Jump to content

περι αφρικανικων κιχλιδων


Κωστας Τ

Recommended Posts

θα σου πρότεινα αντί μπλέ μαζί με την daylight που έχεις να βάλεις μια ροζ ,παράδειγμα http://www.sera.de/gr/produkte/aquarientec...t-color-t8.html

<_<

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 302
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολυ φως εχεις απλα,τα ψαρια την καταβρηκαν με την μια λαμπα και τωρα τρομαξαν.αλλωστε ο χαμηλος φωτισμος αναδεικνυει καλυτερα τα χρωματα τους.Προσοχη επισης στις αλγες,θα γεμισεις λογικα τωρα. <_<

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

DIMITRIOS τα ψαρια δεν τρομαζουν οταν ειναι και οι δυο λαμπες μαζι.εξαφανιζονται οταν αναβω μονο την μπλε η οποια ειναι 38w αλλα πολυ πιο θαμπη απο την daylight.μου φαινεται περιεργο.

κ.Γεωργιου αυτη που μου προτεινεται μπορει να δουλευει και μονη της η ειναι απαραιτητο ο συνδιασμος της με την daylight?με ενδιαφερει να δουλευω περισσοτερο την μια.

Link to comment
Share on other sites

DIMITRIOS τα ψαρια δεν τρομαζουν οταν ειναι και οι δυο λαμπες μαζι.εξαφανιζονται οταν αναβω μονο την μπλε η οποια ειναι 38w αλλα πολυ πιο θαμπη απο την daylight.μου φαινεται περιεργο.

κ.Γεωργιου αυτη που μου προτεινεται μπορει να δουλευει και μονη της η ειναι απαραιτητο ο συνδιασμος της με την daylight?με ενδιαφερει να δουλευω περισσοτερο την μια.

Οπως αναφέρεις πιο πάνω έχεις ξεχωριστό μπάλαστ οπότε μπορεί να λειτουργήσει και μόνη της.Απλά εσύ θα διαλέξεις από το αισθητικό αποτέλεσμα αν θέλεις να λειτουργεί μόνη της ή σε συνδυασμό με την λευκή.

Εγώ στο RIO 400 με τις Tropheus λειτουργώ και τις δύο μαζί http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=53394&hl=

<_<

Link to comment
Share on other sites

Κώστα επειδή και εγώ το ψάχνω αυτό το θέμα με τον φωτισμό στο δικό μου,έχω αλλάξει 3 λάμπες μέχρι τώρα και καμία δεν με τρέλανε..το καλύτερο πιστεύω είναι ο συνδυασμός από λάμπες και όχι μόνο μία!και καλύτερα για μένα να είναι μικρές,πιο μικρές από το μήκος του ενυδρείου,ώστε στο κέντρο να είναι το πιο πολύ φως και στις γωνίες να είναι πιο σκοτεινό!δείχνει πολύ πιο ωραία(άποψη μου εννοείται ε <_< )!

Εγώ στο δικό μου τώρα ετοιμάζω πατέντα με led γιατί με την 1x30W 90cm δεν βλέπω άσπρη μέρα :D

Και αν δεν μου αρέσει και με τα led τότε θα κοιτάξω για 2x18W(νομίζω) 60cm με 2 διαφορετικές λάμπες...μία daylight ή μπλε και μία τύπου plant όπως σου είπαν και πιο πάνω.. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη απο οτι εχω καταλαβει η χρηση δυο λαμπων ειναι καθαρα μονο για αισθητικους λογους,δηλ.μια daylight και μια χρωματιστη μιας και οι αναγκες του ενυδρειου καλυπτονται και με μια.τωρα μια daylight αρκει αλλα δεν προσθαιτει αισθητικα,μια χρωματιστη ειναι πολυ μουντη.οποτε χρειαζεται συνδιασμος

δυο φωτο με συνδιασμο daylight και actinic blue και η actinic blue μονη της.

post-40623-1306013031_thumb.jpgpost-40623-1306013063_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα <<πιτσιρικια>> εχουν αρχισει να ξεψαρωνουν σιγσ-σιγα και κυκλοφορουν λιγο περισσοτερο.σημερα το απογευμα ειδα ενα μωρο labido και ενα μωρο acei να δινουν ομηρικες μαχες.ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα?

