Jump to content

περι αφρικανικων κιχλιδων


Κωστας Τ

Recommended Posts

Μια χαρα ειναι.

Εγω θα εβαζα κι αλλες βαλισνεριες,στην πισω γωνια,πισω απο την ανουμπια,και μια στην πλατη στο κεντρο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 302
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα μου αρέσει πιο πολύ τώρα..μπράβο!

Βάλε και άλλα φυτά όπως λέει ο συμπατριώτης ο Στράτος... :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου αρεσει πολυ περισσωτερο γιατι ειναι ποιο φυσικα στημενες.ο μονο που θα σου ελεγα το κενο αριστερα καλυψετο με καποιο τροπο,γιατι η γωνιες ειναι συμαντικες κρυψωνες.

:bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μετα την αλλαγη του στησιματος εχω δει διαφορα στην συμπεριφορα των ψαριων.ενω πρωτα βγαιναν μονο οταν πειναγαν(βραδακι μιας και ταιζω μια φορα την ημερα),τρωγαν και μετα εξαφανιζοτουσαν.τωρα βλεπω οτι κυκλοφορουν πολυ περισσοτερο και προς την επιφανεια.ο δε αρσενικος acei εχει αφινιασει.τρεχει ολο το μηκος του ενυδρειου περα δωθε,ανεβοκατεβαινει.μπορει να παιζει ρολο η αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα γιατι τωρα εχουν αναγκαστηκα μεγαλυτερς και ποιο ασφαλης φωλιες.Γιατι αν δεις την παλια φωτο απο προστα τουλλαχιστον δεν ειχε σχεδον καμια φωλια της προκοπης γιατι ηταν αφυσικα τιγκαρισμενς :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην φαινεται καλα στις φωτογραφιες αλλα στο πρωτο στησιμο υπηρχαν περισσοτερες κρυψωνες και οι οι δυο λοφοι εσωτερικα ειχαν περασματα.εμπαινε το ψαρι απο κατω και εβγαινε απο την κορυφη χωρις να βγει

απο το σωρο.και επειδη τις ειχα κολλησει και φοβομουν μην μεγαλωσουν τα ψαρια οι πετρες μπορει να φαινονταν <<σφιχτες>> αλλα ηταν αραιες μεταξυ τους.νομιζω πως τωρα εχουν περισσοτερο χωρο για κολυμπι. οταν λες αναγκαστικα τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστηκα λεω γιατι οταν ειναι ακολλητες ,αφηνεις ποιο μεγαλα κενα,επεσε και το υψος που ειχες,μπορει να ειναι πετροψαρα αλλα τους αρεσει και να κολυμπανε πολυ.Οταν ειχα την ψαροσουπα μου το λαμπιτο ηταν αρχηγος και μονο την νυχτα εμπαινε στην φωλια ,κατα τα αλα παντα κολυμπαγε σε ολο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχει περασει μονο μια μερα απο την αλλαγη θα παρατηρησω περισσοτερο την συμπεριφορα τους για να συγκρινω πριν και μετα.ευχαριστω. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πάλι όμορφο έγινε!!!(Με συγχωρεις αλλα τώρα το είδα)

Με την αλλαγη που έκανες στην ουσία τους χάλασες τις κρυψώνες τους και δημιουργησες νέες.

Τωρα τα ψάρια σου είναι σε αναζήτηση νεων "σπιτιών" γι'αυτο και κινουνται περισσότερο.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

PRINCE σε ευχαριστω πολυ.μετα την χθεσινη εντονη <<κυκλοφορια>> σημερα το απογευμα που τα παρατηρουσα το καθενα ειχε πιασει το καινουργιο του ποστο.μεχρι και ενα πιτσιρικι εφτιαξε μια κρυψωνα κατω απο μια πετρα μεταφεροντας αμμο με το στομα του. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.επειδη σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω ψαροσυνθεση θα ηθελα οποιος γνωριζει να βοηθησει.στα 240 λιτρα μπαινουνε haps και αν ναι ποσα και ποια ειδη?ευχαριστω εκ των προτερον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το επιχειρουσα.Ειναι ψαρια που αρεσκονται να κολυμπουν σε ολο το μηκος και βαθος του ενυδρειου.Ειδικα το βαθος του Ριο240 σε περιοριζει.

Ισως μια ομαδα protomelas που να μην μεγαλωνει υπερβολικα(1m-3f)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα μου ειναι να βαλω ψαρια που κυκλοφορουν.πολυ ομορφα τα mbounas και ενδιαφερον συμπεριφορες αλλα βαρεθηκα να βλεπω τις πετρες :bowdown: .θα ριξω μια ματια στο net για αυτα που μου λες γιατι δεν τα ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο ευχαριστω. :thumbup:

Δεν υπαρχει κανενας λογος :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την άποψη του Στράτου για τα λίτρα! :thumbup:

Παντως θα μπορούσες να παιξεις και με ενα χαρέμι aulonocara.

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1377

Πολυ καλη επιλογη επισης.

Και απο χρωματα εχεις πολλα να διαλεξεις :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.μετα απο μεγαλη σκεψη αποφασισα να αλλαξω την διαρυθμηση του ενυδρειου σε βιοτοπικο.βιοτοπικο με καραβι?κι ομως.η συγκεκριμενη ψαροβαρκα ειναι γνησιο αντιγραφο απο την ψαροβαρκα του μπαρμα-γερου νεγρου JΙΜ που εκανε βολτες αμεριμνος στα νερα της λιμνης malawi αλλα μετα απο μια λιμνοταραχη βυθιστηκε,ηρθε και μια κατολισθηση και το αποτελεσμα ηταν καπως ετσι.

post-40623-1308077256_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Αφου αρεσει σεσενα ειναι μια χαρα.Σεμενα παντος ,τα πλαστικα γενικα στα ενυδρεια, δεν μου αρεσουν.

Και επιδη βλεπω οτι εισαι ολο αλλαγες,θα βρεις τον σωστο δρομο :)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αφού αρέσει σε εσένα μην ρωτάς καν.. :)

Κρυψωνες υπάρχουν οπότε είσαι κομπλε.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...