Jump to content

περι αφρικανικων κιχλιδων


Κωστας Τ

Recommended Posts

Τωρα που ειναι νωρις δωστο,γιατι ειναι ο απολυτος θηρευτης,σεμενα ειναι υπαρχηγος αλλα εχω αλλο θηριακι το μοντκα και παει πισω,αλλα τον βλεπω σε λιγο να μου γινετε ο αρχηγος.Και το κακο σεσενα ειναι οτι εχεις λιγα λιτρα και δεν θα ξερουν πυ να πανε.Η δικη μου γνωμη ειναι να παραμεινεις στις αλονοκαρες :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 302
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε αυτο που λες για τα λιτρα εχεις δικιο.εσυ δεν ειχες μπουνας?αλλαξες ψαροσυνθεση?

Ναι ειχα ,αλλα τα εδωσα και κρατησα τα χαπς.Εχεις δικιο οτι τα μπουνας κρυβονται ,αλλα σεμενα δεν ηταν τοσο εμφανη γιατι εχω 1,80 μηκος οποτε ο καθε ενας ειχε την γωνια του,τα χαπς ομως επιδη ειναι ολο σουλατσο θελουν μηκος.Και επιδη ειναι μεγαλα ζωα ο καβγας ειναι πολυ σκληρος αν δεν εχει ο αδυνατος να την κοπανισει :P

Link to comment
Share on other sites

οποτε με τα συγκεκριμενα λιτρα θα πρεπει δυστυχως να κρατησω με το ζορι το πολυ 4 aulonocara.

ατιμα λιτρα :P

Link to comment
Share on other sites

οποτε με τα συγκεκριμενα λιτρα θα πρεπει δυστυχως να κρατησω με το ζορι το πολυ 4 aulonocara.

ατιμα λιτρα :hysterical:

:thumbup::hysterical:

Και 10 ενυδρεια να εχουμε δεν μας φτανουν :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ηθελα να ρωτησω για μια συμπεριφορα που ειδα μεταξυ στα socolofi μου...Εγω νομιζα οτι ειναι αρσενικα αλλα τα ειδα σημερα κατω κατω και το ενα να τρεμει διπλα στο αλλο...μετα πηγαινε απο πισω του χωρις να το δαγκωνει...μετα ομως πιανοντουσαν στομα με στομα...και ξανα παλι το ιδιο...μηπως ειναι αδερφες???

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω για μια συμπεριφορα που ειδα μεταξυ στα socolofi μου...Εγω νομιζα οτι ειναι αρσενικα αλλα τα ειδα σημερα κατω κατω και το ενα να τρεμει διπλα στο αλλο...μετα πηγαινε απο πισω του χωρις να το δαγκωνει...μετα ομως πιανοντουσαν στομα με στομα...και ξανα παλι το ιδιο...μηπως ειναι αδερφες???

:):thumbup:

μονο οι ανθρωποι ειναι μοχθηροι.

Εαν ειδες τρεμουλο σημαινει οτι ειναι σιγουρα ζευγαρη,αλλα τα συγκεκριμενα ψαρια δεν καταλαβαινουν απο τετοια,τσακονονται και μεταξυ τους :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παντως γενικα οταν θελουν να ζευγαρωσουν με καποια δεν πανε διπλα της κ τριβονται...τρεμουν και τα σχετικα?Και μετα πανε κ απο πισω της?

Link to comment
Share on other sites

Παντως γενικα οταν θελουν να ζευγαρωσουν με καποια δεν πανε διπλα της κ τριβονται...τρεμουν και τα σχετικα?Και μετα πανε κ απο πισω της?

Για μενα 3 πραγματα ειναι Η Αφρικη

1) η αγριοτητα

2) Στωματοεποαζουσα

3) ο χορος,ο οποιος ειναι απο παντου και κυκλικος,σα να θελει να την βαλει στο μαντρι,<να κεντραρει :bowdown: >

Ειναι μαγεια

Link to comment
Share on other sites

Aλλη μια ωραια φαση ηταν που ο λαμπιντο εκανε τα κολπα του στην κυρια λαμπιντο και φτανει η στιγμη και μπαινει στην σπηλια μπαινει και αυτη η δυσμοιρη και σε 3 sec βγαινει σαν τρελλη............................ναι ειναι πολυ γοητευτικα ψαρια ....

