Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Δυστυχώς οι τιμές ξεπέρασαν τις αναμενόμενες! και έτσι παραμένω όπως πριν. δείτε και το καινούριο απόκτημα μου! ένα πολύ ωραίο σαρκόφυτο, μου το έκανε δώρο η γυναίκα μου!!! Δυστυχώς δεν ανεβαίνει η φωτό!

Νίκο μήπως μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για τα SUN CORALS? διάβασα στο ίντερνετ, αλλά λόγω και κακών Αγγλικών θέλω να τα διασταυρώσω με τις δικές σου εμπειρίες, αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν θέλουν ιδιαίτερο φωτισμό και φροντίδα?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολυ καλη η ιδεα Ηλια εστω και με τις ιδιες διαστασεις θα ηρεμησεις και ολα θα ειναι πιο σταθερα....

Link to comment
Share on other sites

Ηλια οταν λες sun coral φανταζομαι εννοεις την πανεμορφη Tubastraea!

Τα πραγματα δεν ειναι οπως ακριβως τα λες.Τα κοραλλια αυτα δεν ειναι καθολου φωτοσυνθετικα...αρα μπορεις να τα βαλεις οπου θελεις, σε σπηλια, σε μερος με σκια κτλ αλλα και αν ειναι σε μερος με φως δεν παθαινουν τιποτα (αλλα μπορει να πιασουν πιο ευκολα αλγη...)... Ισως διαβασεις καπου στο internet οτι δεν πρεπει να ειναι σε φως ΑΛΛΑ αυτο δεν ισχυει...ολα τα καλα βιβλια και οι γνωστοι ειδικοι (Borneman, Shimek, Calfo κτλ) το ξεκαθαριζουν παντου! Αν το κοραλλι ειναι υγιες δεν εχεις να φοβασαι ουτε αλγη, ουτε τιποτα....

Απο εκει και περα ομως θελει πολυ φροντιδα! Πολυ περισσοτερη φροντιδα απο αλλα κοραλλια καθως, επειδη δεν εχει συμβιωτικη αλγη που να του παρεχει τροφη με το φως, πρεπει να το ταιζεις σχεδον καθημερινα!! Ουσιαστικα πρεπει να εξασφαλιζεις οτι ταιζεις καθε ενα πολυποδα του διαφορετικα ειναι σιγουρο οτι σε λιγο καιρο θα πεθανει!!

Θεωρειτε κοραλλι για εμπειρους χομπιστες!

Ριξε μια ματια και εδω να δεις και φωτογραφιες απο ταισμα: http://www.melevsreef.com/suncoral.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ manogr, κατάλαβα τα μισά φαίνεται από ότι διάβασα!! Βλέπεις είδα χρώμα και παρασύρθηκα......

Όταν πάω να ανεβάσω φωτό μου λέει τα εξής:

Αποστολή αρχείου απέτυχε γιατί δεν υπάρχουν τα κατάλληλα δικαιώματα στον φάκελο αποστολής. Παρακαλώ επικοινωνήστε με κάποιο διαχειριστή και ενημερώστε τον για το σφάλμα αυτό.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ηλια το θεμα ειναι οτι το ψαχνεις, ενδιαφερεσε και ρωτας! Μακαρι να το εκαναν ολοι...

Για το θεμα με τα αρχεια το γνωριζουμε...ειναι υπολοιμα απο την προσφατη ζημια που παθαμε...θα το φτιαξουμε συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι Ηλια...ειναι απο τα ελαχιστα κοραλια τα οποια περνουν σχεδον ολη τη τροφης τους απο την φωτοσυνθεση της συμβιωτικης τους αλγης... Δεν θα εχεις προβλημα... να ξερεις οτι περιστασιακα δημιουργουν ενα καλυμα-βλενα το οποιο θελει ρευμα για να φυγει...

Link to comment
Share on other sites

Ok! απο ρεύμα έχουμε! τώρα θέλω να μου πεις εάν ξέρεις, κάποιο κοράλλι που να έχει τις ίδιες απαιτήσεις με αυτό!! αλλά να έχει άλλο χρώμα, θα ψάξω και εγώ στο ίντερνετ!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ηλια τα περισσοτερα μ****α κοραλλια (soft corals) ειναι σχετικα ευκολα! βεβαια αν κανεις ενα ενυδρειο γεματο μ****α κοραλλια δεν θα μπορεις αργοτερα να βαλεις σκληρα (λογο του χημικου πολεμου μεταηυ τους) αλλα αφου ετσι και αλλιως εισαι προς το fish only δεν νομιζω να σε ενοχλει αυτο (ηδη αφου εχεις εστω 1 κοραλλι εισαι ηδη κατοχος ενυδρειου reef !! :thumbup: )

Μερικα τετοια κοραλλια ειναι η Σινουλαρια, τα μανιταρια, οι φωτοσυνθετικες γοργονιες και γενικα τα περισσοτερα soft corals... επισης τα περισσοτερα απο αυτα δεν τα τρωνε (λογο τοξικοτητας) και τα περισσοτερα μη reef safe ψαρια !!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω, εάν βρω μερικά (λίγα) με διαφορετικό χρώμα! για να (ζωντανέψω) τους βράχους στο ενυδρείο μου!!! Δεν ξέρω εάν κάποιες ανεμώνες είναι συμβατές με αυτά!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα είναι τα πολύχρωμα μανιτάρια.

