Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Νίκο εάν μπορούσα να αλλάξω σπίτι ,θα έφτιαχνα και ένα 5 τονο!!!! γεμέτο live rock, και με πολλά ψάρια, όχι τίποτα άλλο να πετάξω το WET-DRY να φύγει και ο καημός του Νίκου του Ψάλτη!!! Χά! Χά!

Ακόμα το σκέφτεσαι.........

Μήπως το πουλάς να το αγοράσω για να το πετάξω, να τελειώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακόμα το σκέφτεσαι.........

Μήπως το πουλάς να το αγοράσω για να το πετάξω, να τελειώνουμε.

Νίκο ξέρεις φαντάζομαι πόσο φθηνά είναι τα βιολογικά φίλτρα άμμου, έχουν όσο ένα φθηνό ψάρι, αυτό που με φρενάρισε ήταν η συμβουλή του (γιατρού) βλέπε Μάριος, που μου είπε ότι τα φίλτρα άμμου είναι λίγο δύσκολα στην λειτουργία τους, θέλουν συνέχεια ρύθμιση, όμως θα βάλω ένα θέμα μήπως κάποιος χρησιμοποιεί τέτοιο φίλτρο να με πληροφορήσει για τα υπέρ και τα κατά!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα άμμου τα χρησιμοποιούν ελάχιστοι σε συνεργασία με φυσικά συστήματα, ιδιαίτερα τα wet dry τα έχουν απορρίψει σε όλο το κόσμο σαν βιολογικά συστήματα βιοτοπικών συστημάτων.

Τώρα από αυτούς που χρησιμοποιούν φίλτρα άμμου σε φυσικά συστήματα, δεν έχουν κάποιο πρόβλημα και σύμφωνα με τις απόψεις τους τα έχουν αποκλειστικά, λόγω του υπερβολικού βιοφορτίου, του συστήματός τους.

Κατά τη γνώμη μου, όμως, κανένας τους δεν μπορεί να έχει άποψη, για την εικόνα του συστήματός του, χωρίς τα συγκεκριμένα φίλτρα. Αφού κανένας δεν τα έχει αφαιρέσει για να δει το αποτέλεσμα.

Αντίθετα όμως, παρεμφερή συστήματα τρέχουν σε όλο τον κόσμο, κατά πλειονότητα, στηρίζοντας την όλη βιολογική επεξεργασία, αποκλειστικά σε φυσικές μεθόδους.

Στην περίπτωσή σου τώρα, κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις, αρχικά τη είδους ενυδρείο θέλεις να έχεις.

Αν προτιμάς ένα f/o, θα πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς με τις επιλογές των ψαριών. Το ενυδρείο σου, λόγω αναλογιών, μπορεί να δεχθεί ορισμένα μόνο ψάρια, που να ταιριάζουν αναλογικά.

Στην περίπτωση αυτής της επιλογής, μπορείς να επιλέξεις ότι βιολογικό σύστημα θέλεις. Εξωτερικά βιολογικά συστήματα, με τεχνικά ενδιάμεσα υλικά, μπορείς να έχεις όσα περισσότερα θέλεις, για καλύτερα αποτελέσματα και μεγαλύτερη βιοφόρτιση του ενυδρείου σου, μέχρι "ψαρόσουπας"

Αν προτιμήσεις, όμως, ένα σύστημα reef, τότε το φυσικό σύστημα φίλτρανσης, είναι μονόδρομος. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, που συμβαίνει να συμπίπτει με την άποψη του 99,5% των χομπιστών παγκόσμια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκίνησε το (νέο) ενυδρείο, ακολούθησα την συμβουλή του Ψάλτη και κατέληξα σε fish only, μπήκε ο βράχος που εξακολουθή μετά από ένα μήνα και κάτι να είναι ακόμη ζωντανός αλλά δεν με ενδιαφέρει πλέον, γιατί μόλις μπει χαλκός θα πεθάνει.

