Jump to content

Fish Only 54l


Γιαννης sea

Recommended Posts

Ωραια περι το βραχο <_<....κυκλοφορια υπαρχει πολυ καλη εχω 2 κυκλοφορητες....ΝΗ4 <0,01MG//(PPM) NO2 0MG/L.... λαμπα θα μπει απο βδομαδα αλλη! Κατι αλλο που μου προτεινεις για την αλγη...θα κανει καλο με ενα βουρτσακι να την απομακρυνω οσο γινετε απο τους βραχους η θα κανει κακο στο βραχο?

επισης η κοραλινη ειναι το μοβ στους βραχους?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μωβ ρόζ είναι. αν είναι κόκκινο σκούρο, είναι κυανοβακτήριο.

Αντιφώσφορο και άνθρακα τι βάζεις?

Οι 2 κυκλοφορητές δεν λένε κάτι. Πίσω από το βράχο φτάνει η κυκλοφορία? Γενικά ανεμίζουν τα πραματάκια στην πίσω μεριά του βράχου?

Link to comment
Share on other sites

Μωβ ρόζ είναι. αν είναι κόκκινο σκούρο, είναι κυανοβακτήριο.

Αντιφώσφορο και άνθρακα τι βάζεις?

Οι 2 κυκλοφορητές δεν λένε κάτι. Πίσω από το βράχο φτάνει η κυκλοφορία? Γενικά ανεμίζουν τα πραματάκια στην πίσω μεριά του βράχου?

Οχι κοκκινο δν ειναι μωβ ροζ ειναι σε ορισμενα σημεια και στο τζαμι,ριχνω 2 reef plus calconate και αλλο ενα....ανεμιζουν τα πραματακια και στη πισω πλευρα τν βραχων το εχω κοιταξει....Λοιπον φιλε εγω τωρα θα αλλαξω το φωτισμο μου οπως ειπα και θα δω και για skimmeraki εχω ενα μικρο φιλτρο με αντιφωσφορο και ανθρακα γνωστης εταιριας οπου τν αλλαζω ανα μηνα,αλλαγες κανω εβδομαδιαιες....Να καθαρισω τους βραχους με μια οδοντοβουρτζα να βγαλω την αλγη...? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ΡΟ4 και ΝΟ3 πόσα μετράς?

Τα πρόσθετα θα σού λεγα να τα σταματήσεις. Αφού κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές, τα ιχνοστοιχεία λογικά αναπληρώνονται από το αλάτι σου.

Αλάτι τι βάζεις παρεμπιπτόντως?

Το σκίμμερ θα βοηθήσει πολύ.

Για το βούρτσισμα, όσο τον ανακατεύεις το βράχο, τόσο χειρότερα είναι. Χώρια ότι η άλγη πρακτικά θα περιορίσει η ίδια τον εαυτό της όταν κάνει τον κύκλο της και καταναλώσει όλα τα θρεπτικά (φωσφορικά, νιτρικά κλπ).

Αν την βγάλεις απότομα, ουσιαστικά θα μένουν ελεύθερα και μπορεί να δημιουργηθεί σοκ στο ενυδρείο και στα ζωντανά.

Μόνο αν πάει να πνίξει κάποιο κοραλάκι βγάλ' την τοπικά.

Και ένα καλό σιφωνάρισμα της άμμου ίσως βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

ΡΟ4 και ΝΟ3 πόσα μετράς?

Τα πρόσθετα θα σού λεγα να τα σταματήσεις. Αφού κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές, τα ιχνοστοιχεία λογικά αναπληρώνονται από το αλάτι σου.

Αλάτι τι βάζεις παρεμπιπτόντως?

Το σκίμμερ θα βοηθήσει πολύ.

Για το βούρτσισμα, όσο τον ανακατεύεις το βράχο, τόσο χειρότερα είναι. Χώρια ότι η άλγη πρακτικά θα περιορίσει η ίδια τον εαυτό της όταν κάνει τον κύκλο της και καταναλώσει όλα τα θρεπτικά (φωσφορικά, νιτρικά κλπ).

