Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω εαν καταλάβεται απο την φωτό, (κινητό) γιατί δεν το βρίσκω να σας πω το όνομά του, είναι η κοιλιά του άσπρη και από πάνω πράσινο-κίτρινο φόντο και μαύρα σχέδια, είναι περίπου 4 πόντους ούτε στον μικρό Άτλα το βρήκα!

post-1724-1214166544_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν καταλάβεται απο την φωτό, (κινητό) γιατί δεν το βρίσκω να σας πω το όνομά του, είναι η κοιλιά του άσπρη και από πάνω πράσινο-κίτρινο φόντο και μαύρα σχέδια, είναι περίπου 4 πόντους ούτε στον μικρό Άτλα το βρήκα!

post-1724-1214166544_thumb.jpg

green puffer fish

http://www.aqua-fish.net/show.php?h=pufferfishgreen

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι φίλε qeso to green puffer είναι όμορφο (η γυναίκα δεν το διώχνει με τίποτα!) και καλό, τρώει από το χέρι μου και μου δίνει και καμία δαγκωνιά που και που! Δέν πειράζει κοράλλια, αλλά το έχει ευνουχίση ένα damsel

Abudefduf saxatilis και είναι συνέχεια στην γωνία! Τό damsel δεν μπορώ να το πιάσω με τίποτα! πρέπει να βγάλω όλο τον βράχο, ή κάποια στιγμή να έρθη ο Tan, μήπως και το πιάσουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το κοραλι ειναι πανεμορφο αλλα δεν το βλεπω και τοσο καλα!!Αν θες να το κρατησεις στο ενυδρειο σου αλλαξε του θεσει ΕΠΕΙΙΓΩΝΤΟΣ εχει υπερβολικη κυκλοφορια το μερος που εχεις επιλεξη να το βάλεις!Τα οι "μπουρμπουλιθρες" δεν πρεπει να ειναι στρογκηλες οσο γινετε και οχι να πατιονται απο τη κυκλοφορια οπως φαινονται οι δικες σου!Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω!Αν οχι ξεκαρε στο θεμα μου στα nano reef εχω μια φωτο απο το δικο μου που φαινετε πως πρεπει να ειναι οι μπουρμπουλιθρες!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Του άλλαξα μέρος και έγινε χειρότερα! απλά δεν έχω ιδανικές συνθήκες για αυτό το κοράλλι! μην ξεχνάς έχω fish only.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ούτε θα πάρει επάνω του το bubble γιατί το τσιμπάει ο Ναύαρχος!!!

Εδώ και μερικές ημέρες ξεκίνησα ένα πείραμα, όταν θα έχω αποτελέσματα (θετικά η αρνητικά) θα σας εξηγήσω τι και πώς!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν επανέρχομαι στο πείραμά μου!! έχω κάνει 3 αλλαγές νερού φυσικού, (70 λίτρα) το οποίο βέβαια φιλτράρω πολύ καλά, και το οποίο παίρνω όχι απο την επιφάνεια!! μέχρι στιγμής τα ψαράκια μου είναι πολύ καλά, (δεν έχω πολλά) όπως και ο βράχος μου επίσεις!!! Για τις μετρήσεις δεν σας λέω γιατί θα μου λέτε οτι λέω ψέματα! (είναι τέλειες) απλά κατεβάζω την πυκνότητα στο 1021.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Ηλία !

χαίρομαι που διαβάζω ευχάριστα νέα .. :thumbup:

το πείραμα δεν το κατάλαβα .. θέλεις να μας πεις κάτι παραπάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί ότι κάνει αλλαγές με νερό από τη θάλασσα.

Όλα καλά, αλλά η πυκνότητα είναι πολύ χαμηλή για ασπόνδυλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασπόνδυλα, μόνο ένα σαρκόφυτο και μια σινουλάρια, έχω όπως ξέρετε fish only με ζωντανό βράχο! Εν πάση περιπτώσει θα συνεχίσω τις αλλαγές με φυσικό νερό και θα σας αναφέρω τα αποτελέσματα, βέβαια δεν ξέρω τι θα προκαλούσε σε reef! Το σκέφτηκα όταν είδα τα καταστήματα να εισάγουν φυσικό θαλασσινό νερό!