Το λάθος που έκανα, ήταν να προσπαθήσω να μην βάλω χαλκό στο ενυδρείο μου, και το οποίο απέβη μοιραίο για τα ψάρια, η άμμος βγήκε σχεδόν όλη, ίσα που καλύπτει τον πάτο, αυτό το έκανα γιατί έκανα 2 ημέρες να καθαρίσω την βρωμιά που μαζεύτηκε σε μόλις 8 μήνες!! και χωρίς πολλά ψάρια, ακολούθησα την σχολή των Αμερικανών σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και πάλι, παλιέ χομπίστα.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά, αυτή τη φορά.

Το βράχο, αν κατάλαβα καλά, είναι αυτός που είχες. Δεν πιστεύω να αγόρασες ζωντανό για να τον..."εκτελέσεις".

Όσον αφορά το χαλκό, θα πρέπει να γνωρίζεις, ότι ορισμένα είδη ψαριών, είναι πολύ ευίσθητα, ακόμα και σε ελάχιστες ποσότητες χαλκού.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο, ο βράχος είναι ο παλιός που είχα, ο οποίος είναι ακόμη ζωντανός, δυστυχώς δεν μπορώ να έχω καραντίνα οπότε δεν τον βλέπω να ζεί για πολύ, γιατί παρακολουθώντας λίγο το γνωστό μας μεγάλο ενυδρείο, κατάλαβα (και είδα) ότι και καραντίνα να υπάρχει τα ψάρια για διάφορους λόγους, (στρες,κυνηγητό, κτλ.) μπορεί να εμφανίσουν ασθένειες, οπότε είναι πολύ δύσκολο να αποφύγω την θεραπεία μέσα στο κυρίως τάνκ!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το φανταζεσε και καλα κανεις! Σιγουρα μπορεις να το καταφερεις!

Αν ομως βλεπω καλα απο την Photo μιλαμε ξεκαθαρα για ενα Fish Only with Live Rock... δες τον βραχο...ειναι ολοζωντανος και πανεμορφος.. Αν βαλεις χαλκο στο ενυδρειο σου το ξεχνας :wootwoot: και οχι μονο το ζωντανο βραχο αλλα και αλλα ασπονδυλα... θα σου προτεινα να μην βαλεις με τιποτα χαλκο στο ενυδρειο σου...μπορει αργοτερα να θελεις να βαλεις και καποιο κοραλακι...τι θα κανεις ??

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δεν βάζω χαλκό, πως θεραπεύω το amiloodinium? ή κάποια τέτοια ασθένεια εάν κολλήσουν ? (που θα κολλήσουν κάποια στιγμή!)

Αυτή τη φωτό την πήρα απο το reef central κάποιος ο οποίος δεν κάνει θεραπεία, απλώς βάζει άλλα όταν συμβεί το μοιραίο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δεν βάζω χαλκό, πως θεραπεύω το amiloodinium? ή κάποια τέτοια ασθένεια εάν κολλήσουν ? (που θα κολλήσουν κάποια στιγμή!)

Αυτή τη φωτό την πήρα απο το reef central κάποιος ο οποίος δεν κάνει θεραπεία, απλώς βάζει άλλα όταν συμβεί το μοιραίο!!!

Ο χαλκος δεν ειναι ο κανονας! Ας πουμε ολοι οσοι εχουν Reef δεν βαζουν χαλκο ποτε στο ενυδρειο τους, το ιδιο και πολλοι κατοχοι Fish Only που ειτε εχουν ζωντανο βραχο ειτε σκεφτονται να το κανουν reef ειτε εχουν γαριδες, αστεριες κτλ (ουτε αυτα αντεχουν χαλκο)... οποτε μην το σκεφτεσαι σαν κατι διαδεδομενο οσο αφορα τα κυρια ενυδρεια...