Θα παρακαλεσω πολυ τετοιες εκφρασεις ΟΥΤΕ για πλακα.

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.μεχρι σημερα πιστευα οτι ολα τα ψαρια που ειχα μεσα ηταν αρσενικα για να αποφυγω τις γεννες.ομως ειδα ενα να ειναι μπουκωμενο.το θεμα μου ειναι οτι τα 4 ειναι aulonocara και το μπουκωμενο ειναι aulonacara(ετσι εγραφε το ταμπελακι στο πετ ).θα προσπαθησω να το βγαλω φωτο για επαληθευση.υπαρχει θεμα υβριδισμου?

Link to comment
Share on other sites

Τα θηλυκα ολα σχεδον ειναι ιδιο χρωμα,καφε με γραμες.Τα αρσενικα εχουν εντονο χρωμα,βαλε φωτο να δουμε τι ειναι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.μεχρι σημερα πιστευα οτι ολα τα ψαρια που ειχα μεσα ηταν αρσενικα για να αποφυγω τις γεννες.ομως ειδα ενα να ειναι μπουκωμενο.το θεμα μου ειναι οτι τα 4 ειναι aulonocara και το μπουκωμενο ειναι aulonacara(ετσι εγραφε το ταμπελακι στο πετ ).θα προσπαθησω να το βγαλω φωτο για επαληθευση.υπαρχει θεμα υβριδισμου?

Kαι βέβαια υπάρχει πρόβλημα υβριδισμού.

Εκτός και αν κρατάς είδη aulonocara απο διαφορετικές γεωγραφικές περιοχές(ακόμα και εδώ όμως εχουμε μια εξαίρεση).

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

τα αρσενικα aulonocara φαινονται στις φωτο

[

post-40623-1311518374_thumb.jpgpost-40623-1311518466_thumb.jpg post-40623-1311518344_thumb.jpgpost-40623-1311518808_thumb.jpg

το θυληκο κρυβεται και δεν μπορω να το βγαλω.παντως ειναι μονοχρωμο με καφε-μαυρο χρωμα και ριγες.το θεμα ειναι αν ειναι οντως aulonacara.

post-40623-1311518736_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα αρσενικα aulonocara φαινονται στις φωτο

[

post-40623-1311518374_thumb.jpgpost-40623-1311518466_thumb.jpg post-40623-1311518344_thumb.jpgpost-40623-1311518808_thumb.jpg

το θυληκο κρυβεται και δεν μπορω να το βγαλω.παντως ειναι μονοχρωμο με καφε-μαυρο χρωμα και ριγες.το θεμα ειναι αν ειναι οντως aulonacara.

Στην 2η και 4η φωτογραφία είναι το ίδιο ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι το ιδιο.η 2 κ 4 φωτο ειναι αυτα τα ψαρια

post-40623-1311520463_thumb.jpgpost-40623-1311520489_thumb.jpg

και μαζι με αυτο post-40623-1311520534_thumb.jpg τα πηρα απο πολυ γνωστο μαγαζι για aulonocara saulosi.

οι φωτο δεν ειναι καλες το ξερω.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως την περιγραφεις πρεπει να ειναι θηλυκια

μοιαζει με αυτην?

kanon058.jpg

Παντος αν ειναι θηλυκια πρεπει να την βγαλεις ,γιατι θα την κουρασουν πολυ

Link to comment
Share on other sites

kixlidate δεν μοιαζει.θα προσπαθησω να την τραβηξω φωτο να μου πειτε.παντως εκτος απο αυτο που λες εαν παιζει υβριδισμος κατι θα πρεπει να κανω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μονο κανα δυο δεν υβριδιζουν ,μου το ειχε πει ο κουμαν ,αλλα δεν θυμαμαι ποιες,ολες η υπολοιπες υβριδιζουν και μαλιστα παρα πολυ.

Αν μας διαβαζει ας τις πει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...