Jump to content

Diy Υποστρωμα για φυτεμενο


Rik

Recommended Posts

Η συγκεκριμένη κρυπτοκορίνα και σε στείρο υπόστρωμα να την βάλεις θα αναπτύσσεται σου το λέω γιατί το επιχείρησα. Αν και γράφετε συχνά πυκνά ότι θέλουν καλό υπόστρωμα εν τούτης η πράξη σε αρκετούς χομπιστες έχει αποδείξει το αντίθετο.

Χρηστο την εχω φυτεψει και εκτος ζαρντινιερας και εχει παρα πολυ αργη αναπτυξη και επισης σε αλλα 2 ενυδρεια με μονο ψιλη αμμο και δεν. Δεν ξερω εαν διαβασες παρακατω τον διαλογο με τον φιλο Rasta.

Απο την αλλη εαν το καλοσκεφτης το υποστρωμα αυτο ειναι ενα εργοστασιο παραγωγης θρεπτικων, δεν βλεπω για ποιο λογο να υστερει απο αλλα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι τυχαιο που ακομα και στη φυση πχ Αμαζονιο εκει που οργιαζει η βλαστηση ειναι σε λεκανες αποροης δηλαδη εκει που μαζευεται μεγαλη ποσοτητα οργανικης υλης κυριως φυτικης προελευσεως και η ροη του νερου ειναι χαμηλη και σταθερη, ενω στους ποταμους με γρηγορη ροη συνανταμε την βλαστηση κοντα στις οχθες τους.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι το εχουμε ξανασυζητησει και σε αλλο θεμα αλλα οσο περνουν οι μερες σου καταθετω τα συμπερασματα μου.Εγω να σου πω την αληθεια περιμενα οτι θα ειναι χειροτερα τα πραγματα γιατι το υποστρωμα ειναι ξαναχρησιμοπιοιμενο αλλα τελικα εκανα λαθος.Να πω οτι δεν εχω βαλει κατι για να εμπλουτισω το υποστρωμα πχ ταμπλετες βυθου η κατι αλλο,ουτε καν στις ριζες της κρυπτοκορινας.Τωρα θελω να δοκιμασω και ενα γρασιδακι να δουμε πως θα τα παει :)

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη εαν το καλοσκεφτης το υποστρωμα αυτο ειναι ενα εργοστασιο παραγωγης θρεπτικων, δεν βλεπω για ποιο λογο να υστερει απο αλλα;

Δεν έχεις άδικο και δεν το αμφισβητώ αλλά από συνήθεια προσπαθώ την θεωρία να την ζήσω και στην πράξη, γιατί μερικές φορές η θεωρία δεν βαδίζει πάντοτε με την πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω την αλήθεια πιστεύω πως το υπόστρωμα είναι ένα θέμα και όσο αφορά με εύκολα και μέτρια φυτά σίγουρα δεν έχουμε πρόβλημα. Η Κρυπτο σας την ανάφερα σαν παράδειγμα γιατί είναι η μοναδική που δεν πειράζω στο ενυδρείο και μπορείτε να δείτε άμεσα την ανάπτυξη της, αλλά στην πράξη όλα τα φυτά οργιάζουν μόνο που αυτό δεν μπορείτε να το αντικρίσετε από τις Φώτο μια που σας το παρουσιάζω πάντα κουρεμένο γιατί αλλιώς δεν βλέπεις τίποτα από την πυκνότητα της βλάστησης όταν έχει φτάσει στο απροχώρητο.

Τώρα σίγουρα για να επιβεβαιώσουμε ότι το υπόστρωμα δουλεύει καλά και με δύσκολα φυτά και στην πράξη θα πρέπει να αναβαθμιστώ στον φωτισμό και θα πρέπει να δουλέψω με μπουκάλες για διοξείδιο και για την ώρα δεν είμαι σε φάση να κάνω αυτό το βήμα δυστυχώς αλλά πιστεύω πως δεν θα υπήρχε κάποιο ιδιαίτερο θέμα μια που βλέπουμε πως ενυδρεία και με απλή άμμο αλλά με Hi Tech εξοπλισμό και σωστη λιπανση ανταποκρίνονται θαυμάσια.

Προσωπικά το θέμα είναι πως με ενδιέφερε πρωτίστως να μπορώ να έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο χωρίς μεγάλο κόστος κτήσης και εξοπλισμού και να μην χρειαζεται καποια ιδιαίτερη φροντίδα και πιστεύω πως σε αυτήν την κατεύθυνση το πείραμα έχει πετύχει, τώρα όταν θα έχω την όρεξη και το οικονομικο να κάνω το επόμενο βήμα τότε θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε! :lmao::)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο και δεν το αμφισβητώ αλλά από συνήθεια προσπαθώ την θεωρία να την ζήσω και στην πράξη, γιατί μερικές φορές η θεωρία δεν βαδίζει πάντοτε με την πράξη.