Η καλυτερη λυση ειναι μια καραντινα στην οποια θα βαζεις τα ψαρια για 1 μηνα πριν τα βαλεις στο ενυδρειο σου και εκει θα κανεις θεραπεια χαλκου αν χρειαστει...στην ιδια καραντινα μπορεις να κανεις και θεραπεια μεταφεροντας τα ψαρια απο το ενυδρειο σου... Ισως ακουγεται δυσκολο αλλα δεν ειναι...απλα θελει υπομονη αφου θα πρεπει να περιμενεις 1 μηνα αναμεσα σε καθε αγορα ψαριων...καλο ειναι αυτο ομως :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την λύση την ξέρω, όμως δεν υπάρχει περίπτωση καραντίνας!! (ούτε γυάλας).

Και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα! εάν δεν υπάρχει καραντίνα, δεν έχουμε ενυδρείο με ψάρια?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε...αγοραζουμε πολυ προσεχτικα ψαρια που τα εχουν καιρο στο καταστημα, τα παρατηρουμε καλα, τα ταιζουμε καλα και με βιταμινες και σκορδακι, προσεχουμε πολυ το νερο μας, δεν βαζουμε πολλα ψαρια...

Φυσικα τα παραπανω δεν εξασφαλιζουν το οτι δεν θα αρρωστησουν τα ψαρια αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις τα παραπανω θα βοηθησουν πολυ στο να γινουν καλα και να περιοριστει το προβλημα.

Φυσικα ειναι δικη σου αποφαση το τι θα κανεις με τον χαλκο... εμεις απλα προτεινουμε :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δεν βάζω χαλκό, πως θεραπεύω το amiloodinium? ή κάποια τέτοια ασθένεια εάν κολλήσουν ?

Όπως γνωρίζουμε και από άλλες περιπτώσεις, η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη.

Για το λόγο αυτό ακολουθούμε κατά γράμμα αυτά που επισήμανε ο Μάνος και επιπλέον…..

ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΑΣ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ, ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΑΙΧΜΑΛΩΣΙΑΣ.

Τι σημαίνει αυτό???

Τους δίνουμε τα λίτρα που χρειάζονται, επιλέγουμε το σωστό μέγεθος ψαριών ανάλογα με το ενυδρείο μας και τις διαστάσεις του, παρέχουμε στα ψάρια τις απαραίτητες κρυψώνες για να τις κάνουν περιοχές επικράτειας, δεν βάζουμε ομοειδή ανταγωνιστικά ψάρια, εξασφαλίζουμε άριστη ποιότητα νερού με σταθερές παραμέτρους, χαρίζουμε το wet dry σε κάποιο εχθρό μας............

Αυτά και ίσως άλλα που δεν μου έρχονται, στο νου, αυτή τη στιγμή, θα εξασφαλίσουν στα ψάρια μια άνετη διαβίωση χωρίς έντονο αρχικό στρες, με αποτέλεσμα η προσαρμογή στο νέο τους περιβάλλον να είναι το λιγότερο δυνατό ανώδυνη.

Αν πετύχουμε αυτό με αργά και σταθερά βήματα, τότε ελαχιστοποιούμε ή και μηδενίζουμε τις πιθανότητες εμφάνισης των ασθενειών, που προανέφερες. Ακόμα και αν παρουσιαστεί κάποια από αυτές, οι πιθανότητες να λάβει επιδημική μορφή, είναι απειροελάχιστες.

Τελειώνοντας, θα ήθελα να επισημάνω, ότι το ενυδρείο σου, κατά τη γνώμη μου, σύμφωνα με τις διαστάσεις του, δεν μπορεί να φιλοξενήσει ψάρια μεγαλύτερα από τα 4cm. Με λίγα λόγια θα πρέπει να αναζητάς medium size.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Νίκο συμφωνώ σε όλα και θα είμαι προς αυτή την κατεύθυνση, αυτό που ψάχνω είναι ένας εχθρός ρε γαμώτο!!!!! Χα! Χα!

