Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Χρόνια Πολλά Ηλία!!!!

Εύχομαι να πηγαίνουν όλα καλά, από δω και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νίκο μου σου εύχομαι Χρόνια Πολλά και ότι επιθυμείς, προχθές είχα την κουβέντα σου με ένα κοινό φίλο!! του είπα ότι θέλω να βγάλω ένα damsel από το ενυδρείο και μου είπε ότι μόνη λύση λέγεται Νίκος!! πίνετε καφέ και φεύγει με το damsel!!! Όμως η λύση Νίκος έχει και δουλειές δεν μπορεί να ασχολείται με ένα damsel, (άσε που είμαστε και μακρυά) ίσως για κάτι σοβαρότερο!! Οπότε θα αγοράσω μία παγίδα και θα κάνω προσπάθειες, τελευταία λύση θα αφήσω την γυναίκα μου με το καλάμι όπως έχει ξανακάνει!!! θα σας γράψω τα νέα μου όταν έχω!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μου σου εύχομαι Χρόνια Πολλά και ότι επιθυμείς, προχθές είχα την κουβέντα σου με ένα κοινό φίλο!! του είπα ότι θέλω να βγάλω ένα damsel από το ενυδρείο και μου είπε ότι μόνη λύση λέγεται Νίκος!! πίνετε καφέ και φεύγει με το damsel!!! Όμως η λύση Νίκος έχει και δουλειές δεν μπορεί να ασχολείται με ένα damsel, (άσε που είμαστε και μακρυά) ίσως για κάτι σοβαρότερο!! Οπότε θα αγοράσω μία παγίδα και θα κάνω προσπάθειες, τελευταία λύση θα αφήσω την γυναίκα μου με το καλάμι όπως έχει ξανακάνει!!! θα σας γράψω τα νέα μου όταν έχω!

Εύχομαι καλή επιτυχία στο ...ψάρεμα, αλλά σε περίπτωση που δεν τα καταφέρεις, θα βρούμε λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είδες λοιπόν Νίκο μου ότι οι παροιμίες του λαού μας είναι σοφές ειδικά αυτή που λέει (θέλει ο παπάς να αγιάση, τον αφήνουν οι διαόλοι? ) είδες ένα paru που έχει το water inn μπροστά στην είσοδο? (είμαι γέρος και δεν είδα τά <άλλα> ) το είδα προχτές και μου μίλαγε!!!! ναι αλήθεια!! μου έλεγε πάρε με!, Ηλία πάρε με! ήξερε και το όνομά μου το άτιμο!!!! Χά! Χά! Χά!

μην φωνάζεις δεν το πήρα, έκανε 400 και ήταν 20 πόντους!!! αλλά να μιλάει ρε Νίκο δεν το περίμενα!!!! λες να το φαντάστηκα?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ηλία δεν το φαντάστηκες και εγώ που πέρασα από εκεί μου είπε να σου στείλω χαιρετίσματα :)

Link to comment
Share on other sites

Για κουβεντουλα καλο ειναι αλλα για τα λιτρα σου Ηλια μου δεν ειναι.... :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Μπορείτε να ανταλλάξετε τηλέφωνα να τα λέτε πιο συχνά, αλλά μακριά από το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά νομίζω ότι είμαι γκαντέμης!! ας εξηγηθώ, πριν πολλά χρόνια έβαλα στο ενυδρείο UV λάμπα, λέω του πασίγνωστου καταστηματάρχη (που δεν πειράζει να ονομάσω γιατί έχει πια εγκαταλείψει το άθλημα) πια λάμπα να βάλω? μου λέει LIFEGUARD QL8 παίρνω την λάμπα και την βάζω στο ενυδρείο, προχθές ξεκινάω για αντικατάσταση της γιατί δεν υπάρχουν πια ανταλλακτικά, και τι μου λένε όλοι, αυτή που έχεις είναι σαν να μην υπάρχει γιατί είναι μικρή!!!!! Δηλαδή τόσα χρόνια, με τόσες απώλειες δεν είχα UV !!! και εγώ ήμουν ήσυχος οτι είχα!!!! Κατά τα λεγόμενα αρκετών καταστηματαρχών η 8W που έχω δεν κάνει, για τα λίτρα μου ακριβώς είναι η 15W και συνιστώμενη είναι η 25W !!! ποιος έχει δίκιο? όντως δεν είχα UV τόσα χρόνια? το μόνο που θυμάμαι από τότε είναι ότι είχα άλγη πολύ, πάντα, αν αυτό λέει κάτι.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της ισχύος των λαμπών UV το έχουμε συζητήσει πολλές φορές στο forum μας. Οι συσκευές των 5 και 8W, θεωρούνται..."παρηγοριά στον άρρωστο". Τα 25W, θα είχαν κάποιο αποτέλεσμα ή καλύτερα συστοιχίες πολλών W.