:) Αληθεια, για πες μου μερικα φυτα που θα μπορουσα να δοκιμασω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έρχεται στο μυαλό κανένα φυτό που να είναι απαιτητικό στο βυθό αλλά όχι στο φως και στο διοξείδιο.

Παρόλο αυτά σου δίνω δυο φυτά και αν τα βρεις εδώ στην Ελλάδα σφύρα να τα πάρω και εγώ. :)

Eriocaulon cinereum

Syngonanthus sp. belem ή αλλιος Tonina belem

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έρχεται στο μυαλό κανένα φυτό που να είναι απαιτητικό στο βυθό αλλά όχι στο φως και στο διοξείδιο.

Παρόλο αυτά σου δίνω δυο φυτά και αν τα βρεις εδώ στην Ελλάδα σφύρα να τα πάρω και εγώ. :)

Eriocaulon cinereum

Syngonanthus sp. belem ή αλλιος Tonina belem

Χμμμμ........

Τωρα μαλιστα, η αληθεια ειναι πως δεν εχω πετυχη καπου και στην Αθηνα που κατευενω συχνα σχετικα!

Εχω ομως εχω το Myriophyllum Tuberculatum θα το δεις κεντρο δεξια του ενυδρειου και αν και το δεινουν για δυσκολο μπορω να σου πω πως μεγαλωνει ποιο γρηγορα και απο κερατοφυλλο!

Να υπενθυμησω πως εχω 180αρι ενυδρειο με σχεδον 90 βατ και κανω χρηση οργανικο ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το υπόστρωμα είναι μια χαρά εμείς τώρα κολλάμε σε λεπτομέρειες, κουβέντα να κάνουμε δηλαδή. Απλά και η λεπτομέρεια έχει την γλύκα της.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να πω την καθαρη αληθεια με τρωει να το δοκιμασω τωρα το Σεπτεμβρη που θα στεισω το 11ολιτρο..

Link to comment
Share on other sites

Rik τα συγχαρητήρια μου , έφερες ένα κομμάτι τις φύσεις στην πολύ .

Να σε καλα Σβετα μου!!! :)

Ενταξει καταλαβαινω πως δεν εχω καποιο ιδιαιτερο Aquascape αλλα σαν πρωτη προσεγγησει σε αυτον τον ομορφο κοσμο πιστευω πως τα κουτσοκαταφερα! :)

Και παλι σε ευχαριστω λκαλη μου Candy Candy! :lmao::blush:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το υπόστρωμα είναι μια χαρά εμείς τώρα κολλάμε σε λεπτομέρειες, κουβέντα να κάνουμε δηλαδή. Απλά και η λεπτομέρεια έχει την γλύκα της.

Η αληθεια ειναι πως με εβαλες σε σκεψεις και μολις λιγο χειμωνιαση εαν βρω κατι ιδιαιτερο θα το δοκιμασω μια που με τρωει και μενα λιγο ο ποπος μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να πω την καθαρη αληθεια με τρωει να το δοκιμασω τωρα το Σεπτεμβρη που θα στεισω το 11ολιτρο..

Φιλε μου αρκει να δοκιμασεις! :)

Οταν ειναι καιρος και το αποφασησεις εδω ειμαστε και τα ξαναλεμε! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αρκει να δοκιμασεις! :)

Οταν ειναι καιρος και το αποφασησεις εδω ειμαστε και τα ξαναλεμε! :lmao:

Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα γιατι και φθηνοτερο θα βγει αλλα και τα φυτα πανε μια χαρα οπωτε ειμαστε καλυμενοι απο ολα.Να κανω μετακινησεις φυτων δεν νομιζω για να τα κανω χαλια,αλλωστε αυτο ισχυει και με το υποστρωμα που αγοραζουμε απο πετσοπ.Οταν φτασει ο καιρος θα σε ρωτησω να μου πεις τι χωματα να αγορασω :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να πω την καθαρη αληθεια με τρωει να το δοκιμασω τωρα το Σεπτεμβρη που θα στεισω το 11ολιτρο..