Αν την βγάλεις απότομα, ουσιαστικά θα μένουν ελεύθερα και μπορεί να δημιουργηθεί σοκ στο ενυδρείο και στα ζωντανά.

Μόνο αν πάει να πνίξει κάποιο κοραλάκι βγάλ' την τοπικά.

Και ένα καλό σιφωνάρισμα της άμμου ίσως βοηθήσει.

NO3 φιλε μου απο οτι θυμαμαι ειναι πλ χαμηλα,θυμησε μου σε τι σταδια πρεπει να ειναι....PO4 εχω testakia θα παρω ομως,απο αλατι εχω πεταξει τη συσκευασια δε θυμαμαι ειναι καλης εταιριας απο οτι εχω διαβασει θα σου πω μολις θυμηθω...Ωραια το βραχο δεν το πειραζω...απλα τοποθετω τις καινουργιες λαμπες skimmer οταν εχω την οικονομικη ευκαιρια και η αλγη με το καιρο θα φυγει σωστα...? Μπορω να κανω κατι αλλο?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι μια μεγααααλη αναβαθμιση....μιλαω για το red sea max 130... Η γνωμη σας...?

Ευχαριστω! <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημερα το πρωη αγορασα απο pet shop το φωτιστικο ΒOYU οπου οπως θα δειτε στις παρακατω φωτο διαθετει 2 διπλες λαμπες ακτινικη λευκη! Η γνωμη σας...? Ο Λογος που εγινε αυτο ειναι διοτι πιστευω οτι ο προηγουμενος φωτισμος ηταν η αιτια της αυξημενης αλγης που παρουσιασε το ενυδρειο μου!

post-33944-1310233047_thumb.jpg

post-33944-1310233080_thumb.jpg

post-33944-1310233099_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες μου ειναι οι εξης... PH σταθερο εδω και πολυ καιρο 8,0

AMMONIA 0,05 MG/(PPM) αυτο με ανησυχησε λιγο γιατι απο 0 ανεβηκαμε λιγο!

NITRITE NO2 0mg/l

Τελειωσαν τα testakia ΝΟ3 δυστηχως!

Θελω τη βοηθεια σας,στο ενυδρειο εχω αυτη τη στιγμη εδω και καιρο ενα clownaki,ενα chrysiptera cyanea και ενα Γοβιο αν δεν κανω λαθος στην ονομασια...Θελω να βαλω αλλα δυο ψαρακια μολις δω αυτη την αναταραχη με την αμμωνια,εχω ακουσει οτι το chrysiptera cyanea ειναι επιθετικο και δεν μπορεσεις να βαλεις αλλο ψαρι στο ειδος του μετα την εισαγωγη του στο ενυδρειο...και ρωταω,μπορω να προσθεσω αλλο ενα clownaki να τα κανω ζευγαρι και ισως καποιο Nemateleotris decora καμια γαριδουλα,ενα blue hermit...? Ευχαριστω πολυ περιμενω την γνωμη σας.. :P Πειτε μου αν θελετε και τη γνωμη σας για το καινυργιο φωτιστικο που αναφερω στο παραπανω αρθρο μου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωη αγορασα απο pet shop το φωτιστικο ΒOYU οπου οπως θα δειτε στις παρακατω φωτο διαθετει 2 διπλες λαμπες ακτινικη λευκη! Η γνωμη σας...? Ο Λογος που εγινε αυτο ειναι διοτι πιστευω οτι ο προηγουμενος φωτισμος ηταν η αιτια της αυξημενης αλγης που παρουσιασε το ενυδρειο μου!

