Jump to content

Fish Only 54l


Γιαννης sea

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω και εγώ για τις oceannutricion.Από τις καλύτερες που έχω χρησιμοποιήσει.Εγώ ταΐζω και σε flakes και σε pellets. :)

Παιδια ευχαριστω....θα κοιταξω να βρω αυτη τη τροφουλα,δηλαδη κανει την ιδια δουλεια με το σκορδο για τη καταπολημηση του ick και καλυπτει ταυτοχρονα τις διατροφικες αναγκες των ψαριων...στη περιπτωση μου του clown fish...? Θα ριχνω μονο αυτα τα φιλαρακια η μου προτεινετε και κτ αλλο για προληψη ασθενειων και διατροφη ψαριων....?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια ευχαριστω....θα κοιταξω να βρω αυτη τη τροφουλα,δηλαδη κανει την ιδια δουλεια με το σκορδο για τη καταπολημηση του ick και καλυπτει ταυτοχρονα τις διατροφικες αναγκες των ψαριων...στη περιπτωση μου του clown fish...? Θα ριχνω μονο αυτα τα φιλαρακια η μου προτεινετε και κτ αλλο για προληψη ασθενειων και διατροφη ψαριων....?

Το σκόρδο είναι για προληψη,αν εμφανιστεί η νόσος δεν κάνει κάτι.Πρόληψη,σωστοί παράμετροι

και πάμε γερά...

Link to comment
Share on other sites

Το σκόρδο είναι για προληψη,αν εμφανιστεί η νόσος δεν κάνει κάτι.Πρόληψη,σωστοί παράμετροι

και πάμε γερά...

Φιλε gregog τυχαια βρηκα στο υλικο που εχω τη τροφη που μου προτεινες... :)

Οσο για το σκορδο γιατι μπερδευτηκα λιγο αυτη τη τροφη που μου προτεινες να την μουλιαζω με σκορδο η οχι...? Παντα μιλαμε για την προληψη φυσικα!

Σε ευχαριστω!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Το σκόρδο είναι για προληψη,αν εμφανιστεί η νόσος δεν κάνει κάτι.Πρόληψη,σωστοί παράμετροι

και πάμε γερά...

Γρηγόρη βοηθάει αρκετά και μετά και όχι μόνο ως πρόληψη. Σίγουρα δεν κάνει θαύματα αλλά βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καθε μερα να μουλιαζω τη τροφη με υγρο σκορδο η' υπαρχει καποιο οριο...?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη βοηθάει αρκετά και μετά και όχι μόνο ως πρόληψη. Σίγουρα δεν κάνει θαύματα αλλά βοηθάει.

:) Σωστά και τα προτρέπει να φάνε...

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

ΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ....Παιδια δυστηχως εχασα το clownaki μου.Σημερα το βραδυ ξυπνησα να πιω νερο και ειδα το clown να ειναι ασπρο και να εχει πολλες μικρες κουκιδες πανω του σε διαφορα σημεια αλλα ηταν ζωντανο,φαινοταν ζαλισμενο...Το ταισα αλλα δεν εφαγε και το πρωη το βρηκα νεκρο χωμενο σε κατι βραχια σχεδον λιωμενο....Πιστευω συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει πως ηταν ICK....

Παιδια βοηθηστε με τι κανω τωρα για να εξοντωσω την ασθενεια χωρις να χασω καποιο ζωντανο...?

:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kάνε μετρήσεις να δούμε τι γίνεται και βλέπουμε,μην προσθέσεις τίποτα από ζωντανό...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια...επιστρεφω μετα απο αρκετες μερες...Δεν ξερω αν οντος ηταν ich ο λογος που παιθανε το clownaki μου παντος και να ηταν πρεπει να εφυγε απο οτι εχω διαβασει περι του θεματος διοτι το ενυδρειο τρεχει μετα απο το συμβαν ενα μηνα και...τα ζωντανα που εχω μεσα ειναι μια χαρα και οι μετρησεις στα επιθυμητα επιπεδα με εβδομαιαιες αλλαγες 25 λιτρα να συνεχιζονται....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...επιστρεφω μετα απο αρκετες μερες...Δεν ξερω αν οντος ηταν ich ο λογος που παιθανε το clownaki μου παντος και να ηταν πρεπει να εφυγε απο οτι εχω διαβασει περι του θεματος διοτι το ενυδρειο τρεχει μετα απο το συμβαν ενα μηνα και...τα ζωντανα που εχω μεσα ειναι μια χαρα και οι μετρησεις στα επιθυμητα επιπεδα με εβδομαιαιες αλλαγες 25 λιτρα να συνεχιζονται....