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνοντας, θα ήθελα να επισημάνω, ότι το ενυδρείο σου, κατά τη γνώμη μου, σύμφωνα με τις διαστάσεις του, δεν μπορεί να φιλοξενήσει ψάρια μεγαλύτερα από τα 4cm. Με λίγα λόγια θα πρέπει να αναζητάς medium size.

Καλή συνέχεια

Νικο οντως εννοεις 4 ή ειναι τυπογραφικο λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω Νίκο, νομίζω ότι απλά όσο πιο μεγάλα τόσο πιο λίγα, το ενυδρείο μου έχει μήκος 180, δηλαδή έχει χώρο για να κολυμπήσει το ψαράκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνοντας, θα ήθελα να επισημάνω, ότι το ενυδρείο σου, κατά τη γνώμη μου, σύμφωνα με τις διαστάσεις του, δεν μπορεί να φιλοξενήσει ψάρια μεγαλύτερα από τα 4cm. Με λίγα λόγια θα πρέπει να αναζητάς medium size.

Καλή συνέχεια

εγώ είμαι με το Νίκο

εκτιμώ ότι δεν πρέπει να βάλει παραπάνω από ένα ψάρι σαν αυτά που βάζει συνήθως …

η λύση λοιπόν των ψαριών που προτείνει ο Νίκος είναι η πιο σίγουρη και ενδεδειγμένη για τη περίπτωση .. μετά από 6 μηνη σταθερότητα .. να το ξαναζητήσουμε το θέμα

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι με το Νίκο

εκτιμώ ότι δεν πρέπει να βάλει παραπάνω από ένα ψάρι σαν αυτά που βάζει συνήθως …

η λύση λοιπόν των ψαριών που προτείνει ο Νίκος είναι η πιο σίγουρη και ενδεδειγμένη για τη περίπτωση .. μετά από 6 μηνη σταθερότητα .. να το ξαναζητήσουμε το θέμα

400 lt δεν ειναι? η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Ναί 400 λίτρα, μακρόστενο, για την ακρίβεια 178 στο μάκρος.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ναί 400 λίτρα, μακρόστενο, για την ακρίβεια 178 στο μάκρος.

Ανέφερε και το πλάτος, παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Το πλάτος είναι λυπητερή ιστορία Νίκο μου, δεν φτάνει ούτε τους 40 πόντους!!!εάν βγάλεις και το πάχος του τζαμιού,είναι 38 πόντους, και το ύψος 60 πόντους!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: εγώ θα άλλαζα ενυδρείο …

το ενυδρείο σου δυσκολεύεται να αναπνεύσει .. θα το αντιμετώπιζα σαν να είχε λιγότερα και από 400 λίτρα.. ενώ εσύ το βλέπεις σαν 1000 αρι :) ..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις λίγο δίκιο, γι αυτό και τώρα έβαλα και μια πέτρα αέρος μέσα, βέβαια στην γωνία να μην φαίνεται, και να μην σκορπίζουν οι φυσαλίδες!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καιρό έχω να μάθω νέα σου, αγαπητέ Φίλε Ηλία.

Έχουμε κάποιες εξελίξεις?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Νίκο το ενυδρείο λειτουργεί με 4 ψαράκια μέσα, 2 damsel, 1 pafer μικρό και ένα αγγελόψαρο Genicanthus lamarck νομίζω είναι η ονομασία του!!

από τις 28-8-07, πάει πολύ καλά αλλά λόγω προσωρινού κωλύματος δεν μπόρεσα να βάλω άλλα ψαράκια μέσα, πιστεύω ότι τέλος του μήνα θα μπορέσω να ρίξω 2 ακόμη, τώρα πιά δεν βάζω μεγάλα κομμάτια, έβαλα μυαλό, δεν χρησιμοποιώ άνθρακα ακόμα, ούτε αντιφωσφέιτ, όταν έχω κάτι θα γράψω ασφαλώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...