Jump to content

ηλεκτρονικο τσιγαρο


Recommended Posts

κοιτα να δεις τα συμπτωματα συχνοτητα που εχουν. δεν το κραταγα το θεμα να το κανω στη διατριβη? με τετοιο δειγμα και τετοιες παρατηρησεις, στη μαλμπορο θα το πουλαγα...

φιλε φωτη ετσι ακριβως και εγω. δεν μπορω να κανω τσιγγαρο κανονικο τωρα. εκανα ενα τις προαλες, τα ειδα ολα και τωρα τελος. και νομιζω πως καπνιζω πολυ λιγοτερο (και μονο το ηλεκτρονικο), γιατι συνεχεια... ξεχναω να καπνισω :thumbup:

στην ενωση φιλτρου τσιγαρου το μονο που μου τη σπαει με τις τρυπες που εχει για να περνα αερας ειναι οτι εκει θελω να το κραταω, αλλα ετσι δεν θα περνα πολυ αερας, οποτε το κραταω λιγο πιο πανω.

εχω πολυ καλες εντυπωσεις μεχρι τωρα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήγα κι εγώ σήμερα και άλλαξα την μπαταρία. Ακόμα δεν έχω δείγμα για την διάρκειά του, καθότι τώρα κάνει το πρώτο της γέμισμα (όπου πρέπει να είναι άνω των 5 ωρών).

Κι εμένα με εκνευρίζει αφάνταστα το άνοιγμα που έχει για να παίρνει τον αέρα. Σκεφτόμουν να κάνω κάποια πατέντα για να κάνω πιο "στιφό" το ρούφιγμα, αλλά όπως το είπα στην κυριούλα που έχει το μαγαζί, μου απάντησε πως οι ωπές υπάρχουν καθότι χρειάζεται συγκεκριμένη ποσότητα αέρα για να γίνει η διαδικασία της ατμοποίησης.

Στο εν τω μεταξύ, αυτές τις ώρες που γεμίζει το ηλεκτρονικό, την έχω "ψιλοακούσει" και αναγκάστικα να κάνω καπνό. Τα πρώτα 2 τσιγάρα ήταν μαρτύριο... τα επόμενα 2 τα ξανασυνήθισα. Πάντως, κι εφόσον πάνε όλα καλά με το ηλεκτρονικό, δεν βλέπω κάποιον άμεσο λόγο να βάλω κανονικό τσιγάρο στο στόμα μου.... Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε κάποια πραγματάκια γι'αυτό το μαραφέτι...

Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, όταν το φίλτρο είναι στα τελειώματά του, έχει γεύση και μυρωδιά καμένου. Άνοιξα ένα "τελειωμένο" φιλτράκι για να δω τι γίνεται μέσα. Όπως θα δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες, εσωτερικά υπάρχει ένα σφουγγαράκι το οποίο είναι ποτισμένο με τη νικοτίνη και αυτό έρχεται και "αγκαλιάζει" μία αντιστασούλα που το θερμαίνει και καίει την νικοτίνη, με αποτέλεσμα να δημιουργείται ο καπνός. Ως σημείωση εδώ να πω πως η νικοτίνη είναι ένα πλήρως καύσιμο υγρό και από τα κανονικά τσιγάρα παίρνουμε ελάχιστη ποσότητα από τη συνολική που περιέχουν, καθότι το μεγαλύτερο ποσοστό φεύγει από την καύση.

Αυτό το καμένο λοιπόν που μυρίζουμε όταν τελειώνει το φίλτρο, δεν είναι τίποτα άλλο από το κάψιμο που δέχεται αυτό το σφουγγαράκι. Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καίγεται, αφού όταν το πιάνω στα χέρια μου είναι υγρό (Προσοχή!!! Θέλουν αμέσως ξέπλυμα τα χέρια καθότι η νικοτίνη είναι δηλητήριο και απορροφάται και από το δέρμα).

Πάντως το να φτάνουμε στο σημείο να καπνίζουμε και αυτό το σφουγγαράκι, σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο. Αυτή τη στιγμή πειραματίζομαι σε κάτι. Δηλαδή θέλω να δω μήπως και η συνεχής χρήση του ίδιου φίλτρου, φέρνει το κάψιμο πιο γρήγορα. Οπότε αυτή τη στιγμή έχω δύο φιλτράκια σε λειτουργία και τα χρησιμοποιώ εναλλάξ. Θα το δω και θα σας ενημερώσω...

