Jump to content

Diy Υποστρωμα για φυτεμενο


Rik

Recommended Posts

Τα φυτα τα φυτεψες πρωτα στο χωμα και μετα εριξες το χαλικι ή ειχες ριξει το χαλικι και τελευταια φυτεψες τα φυτα?

Γεια σου Troll.

Έβαλα μέσα το υπόστρωμα 3 cm και από πάνω το χαλίκι 3 cm και μετά φύτεψα κανονικά.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά κράτα μας ενήμερους και βγάζε φωτογραφίες από την αρχή του όλου έργου

Link to comment
Share on other sites

Έχω στήσει 3 ενυδρεία με φυτόχωμα.

Ένα πρόβλημα ήταν στην μεταφύτευση/ξερίζωμα των φυτών γιατί μέρος του υπόστρωμα έβγαινε στο νερό και το ψιλο θόλωνε αλλά με προσοχή και αλλαγή νερού αμέσως μετά δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα (μέχρι να βαρεθείς)

Στο υπόστρωμα, αν και κομποστοποιημένο, για αρκετό καιρό δημιουργόταν αέρια. Έπρεπε κάθε 15 ημέρες να τρυπάω την άμμο με κάτι μυτερό (πιρούνα) για να φεύγουν τα αέρια. Το ένα ενυδρείο το έστησα για κάποιον φίλο ο οποίος δεν ακολούθησε τις οδηγίες για το τρύπημα της άμμου. Τα φυτά σάπιζαν και γενικά είχε προβλήματα. Κατά καιρούς βρωμούσε κάτι στο σπίτι και κατηγορούσε τον σκύλο για αέρια :). Ενάμιση μήνα μετά το ξέστησε και μία μπόχα υδρόθειου γέμισε το δωμάτιο. Τα οργανικά μέρη του φυτοχώματος σάπιζαν....

Στο άλλο ενυδρείο με φυτόχωμα 3 εκ και 5-8 εκ. χαλαζιακής άμμου από πάνω το πρόβλημα ήταν το υπερβολικό πάχος άμμου. Ενώ στην αρχή τα φυτά πήγαιναν πολύ καλά, στην συνέχεια οι ρίζες σάπιζαν στο σημείο επαφής με την άμμο. (εδώ ίσως να έφταιγε και η άμμος γιατί ήταν με γωνίες) Το κράτησα 1 χρόνο έτσι και βαρέθηκα το παίδεμα με το ξερίζωμα των φυτών και το άλλαξα με φλουράιτ.

Το ένα ενυδρείο λειτουργεί μέχρι σήμερα εδώ και ενάμιση χρόνο. 2 εκ. φυτόχωμα και 2-3 εκ. χαλαζιακή άμμος από πάνω (η ίδια οπως και στο παραπάνω ενυδρείο). Ότι φυτό και να βάλω εδω μέσα πάει καλά, χωρίς κανένα λίπασμα και αραιές αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Απλά κράτα μας ενήμερους και βγάζε φωτογραφίες από την αρχή του όλου έργου

Χρήστο θα βάλω κάποια στιγμή και Φώτο αν και η μηχανή μου δεν κάνει και πολύ καλές λήψης.

Επίσης δεν ξέρω αν είδες αυτό το ποστ.

Μου βάζει ιδέες, ρίξτε μια ματιά:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=56357&hl=

Link to comment
Share on other sites

Lion Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου και σίγουρα θα έχω το νου μου να σκαλίζω που και που για τυχών μεγάλες συγκεντρώσεις αερίων στο υπόστρωμα. Όσο για την μέθοδο mineralized soil αν και είναι ενδιαφέρων είναι μια άλλη ιστορία και ίσως στο μέλλον να τι δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Προχθές είδα τα επίπεδα του CO2 να κατεβαίνουν αρκετά για αυτό χθες πρόσθεσα ένα DIY CO2 και σήμερα είδα ότι κάπως ανέβηκε το CO2.

Βέβαια ακόμα το φυτόχωμα είναι φρεσκοστημενο οπότε πιστεύω πως με το πέρασμα του χρόνου το ίδιο το υπόστρωμα θα αρχίσει να παράγει μεγαλύτερες ποσότητες διοξειδίου λόγο των βακτηρίων που θα πολλαπλασιαστούν στο υπόστρωμα.