Βαλε και μια γενικη να γουσταρουμε λιγο εμεις του fresh water!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο περιπου 7-8 μηνες με τις τιμες στο ενυδρειο μου να ειναι στα επιθυμητα επιπεδα,και την αλλαγη φωτιστικου ειπα να reefaro και εγω σιγα σιγα διοτι fish only δεν γινετε οπως μου λεγατε...Σημερα εβαλα το πρωτο μου ευκολο κοραλακι,ενα zoanthus και πιστευωντας οτι με εβδομαδιαιες αλλαγες διοτι δν εχω skimmer θα πανε ολα καλα! Βοηθηστε με λιγο στον οργανισμο που δειτε στη παρακατω φωτο να μου πειτε τι ειναι αυτο διπλα στα zoanthus!

post-33944-1310567347_thumb.jpg

post-33944-1310567365_thumb.jpg

post-33944-1310567385_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω κυκλωσει τι ειναι;Αν ειναι σαλιγκαρι,πεταμα αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω κυκλωσει τι ειναι;Αν ειναι σαλιγκαρι,πεταμα αμεσα.

Αετίσιο ματι !!! ουτε σε 1000 χρονια δεν θα μπορούσα να βρω τον ξένο οργανισμό πάνω στο συγγκεκριμενο κοραλι!!!

Αμα εχει ματι και εμπιρια ο άνθρωπος!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αετίσιο ματι !!! ουτε σε 1000 χρονια δεν θα μπορούσα να βρω τον ξένο οργανισμό πάνω στο συγγκεκριμενο κοραλι!!!

Αμα εχει ματι και εμπιρια ο άνθρωπος!!! :)

:( Εβαλα φωτο σε ακουσα ειδες!

Link to comment
Share on other sites

Αετίσιο ματι !!! ουτε σε 1000 χρονια δεν θα μπορούσα να βρω τον ξένο οργανισμό πάνω στο συγγκεκριμενο κοραλι!!!

Αμα εχει ματι και εμπιρια ο άνθρωπος!!! :)

:( Εβαλα φωτο σε ακουσα ειδες!

Link to comment
Share on other sites

Αετίσιο ματι !!! ουτε σε 1000 χρονια δεν θα μπορούσα να βρω τον ξένο οργανισμό πάνω στο συγγκεκριμενο κοραλι!!!

Αμα εχει ματι και εμπιρια ο άνθρωπος!!! :)

Δε ξερω τι ειναι αυτο..οχι σαλιγκαρι παντος!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω κυκλωσει τι ειναι;Αν ειναι σαλιγκαρι,πεταμα αμεσα.

Φιλε Στρατο τελικα ηταν σαλιγκαρι και το εβγαλα οπως μου ειπες,ειχες δικιΟ!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω τους διαχειρηστες αν ειναι ευκολο να μεταφερουν το θεμα μου πλεον στη κατηγορια nano reef! Ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στρατο τελικα ηταν σαλιγκαρι και το εβγαλα οπως μου ειπες,ειχες δικιΟ!

:(

Να παρακολουθησεις το κοραλι,αλλα και αλλους ζωανθους αν εχεις,μηπως εμφανιστει και καποιο αλλο

:)

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Να παρακολουθησεις το κοραλι,αλλα και αλλους ζωανθους αν εχεις,μηπως εμφανιστει και καποιο αλλο

:)

Οκ φιλε να'σαι καλα! :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το zoanthus μου βρισκετε στο ενυδρειο μου σχεδον 1 βδομαδα και μου φαινετε οτι ειναι μια χαρα...θα ηθελα να μου πειτε αν πρεπει να προσθεσω ζουμακια,με τι τρεφετε...? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το zoanthus μου βρισκετε στο ενυδρειο μου σχεδον 1 βδομαδα και μου φαινετε οτι ειναι μια χαρα...θα ηθελα να μου πειτε αν πρεπει να προσθεσω ζουμακια,με τι τρεφετε...? Ευχαριστω!

δεν θελει τιποτε......θα παρει αυτα που χρειαζεται μεσω του νερου.... :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

δεν θελει τιποτε......θα παρει αυτα που χρειαζεται μεσω του νερου.... :bowdown:

Οκ σε ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...