IMAG0244.jpgIMAG0245.jpgIMAG0246.jpgIMAG0247.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και σου το πα.... Μη ρουφάς πολύ,θα το κάψεις! :thumbup:

Εκτός από τη νικοτίνη θυμάσαι την άλλη ουσία που περιέχει;

Αυτά που δεν έχουν νικοτίνη βγάζουν επίσης ατμό...

Link to comment
Share on other sites

Και σου το πα.... Μη ρουφάς πολύ,θα το κάψεις! :thumbup:

Εκτός από τη νικοτίνη θυμάσαι την άλλη ουσία που περιέχει;

Αυτά που δεν έχουν νικοτίνη βγάζουν επίσης ατμό...

ένα ανταλλακτικό φίλτρο που περιέχει νερό, προπυλενογλυκόλη, νικοτίνη (εφόσον το επιλέξετε) και αρωματικές ουσίες που μιμούνται την γεύση του καπνού (ή οποιαδήποτε από τις άλλες γεύσεις διαλέξετε)

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ SITE. η ουσια αυτη προπυλενογλυκολη ειναι αυτη που βαζουν και στις σκηνες και παραγεται καπνος. βλεπε πιστα στη πεγκυ ζηνα, καρρας κτλ κτλ κτλ

ο γονιδης μαλλον βγαζει απο μονος του γιατι ειναι θεος!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όλο αυτό κάψιμο ήταν τυχαίο από ελαττωματικό προϊόν?

...γιατί αν δεν είναι και συμβαίνει συχνά, πολύ φοβάμαι ότι όλα αυτά τα υλικά που καίγονται και τα εισπνέει κάποιος μήπως κάνουν περισσότερη ζημιά απ ότι το συμβατικό τσιγάρο !!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όλο αυτό κάψιμο ήταν τυχαίο από ελαττωματικό προϊόν?

...γιατί αν δεν είναι και συμβαίνει συχνά, πολύ φοβάμαι ότι όλα αυτά τα υλικά που καίγονται και τα εισπνέει κάποιος μήπως κάνουν περισσότερη ζημιά απ ότι το συμβατικό τσιγάρο !!!

σχεδον σε ολα τα φιλτρα προς το τελος αυτο συμβαινει. ετσι αλλαζω φιλτρο. αντι να το αντικαθιστω επειδη τελειωνει ο ατμος οπως ηταν κανονικα, τα αντικαθιστω οταν μου μυριζει ασχημα το φιλτρο. αλλα νομιζω πως μπορεις να το καταλαβεις και να το πετας....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γνώμη...ακόμη δεν έχω τελειώσει το πρώτο φίλτρο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γνώμη...ακόμη δεν έχω τελειώσει το πρώτο φίλτρο! :thumbup:

Έχεις πάρει 100αρι ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει την όρεξη για κάπνισμα,όλα στο μυαλό είναι.

Αν με ρώταγες πριν 5 μέρες πόσα καπνίζω,θα σου έλεγα "Όσα προλάβω μέχρι να κοιμηθώ."

Όταν μου έρθει "κάπως" τραβάω 2-3 τζούρες και χαλαρώνω...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όλο αυτό κάψιμο ήταν τυχαίο από ελαττωματικό προϊόν?

...γιατί αν δεν είναι και συμβαίνει συχνά, πολύ φοβάμαι ότι όλα αυτά τα υλικά που καίγονται και τα εισπνέει κάποιος μήπως κάνουν περισσότερη ζημιά απ ότι το συμβατικό τσιγάρο !!!

Εμένα μου έχει συμβεί 2 στα 2. Δεν ξέρω τι γίνεται στο σύνολο αλλά σίγουρο είναι πως το να εισπνέεις καμένο πλαστικό μόνο καλό δεν είναι! Εδώ είναι ένα θέμα που πρέπει να προσεχθεί κι εμπειρικά να μάθει ο καθένας πότε πρέπει να το αλλάζει το κάθε φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μια ερώτηση στο μαγαζί θα έλυνε την απορία μας;

Δηλαδή αν είναι φυσιολογικό ή είναι λόγω ελαττώματος ή από λάθος χρήση...

(Τόσα χρόνια καπνίζετε και ακόμα λάθος το κάνετε..... :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει την όρεξη για κάπνισμα,όλα στο μυαλό είναι.

