Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Ηλια η τεχνιτη πτωση της αμμωνιας μεσω φαρμακων δεν προκειτε να σε βοηθησει! Αντιθετα με το που ξαναβαλεις μεσα καποιο μεγαλο ψαρι θα εχεις παλι τα ιδια!

Μηπως να σκεφτεις να βαλεις μερικα καλα κομματια καινουργιο ζωντανο βραχο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρώτη φορά τα χρησιμοποιώ, δεν έχω ξαναρίξει τέτοια πράγματα, αλλά και δεν βρίσκω το λόγο που έχω αμμωνία!!!

Ζωντανό Βράχο έχω 20 κιλά, δεν νομίζω όμως ότι αυτή είναι η λύση, δηλαδή όσοι δεν έχουν βράχο έχουν αμμωνία? όσο για τον κύκλο το ενυδρείο

είναι παλιό παιδιά, δεν κάνω κύκλο τώρα.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά τα χρησιμοποιώ, δεν έχω ξαναρίξει τέτοια πράγματα, αλλά και δεν βρίσκω το λόγο που έχω αμμωνία!!!

Ζωντανό Βράχο έχω 20 κιλά, δεν νομίζω όμως ότι αυτή είναι η λύση, δηλαδή όσοι δεν έχουν βράχο έχουν αμμωνία?

Ο ζωντανος βραχος αποτελει εξαιρετικο βιολογικο φιλτρο... πολλοι απο εμας εχουμε μονο ζωντανο βραχο και αμμο για την βιολογια του ενυδρειου μας... ο σκοπος του βιολογικου φιλτρου ειναι τα βακτηρια να εξαφανιζουν την αμμωνια και το nitrite....αυτο κανει ενα βιολογικο φιλτρο....αρα για να εχεις αμμωνια παει να πει οτι το βιολογικο σου φιλτρο ΔΕΝ λειτουργει σωστα....συνεπως η προσθηκη καλου βραχου θα βοηθησει παρα πολυ στο προβλημα σου....

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορητές υπάρχουν 2 ένας MAREA 6000 L, και ένας MAXI-JET 1200 που κτυπάει τους βράχους, νομίζω εάν κρίνω απο το νερό ότι υπάρχει αρκετή κυκλοφορία, ίσως όχι τέλεια αλλά για fish only καλή, πες μου εάν έχω λάθος.

Όσο για το βιολογικό δυναμικό, αυτό ψάχνω τώρα, γιατί δεν πέφτει τελείως

η αμμωνία, εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα!!! και βέβαια στην αλατότητα που την διορθώνω τώρα, Νιτρίτη έχω και είχα πάντα 0.

Πιθανά να μην είναι σωστά τοποθετημένοι, με αποτέλεσμα να μην κυκλοφορεί το νερό σε όλα τα σημεία του βράχου.

Η βιολογική απόδοση του βράχου, είναι η ίδια τόσο σε F/O όσο και σε Reef και εξασφαλίζεται με την ίδια ακριβώς φιλοσοφία. Δηλαδή, σωστός ποιοτικά βράχος, σωστά μεγέθη, σωστή τοποθέτηση, σωστή κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Όμως εγώ βασίζωμαι στο 2229 WET-DRY της EHEIM που έχω βιολογικό γεμάτο substrate!!!

Αν πραγματικα εχεις αμμωνια τοτε κατι δεν δουλευει καλα με το φιλτρο σου...εισαι σιγουρος οτι δουλευει σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως λέει το manual αλλά το καταλαβαίνω και απο την ροή, κάθε 2 λεπτά αυξομειώνεται.

Δεν μπορώ να καταλάβω, θα προσπαθήσω να κάνω κύκλο σε στρωμένο ενυδρείο από την αρχή, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Όμως εγώ βασίζωμαι στο 2229 WET-DRY της EHEIM που έχω βιολογικό γεμάτο substrate!!!

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία ή να περιγράψεις τη θέση του σε σχέση με το ενυδρείο?

Πόσο καιρό λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της βρύσης είναι το ίδιο με το απιονισμένο που αγοράζω, τουλάχιστον στην αμμωνία. Λοιπόν παράγγειλα RO-MAN 4 σταδίων με DI !!!

