκεί μπαίνεις σε άλλα μονοπάτια

εξωτερική υπερχείληση κτλ,

Σκέψου τι χρειάζεσαι και τι θες να κάνεις και μετά συνεχίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Τον βράχο καλό είναι να τον βάλεις όλο μαζί,γιατί βάζοντας τον σταδιακά είναι

σαν να ξεκινάς πάλι από την αρχή.

Το σαμπ είναι σίγουρα βολικό αλλά εκεί μπαίνεις σε άλλα μονοπάτια

εξωτερική υπερχείληση κτλ,

Σκέψου τι χρειάζεσαι και τι θες να κάνεις και μετά συνεχίζεις...

Εχω διαβασει πολλα για ενα sump και αν το κανω θα εχω βοηθεια απο ενα εμπειρο παιδι σε αυτο! Απλως θελω να κανω ενα sump διοτι το ενυδρειο ειναι μικρο και θελω να παρω και skimmer και αντι να δωσω περισσοτερα λεφτα να παρω εξωτερικο ας φτιαξω sump ωστε να κερδισω χωρο στο ενυδρειο και design βαζοντας και τον θερμοστατη εκει φιλτρο κ.τ.λ Γι'αυτο ρωταω ποσα λιτρα μου προτεινε (για να βαλω και στο sump ακομα ζωντανο βραχο μεσα για καλυτερη βιολογια του νερου)

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει πολλα για ενα sump και αν το κανω θα εχω βοηθεια απο ενα εμπειρο παιδι σε αυτο! Απλως θελω να κανω ενα sump διοτι το ενυδρειο ειναι μικρο και θελω να παρω και skimmer και αντι να δωσω περισσοτερα λεφτα να παρω εξωτερικο ας φτιαξω sump ωστε να κερδισω χωρο στο ενυδρειο και design βαζοντας και τον θερμοστατη εκει φιλτρο κ.τ.λ Γι'αυτο ρωταω ποσα λιτρα μου προτεινε (για να βαλω και στο sump ακομα ζωντανο βραχο μεσα για καλυτερη βιολογια του νερου)

Ευχαριστω!

Καλησπέρα φίλε μου καλή αρχή γνώμη μου πάρε καλυτέρα εξωτερικό φιλαράκι δεν υπάρχει λόγος για αυτά τα λίτρα να μπεις σε διαδικασία να στήσεις sump ο θερμοστάτης δεν πιάνει πολύ χώρο..

Έγινε επεξεργασία - alex-g
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου καλή αρχή γνώμη μου πάρε καλυτέρα εξωτερικό φιλαράκι δεν υπάρχει λόγος για αυτά τα λίτρα να μπεις σε διαδικασία να στήσεις sump ο θερμοστάτης δεν πιάνει πολύ χώρο..

Ευχαριστω για τη γνωμη σου! Απλα σκεφτομαι οτι δε θα παει πολλα λεφτα ενα μικρο sump να τοποθετηθει απο κατω και θα γινει πολυ (πενα) το ολο συστημα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.....Τα εξωτερικα skimmer κανουν πολυ θορυβο? (το κρεβατι ειναι στο ενα μετρο)...

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.....Τα εξωτερικα skimmer κανουν πολυ θορυβο? (το κρεβατι ειναι στο ενα μετρο)...

Ευχαριστω!

Εξαρταται από το skimmer, αλλά γενικά ναι. Κάνουν θορυβο και αρκετό....ειδικά εαν το κρεβατι οπως λες είναι στο ενα μέτρο...... :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.....Τα εξωτερικα skimmer κανουν πολυ θορυβο? (το κρεβατι ειναι στο ενα μετρο)...

Ευχαριστω!

θαλασσινό ενυδρείο σε υπνοδωμάτιο είναι μεγάλο θέμα... θα σου σπάσει τα νεύρα όσο καλό (αθόρυβο) εξοπλισμό και να πάρεις...

Για να παραμείνει στο υπνοδωμάτιο ξέχνα σκίμερ και sump :)

Link to comment
Share on other sites

θαλασσινό ενυδρείο σε υπνοδωμάτιο είναι μεγάλο θέμα... θα σου σπάσει τα νεύρα όσο καλό (αθόρυβο) εξοπλισμό και να πάρεις...

Για να παραμείνει στο υπνοδωμάτιο ξέχνα σκίμερ και sump :)

Δε ξερω για sump ακομα αλλα εξωτερικο skimmer θα βαλω....

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...Στην επιφανεια του νερου εχει δημιουργηθει ασπρος αφρος στις ακρες του ενυδρειου (λιγη ποσοτητα) Ξερεις κανεις απο τι οφειλετε και αν ειναι καλο η κακο...?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...Στην επιφανεια του νερου εχει δημιουργηθει ασπρος αφρος στις ακρες του ενυδρειου (λιγη ποσοτητα) Ξερεις κανεις απο τι οφειλετε και αν ειναι καλο η κακο...?

Ευχαριστω!

Φρόντισε για καλή ανατάραξη-κυματισμό και θα φύγουν.

Βάλε ένα κυκλοφορητή να χτυπάει προς την επιφάνεια.Τέλειο και

σχεδόν αθόρυβο σκίμερ ειναι αυτό.Το είχα στα 90 λιτρα

όταν ξεκίνησα.Απλά απίστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση...Στην επιφανεια του νερου εχει δημιουργηθει ασπρος αφρος στις ακρες του ενυδρειου (λιγη ποσοτητα) Ξερεις κανεις απο τι οφειλετε και αν ειναι καλο η κακο...?

Ευχαριστω!

Κακο λιγο ειναι γιατι ειναι και λιγος.Γιαυτο και θες το skimmer.Αναταραξη της επιφανειας και αγορα σ skimmer. :)

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε για καλή ανατάραξη-κυματισμό και θα φύγουν.

Βάλε ένα κυκλοφορητή να χτυπάει προς την επιφάνεια.Τέλειο και

σχεδόν αθόρυβο σκίμερ ειναι αυτό.Το είχα στα 90 λιτρα

όταν ξεκίνησα.Απλά απίστευτο.

Σε ευχαριστω φιλε! Λογικο μου φαινετε να ειναι τοσο καλο αφου κανει σχεδον 200 ευρω,πλ ακριβo ρε φιλε :s

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...