Αν με ρώταγες πριν 5 μέρες πόσα καπνίζω,θα σου έλεγα "Όσα προλάβω μέχρι να κοιμηθώ."

Όταν μου έρθει "κάπως" τραβάω 2-3 τζούρες και χαλαρώνω...

H αλήθεια είναι ότι και εγώ παρατηρώ κάτι παρόμοιο!

Κάπνιζα καπνό και περίπου 15 την μέρα.

Από χθες ξεκίνησα το ηλεκτρονικό.

όταν πήγα να κάνω ένα στριφτό με χάλασε και βλέπω ότι πλέον δεν καίγομαι τόσο να κάνω στριφτό.

Και εγώ τραβάω 2-3 τζούρες και το αφήνω.

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να παρουμε τηλεφωνο τη δευτερα στη κυριουλα εκει περα να ρωτησουμε. νομιζω παει αναλογα και ποσο πολυ τραβας οταν τραβας ατμο. δηλαδη αν ενας κανει 3 τζουρες και το αφηνει για καποια ωρα, και ενας αλλος κανει 5 γερες τζουρες και μετα το αφηνει, του 2ου θα τελειωσει πιο γρηγορα. δηλαδη ο πρωτος (φωτης) θα κανει 300 τζουρες και ο δευτερος (εγω) θα κανει 200. καπως ετσι τα εχω υπολογιζει μεχρι τωρα που καπνιζω.

παντως μου κανει εντυπωση ποσοι θελουν ειτε να απαλλαγουν απο το καπνισμα ειτε να το μειωσουν ειτε να μην εχουν τις ασχημες συνεπειες του. και οτι αυτος ο τροπος υπηρχε και κανεις δεν μας ειχε ενημερωσει επαρκως.

στην αγορα τα νομιμα απολυτως ηλεκτρονικα τσιγγαρα ειναι αυτα χωρις νικοτινη.

τα αλλα ελεγχονται. και αυτο γιατι σου λεει δεν εχει γινει ερευνα που να αποδεικνυει οτι οντος βοηθα στο να κοψεις το καπνισμα. δηλαδη οι τσιχλες νικοτινης που εχουν νικοτινη βοηθανε και το ηλ. τσιγ. με νικοτινη οχι???

εγω παντως παω ολοταχως για κοψιμο (οχι το τουαλετικο :buttrock: ) ή για τρελη μειωση!! :thumbup::thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν αποκτήσει οπαδούς το ηλεκτρονικό κάπνισμα, τόσους όμως που να αρχίσουν να ζημιώνουν οι καπνοβιομηχανίες και κατά προέκταση το ίδιο το κράτος, να δείτε τι ωραία που θα βγει κάποια προειδοποίηση από κάποιο υπουργείο, ότι η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι άκρος επικίνδυνη !!!

Link to comment
Share on other sites

Με ψήνεται άγρια τώρα... :thumbup:

Και μένα μέχουν ψήσει άγρια

Την Δευτέρα ολοταχώς για παραγγελία

Σημειώνω ότι δεν το κάνω για να κόψω το τσιγάρο αλλά για όλους τους παραπάνω λόγους που εχουν αναφερθεί μέχρι τώρα.

Αν βοηθήσει στο να το κόψω....... ε τότε ακόμα καλύτερα!!

Μόλις μου έρθει με το καλό θα σας πω και τις δικές μου εμπειρίες μια και ειναι πολύ φανατικός καπνιστής.

Ίσως ένας από τους πιο φανατικούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τιιιιιιιι έγινε Κύριοι???

Το παρατήσαμε το θέμα?

Άντε, μπρος......... κύριοι ατμιστές μαζέψτε τις εμπειρίες σας

Να σας πω μερικές?

1. Σταμάτησα να βήχω

2. Τα ρούχα μου πλέον μυρίζουν σοφτλάν

3. Με ανέχονται

4. απο τα 210 ευρώ τον μήνα έπεσα στα 14.........ίσως και λιγότερο

Πως γίνεται?

Απλό!

Δέστε αυτό το υπέροχο βιντεαααααάκι και.........θα σας αρέσειιι

ΥΓ.