Ίσως να ήταν ικ,μην βάλεις ψάρι για μερικές μέρες ακόμη,συνέχισε την ρουτίνα και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια τι μου προτεινετε να βαλω στο ενυδρειακι μου για να καθαριζει την αλγη....Εχω πολυυυυ αλγη καφε στο τζαμι και πρασινη στους βραχους!! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Kάποια σαλιγκαράκια ίσως;Τι έχεις από ζωντανά;

Φιλε Grhgog εχω ενα clownaki,ενα blue damsel και ενα (κοκοβιο...:( καταλαβες πιστευω δε θυμαμαι τωρα την ονομασια του),ειναι καιρο στο ενυδρειο ειναι μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

Νεες φωτογραφιες απο το (προσωρινα) fish only ενυδρειο μου! Τρεχει σχεδον 4 μηνες και οι τιμες ειναι στα επιθυμητα επιπεδα,μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν 3 ψαρακια,σκοπευω συντομα να προσθεσω αλλο ενα clownaki και μια γαριδουλα,ισως ενα blue hermit...Το διατυρω με εβδομαδιαιες αλλαγες 25-30 λιτρα και δουλευει το φιλτρο με ανθρακα και αντιφωσφορο..(εχω βγαλει το σφουγγαρι και εχω γυαλοβαμβακα οπου τον αλλαζω και αυτον ανα βδομαδα)!!!

post-33944-1301313445_thumb.jpg

post-33944-1301313467_thumb.jpg

post-33944-1301313487_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδια Καλησπερα.... Εχω προβλημα.προβλημα αλγης,για την ακριβεια πρασινη αλγη σε μεγαλο βαθμο στους βραχους και τωρα αρχιζει να επεκτεινετε και στην αμμο σαν γρασιδι,η αλγη αυτη μου φαινετε πως ειναι αυτη που συνανταμε στις ελληνικες θαλασσες που τη παταμε και γλιστραει... :S ???

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου!! :):)

Οταν ειχα και εγω θαλασσινο ειχα μια ιδιου τυπου αλγη αλλα δεν ειχα βρει τον λογο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ευχαριστω φιλε μου οποτε ο βραχος ειναι ζωντανος.... :thumbup:

γεια χαρα και απο εμενα φιλλε μου απο οτι βλεπω και εγω ο βραχος σου δεν ειναι ζωντανος...

Επισης οπως ειπε και ενα παιδι απο πανω η βαση σου ισως να εχει καποιο προβλημα γιατι το κατω μερος του ενυδρειου σου πρεπει να παταει ολοκληρο πανω σε μια βαση αλλιως υπαρχει πιθανωτητα να σου σπαει...Ακομα αν σου ειναι ευκολο παρε ενα σφυρακι και σπασε το βραχο σου γιατι ειναι πολυ μεγαλος για το ενυδρειο σου...οσο για το ψαρακι που εχεις μεσα παρακινδινευμενο :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια χαρα και απο εμενα φιλλε μου απο οτι βλεπω και εγω ο βραχος σου δεν ειναι ζωντανος...

Επισης οπως ειπε και ενα παιδι απο πανω η βαση σου ισως να εχει καποιο προβλημα γιατι το κατω μερος του ενυδρειου σου πρεπει να παταει ολοκληρο πανω σε μια βαση αλλιως υπαρχει πιθανωτητα να σου σπαει...Ακομα αν σου ειναι ευκολο παρε ενα σφυρακι και σπασε το βραχο σου γιατι ειναι πολυ μεγαλος για το ενυδρειο σου...οσο για το ψαρακι που εχεις μεσα παρακινδινευμενο :D

