Jump to content

ηλεκτρονικο τσιγαρο


Recommended Posts

Ρε παιδιά, έχω δοκιμάσει 4 φορές να ξεκινήσω το ηλ. Τσιγάρο. Πήρα μάλιστα κ 2, αλλά παρα το σκασμο σε χρημα για υγρα και εκτος το οτι δεν μπορω να βρω υγρο να μου "καθεται" καλά στο λαιμό, μου ξερένει το λαιμό και μετά από 2-3 μέρες ατμίσματος μιλάω με δυσκολία κ λίγο πονόλαιμο.. Τελικά δεν ξέρω τι πρέπει να κόψω, το άτμισμα ή το λαιμό μου;; Χαχαχα

Και πέρα από την πλάκα με αυτό το thread σκέφτομαι να το ξαναδοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο που καταλαβα εγω στο θεμα ατμου.μην μπλεξεις με γευσεις κλπ,αλλα ουτε και με ετοιμα μειγματα εταιρειων.

εγω εφτιαχνα μονος μου το μειγμα και μονο με φυτικη γλυκερινη.(συνιθισμενος και με τα ζουμια του ριφ,χημειες ,σκονες κλπ..χεχεχε) μου φανηκε πολυ ευκολο.ετσι επαιζα αρκετα και με το θεμα νικοτηνης βρισκοντας αυτο που μου καθεται ακριβως στα γουστα μου.

εσυ προφανως την πατησες γιατι το μειγμα που ατμιζες ισως να ηταν πιο βαρυ απο αυτο που καπνιζες.....

Link to comment
Share on other sites

Mε την βοηθεια του ηλεκτρονικου τσιγαρου εχω κοψει το καπνισμα εδω και 10 μηνες (ενω το ατμισμα 8)... Μια αποφαση ειναι παιδες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπαμ και κάτω παιδιά ... τι ηλ.τσιγάρο κ χαζα... το κόβεις κ μέσα σε μια βδομάδα νιώθεις ότι έχεις 10πλασιες αντοχές... άλλος άνθρωπος!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν ειναι ευκολο.

Ή μάλλον δεν ειναι το ίδιο ευκολο για όλους τους ανθρωπους.

Ξέρω ανθρωπους που το έκοψαν μαχαιρι και μετά από κανα δυο χρόνια κατρακύλησαν και ξερω άλλους που παιδευτηκαν αλλά δεν το ξαναέβαλαν ποτέ στο στόμα.

Εγω με το ηλεκτρονικο τσιγάρο καταφερα και εκοψα το καπνισμα και εχω τώρα 2 μηνες που εκοψα και το άτμισμα.

Link to comment
Share on other sites

Aiole την γεύση μηλαράκι που την βρίσκεις ρε φίλε; Έχω βρει φραουλίτσα και κεράσι και θα ήθελα και το μηλαράκι να μου φτιάχνει την γεύση το βράδυ πριν τον ύπνο. Δεν προσπαθώ να το κόψω, δεν με καίει να έχει νικοτίνη μέσα την παίρνω από τα κανονικά τσιγάρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκοψα μία και έξω χωρίς να δοκιμάσω κανένα υποκατάστατο, εδώ και 4 μήνες δεν το έχω ακουμπήσει και αισθάνομαι πραγματικά άλλος άνθρωπος με καλύτερη διάθεση περισσότερες αντοχές και ''επιστροφή'' της αίσθησης της γεύσης.

Όποιος θέλει για εμένα να το κόψει πρέπει να το κάνει μαχαίρι χωρίς κανένα υποκατάστατο και θα δει ότι θα μπορέσει να το κρατήσει μελλοντικά.

Είναι μεγάλη ταλαιπωρία αλλά αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Από την NoBacco.. αλλά τώρα το γύρισα στα DIY υγρά, πάλι από την ίδια εταιρία.

Τα 20ml με γεύση μήλο έχουν 14 ευρώ..και κάπου δεν συμφέρει, ... με τα DIY έχω την ίδια γεύση περίπου και τα 110ml μου στοιχίζουν 17 ευρώ!!!