Σήμερα είδα το πρώτο φιλτράκι τρυπημένο (οχι το δικό μου)

από υπερβολικό ρούφηγμα

Link to comment
Share on other sites

Από που προμηθεύτηκες την νικοτίνη εσύ? Το είχα σκεφτεί κι εγώ αυτό, αλλά δεν ήξερα αν μπορώ να εμπιστευτώ τα υγρά!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο 4ο (!) φίλτρο.Έκανα βέβαια μια παρασπονδία αλλά δε φταίω εγώ...Κάποιοι αχαρακτήριστοι στην προετοιμασία της πίτας με παρέσυραν με ουίσκια και αγόρασα ένα πακέτο καπνό. :D

Βέβαια είναι 5 ημέρες ανοιχτός και είναι στα μισά. :D

Βήχας σχεδόν ανύπαρκτος!Την πατέντα με το γέμισμα δεν τη συνιστώ.Αν η ποσότητα είναι μεγαλύτερη απ'οτι χρειάζεται για να ποτίσει,ίσως με το ρούφηγμα να εισέλθει το υγρό στο στόμα.Επικίνδυνο.....

Link to comment
Share on other sites

Από που προμηθεύτηκες την νικοτίνη εσύ? Το είχα σκεφτεί κι εγώ αυτό, αλλά δεν ήξερα αν μπορώ να εμπιστευτώ τα υγρά!

Νίκο είναι πλέον δοκιμασμένο και καρατσεκαρισμένο

Μπορείς να τα εμπιστευτείς

Ανώτερες γεύσεις

http://www.nobacco.gr/category.asp?catid=470

Και

Διευθύνσεις

http://www.nobacco.gr/pos.asp

Εγώ πήρα 2 μπουκαλάκια των 20 ml

Το ενα το έχει ο κατάλογος ενώ το άλλο οχι

RY4 16mg νικοτίνη

FPF 11mg νικοτίνη

Θα μου πάνε κανένα δίμηνο.......εκτός και αν ατμίσω και στον υπνο μου χεχε

Και το περίεργο οτι αυτό με τα 11mg νικοτίνη ειναι πολύ πιο γευστικό απότι αυτό με 16mg

Μάλιστα έκανα και ενα τέστ σε 4 άτομα

Οι δύο άρεσαν το RY4 και οι άλλοι δυο το FPF

Εμένα μου άρεσαν και τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είναι πλέον δοκιμασμένο και καρατσεκαρισμένο

Μπορείς να τα εμπιστευτείς

Ανώτερες γεύσεις

http://www.nobacco.gr/category.asp?catid=470

Και

Διευθύνσεις

http://www.nobacco.gr/pos.asp

Εγώ πήρα 2 μπουκαλάκια των 20 ml

Το ενα το έχει ο κατάλογος ενώ το άλλο οχι

RY4 16mg νικοτίνη

FPF 11mg νικοτίνη

Θα μου πάνε κανένα δίμηνο.......εκτός και αν ατμίσω και στον υπνο μου χεχε

Και το περίεργο οτι αυτό με τα 11mg νικοτίνη ειναι πολύ πιο γευστικό απότι αυτό με 16mg

Μάλιστα έκανα και ενα τέστ σε 4 άτομα

Οι δύο άρεσαν το RY4 και οι άλλοι δυο το FPF

Εμένα μου άρεσαν και τα δύο

Ειχες δεν ειχες παλι με διαλυματα εισαι μπλεγμενος, βρε τη εχουμε παθει με αυτους τους μποσταναδες! :D

Link to comment
Share on other sites

Αύριο κι όλας πάω από εκεί να πάρω ένα μπουκαλάκι να δω τι παίζει!

Thanx :D

Link to comment
Share on other sites

Την πατέντα με το γέμισμα δεν τη συνιστώ.Αν η ποσότητα είναι μεγαλύτερη απ'οτι χρειάζεται για να ποτίσει,ίσως με το ρούφηγμα να εισέλθει το υγρό στο στόμα.Επικίνδυνο.....

Εγώ την συνιστώ για τον εξής λόγο

Αντί να "καπνίσεις" στο τέλος τον υαλοβάμβακα είναι προτιμότερο να ατμίσεις 10 σταγόνες απο τις 20 που παίρνουν τα καρτομάιζερ.

Δεν είναι ανάγκη να το γεμίσεις

Η πρώτες δυο ρουφηξιές (μετά το γέμισμα) αν γίνουν απαλά, οι τρίτη ρουφηξιά πάει νορμάλ

Και παρεμπιπτόντως τα απανταχού χαρμάνια στο φόρουμ του ηλεκτρονικού τσιγάρου έχουν τεστάρει σχεδόν τα πάντα πριν από εμάς για μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...