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου φιλε να'σαι καλα....με τη βαση του ενυδρειου δεν υπαρχει προβλημα εχει γινει πολυ καλη δουλεια,αναφερεσε για το damsel που εχω μεσα..? Επισης γιατι ο βραχος μου να ειναι νεκρος ρε παιδια,τον αγορασα εγγυημενα ζωντανο το ενυδρειο τρεχει σχεδον μισο χρονο γιατι να ειναι νεκρος,εχω προβλημα αλγης που οφειλετε στο ''κακο'' φωτισμο που εχω μεσα στη βδομαδα ομως θα τον αντικαταστησω με καταλληλο για θαλασσινο νερο.....Ας αναλυσουμε λιγο το θεμα του οτι ο βραχος μου ειναι νεκρος..... Ευχαριστω! <_<

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου!! <_<:D

Οταν ειχα και εγω θαλασσινο ειχα μια ιδιου τυπου αλγη αλλα δεν ειχα βρει τον λογο.

:huh: Σε ευχαριστω πολυ φιλε να'σαι καλα! Η αλγη το χαλαει πολυ εμφανησιακα... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Για την άλγη, καλό αντιοφώσφορο σε μέσο που περνάει το νερό σωστά μέσα του, καλό σκίμμερ, και προσεχτικό τάισμα.

Για το τελευταίο είμαι γενικά αντίθετος, μιας και προτιμώ να έχω ευτυχισμένα ψαράκια, αλλά μιας και σου χει γίνει πρόβλημα...

Αλλαγές κάνεις από όσμωση?

Link to comment
Share on other sites

Για την άλγη, καλό αντιοφώσφορο σε μέσο που περνάει το νερό σωστά μέσα του, καλό σκίμμερ, και προσεχτικό τάισμα.

Για το τελευταίο είμαι γενικά αντίθετος, μιας και προτιμώ να έχω ευτυχισμένα ψαράκια, αλλά μιας και σου χει γίνει πρόβλημα...

Αλλαγές κάνεις από όσμωση?

οχι φιλε αλλαγες δν κανω δυστηχως απο οσμωση... Με προβληματισαν τα παιδια στο site που λενε οτι ο βραχος μου δν ειναι ζωντανος....τν πηρα ζωντανο και τα ψαρακια ειναι μηνες μεσα και φαινονται μια χαρα γτ να ειναι νεκρος ο βραχος μου! Επισης εχω ειδη παραγγειλει ειδικη λαμπα για θαλασσινο μισι ασπρι μισι μπλε!

Link to comment
Share on other sites

O βράχος μια χαρά ζωντανός είναι 6 μήνες μετά. Έχει ήδη αρχίσει και πιάνει κοραλίνη απ όσο βλέπω.

Το μόνο θέμα ίσως είναι ότι επειδή είναι λίγο νταμάρι η τοποθέτηση, μπορεί να μην έχεις καλή κυκλοφορία πίσω του.

Μετρήσεις NH4 και ΝΟ2 φαντάζομαι είναι 0 έτσι? φωσφορικά πόσα έχεις?

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η λάμπα όπως λες και συ. Αν κιτρινίζει, πρακτικά ταΐζει τις άλγες.

Βάλε και μια αγγελία για μια όσμωση. Όλο και κάποιος θα χει καμιά μικρή για δώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

O βράχος μια χαρά ζωντανός είναι 6 μήνες μετά. Έχει ήδη αρχίσει και πιάνει κοραλίνη απ όσο βλέπω.

Το μόνο θέμα ίσως είναι ότι επειδή είναι λίγο νταμάρι η τοποθέτηση, μπορεί να μην έχεις καλή κυκλοφορία πίσω του.

Μετρήσεις NH4 και ΝΟ2 φαντάζομαι είναι 0 έτσι? φωσφορικά πόσα έχεις?

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η λάμπα όπως λες και συ. Αν κιτρινίζει, πρακτικά ταΐζει τις άλγες.

Βάλε και μια αγγελία για μια όσμωση. Όλο και κάποιος θα χει καμιά μικρή για δώσιμο.

Ωραια περι το βραχο <_<....κυκλοφορια υπαρχει πολυ καλη εχω 2 κυκλοφορητες....ΝΗ4 <0,01MG//(PPM) NO2 0MG/L.... λαμπα θα μπει απο βδομαδα αλλη! Κατι αλλο που μου προτεινεις για την αλγη...θα κανει καλο με ενα βουρτσακι να την απομακρυνω οσο γινετε απο τους βραχους η θα κανει κακο στο βραχο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...