Αλλά το αποτέλεσμα που επιθυμείς στην άλγη, δεν έχει να κάνει με τη συσκευή UV. Η άλγη που αναπτύσσεται στα τοιχώματα, στα βράχια και τα αντικείμενα του ενυδρείου σου, δεν πρόκειται να εξαφανιστεί με την παραπάνω συσκευή, γιατί δεν είναι αυτός ο ρόλος της.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αφού θα πάρω καινούρια εάν βρω και πιο μεγάλη από 25W να πάρω! καλό θα κάνει! αυτό κατάλαβα, ευχαριστώ!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ηλία αν σημαίνει κάτι για εσένα, να σου πω πως και ο Calfo και ο Shimek είναι εναντίον της UV. Οχι με την έννοια ότι κάνουν κάτι κακό αλλά με την έννοια ότι δε κάνουν τίποτα σχετικά με το σκοπό που υποτίθεται πως μπαίνουν. Από την άλλη αν φτάσουν σε σημείο οι UV να είναι αποτελεσματικές να καθαρίζουν δηλαδή σχεδόν όλους τους παθογόνους οργανισμούς τότε θα σου έχουν αποστειρώσει πολύ νωρίτερα και χιλιάδες άλλους χρήσιμους οργανισμούς με πολύ άσχημα αποτελέσματα για το ενυδρείο σου.

Οπότε ναι μεν τόσο καιρό νόμιζες πως είχες UV αλλά στην ουσία δεν είχες αλλά και από την άλλη και με ισχυρότερη μη νομίζεις πως θα είχες διαφορετική εξέλιξη στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο δημόσιο διάλογο, έχουμε κάνει εκτενή αναφορά στο θέμα των UV συσκευών, όπου αναφέρεται η λειτουργία της. Τι σημαίνει θεωρητικά "αποστείρωση", έλεγχος αποικιών, πρωτόζωων, αιωρούμενης άλγης και πως επιτυγχάνονται αυτά. Επίσης ανφέρονται και τα είδη των λαμπών και η σημασία της ροής του νερού.

Αξίζει να τα αναζητήσεις.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι μια συσκευή των 25W, δεν θα κάνει ζημιά, αλλά μην περιμένεις να διορθώσει τα "κακώς κείμενα", αν υπάρχουν τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Ηλια ασχετα με το οτι πραγματι η UV σου ηταν πολυ μικρη για το ενυδρειο σου να εισαι σιγουρος οτι αυτο δεν φταιει για τα προβληματα του παρελθοντος! Οι περισσοτεροι, πιστευω, δεν χρησιμοποιουμε UV καθολου....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλήθεια, 6 μήνες τώρα δεν έχω UV αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα!!! μου φαίνεται δεν θα βάλω καθόλου!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα....Πιστευω οτι ειναι κατι που μπορεις να αποφυγεις :)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι αυτές τις μέρες σοβαρά, την κατασκευή ενός άλλου ακριβώς ίδιο σε διαστάσεις ενυδρείου, δηλαδή μόνο το γυαλί, με τρύπες για sump, και ένα sump απο κάτω, θα μου δώσει περίπου επιπλέον 120 λίτρα νερό!! και την ησυχία μου από όλα αυτά τα φίλτρα, σωλήνες, skimmer, θερμοστάτες, κτλ. που είναι τώρα μέσα στο ενυδρείο μου!!!! και πριν αρχίσετε τα σχόλια λέω το σκέφτομαι, δεν είπα θα το κάνω!!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν βελτιώνεις συνολικά τις διαστάσεις ?