Οι τιμές του ΡΗ κυμαίνονται μεταξύ 7 και 7,5, ΚΗ κοντά στο 6 ενώ, τα ΝΟ3 20 με 30 η GH είναι πάνω από 14 ενώ ΝΗ3, ΝΗ4 και ΝΟ2 είναι μηδέν.

Επίσης πήρα ΚΝΟ3 (νιτρικό Κάλιο) με 2 ευρώ το κιλό και φωσφορικό κάλιο επίσης στην ίδια τιμή για παν ενδεχόμενο. Από μικρό στοιχεία περιμένω το greenzit αλλά πιστεύω πως η χρήση του θα γίνεται σπάνια.

Να επισημάνω επίσης ότι το ενυδρείο είχε αρκετή καφέ άλγη λόγο του ότι το είχα παραμελημένο, ενώ τώρα λαμποκοπά.

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν οι νέοι κάτοικοι που είναι 3 sae έκαναν τόσο καλό καθάρισμα από μόνα τους ή είναι επίσης και η προσθήκη των φυτών που ανέφερα παραπάνω που έκαναν την διαφορά. Έχω και 3 σκαλαρια και 3 κλόουν μποτια..

Να πω πως τα sae τα λάτρεψα, ακούραστοι εργάτες (πολύ γλείψιμο) και πολύ ανήσυχα, συνέχεια στην πρίζα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πήρα ΚΝΟ3 (νιτρικό Κάλιο) με 2 ευρώ το κιλό και φωσφορικό κάλιο επίσης στην ίδια τιμή για παν ενδεχόμενο.

Aυτα απο που τα αγοραζουμε?

Καμια φωτο του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Aυτα απο που τα αγοραζουμε?

Καμια φωτο του ενυδρειου?

Μπορεις να τα βρεις σε καταστημα με γεωργικα προιοντα.

1 Εδω φενεται το DIY μειγμα του υποστρωματος

2 Η ζαρντινιερα πριν θαφτει τελειως

post-16909-1298045691_thumb.jpgpost-16909-1298045797_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 Που πηγε η ζαρντινιερα οεο!

post-16909-1298046014_thumb.jpg

4 Μια γενικη

post-16909-1298046047_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι αυτα τα φυτα; γιατι εχω τις αμφιβολιες μου,αυτο ειδικα το φυτο ειναι υδροβιο ή υδροφυλλο;

Και τα υπολοιπα εκτος της Sagitaria ειναι Bacopa Carolinia γιατι παλια ειχα και αυτα μου φαινονται ποιο λονχοιδες τα φυλλα τους.

Δυστηχως η φωτογραφικη μου δεν ειναι για Macro, αλλα η αληθεια ειναι πως απο κοντα ειναι πολυ ποιο ομορφα τα χρωματα των φυτων, κατα τα αλλα περιμενω να κατεβω Αθηνα για να ψαξω λιγο καλυτερα.

post-16909-1298046540_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καμια πληροφορια στα ερωτηματα μου;

Παρατηρησεις; :):rasp:

Link to comment
Share on other sites

:) Αγαπητοί μποστανάδες όπως καταλαβαίνετε σας ξαναενοχλώ πάλι για ακόμα μια φορά!

Έφτιαξα διάλυμα Νιτρικού Καλίου ΚΝΟ3+ΚΗ2PΟ4 Φωσφορικού Καλίου στις παρακάτω αναλογίες:

1,5 Λίτρα νερού αποσταγμένο, 200 gr KNO3 + 40 gr KH2PO4

Πως σας φαίνονται οι αναλογίες;

Έπρεπε να βάλω και Θειικό Κάλιο ή είμαι καλυμμένος έτσι;

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρώ την ποσότητα καλίου που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο, όπως πχ κάνουμε με τα νιτρικά; Και αν ναι ποιο πρέπει να είναι το επιτρεπτό όριο;

Επίσης έφτιαξα σε άλλο μπουκάλι του 1,5 λίτρων διάλυμα ιχνοστοιχείων Power 4 προσθέτοντας 60 γρ. Είμαι καλά; Κάποιες πληροφορίες γενικά με τις συνιστώμενες δόσεις; Πως καταλαβαίνω την έλλειψη τους, από τα KH;

Το ενυδρείο είναι τελικά 180 μεικτά, άρα καθαρά υπολογίζω γύρω στα 140, 70 Βατ λάμπες και πάω για 100 βατ σιγά σιγά, και είναι μέτρια φυτεμένο συν μην ξεχνάτε ότι έχω και υπόστρωμα από φυτόχωμα που μου παρέχει θρεπτικές ουσίες.