"Παίζεις" έτσι με δυο υγρά... την βάση με όση νικοτίνη θες, και το άρωμα με όποια γεύση θες !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκοψα μία και έξω χωρίς να δοκιμάσω κανένα υποκατάστατο, εδώ και 4 μήνες δεν το έχω ακουμπήσει και αισθάνομαι πραγματικά άλλος άνθρωπος με καλύτερη διάθεση περισσότερες αντοχές και ''επιστροφή'' της αίσθησης της γεύσης.

Όποιος θέλει για εμένα να το κόψει πρέπει να το κάνει μαχαίρι χωρίς κανένα υποκατάστατο και θα δει ότι θα μπορέσει να το κρατήσει μελλοντικά.

Είναι μεγάλη ταλαιπωρία αλλά αξίζει τον κόπο.

+10000000 έτσι ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Από την NoBacco.. αλλά τώρα το γύρισα στα DIY υγρά, πάλι από την ίδια εταιρία.

Τα 20ml με γεύση μήλο έχουν 14 ευρώ..και κάπου δεν συμφέρει, ... με τα DIY έχω την ίδια γεύση περίπου και τα 110ml μου στοιχίζουν 17 ευρώ!!!

"Παίζεις" έτσι με δυο υγρά... την βάση με όση νικοτίνη θες, και το άρωμα με όποια γεύση θες !!!

αρχιζεις να βαζεις μυαλο.......τουλαχιστο στο θεμα το οικονομικο.αφου δεν θελεις να το κοψεις ,τουλαχιστον να μην ξοδευεις πολλα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και ιδιαίτερα klaz, δώσε φως για diy ζουμιά.!!! Εχω 2 ηλ. Τσιγάρα κ δεν δουλεύω κανένα απ τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Kαλύτερα να πάς από ενα κατάστημα nobacco και να ζητησεις υγρά και γευσεις για diy υγρά.

Αν παρόλα αυτά θες να ψαχτείς πολύ υπάρχει και φόρουμ όπου μπορεις να βρεις εκατοντάδες πληροφορίες για υγρά ειτε από ελλάδα ή από εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω να πάω σε κατάστημα να δω τι παίζει!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στα νομπακο μαγαζια που εγω δουλεψα τα ζουμια τους θα πατε και θα ζητησετε τα εξης.2 βασεις φυτικης γλυκερινης.η πρωτη μηδενικη και η δευτερη νικοτινης.δεν θυμαμαι τψρα πωσ τα ονομαζουν με εμπορικο ονομα φιαττο σας τα λεω ετσι.ειναι πολυ φτηνα ειδικα αυτο της μηδενικης εχει 2 ευρω.και οι 2 βασεις ειναι των 100 μλ εκαστο αρα ενας καπνιστης του ενος με ενανιση πακετο και αναλογως τη μειξη που θα κανει με λιγα ελαχιστα χρηματα βγαζει μιλαμε μηνες ατμισματος.να επαναλαβω πως οι γευσεις ειναι η μεγαλη απατη και το πως εξαφανιζονται τα λεφτα μας.ο κανονικος καπνιστης δεν χρειαζεται γευσεις.οσο πιο γρηγορα το καταλαβαιτε και μεινετε στις βασεις που θα φτιαχνετε τοσο μεγαλητερη οικονομια θα κανετε.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λιγότερο άγχος μετά το κόψιμο του τσιγάρου

Επιστημονική έρευνα απαντά στις φήμες που θέλουν αγχωμένους όσους σταματούν το κάπνισμα

http://www.tovima.gr/science/psychology-sociology/article/?aid=491048

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκίμασα τα http://www.alterego.gr/hlektroniko-tsigaro/ego-t-joyetech.html

Με υγρά της Halo και της Decadence

Πολύ καλό τσιγάρο για τα λεφτά του και στα αρώματα ΑΠΙΘΑΝΟ να μην βρεις κάτι που θα σου αρέσει περισσότερο να το καπνίζεις απ ότι ένα κανονικό τσιγάρο

Αν θέλεις πραγματικά να το κόψεις θα το κόψεις. Και σταδιακά μπορεί καποιος να μειώνει την περιεκτικότητα της νικοτίνης στο ηλεκτρονικό ώστε να ερθει καποια στιγμη που απο θεμα νικοτινης δε θα του προσφερει τιποτα

