Jump to content

Fish Only 54l


Γιαννης sea

Recommended Posts

Κακο λιγο ειναι γιατι ειναι και λιγος.Γιαυτο και θες το skimmer.Αναταραξη της επιφανειας και αγορα σ skimmer. :)

Σε ευχαριστω! Οσο για το skimmer ψαχνω εξωτερικο και οσοσ γινετε αθορυβο παραλληλα οχι τσουχτερη τιμη! Αρα λιγο δυσκολο θα δουμε.........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστω φιλε! Λογικο μου φαινετε να ειναι τοσο καλο αφου κανει σχεδον 200 ευρω,πλ ακριβo ρε φιλε :s

Το καταλαβαίνω ότι τσιμπάει λίγο,αλλά σε περίπτωση αναβάθμισης πχ 100-180 λιτρα πάλι είσαι καλυμένος.

Βαλε και καμιά αγγελία για μετάχειρισμένο,που ξέρεις;Προχθές πουλήθηκε κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω ότι τσιμπάει λίγο,αλλά σε περίπτωση αναβάθμισης πχ 100-180 λιτρα πάλι είσαι καλυμένος.

Βαλε και καμιά αγγελία για μετάχειρισμένο,που ξέρεις;Προχθές πουλήθηκε κάποιο.

Σωστος σε ευχαριστω.... Δε ξερω μπορει να κανω οικονομιες να παρω αυτο που μου προτεινετε αμα ειναι να το κρατησω ας παρω κατι καλο να εχω το κεφαλι μου σιγουρο!

Link to comment
Share on other sites

Σωστος σε ευχαριστω.... Δε ξερω μπορει να κανω οικονομιες να παρω αυτο που μου προτεινετε αμα ειναι να το κρατησω ας παρω κατι καλο να εχω το κεφαλι μου σιγουρο!

Kαλυτερα να ειναι λιγο ακριβο για να ειναι και καλο.Λιγο μεγαλυτερο θα σου κανει και αργοτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο. :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερα να ειναι λιγο ακριβο για να ειναι και καλο.Λιγο μεγαλυτερο θα σου κανει και αργοτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο. :)

Εχεις δικιο γιατι και το θαλασσυνο ενυδρειο συνεχεια το αναβαθμιζεις ....

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια επανηλθα πιο οργανωμενος!

Χθες εγινε μεγαλη προσθηκη στο ενυδρειο και εχουμε τα εξης!

10 Κιλα Ζωντανος Βραχος (σε βαση απο pvc)

Ζωντανος αραγωνιτης...(εφυγε ο αραγωνιτης με τα σπασμενα κοραλια επειτα απο αυτα που διαβαζω)

Προσθηκη ιοδιου,βιταμινες,φαρμακο για κοκκινισμα του βραχου και για καταπολεμηση αμωνιας νιτρικων κτλπ!

Απο ζωντανους οργανισμους υπαρχει το clown fish που παρολο μπηκε γρηγορα στο ενυδρειο δεν εχει κανενα προβλημα

αρκετα παιχνιδιαρης και ζωηρος μην τον ματιαξω,ενας πολυ ομορφος blue hermit και μια γαριδουλα

Εγιναν και μετρησεις και ειναι οι εξης...

pH=8,2

NH3-NH4=1,0 mg/l (ppm)

Nitrite No2=0,2 mg/l

Nitrate No3=5mg/l

post-33944-1294872024_thumb.jpg

post-33944-1294872049_thumb.jpg

post-33944-1294872069_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν οι μετρησεις σου ειναι σωστες τοτε πολυ γρηγορα θα προτεινα μια πολυ μεγαλη αλλαγη νερου!

αλλιως το ποιο πιθανο ειναι να χασεις τα ζωντανα σου!

Link to comment
Share on other sites

αν οι μετρησεις σου ειναι σωστες τοτε πολυ γρηγορα θα προτεινα μια πολυ μεγαλη αλλαγη νερου!

αλλιως το ποιο πιθανο ειναι να χασεις τα ζωντανα σου!