ΡΗ 6,8 ~7,2

ΚΗ 6~8

GH 16

NO3 10~20

ΝΟ2 , ΝΗ3, ΝΗ4 μηδέν

Επειδή θέλω να διατηρήσω το υπόστρωμα για όσο μεγαλύτερο διάστημα για αυτό και σκέπτομαι να χορηγό κάποιες ελάχιστες δόσεις εβδομαδιαίος, μακρο και μικρό στοιχείων έτσι ώστε να κρατώ κάποιες ισορροπίες στο όλο σύστημα.

Παρακαλώ κάθε παρατήρηση σχόλιο και πληροφορίες είναι ευπρόσδεκτες.

Το όλο εγχείρημα γίνετε προσπαθώντας να είμαι μέσα στα παρακάτω πλαίσια:

ΝΟ3 10 ~ 30

NO2 = 0

ΡΗ 6,5 ~ 7,5

ΚΗ 6~ 10

GH 10 ~ 17

CO2 15~30

NH3/NH4 = 0

PO4 = ?

K = ?

Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση

KNO3 Νιτρικό Κάλιο (Potassium Nitrate) (Γιά έλειψη NO3)

Σε 500ml νερού διαλύουμε 82gr KNO3. Κάθε ml αυτού του διαλύματος προσθέτει 1ppm νιτρικά (nitrate) γιά κάθε 100lt νερού του ενυδρείου.

KH2PO4 Φωσφορικό Κάλιο

Σε 500ml νερού διαλύουμε 72gr KH2PO4. Κάθε ml αυτού του διαλύματος προσθέτει 1ppm Φωσφορικά (Phosphate) γιά κάθε 100lt νερού του ενυδρείου

Για το κάλιο δεν υπάρχουν test για ερασιτέχνες. Αλλά δεν υπάρχει και πρόβλημα υπέρ δοσολογίας με το κάλιο.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα ενυδρείο λειτουργεί μέχρι σήμερα εδώ και ενάμιση χρόνο. 2 εκ. φυτόχωμα και 2-3 εκ. χαλαζιακή άμμος από πάνω (η ίδια οπως και στο παραπάνω ενυδρείο). Ότι φυτό και να βάλω εδω μέσα πάει καλά, χωρίς κανένα λίπασμα και αραιές αλλαγές νερού.

Φίλε lion τί φυτόχωμα (η μήπως φυλλόχωμα) έβαλες?Aκολούθησες τι μέθοδο " Mineralized Soil Substrate"?Αν όχι, τι ακριβώς έκανες?

Έγινε επεξεργασία - genediver
Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση

KNO3 Νιτρικό Κάλιο (Potassium Nitrate) (Γιά έλειψη NO3)

Σε 500ml νερού διαλύουμε 82gr KNO3. Κάθε ml αυτού του διαλύματος προσθέτει 1ppm νιτρικά (nitrate) γιά κάθε 100lt νερού του ενυδρείου.

KH2PO4 Φωσφορικό Κάλιο

Σε 500ml νερού διαλύουμε 72gr KH2PO4. Κάθε ml αυτού του διαλύματος προσθέτει 1ppm Φωσφορικά (Phosphate) γιά κάθε 100lt νερού του ενυδρείου

Για το κάλιο δεν υπάρχουν test για ερασιτέχνες. Αλλά δεν υπάρχει και πρόβλημα υπέρ δοσολογίας με το κάλιο.

