Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Τάσο μου να σε φιλίσω σταυρωτά στα μάγουλα, αυτή είναι βοήθεια όχι σαν κάτι άλλους!!!!!

Βάζω καφέδες, κόκα κόλες, μπύρες 'οτι τραβάει η ψυχή σας.

Να το κανονισουμε μεσα στην βδομαδα απογευματακι αν μπορει και ο Ηλιας φυσικα. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστηχώς πάει και ο clown από ψάρια, τι είχαμε τι χάσαμε, τα συνηθισμένα που λέει και η γυναίκα μου, άδειο το ενυδρείο, τώρα έχω μόνο την sinularia και τα μανιταράκια α! και 2 γαρίδες καθαριστές!!!

Εγώ μπορώ και απόγευμα, κανονίστε εσείς όποτε μπορείτε, παίζει και Σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βρεθεί μια λύση στο πρόβλημά σου

να χαρείς επιτέλους αυτό το ενυδρείο :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς πάει και ο clown από ψάρια, τι είχαμε τι χάσαμε, τα συνηθισμένα που λέει και η γυναίκα μου, άδειο το ενυδρείο, τώρα έχω μόνο την sinularia και τα μανιταράκια α! και 2 γαρίδες καθαριστές!!!

Εγώ μπορώ και απόγευμα, κανονίστε εσείς όποτε μπορείτε, παίζει και Σαββατοκύριακο.

Ηλια σου εχω στειλει μυνημα πριν λιγες ημερες με το τηλεφωνο μου για να κανονισουμε. :thumbup: Δεστο και παρε με ενα τηλ οταν μπορεσεις για να κανονισουμε τις λεπτομερειες. :welcome:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Θα σε πάρω για δευτέρα ή τρίτη απόγευμα.

Εχθές έβαλα ένα tricolor και σήμερα έριξα 5 αμπούλες ένζυμα βακτηριδίων,

την μία μέσα στο βιολογικό, θα μετρήσω την Δευτέρα αμμωνία, αυτό γιατί μάλλον δεν έχω κύκλο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θαυμάσια μέχρι στιγμής, τρώει φυλλίδια, η πλάκα είναι ότι φυλλίδια τρώνε και οι 2 γαρίδες καθαριστές, ανεβαίνουν στην κορυφή του βράχου και σαλτάρουν για να πιάσουν κανένα που περνάει, έχουν πολύ πλάκα.

Μετακίνησα τον ένα κυκλοφορητή MAXI-JET 1200 να χτυπάει τον βράχο απο πίσω, ώστε να έχω και πίσω απο τον βράχο κυκλοφορία, βέβαια εάν τον δεί ο Ψάλτης, θα με πάρει και θα με σηκώσει, αλλά δεν έφτανε το καλώδιο να τον βάλω κάτω απο τά βράχια, θα πρέπει να φιάξω απόσταση!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τα είπαμε "ζωντανά" είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά.

Να σε ρωτήσω και κάτι βασικό, που ξέχασα.

Έχεις κρεμάσει μάτι στο ενυδρείο σου???

Link to comment
Share on other sites

O tricolor μας τελείωσε, τον βρήκα σήμερα ανάμεσα στά κοράλλια άντεξε για 3 μέρες!!!!!

Όχι δεν έχω βάλει μάτι, θα το κάνω και αυτό!!!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

O tricolor μας τελείωσε, τον βρήκα σήμερα ανάμεσα στά κοράλλια άντεξε για 3 μέρες!!!!!

Όχι δεν έχω βάλει μάτι, θα το κάνω και αυτό!!!!!

Κριμα.. :welcome: Σου ερχομαι σημερα!! Εχεις παρει τις αντλιες που ειπαμε?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά αντε πηγαίνετε γρήγορα στον Ηλία γιατί έχω σκάσει από τη στεναχώρια από τα τόσα ψάρια που έχει χάσει, μιλάμε σε έχουν επικυρυξει τα ψάρια ως γενοκτόνο τα τελευταία 10 χρόνια, στη θέση σου δε θα πλησιάζα πολύ στη θάλασσα!!! :welcome::thumbup:

Από τι πήγε το tricolor, έχεις ακόμα αμμωνία?? Ρε μπας και έχεις καμιά τοξική ουσία μέσα από παλιά και τσάμπα παιδεύεσαι?

Πάντως τα tricolor δεν θεωρούνται και από τα σκληρά ψάρια νομίζω, μήπως να έβαζες καλύτερα κανα yellowtail damsel που είναι πολύ ανθεκτικά?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω ακόμα αμμωνία, δεν έχω νιτρίτη, και έχω νιτράτ εκτός κλίμακας!!!!

κάνω τώρα μία αλλαγή νερού, όχι οτι θα γίνη τίποτα με την αμμωνία αλλά μήπως χαμηλώσω το νιτράτ.

Το γιατί έχω αμμωνία δεν το ξέρω, με την λίγη πείρα που έχω, και απο ότι μου λένε, απλά δεν έχω κύκλο!! λοιπόν θα προσπαθήσω να κάνω κύκλο.....

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις νιτρικά, έχεις κύκλο.