Με την ανεμώνη, νομίζω πως θα αυξήσεις τις απαιτήσεις του συστήματός σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά το ενυδρείο μου πάει πολύ καλά! καμία απώλεια, τέλειες μετρήσεις με το νιτράτ στο 10, είναι έτσι από 10-7-07 με 5 ψαράκια μέσα, το μόνο που με ενοχλεί είναι η διακόσμηση, πάει στέρεψα από φαντασία!!! ο βράχος δεν μου αρέσει έτσι σκορπισμένος, σκέφτομαι να τον μαζέψω σε 2 βουναλάκια ένα αριστερά και ένα δεξιά, αλλά έχω κομπλάρει!!! (άμα γεράσει ο άνθρωπος!)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ηλία!!! Πολύ χαίρομαι για τη σταθερότητα του συστήματός σου.

Κανόνισε τώρα να τα κάνεις μπάχαλο με τις μετακινήσεις των βράχων. Θέλει πολύ προσοχή και όχι μεγάλες και απότομες ανακατατάξεις.

Όσο για ιδέες "εσωτερικής διακόσμησης", αν ψάξεις στο forum μας, όλο και κάτι θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ηλια ! Τελικα οι κοποι σου απεδωσαν !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! χάρη και στις δικές σας συμβουλές νομίζω πήρα την απάνω βόλτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανόνισε τώρα να τα κάνεις μπάχαλο με τις μετακινήσεις των βράχων.

:wub::D:rasp:

Ηλία τελικά για όλα έφταιγε η ανυπομονησία σου, οπότε όλα καλά και μη ξεχνάς το μάθημα σου. Σεμνά και Ταπεινά (και με το μαλακό) :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Ηλία,!!!

Χάρηκα που επιτέλους έστρωσε και σταθεροποιήθηκε το σύστημα.

Καλή συνέχεια :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! αλλά όπως ξέρετε δεν μπορώ να καθίσω φρόνιμα!

Σκέφτηκα λοιπόν να αλλάξω την διακόσμηση των βράχων, κάνοντάς το να μοιάζει με reef! δηλαδή φτιάχνοντας δυο μεγάλα βουναλάκια από ζωντανό βράχο και βάζοντας επάνω ορισμένα σαρκόφυτα, ή μαλακά που δεν χρειάζονται πολύ ιδιαίτερη φροντίδα, δηλ. μανιταράκια κτλ. δεν είναι καλή η ιδέα μου?

Ήδη πολύ σιγά ( κατά προτροπή του Νίκου) άρχισα να μετακινώ τους βράχους, και αυτό θα το κάνω πολύ σιγά για να μην στρεσάρω τα ψαράκια μου! βέβαια θα χρειαστώ άλλο τόσο βράχο ώχ! ώχ!

Πάντως μέσα στο μυαλό μου μου φαίνεται πολύ ωραίο!! ακούω τις γνώμες σας! προς το παρόν σας εύχομαι καλές γιορτές!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλια η ιδεα σου με πολυ υπομονη μπορει με πετυχει... βεβαια η πολλες μετακινησεις δεν κανουν καλο αλλα ελπιζω να μην εχεις προβληματα αν το κανεις σιγα σιγα... προσοχη στο βραχο που θα βαλεις ομως...πρεπει να ειναι πολυ καλα κουραρισμενος πριν μπει μεσα!!

Μανιταρια, φωτοσυνθετικη γοργονια και καποια μ****α κοραλλια νομιζω οτι δεν θα εχουν προβλημα...

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έβαλα σήμερα ένα μικρό Bubble Coral, Green, βλακεία έ? πάντως μέχρι στιγμής πάει καλά, έδωσε λίγο χρώμα βρέ παιδί μου!! κάποιος θα πει τώρα (ποιο fish only πάει αυτό πέθανε!) θα σας ενημερώσω πώς θα πάει το κοραλλάκι!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν κανόνες σε αυτές τις περιπτώσεις. Είναι πιθανόν να πάει πολύ καλά το συγκεκριμένο κοράλλι στις συνθήκες του ενυδρείου σου, ενώ σε κάποια άλλα να δυσκολευτεί αρκετά.

Αρκεί βέβαια να μην υπάρχουν ψάρια που θα το κάνουν μεζέ.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν θα προσπαθήσω να κάνω reef, απλά μήπως δώσω λίγη ζωή και χρώμα στούς βράχους με λίγα, 4-5 σκληρά κοραλλάκια!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Ηλία !

μοναδική πρόταση …. ;)

Νίκο δεν θα προσπαθήσω να κάνω reef, απλά μήπως δώσω λίγη ζωή και χρώμα στούς βράχους με λίγα, 4-5 σκληρά κοραλλάκια!!

εε μωρέ και καμιά γαριδουλα δεν θέλεις που έχουν πλάκα ? :)

θέλεις ένα ενυδρείο .. ναι και όχι .. με ολίγη από reef .. :thumbup:

για να ενδιαφέρεσαι για τέτοια πάει να πει πως το ενυδρείο σου πάει καλά ..

εύγε !

:(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε salTasos το ενυδρείο πάει πολύ καλά, εκτός της γαριδούλας που είπες! δοκίμασα μία αλλά αυτό το ομορφούλη παφεράκι που μου τσιμπάει τα δάκτυλα όταν το ταίζω, φαίνεται την έκανε μεζέ!!!!! κατά τα άλλα και το καινούριο κοραλλάκι πάει καλά μάλλον, δείτε και πείτε μου την γνώμη σας!post-1724-1214155107_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...