Δημήτρη, σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

Μια διευκρίνιση όσο αφορά το ΚΗ2PO4, είναι 72 γρ ανά μισό λίτρο ή 7,2 γρ. ανά μισό λίτρο; γιατί μου φαίνεται μεγάλη η ποσότητα.

Επίσης ποια τα ιδανικά φωσφορικά σε ένα φυτεμένο ενυδρείο;

Και κάτι ακόμα, μήπως από το ΚΝΟ3 και ΚΗ2PO4 ξέρεις σε τη ποσοστό είναι το κάλιο έτσι ώστε να μπορούμε να βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα όσο αφορά το τι ποσότητα καλίου είναι διαλυμένη στο ενυδρείο μας; Δεν είμαι χημικός ούτε έχω την απαίτηση να το ξέρεις και εσύ, απλά σαν νέος στο εγχείρημα των μποσταναδων προσπαθώ να καταλάβω 5 πράγματα. Κάθε πληροφορία σας για μένα είναι χρήσιμη, είμαι όλος αυτιά!

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ:

http://web.archive.org/web/20080601051640/...nt_aquacalc.htm

http://aquascapingblog.blogspot.com/2008/1...calculator.html

http://ei.petalphile.com/

αυτό αν είσαι γραμμένος στο φορουμ τους είναι τέλειο:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/fertilator.php

Έγινε επεξεργασία - lion_
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

Μια διευκρίνιση όσο αφορά το ΚΗ2PO4, είναι 72 γρ ανά μισό λίτρο ή 7,2 γρ. ανά μισό λίτρο; γιατί μου φαίνεται μεγάλη η ποσότητα.

Επίσης ποια τα ιδανικά φωσφορικά σε ένα φυτεμένο ενυδρείο;

Είναι 72.

Το ιδανικό για μένα είναι φωσφορικά 1 με 1.5, νιτρικά 20 με 30.

Το ποσοστό καλίου δεν το θυμάμαι. Κάποτε είχα ρωτήσει τον Ρουμπουλάκη για αυτό. Είχα φυλάξει μόνο τα αποτελέσματα. Αν βρω τις σημειώσεις μου θα σου πω.

Για το κάλιο μην σκας. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και παλι σας ευχαριστω, οταν θα εχω νεοτερα θα σας ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μερικές Φώτο από την εξέλιξη του φυτεμένου.................... :P

post-16909-1301584091_thumb.jpg

post-16909-1301584129_thumb.jpg

post-16909-1301584177_thumb.jpg

post-16909-1301584211_thumb.jpg

Αντιμετωπίζω ένα θέμα με τριχοειδή άλγη στις κρυπτοκορινες μια που είναι χαμηλού φωτισμού αλλά μειώνοντας σε 3 ώρες την 10.000 Κ, τώρα έχει σταθεροποιηθεί το φαινόμενο και τα SAE σιγά σιγά την μειώνουν.

Προσθήκη:

Οργανικού άνθρακα της Easy Life μερα παρα μερα

Ανα 10 μερες 30 ml Effective Microorganisms (EM-Active) :http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=56357&hl=

Μια φορα την εβδομαδα POWER4 : http://www.farmachem.gr/database/TEXN/POWER_4.pdf

Φωτισμός Μέτριος

Σύνολο σε Watt ~ 90 με ανακλαστήρες

Λάμπες:

1) T5 – 24W Aqua Medic plant gro 6500 Kelvin ( blue and red ends of spectrum)

2) T8 – 18W Osram Fluora Light color: 77( blue and red ends of the spectrum)

3) T8 - 25 W Sylvania standard 4000 Kelvin (cool white, sunrise)

4) T8 – 20W Sunsun Plant Growth 10.000 Kelvin ( Blue Sky) 3 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ειναι ομορφιες φιλε Rik,να το χαιρεσαι. :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ειναι ομορφιες φιλε Rik,να το χαιρεσαι. :P

Να σε καλα νησιωτη καραμπουζουκλη με το ομορφο νταμαρι σου! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενημερωση:

Το ενυδρειο εχει γινει ζουγκλα και δεν προλαβαινω να το κλαδευω!

Sorry για τις φωτο αλλα η μηχανη που εχω ειναι.................... :thumbup:

post-16909-1304705592_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

post-16909-1304705704_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...