Ειναι πολυ ψηλα η αμμωνια.....Θα κανω αλλαγη νερου και θα ελατωσσω τη τροφη!

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που αμμωνια ειναι υψηλη ποιος ειναι...? (εκτος απο το οτι προσθεσα τωρα πολλα κιλα βραχο)

Πως να τη ριξω...? Απλα υπομονη...?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία έχεις προφανώς γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. ειδικά με την προσθήκη/αλλαγή του βράχου, πρακτικά δημιουργείς και πάλι θέματα.

για να πέσει σβήσε τα φώτα και κοίτα να βελτιώσεις την κυκλοφορία στον βράχο σου για να μην έχεις τυφλά σημεία.

Άν μπορείς να δώσεις κάπου προσωρινά και τα ζωντανά σου να μην ταλαιπωρούνται...

Καλησπέρα φίλε μου καλή αρχή γνώμη μου πάρε καλυτέρα εξωτερικό φιλαράκι δεν υπάρχει λόγος για αυτά τα λίτρα να μπεις σε διαδικασία να στήσεις sump ο θερμοστάτης δεν πιάνει πολύ χώρο..

Ίσα ίσα, το sump θα αυξήσει κατά πολύ αναλογικά το νερό σου και το όφελος θα είναι ένα αρκετά πιο σταθερό σύστημα από χημική άποψη.

Δεν είναι μόνο αισθητικό το θέμα.

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για το sump και επειδη εχω ψηθει πολυ στο θεμα με το ενυδρειο βλεπω να προχωραω σε ενα sump...

Θα σβησω τα φωτα και θα κοιταξω για skimmer και sump οσο το γρηγοροτερο γιατι το θεμα ειναι το οικονομικο οπως καταλαβαινεις...Τι εννοεις για τα βραχια και τα τυφλα σημεια,να βαραει ο κυκλοφορητης πανω τους?

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - Γιαννης sea
Link to comment
Share on other sites

Εκανα επισης αλλαγη νερου σχεδον 40% και αλλαξα αντιφωσφορο και ανθρακα.... Σβηνω φωτα και υπομονη!

Σε λιγες μερες θα ξανακανω μετρηση να δω πως παει η αμμωνια παιδια...

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Για το βράχο εννοώ ότι πρέπει να έχει καλή κυκλοφορία σε όλη του την επιφάνεια. Όχι απαραίτητα να τον χτυπάνε οι αντλίες.

Συνήθως η τοποθέτηση γίνεται έτσι ώστε η ροή του νερού να είναι κυκλική.

Link to comment
Share on other sites

Για το βράχο εννοώ ότι πρέπει να έχει καλή κυκλοφορία σε όλη του την επιφάνεια. Όχι απαραίτητα να τον χτυπάνε οι αντλίες.

Συνήθως η τοποθέτηση γίνεται έτσι ώστε η ροή του νερού να είναι κυκλική.

Νομιζω τοτε πως τον εχω τοποθετησει σωστα απλα θα χρειαστω αλλον ενα για αναταραχη της επιφανειας!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Επισης κατι αλλο... Ποσες μπορει να ειναι οι αλλαγες νερου χωρις να γινουν υπερβολικες μεσα στη βδομαδα αφου εχω και αμμωνια υψηλη...? (Εννοω ποσα λιτρα θα κανει καλο να αλλαζω αφου δεν εχω και skimmer ακομα)

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωντανά τα έχεις μέσα ακόμη;

Γύρω στα 15λ ίσως και περισσότερο και φρόντισε γρήγορα για σκίμμερ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωντανά τα έχεις μέσα ακόμη;

Γύρω στα 15λ ίσως και περισσότερο και φρόντισε γρήγορα για σκίμμερ.

Ναι ειναι μεσα ο clown ο blue hermit και η γαριδα...μια χαρα φαινονται πολυ ζωηρα....Εκανα ξανα μετρησεις η αμμωνια επεσε λιγο μετα τις αλλαγες νερου....

15 λιτρα αλλαγη τη βδομαδα ετσι?