Όσο έχεις υψηλές τιμές νιτρικών και μάλιστα εκτός κλίμακας, ξέχνα τα ευαίσθητα ψάρια. Ασχολήσου μόνο με damseλοειδή. Αφού αυτά στεριώσουν, τότε βλέπουμε.

Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού???

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις νιτρικά, έχεις κύκλο.

στη περίπτωση του Ηλία αυτό μπορεί να μην ισχύει ..

.. αν έχει μείνει το ενυδρείο χωρίς πηγές αμμωνίας .. απλά με το παλιό νερό ..που είχε ΝΟ3 ..

.. όταν θα μπει ξανά αμμωνία .. τι θα γίνει?

μια σκέψη κάνω …

Link to comment
Share on other sites

Εγινε η επισκεψη. Ειδαμε το ενυδρειο του Ηλια, και πιστευω πως εντοπισαμε το τι χρειαζετε να γινει. Το ενυδρειο πρεπει να ειναι ισως και το παλιοτερο στην Ελλαδα.. Μετραει 18 χρονια ζωη!! Στημενο οπως τα καλυτερα ενυδρεια της εποχης του. Επιπλο κλασικο γυρω γυρω με το ενυδρειο απο πανω και καπακι αντιστοιχο. 18 χρονια πριν μου αλλαζανε..πανες :thumbup: !! Απο τους πολυ πρωτους χομπιστες.

Το ενυδρειο θα στηθει για fish-only καθαρα με καποιες αισθητικες αλλαγες με ζωντανο βραχο. (Fish-only wih live rock). ατι θανατηφορο δεν εχει στο ενυδρειο του αφου 2 lysmata και ενα μαλακο κοραλλακι ζουν και βασιλευουν ενω ο χαλκος ειναι μια ξενη λεξη εαν εξαιρεσουμε καποια θεραπεια με χαλκο πανω απο 10 χρονια πριν.. :thumbup::thumbup:

Οι κινησεις που πρεπει να γινουν θα εχουν σκοπο στην ενυσχυση της βιολογιας του ενυδρειου, στην ολοκληρωση του κυκλου του αζωτου και την διατηρηση του σε μονιμη βαση, ενω θα αλλαξει και η διαταξη των φιλτρων με σκοπο την καλυτερη αποδοση τους.

Υπαρχουν και καποιες αλλες αλλαγες αλλα θα αφησω τον Ηλια πει τι θα ηθελε να κανει και τι αποφασισε. Το καλο ειναι οτι εντοπισαμε τι φταιει και τελικα ειμαστε σε πολυ καλο δρομο για να κανουμε το ενυδρειο του να πεταει. :(:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε, ο γιατρός ήρθε με κέφι, εξέτασε τον ασθενή, έγραψε

την συνταγή (κυριολεκτικά όμως!!) και από αύριο αρχίζουν οι αλλαγές, οι οποίες δεν είναι δύσκολες απλά λίγο χρονοβόρες για μένα, βλέπεται έχω και 3 γυναίκες σπίτι, άντε να τα φέρεις βόλτα όλα!!!!!

Θα ενημερωθείτε για την πορεία του ασθενούς!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για το ενδιαφέρον και την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πότε θα μάθουμε τις αλλαγές, που πρότεινε ο γιατρός???

Μυστικό είναι?

Μήπως είναι καιρός, μετά από 18 χρόνια, να φτιάξεις ένα καινούργιο σύγχρονο ενυδρείο, με σωστές προδιαγραφές?

Link to comment
Share on other sites

Εαν βρήκε ο Γιατρός ποιό ήταν το πρόβλημα που για 10 χρόνια δε ζει ψάρι πάνω από 2 μήνες θα ήθελα πολύ να το ακούσω ????? :thumbup:

Δε νομίζω πάντως ότι για κάτι τέτοιο είναι ένα, δύο ή 4 πράγματα. Μάλλον για χειρουργείο τον κόβω τον ασθενή. Ξύλωμα τα πάντα καινούργιο υπόστρωμα με ζωντανό αραγωνίτη (ενίσχυση κατεμε με ζωντανό από πάνω θα αφήνει αμφιβολίες), ενίσχυση του Live Rock με αρκετά κιλά ακόμα, καναδυό κυκλοφορητές ακόμα, με τα κάνιστρα άντε βγάλε άκρη, η όσμωση έρχεται όπου ναναι και το κυριότερο αρκετή υπομονήηη.

Το τελευταίο είναι ανεκτίμητο όπως θα έλεγε και μια διαφήμιση, επειδή δεν αγοράζεται ούτε με την σουπερ ντούπερ τεχνολογία. Οπως όλοι εκεί είναι και το δικό μου ευαίσθητο σημείο!!!! Δε περνάει ο καιρός να το τιγκάρω ψαράκια και κοράλλια :welcome::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εαν βρήκε ο Γιατρός ποιό ήταν το πρόβλημα που για 10 χρόνια δε ζει ψάρι πάνω από 2 μήνες θα ήθελα πολύ να το ακούσω ????? :thumbup:

Δε νομίζω πάντως ότι για κάτι τέτοιο είναι ένα, δύο ή 4 πράγματα. Μάλλον για χειρουργείο τον κόβω τον ασθενή. Ξύλωμα τα πάντα καινούργιο υπόστρωμα με ζωντανό αραγωνίτη (ενίσχυση κατεμε με ζωντανό από πάνω θα αφήνει αμφιβολίες), ενίσχυση του Live Rock με αρκετά κιλά ακόμα, καναδυό κυκλοφορητές ακόμα, με τα κάνιστρα άντε βγάλε άκρη, η όσμωση έρχεται όπου ναναι και το κυριότερο αρκετή υπομονήηη.