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ψιλοτσακώματα-ψευτοκυνηγητά είναι στην ημερήσια διάταξη...

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ψιλοτσακώματα-ψευτοκυνηγητά είναι στην ημερήσια διάταξη...

:D

Κιχλιδα χωρις τσακωμο δεν νομιζω να υπαρχει. <_<

Link to comment
Share on other sites

η τριτη απο τις τρεις θυληκες acei ξεμπουκωσε εχθες οποτε εχουμε και μικρα εχουμε και νεογεννητα.οπου και να κοιταξεις βλεπεις πιτσιρικια.εν το μεταξυ ο αρσενικος αρχισε παλι τα τιναγματα.δεν με βλεπω καλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράματα!

Θα δούμε κανένα μικρό; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ενα ψαρακι απο τις πρωτες γεννες

post-40623-1306874337_thumb.jpg

και ενα απο την τελευταια

post-40623-1306874436_thumb.jpg

μια απο τις θυληκες acei ειναι παλι μπουκωμενη(δευτερος γυρος).

Link to comment
Share on other sites

να τα χαιρεσαι τα τσιπιρικια σου... :thumbup: .. κουκλιαα

Link to comment
Share on other sites

Χα χα!

Τέλεια!

Άντε, τυχερές και οι επόμενες γέννες!

Link to comment
Share on other sites

ενα ψαρακι απο τις πρωτες γεννες

post-40623-1306874337_thumb.jpg

και ενα απο την τελευταια

post-40623-1306874436_thumb.jpg

μια απο τις θυληκες acei ειναι παλι μπουκωμενη(δευτερος γυρος).

γεια σου ψαρουκλα με τα μωρα σου!

οντως ειναι φοβερα τα εχω δει απο κοντα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.επειδη απο οτι βλεπω καθε τρεις και λιγο εχουμε μπουκωματα και γεννες καποια στιγμη θα πρεπει να μπορω να πιανω τα μικρα για να τα δινω η τις μπουκωμενες για να μπουν σε ενυδρειο-μαιευτηριο.σαν πρωταρης τις ειχα φοβηθει τις πετρες και τις κολλησα παρολο που πολλοι εμπειροι αφρικακανοι με ειχαν προειδοποιησει για τα προβληματα που δημιουργει η κινηση αυτη(τωρα μπορει να αρχισει το κραξιμο :thumbup: ).σημερα αποφασισα να τις ξεκολλησω,οπως και εκανα,απομακρυνοντας τα 2/3 της πετρας απο το ενυδρειο.αυριο θα τις ξαναστησω(δεν θα ανεβασω το στησιμο πολυ ψηλα) με την προοπτικη αφαιροντας μερικες να μπορω να πιανω οταν χρειαζεται καποιο ψαρι.αυριο θα ανεβασω καμμια φωτο απο το νεο στησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να γίνει κάποια στιγμή αυτό Κώστα..περιμένουμε φωτο με το νεο στήσιμο...

Link to comment
Share on other sites

η διδικασια ξεκολλημα πετρας και ξαναστησιμο χωρις κολλημα τελειωσε.το νερο ειναι λιγο θολο ακομα αλλα μπροστα στο χαμο που εγινε παλι καλα.επειδη δεν υπολογισα οτι βγαζοντας τις πετρες θα σηκωθουν τα φενιζολ,οπως και εγινε,το αποτελεσμα ηταν να σηκωθει ολη η αμμος επανω και να γινει της μουρλης.ειχα χαλαζιακη αμμο ετοιμη πλυμμενη απο την πρωτη αποπειρα στησιματος οποτε πανω στην αμμο θαλασσης εριξα 25 κιλα χαλαζιακη και αλλαξε καπως οψη ο βυθος.αυτη την φορα εβαλα λιγοτερη πετρα(οχι πολυ λιγοτερη τελικα)και σκεφτομαι να βαλω περισσοτερα φυτα.

το ενυδρειο δειχνει πλεον ετσι.γνωμες-παρατηρησεις δεκτες :bowdown:

post-40623-1307288840_thumb.jpgpost-40623-1307288854_thumb.jpgpost-40623-1307288868_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...