Jump to content

περι αφρικανικων κιχλιδων


Κωστας Τ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 302
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αααααα δεν σε εχει ο τοπος εσενα! ποσσες φορες θα το ξεστησεις ακομη!??? :thumbup::bye2: :bye2: ειδα haps και γουσταρω! οι αυλονακαρες θα σε ανταμηψουν με τα πανεμορφα χρωματα τους!

Link to comment
Share on other sites

Σακη καθε φορα που λεω αυτη την φορα το πετυχα ολο κατι θελω να αλλαξω.πιστευυω αυτη την φορα να αραξω σε αυτο το στησιμο( :thumbup: ).τα ψαρια παντως ειναι αυτο που εψαχνα.συνεχης κινηση.δεν τρομαζουν,δεν ανακατευουν βυθο και γενικα πολυ ομορφα.

Link to comment
Share on other sites

και καθως θα μεγαλωνουν θα δεις πολλες καλες συμπεριφορες! αν ειχες και θυλικα ομως μεσα θα εβλεπες τρελο παιχνιδι μιας και οταν θελουν να ζευγαρωσουν παιρνουν καλυτερα και πιο εντονα χρωματα αλλα το ενυδρειο μεσα γινεται.... αστα να πανε!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα μου ειναι τα ψαρακια απο τις γεννες τι θα γινουν?δυστυχως :thumbup: δεν ειμαι για δευτερο ενυδρειο οποτε με βολευει να μην εχω μπουκωματα.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα μου ειναι τα ψαρακια απο τις γεννες τι θα γινουν?δυστυχως :bye2: δεν ειμαι για δευτερο ενυδρειο οποτε με βολευει να μην εχω μπουκωματα.

Κανε αυτο που κανω εγω,γιατι και εγω δεν θελω γεννες.

Βαλε λιγοτερες και μεγαλυτερς πετρες,οποτε οταν γενιουνται θα τα τρωνε τα μικρα.Ετσι θα βλεπει ολη την φαση και σθμπεριφορα διχως να εχεις μικρα,Σεμενα ουτε ενα μικρο δεν τα καταφερε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και γω αν δεν βγαλω την θυλικια απο μεσα δεν επιζει τπτ...αφησα μια μεσαπριν 2-3 βδομαδες και τα εβγαλε μεσα και μετα σκευτικα...ειδα στον πυργο υπερχιλησης 4 μικρα εκει :thumbup: ακομη εκει μεσα ειναι! αλλα μσα στο ενυδρειο δεν μενει τπτ!

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω ετσι σκεφτομουν να το κανω δηλ πριν τα βγαλει να μετεφερα την θυληκια σε αλλο ενυδρειο και μολις ξεμπουκωνε να την γυρναγα στο κανονικο αλλα αφου δεν παιζει δευτερο ενυδρειο την παρατησα την σκεψη.τωρα μονο με αρσενικα μπορει να χανω καποιες συμπεριφορες αλλα και ετσι ειμαι καλα.

(απο ζευγαρωμα πηρα ιδεα απο τα mbounas μην σου πω παραπηρα γιατι καθε τρεις και λιγο ειχαμε τα ιδια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.μπηκε στο ενυδρειο το protomelas της φωτογραφιας αλλα δεν ξερω αν ειναι αρσενικο η θυληκο.ξερει καποιος?

post-40623-1309545654_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι ο πετσοπας μου ειπε οτι μαλλον ειναι θυληκο.ευχαριστω.

Το ψαρι εχει αρχισει και βγαζει χρωμα στο ραχιαιο,αλλα μπλεδιζει και το κεφαλι του.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.παρατηρησα σημερα οτι ενα aulonocara και ενα protomelas(αρσενικα και τα δυο)καναν τον <<χορο>> του ζευγαροματος.δεν κυνηγιοτουσαν κυκλικα στην μεση του ενυδρειου αλλα στο βυθο σε μια λακκουβα στην αμμο που ειχε φτιαξει το aulonocara το οποιο εκανε και τα χαρακτηριστικα τιναγματα.εννοειτε οτι δεν ειχαμε κατι αλλα ειναι φυσιολογικο κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως η φυση δεν κανει λαθη,ειναι καθαρα για εδαφικη κυριαρχια,μαχαλοκαυγαδες :P

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν πολλοι καυγαδες αλλα μεχρι τωρα το ενα την <<επεφτε>> στο αλλο αλλα απο εχθες το ενα aulonocara τα εχει παρει ολα στο κυνηγι και εχουν λουφαξει.εχουν πιασει ολα απο μια σπηλια-γωνια και δεν ξεμυτανε.

Link to comment
Share on other sites

Ο ενας θα γινει αρχηγος,μεχρι τοτε θα πεφτει πολυ κυνηγι,εως οτου επιβαλει την ταξη :P .Μετα θα ηρεμισουν ολα

Link to comment
Share on other sites

kixlidate θυληκιες δεν εβαλα.μπορει να ειναι λαθος αλλα δεν μπορω να ανταπεξελθω με τις γεννες.τωρα μεσα εχει 4 aulonocara 1 aulonacara 1 venustus και 1protomelas.

μεχρι τωρα (2-3 εβδομαδες)που ειναι τα ψαρια ολα μαζι οπως εγραψα πριν,δεν συνεβενε κατι ανυσηχητικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ,θα μας που και οι δασκαλοι,αλλα νωμιζω το βενουστους κακως το εβαλες,γιατι πρωτον δεν κανει για τα λιτρα σου και δευτερον οταν αρχισει να μεγαλωνει θα σου κανει μανταρα το ενυδρειο,μιλαμε για πολυ δυνατο ψαρι.Ας περιμενουμε :P

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αν βαλεις και θυληκα,θα εχεις εξτρα μπονους κυνηγητα,λογω του οτι τα ψαρια θα ζητουν ζευγαρωμα.

Και αν ο χωρος δεν αποδειχθει αρκετος,τα προβληματα θα ειναι σοβαροτερα

Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια δεν το ηξερα για το venustus.βεβαια ειναι μικρο ακομα.αν δω οτι μεγαλωνει και ζοριζουν τα πραγματα θα το δωσω.

επειδη με τα μπουνας το εψαξα πολυ(συμβατοτητα,λιτρα,χαρεμια κτλ.) και ψιλοαπογοητευτηκα με το αποτελεσμα(τουλαχιστον με τα δικα μου γιατι εχω διαβασει οτι σε αλλους ηταν διαφορετικα τα πραγματα απο συμπεριφορες)αυτη την φορα το πηγα λιγο <<οτι ναναι>>(κακως).

Link to comment
Share on other sites

Στρατο τωρα ειδα το ποστ σου.ουσιαστικα αυτο που ηθελα για το ενυδρειο ηταν κινηση και να μην γινεται χαμος με τις γεννες.με τα δικα μου μπουνας ειχα βαρεθει να βλεπω τα βραχια.καταλαβαινω οτι τα ψαρια δεν ειναι <<καραγκιοζακια>> να βγαινουν οποτε θελω εγω να τα δω,εχουν τα δικα τους χαρακτηριστικα και συμπεριφορες.οποτε σεβομενος αυτο τα εδωσα καπου καλα γιατι για μενα το ενυδρειο απο χαρα ειχε καταντησει λιγο σπασιμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...