Έγινε επεξεργασία - Γιαννης sea
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο εκανα νεες μετρησεις και βλεπω κι'ολας επειτα απο 2 μερες μονο θετικες αλλαγες,εχουμε και λεμε:

pH=σταθερο οπως πριν 8,2

Νο2=σταθερο οπως πριν 0,2 mg/l

No3=απο 5 mg/l τωρα 2 mg/l

NH3-NH4+=απο 1,0 τωρα 0,2 mg/l (ppm)

2 μερες μονο και κατι εγινε,πιστευω γρηγορα να φτασω στα επιθυμητα επιπεδα,μεχρι τοτε αρκετες αλλαγες νερου,μικρη διαρκεια φωτισμου και θα ριξω και καμια αμπουλα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια,οταν βαλω skimmer οι αλλαγες νερου θα ειναι απαραιτητως παλι εβδομαδιαιες η μια φορα το μηνα...?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να μου λυσετε μια απορια στο θεμα sump...Επειδη εχω παρει ειδη τα τζαμια και σκοπευω να φτιαξω ενα 30λιτρο sump για να μπει και ενα skimmeraki εσωτερικο θελω να ρωτησω το εξης....Για να μη μπεινω στο δυσκολο κομματι οπου ειναι η υπερχειληση και το κοψιμο του τζαμιου του ενυδρειου κ.τλ αν τοποθετησω ενα κυκλοφορητη στο sump να δινει νερο στο ενυδρειο και ενα κυκλοφορητη στο ενυδρειο ιδιων watt να δινει νερο στο sump γινετε δουλεια......??????? (οσο για χωρο του κυκλοφορητη στο ενυδρειο,δεν ειναι τοσο μεγαλοι και το χωρο που γλυτωσω απο θερμοστατες κρεμαστα φιλτρα το ιδιο θα μου κανει και καλυτερα να φαινετε απλα ενας κυκλοφορητης....Περιμενω απαντηση για να προχωρησω το sump!!!!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, αλλά αν πάθει κάτι μια από τις αντλίες θα πλημμυρίσεις. Γι' αυτό χρειάζεται η υπερχείληση.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, αλλά αν πάθει κάτι μια από τις αντλίες θα πλημμυρίσεις. Γι' αυτό χρειάζεται η υπερχείληση.

Σε ευχαριστω φιλε....σε αυτο εχεις δικιο ναι... :D εχω ενα θεμα με την υπερχειληση εχω ολα τα υλικα για το sump και εχω κολλησει εκει! φφφφ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε....σε αυτο εχεις δικιο ναι... :D εχω ενα θεμα με την υπερχειληση εχω ολα τα υλικα για το sump και εχω κολλησει εκει! φφφφ!

Γιάννη,ούτε να σου περνάει από το μυαλό να επιχειρήσεις κάτι τέτοιο,η ''στραβή'' είναι σχεδόν σίγουρη.

Ψάξου για εξωτερική υπερχείληση,ή φτιάξε μια μόνος,υπάρχουν πολλά βιντεάκια.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το τόπικ

Είναι πολύ εύκολο να την φτιάξεις. Διάβασέ το μέχρι το τέλος για να δείς πως μπορείς να αποφύγεις το εσωτερικό χώρισμα. Πρακτικά με ένα σωλήνα και ένα ταπεράκι είσαι έτοιμος.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43537

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,ούτε να σου περνάει από το μυαλό να επιχειρήσεις κάτι τέτοιο,η ''στραβή'' είναι σχεδόν σίγουρη.

Ψάξου για εξωτερική υπερχείληση,ή φτιάξε μια μόνος,υπάρχουν πολλά βιντεάκια.

Σε ευχαριστω για τη συμβουλη σου....Οταν λες να ψαχτω για εξωτερικη υπερχειληση εννοεις οτι διατιθονται στο εμποριο??? (μονος μου δε πιστευω να τα καταφερω!)

:D εχω ετοιμο sump 30 λιτρων και δε μπορω να βρω ακρη με την υπερχειληση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...