Επειδή με έβαλες σε σκέψη, τσεκάρησα το δικό μου απιονισμένο νερό για αμμωνία και είναι 0. Η μάρκα που αγοράζω λέγεται Ορίζων και είναι από Σκλαβενίτη. Πάντως όπου να ναι θα έρθει και η RO-MAN.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έβαλες σε σκέψη, τσεκάρησα το δικό μου απιονισμένο νερό για αμμωνία και είναι 0. Η μάρκα που αγοράζω λέγεται Ορίζων και είναι από Σκλαβενίτη. Πάντως όπου να ναι θα έρθει και η RO-MAN.

Mια και αναφερεστε στο απιονισμενο θα ηθελα να σας αναφερω καποια πραγματα για αυτο. Δεν θα το προτεινα παιδια με τιποτα. Ο λογος ειναι οτι λογος εργασιας εχω καποια παρε δωσε με τον κλαδο των "νερουλαδων" <_< και εχει τυχη να δω τις εγκαταστασεις σε αρκετους. Δεν χρησιμοποιουν καποια r/o απλα περνανε το νερο σε τεραστιες δεξαμενες οπου και γινεται αναμυξη με διαφορα χημικα και στο τελευταιο σταδιο για καθε 1 λιτρο απιονισμενου πετανε γυω στα 2 απο αυτα που εχουν "κατακαθηση". Δεν γνωριζω εαν υπαρχουν και αλλοι που δουλευουν με καποιο διαφορετικο τροπο, αλλα οποτε εχω κανει την ερωτηση εαν αυτο το νερο ειναι καταλληλο για να το πιουμε συνηθως η πρωτη αντιδραση ηταν να βαλουν τα γελια βλεποντας τις δεξαμενες με τα χημικα... Οπωτε παιδια δεν κανει και για το ενυδρειακι μας γιατι μπορει να ειναι σχεδον καθαρο απο αλατα, αλλα τι αλλα υποληματα απο χημικο μπορει να εχει, κανεις δεν ξερει οποτε δεν το προτεινω. :rasp:

Αφηστε που ειναι και και χρονοβορο και ψιλοαακριβη η αγορα του απο καποιο super market. Παντως για να μην απογοητευτητε για το σιδερο ή για το ψυγειο του αυτοκινητου μια χαρα ειναι!! :angry2::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Το WET-DRY το έχω αμέσως μετά το 2217 μηχανικό χημικό, και μετά απο το WET-DRY είναι η UV.

Λειτουργεί περίπου ένα μήνα αλλά με την substrate του προηγούμενου φίλτρου 2217, η οποία ήταν μέσα 9 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Το WET-DRY το έχω αμέσως μετά το 2217 μηχανικό χημικό, και μετά απο το WET-DRY είναι η UV.

Λειτουργεί περίπου ένα μήνα αλλά με την substrate του προηγούμενου φίλτρου 2217, η οποία ήταν μέσα 9 μήνες.

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία ή να περιγράψεις τη θέση του σε σχέση με το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η διάταξη, από αριστερά ψυγείο, 2217 μηχανικό-χημικό, WET-DRY βιολογικό, λάμπα UV και επιστροφή στο ενυδρείο.

post-1724-1165260346_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια διάταξη!

νομίζω φίλε μου ότι γενικά τα φίλτρα βασίζονται στην διαφορά υδροστατικής

πίεσης που ασκείται από την διαφορά ύψους και η αντλία το μόνο που κάνει

είναι να σπρώχνει το νερο!

Στη διάταξη που έχεις η πίεση που παρέχεται μάλλον δεν φτάνει για να περάσει

όλα τα φίλτρα σου! άσε που είναι και διαφορετικής ισχύος το καθένα

οπότε επειδη τα έχεις σε σειρά πάει με αυτό που έχει την μικρότερη παροχή.

Link to comment
Share on other sites

Μία διευκρίνηση το 2217 λειτουργεί απλά σαν κάδος, δεν είναι στην πρίζα, επίσης του έχω αφαιρέσει το καπάκι, και όση σε διάμετρο είναι η είσοδος είναι και η έξοδος!!!!!

Επίσεις το ψυγείο δεν έχει καμία σχέση με τα φίλτρα, έχει δική του αντλία.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Είμαι της γνώμης να βάλεις το 2217 σε λειτουργία, με ανεξάρτητη είσοδο-έξοδο.