σπρώξε λίγο το καναπέ .. κάνε πιο κει το τραπεζάκι .. δώσε παραπάνω βάθος το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω την ιδέα σου πολύ καλή!

Αλλά όπως λέει και ο Τάσος, φρόντισε να αυξήσεις τις διαστάσεις, ιδιαίτερα το πλάτος. Αν δεν σε εξυπηρετεί το σημείο που έχεις επιλέξει, ψάξε κάπου αλλού στο σπίτι σου, κάποια γωνιά καλύτερη θα βρεθεί.

Πέτα και τίποτα, όπως ένα τριθέσιο καναπέ, ας πούμε. Δεν τον βαρέθηκες τόόόόσα χρόνια?????

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς οι διαστάσεις είναι αυστηρές, λόγω τής εσοχής του τοίχου!!!

δεν χωρά πουθενά αλλού, γιατί το σαλόνι δεν είναι πια σαλόνι, με υπολογιστές, HOME CINEMA κτλ.

η γυναίκα, μου έχει τη βαλίτσα έτοιμη!!!

post-1724-1201609788_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτες οι γυναικες Ηλια :helpjim::)

Λοιπον οι διαστασεις μας ειναι σταθερες... το sump θα σε βοηθησει παρα πολυ... ουσιαστικα σκεφτεσε να πεταξεις αυτο το ενυδρειο και να φτιαξεις νεο sump και ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν Φίλε Ηλία, να σου πω ότι το ενυδρείο σου είναι πανέμορφο!!!

Από εκεί και έπειτα, οφείλω να σου πω πως υπάρχει αρκετός χώρος για να αυξήσεις το πλάτος. Δεν μπορώ να αντιληφθώ, γιατί το πλάτος της κολώνας θα πρέπει να σε δεσμεύει στην οποιαδήποτε κατασκευή. Η κατασκευή μπορεί άνετα να εξέχει από τις διαστάσεις της κολώνας.

Αν πάλι θέλεις να δείχνει "χωνευτό", μπορείς να επενδύσεις την κολώνα από τ πάτωμα μέχρι το ταβάνι με το ίδιο ξύλο, ενώ ταυτόχρονα θα δημιουργήσεις ένα ντουλάπι στο πλάι για διάφορα ενυδρειακά αντικείμενα και πάνω από το ενυδρείο, μια ωραία ραφιέρα ή βιβλιοθήκη.

Θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι μόνο στο....μυαλό σου. Αν δεν τα καταφέρνεις, μπορείς να καλέσεις έναν διακοσμητή εσωτερικού χώρου, για να σε βοηθήσει.

Υ.Γ. Η γυναίκα έχει έτοιμη τη δική της βαλίτσα???

Link to comment
Share on other sites

μόνο με τη τελευταία πρόταση του Νίκου δεν συμφωνώ :) ( καθότι νιόπαντρος ) :helpjim:

στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Manogr ενυδρείο και sump αλλά μόνο το γυαλί, για να αντικαταστήσω το παλιό, διότι δεν μπορεί να τρυπηθεί, γιατί ο πυθμένας έχει δύο τζάμια του ενός πόντου κολλημένα!!! κατά τα άλλα θα παραμείνει ως έχει, αυτό που δεν φαίνεται στην φωτό είναι ότι όλο το ενυδρείο είναι ανεβασμένο σε σκαλοπάτι 10 περίπου πόντων, για να αλλάξω το βάθος, σε τουλάχιστον 50 cm θα πρέπει να επεκτείνω το σκαλοπάτι και να φτιάξω καινούριο έπιπλο που δεν το θέλω, δηλαδή να αγοράσω εντελώς νέο ενυδρείο, και θα το σκεφτόμουν εάν υπήρχαν ίδια έπιπλα, μασίφ καρυδιά είναι όλο το έπιπλο!!! με αυτό απάντησα και στον Νίκο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...