την πυκνότητα την φτιάχνω εγώ γιατί είναι 1028, η λογική λέει ότι το φυσικό νερό είναι αναντικατάστατο! εκεί βασίστηκα καί εγώ. Ας δοκιμάσει και κάποιος με reef να μας πει! πιθανόν να μην χρειάζεται, εάν πετύχει, όλα αυτά τα ζουμιά που ρίχνουμε, (αυτό λένε οι πληροφορίες μου), εξάλλου αυτό σημαίνει hobby να το εξελίσσεις συνέχεια και να πειραματίζεσαι, αυτή βέβαια είναι η γνώμη μου! μπορεί να κάνω και λάθος γι'αυτό και το συζητάω μαζί σας φίλοι μου!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από την μεγάλη απουσία μου επανέρχομαι! στο πείραμα με το φυσικό νερό δεν είδα καμία αλλαγή προς το χειρότερο! μάλλον προς το καλύτερο θα έλεγα! εξηγώ, το PH είναι πάντα στο 8.4, το νιτράτ το πολύ να ανέβη από αλλαγή σε αλλαγή (κάθε 2 μήνες) μέχρι 10, όλες οι άλλες μετρήσεις τέλειες! βέβαια με τις αλλαγές όλο το νερό του ενυδρείου μου είναι φυσικό! επίσης δεν συμβουλεύω κανένα φίλο να το κάνει, γιατί οπωσδήποτε έχει ρίσκα! τώρα μένει να φουλάρω το σύστημα (με ψάρια) για να δούμε πραγματικά τι συμβαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Που σε ψάχνω, που σε βρίσκω. Δεν παραιτείσαι με τίποτα. Συγχαρητήρια!

Το αποτέλεσμα, κατά τη γνώμη μου, ήταν αναμενόμενο. Μη ξεχνάς ότι πολλά δημόσια τροπικά ενυδρεία, κάνουν αλλαγές με Μεσογειακό θαλασσινό νερό. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, εκτός κάποιου ρίσκου μόλυνσης, όπως επισήμανες.

..τώρα μένει να φουλάρω το σύστημα (με ψάρια) για να δούμε πραγματικά τι συμβαίνει!

Ωχ...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου!

Το νερό το μαζεύεις από την ίδια περιοχή πάντα; Με τι τρόπο

Το περνάς από άνθρακα ή UV πρώτα ή το ρίχνεις κατευθείαν στο ενυδρείο;

Ασβέστιο, μαγνήσιο, ΚΗ έχεις μετρήσει; Πόσο έχεις βρει

keep walking ! :)

Link to comment
Share on other sites

Από Μαραθώνα πάντα, απλό μηχανικό φίλτρο όταν το παίρνω από τη θάλασσα, το ρίχνω σε πλαστικό βαρέλι πάλι με απλό μηχανικό φίλτρο, για αλλαγή πυκνότητας, θερμοκρασίας, και φιλτράρισμα με χημικό και μηχανικό φίλτρο μέσα στο βαρέλι, την άλλη μέρα το ρίχνω μέσα! KH=9, τα άλλα δεν τα έχω μετρήσει, δεν νομίζω οτι χρειάζονται για fishonly ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ και 4 ημέρες έριξα ένα γέλλοου τάνκ, πάει θαυμάσια,τρώει του σκασμού, όμως θέλω να αλλάξω λίγο την διακόσμηση, αντίθετα με ότι πιστεύουν πολλοί, εγώ νομίζω ότι ένας ύφαλος αποτελείται μεν από ζωντανό βράχο, κοράλλια σκληρά, μαλακά και άλλα διάφορα, αλλά αποτελείται και από νεκρά κοράλλια! λέω λοιπόν να βάλω μερικά μέσα (έχω πάρα πολλά) για να διαμορφώσω λίγο διαφορετικά, το αισθητικό μέρος του ενυδρείου μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα Ηλία και Χρόνια Πολλά!!

Να υποθέσω ότι το yellow είναι 20+ εκατοστά.......

Θα συμφωνήσω και εγώ να μην κάνεις ανακατατάξεις στο βράχο σου.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους σας!!!!

Όχι Νίκο μου, αυτό προσπαθώ να το ξεπεράσω, είναι 6-7 πόντους, αλλά αυτό που λέει ο salTasos είναι σωστό! θέλω πιο πολύ νερό παρά διακόσμηση! απλά μου έχει μείνει απο το γλυκό νερό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτή την στιγμή το ενυδρειάκι μου έχει μέσα τα εξείς ψάρια! 1) pafer, 2) Ναύαρχος 3) Yellow Tang 4) Striped Tang 5) Hovering Goby 6) Gramma loreto, και βέβαια εξακολουθώ να αλλάζω νερό απο τον Μαραθώνα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ηλία!!!! Προχώρα έτσι.

Κάθε πότε κάνεις αλλαγές???

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς το Hovering Goby, το ρούφηξε το skimmer!!!! τι να πώ ατυχία, κατά τα άλλα όλα πάνε ρολόι, οι μετρήσεις τέλειες, αυριο αλλάζω νεράκι 70 λίτρα, πάντα βέβαια απο Μαραθώνα! αλλαγές κάνω κάθε 1,5 με 2 μήνες, το μόνο που χρειάζεται είναι νεράκι για να φθάσει το 1023 γιατί είναι 1035 η πυκνότητα! και βέβαια έναν κυκλοφορητή μέσα στο βαρέλι με υαλοβάμβακα και κάρβουνο!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...