Καλα τα πας... Σου εφυγαν 3-4 ακομα, αλλα..μηπως ησουν καπου διπλα και δεν σε ειδα? :thumbup::thumbup::welcome:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι τώρα που εντοπίσθηκαν τα προβλήματα να γίνει μια νέα αρχή χωρίς απόλυες. :welcome:

Το χόμπι μας πρέπει να είναι αγχολυτικό και αγχοτικό. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι τώρα που εντοπίσθηκαν τα προβλήματα να γίνει μια νέα αρχή χωρίς απόλυες. :welcome:

Το χόμπι μας πρέπει να είναι αγχολυτικό και αγχοτικό. :thumbup:

έτσι… :thumbup:

.. χαίρομαι έριξα την ιδέα της επί τόπου διερεύνησης του μυστηρίου ..

.. σε μια πόλη ζείτε .. και ας μη μοιάζει με το Ρέθυμνο που όλα είναι κοντά και οι συνχομπίστες.. γείτονες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Μάριε!!! :thumbup: Πολύ ωραία κίνηση να πας στο σπίτι του Ηλία για να βοηθήσεις!!! :thumbup: Και πάλι μπράβο!!! :thumbup:

Μπορώ να ελπίζω ότι θα ανέβεις και Βόλο τώρα!!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα πας... Σου εφυγαν 3-4 ακομα, αλλα..μηπως ησουν καπου διπλα και δεν σε ειδα? :thumbup::thumbup::welcome:

Εχεις δίκιο αφού πήγες εσύ θα του είπες να βάλει κανα κτήνος Skimmer, ας είναι fish only :rasp: Κοίταξε είμαι φοιτητής της Ιατρικής τα διαβάζω στα βιβλία αλλά μου λείπει η πράξη, τα περιστατικά, το ER ρε παιδί μου κάτι σε Clooney. Ελπίζω όταν αποφοιτήσω να με πάρει κανένας νευροχειρούργος από σας, για ειδικότητα μη καταλήξω στη γυναικολογία (δεν είναι κακό πάντως) :(:thumbup::thumbup:

Μια που το λέμε πλάκα πλάκα δεν ερχεσαι και από εδώ καθώς πηγαίνεις για antesco στη Πεντέλη, στο δρόμο σου είμαι , στα Βριλήσσια.

Ακόμα καλύτερα ελάτε μαζί με τους δύο Θανάσηδες, ο ένας ( ο Tan ) ξέρει το δρόμο έχει έρθει. Δεν χρειάζεται να έρθετε σα γιατροί , μακρυά από μας :thumbup: , ελάτε ως τεχνικοί σύμβουλοι :thumbup: ή τέλος πάντων για Καφέ :(

Link to comment
Share on other sites

<Μήπως είναι καιρός, μετά από 18 χρόνια, να φτιάξεις ένα καινούργιο σύγχρονο ενυδρείο, με σωστές προδιαγραφές?>

Όπως θα σας πει και ο Μάριος, το ενυδρείο μπορεί να είναι όμορφο αλλά δεν είναι λειτουργικό, δεν ξέρω πόσοι από εσάς είχαν θαλασσινό πριν 18 χρόνια, αλλά ούτε ψάρια δεν βρίσκαμε!!!

Δυστυχώς δεν γίνεται να αλλάξουν όλα, ούτε τρύπες, ούτε υπερχειλησεις, ούτε sump, αλλά ούτε και τό κατάληλο skimmer δεν μπορούμε να βάλουμε.

Οπότε θα κάνουμε μερικά απλά βήματα όπως να βάλω τα φίλτρα να δουλεύουν ξεχωριστά, να βάλω και το άλλο 2217 να δουλεύει σαν βιολογικό, να προσθέσω ακόμα 2 MAXI-JET 1200, και να βάλω πλάτη μπλέ, ή τελος πάντων κάτι σκούρο, γιατί είναι γύρω γύρω άσπροι τοίχοι, οι οποίοι στρεσάρουν τα ζωντανά!!! και βέβαια η UV με ρυθμιση ροής, μετά προσθέτουμε και λίγο βράχο ακόμα!!!

Αυτά φίλοι είναι που θα ασχοληθώ τώρα, ευχαριστώ τον Μάριο που έκανε τον κόπο το παλληκάρι να έρθει τόσο δρόμο, να κάνω και το σταυρό μου και αρχίζω δουλειά, σιγά σιγά βέβαια γιατί είμαι και γέρος άνθρωπος!!!

Και φυσικά θα σας ενημερώνω!!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...