Επίσης να συνδέσεις την UV, by pass με το φίλτρο σου, ώστε να μην περνάει όλο το νερό του βιολογικού φίλτρου από την ακτινοβολία και να μειωθεί κατά πολύ η ροή μέσα απο τη λάμπα, για να έχει καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

<Το impeller το έχεις βγάλει και αυτό?>

Ναι έχει βγει και το impeller για να μην εμποδίζει την ροή!!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το σκέφτηκα αυτό με την UV αλλά δεν το έκανα για τον εξής λόγο, δεν ξέρω εάν έχεις δει να δουλεύει το 2229 εάν το προσέξεις θα δεις ότι κάθε περίπου 2 λεπτά η ένταση μειώνεται τελείως, σχεδόν δεν τρέχει !!! αυτά με έκανε να αφήσω την UV όπως είναι,εάν όμως νομίζεις ότι είναι πρόβλημα τότε να το κάνω όπως είπες.

Το πρωί σπάσαμε το κεφάλι μας με τον Γιώργο (Ζωοφιλία), με το πρόβλημα της αμμωνίας, χωρίς νιτρίτη χωρίς νιτράτ και PH 8,3 πως είναι δυνατόν να έχω αμμωνία?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Νίκο το σκέφτηκα αυτό με την UV αλλά δεν το έκανα για τον εξής λόγο, δεν ξέρω εάν έχεις δει να δουλεύει το 2229 εάν το προσέξεις θα δεις ότι κάθε περίπου 2 λεπτά η ένταση μειώνεται τελείως, σχεδόν δεν τρέχει !!! αυτά με έκανε να αφήσω την UV όπως είναι,εάν όμως νομίζεις ότι είναι πρόβλημα τότε να το κάνω όπως είπες.

Το πρωί σπάσαμε το κεφάλι μας με τον Γιώργο (Ζωοφιλία), με το πρόβλημα της αμμωνίας, χωρίς νιτρίτη χωρίς νιτράτ και PH 8,3 πως είναι δυνατόν να έχω αμμωνία?

Είναι καλύτερα να το συνδέσεις με το άλλο σου φίλτρο, by pass, αφού το βάλεις πρώτα σε λειτουργία.

Η ανίχνευση αμμωνίας, αν είναι πολύ μικρή, είναι πιθανόν να είναι σφάλμα του τεστ. Προτείνω να δοκιμάσεις το τεστ σου, σε ένα παλιό ενυδρείο στρωμένο, κάποιου Φίλου, που γνωρίζουμε, ότι σίγουρα δεν υπάρχει αμμωνία.

Αν όντως δείχνει σωστά, τότε σημαίνει ότι δεν λειτουργεί ο βιολογικός μηχανισμός του συστήματός σου και εκεί θα πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν ανιχνεύεις ούτε νιτρώδη, ούτε νιτρικά. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι δεν λειτουργεί τίποτα ή ότι όλα λειτουργούν τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν δουλεύει τίποτα, αφού τα ψάρια απεβίωσαν σε 2 μήνες!!!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

κάνω την πρόταση …

.. να συσταθεί ομάδα επείγουσας βοήθειας και να επισκεφθεί τον φίλο μας τον Ηλία ..

.. να εκτιμηθεί η κατάσταση από κοντά .. και να μελετηθεί σχέδιο δράσης ..

Link to comment
Share on other sites

Τάσο μου να σε φιλίσω σταυρωτά στα μάγουλα, αυτή είναι βοήθεια όχι σαν κάτι άλλους!!!!!

Βάζω καφέδες, κόκα κόλες, μπύρες 'οτι τραβάει η ψυχή σας.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Τάσο μου να σε φιλίσω σταυρωτά στα μάγουλα, αυτή είναι βοήθεια όχι σαν κάτι άλλους!!!!!

Βάζω καφέδες, κόκα κόλες, μπύρες 'οτι τραβάει η ψυχή σας.

Ποιους αλλους καλε? Ηλια κατι θα κανουμε, απλα μας επιασες σε δυσκολη φαση λογο μεγαλο φορτιο δουλειας ελεω χριστουγενων.. :thumbup::welcome:

Υστ. Εχεις p.m. ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...