Τα σημερινά ηλ τσιγάρα δεν έχουν καμμια σχεση μ εκεινα προ 2ετίας και πίσω

Μια συμβουλη σε οσους το σκεπτεστε: Μην ντρεπεστε να πηγαινετε σε καταστηματα και να δοκιμαζετε γευσεις και αρωματα. Μονο ετσι καποια στιγμη θα καταληξετε σε κατι που θα σας αρεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Αποφυγετε τα no-name φτηνα υγρα, γιατι τα περισσοτερα δεν εχουν πιστοποιησεις και ίσως να καταλήξουν να σας κανουν ακομη μεγαλυτερη ζημια απ όσο το κανονικό τσιγάρο

Και σ αυτό το θέμα - όπως και σε πολλά άλλα... ότι πληρώσεις παίρνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το ηλεκτρονικό "κάπνισμα" δεν είναι αθώο, αλλά είναι λιγότερο βλαβερό απ ότι το συμβατικό.

Προσοχή χρειάζεται στην επιλογή (μάρκα) των υγρών. Απ όσο γνωρίζω τα υγρά της Nobacco έχουν πιστοποιηθεί από τον Δημόκριτο ως ακίνδυνα.

http://www.nobacco.gr/pdf/nobacco_certification.pdf

Link to comment
Share on other sites

Θα δικαιολογούσα το ηλ τσιγάρο μόνο σαν μεταβατικό στάδιο ανάμεσα στο κανονικό τσιγάρο και το... τίποτα

λογικο ειναι πως οταν εισπνεεις οτιδήποτε άλλο από καθαρό αέρα... σίγουρα δεν είναι αθώο

αν σας ζητήσω να μου φερετε τα 10 πιο γευστικά τσιγάρα και τα συγκρίνουμε με 10 απλά καλά υγρά ηλ τσιγάρου μιας επώνυμης εταιρίας, θα διαπιστώσετε όλοι ποσο ανώτερο γευστικά και αρωματικα΄είναι ένα ηλ.τσιγάρο

ομως ο εθισμος δεν ειναι μονο στην νικοτινη. γι αυτο και παραμενουν(με) κάποιοι φανατικοι καπνιστες

ειναι σε ολη την ιεροτελεστια του καπνισματος.

απο το αναπτηρακι που εχεις στην τσεπη, το αναμμα του τσιγαρου, το τιναγμα της σταχτης κλπ κλπ

αυτα λειπουν πολυ περισσοτερο σε καποιον που μολις ξεκιναει το ηλ.τσιγαρο, παρα η ίδια η ουσία

(εγω οταν πρωτοέκανα ηλ.τσιγάρο, σκεφτηκα "τι αηδία είναι το κανονικό τσιγάρο". ήταν σαν να έφαγα φιλέτο για πρώτη φορά, ενώ μέχρι πριν έτρωγα αποκλειστικά χάμπουργκερ απο γνωστή αλυσίδα fast food)

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα το ηλεκτρονικο τσιγαρο εδω και εναν χρονο με μια διακοπη 3 μηνων που ειχα ξαναρχισει το κανονικο αλλα τωρα καπνιζω μονο ηλεκτρονικο παλι η διαφορα που ειδα στην υγεια μου ειναι τεραστια καπνιζα παλια εναμιση με δυο πακετα την μερα. επαψα να βηχω, βελτιωθηκε η οσφρηση μου ,δεν λαχανιαζω ευκολα ,και δεν ξυπναω στον υπνο μου πιθανον απο απνοια, δεν εχω φλεματα . πιστευω πως για καποιον που δεν μπορει να το κοψει ειναι το καλυτερο που μπορει να κανει

Link to comment
Share on other sites

είχα ξεκινήσει και εγώ πριν περίπου 1 χρόνο να δουλεύω το ovale ego-c. μετά από κανά μήνα το παράτησα και ξαναγύρισα στο κανονικό, όπου και να το έβαζα, σε τσέπη, σε τσαντάκι γέμιζαν όλα λάδια... όλα έτσι είναι;

πάντως ζηλεύω όσους έχουν κόψει αυτή την κακή συνήθεια και ευελπιστώ να τα καταφέρω και εγώ κάποια στιγμή

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα αυτο το τσιγαρο και ετρεχε λαδια, εχω τωρα το giant της nobaco δεν εχει διαροες και εχει μεγαλης διαρκειας μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...