Σε 11 λίτρα μπορείς να κάνεις πολλά τρελά πράγματα, ξεκίνα το τώρα

Η αληθεια ειναι πως με εβαλες σε σκεψεις και μολις λιγο χειμωνιαση εαν βρω κατι ιδιαιτερο θα το δοκιμασω μια που με τρωει και μενα λιγο ο ποπος μου! :blush:

Δεν σε έβαλα εγώ σε σκέψεις μόνος σου της έβαλες. Αυτή είναι η φυσιολογική εξέλιξη. :)

Όταν ζήσης το α θες να ζήσεις μετά και το β και το γ κοκ.

Φτάνεις μετά σε ένα σημείο που ασχολείσαι με λεπτομέρειες έτσι για την τρέλα. :lmao:

Επειδή έκανα πολλά χαζά, τρελά, και περίεργα πειράματα :) αν σκέπτεσαι κάτι το συγκεκριμένο πες το.

Link to comment
Share on other sites

Σε 11 λίτρα μπορείς να κάνεις πολλά τρελά πράγματα, ξεκίνα το τώρα

Δεν σε έβαλα εγώ σε σκέψεις μόνος σου της έβαλες. Αυτή είναι η φυσιολογική εξέλιξη. :)

Όταν ζήσης το α θες να ζήσεις μετά και το β και το γ κοκ.

Φτάνεις μετά σε ένα σημείο που ασχολείσαι με λεπτομέρειες έτσι για την τρέλα. :lmao:

Επειδή έκανα πολλά χαζά, τρελά, και περίεργα πειράματα :) αν σκέπτεσαι κάτι το συγκεκριμένο πες το.

:blush: Εισαι μεσα στο μυαλο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο το ενυδρειο ειναι 110 λιτρα,οχι 11 :lmao:

Και ναι σκεφτομαι να δοκιμασω το diy υποστρωμα γιατι θελω να δω τις διαφορες απο το υποστρωμα που αγοραζουμε.Αν το ειχαμε συζητησει νωριτερα θα το ειχα δοκιμασει σιγουρα στο 40λιτρο που μολις εστησα :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έκανα πολλά χαζά, τρελά, και περίεργα πειράματα :) αν σκέπτεσαι κάτι το συγκεκριμένο πες το.

Βερμικουλίτης

Βερμικουλίτης είναι ένα μίγμα ορυκτών από αλουμίνιο, σίδηρο και μαγνήσιο. Μετά τη διαδικασία εξόρυξης, βερμικουλίτη θερμαίνεται για να αφαιρεθει το νερό. Το αποτέλεσμα είναι μια αύξηση του όγκου των 15 έως 20 φορές το αρχικό του μέγεθος. Η διαδικασία θέρμανσης όπου οι θερμοκρασίες φτάνουν έως και 1000 C (1800 ΣΤ) αποστειρωνη τον βερμικουλίτη δυνοντας του υψηλή ικανότητα συγκράτησης νερού, και μεγαλυ επιφανεια αποικησης με ουδέτερο pH.

Ο Βερμικουλίτης έχει υψηλά ποσοστά ανταλλαγής κατιόντων, η οποία τα φυτά χρησιμοποιούν τα διαθέσιμα θρεπτικά συστατικά και μέταλλα.

Επίσης απελευθερώνει αργά πολύτιμα θρεπτικά συστατικά ,όπως το κάλιο και το μαγνήσιο για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Αυτός ο τύπος υποστρώματος είναι ιδανικό στο χαμηλότερο στρώμα για φυτεμένα ενυδρεία. Δεδομένου ότι έχει μια τάση να συμπυκνωνεται με την πάροδο του χρόνου όταν χρησημοποιητε μονος του, πρέπει να αναμειχθη με κοινο χαλίκι ή λατερίτη για να διατηρήσει την πορώδη δομή του.

Λατερίτης

Ο Λατερίτης είναι πεπαλαιομενος πηλός που εχει καεί από τον ήλιο κατά τη διάρκεια χιλιάδων ετών. Του περιέχει υψηλά επίπεδα οξείδιο του σιδηρου και εχει πορωδη εμφάνιση(οσο πιο κόκκινο - καφέ είναι η εμφάνιση του, τοσο περισσότερο σίδηρο περιεχει), συμβάλλοντας πολύ στα υψηλά ποσοστά ανταλλαγής κατιόντων. δηλαδή Προσελκύει και κρατά ο λατερίτης θρεπτικά συστατικά σαν "αποθήκη" μέχρι τα φυτά να μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν μέσα από το ριζικό σύστημα.

Ο Λατερίτης δεν αποβαλλει μέταλλα, αλλά μπορεί να αποθηκεύσει θρεπτικά συστατικά για τα φυτά, και προορίζεται για χρήση στο ενυδρείο Γενικά ψήνεται για λόγους αποστείρωσης.

Η φθηνότερη μορφή λατερίτη

είναι η αμμος που χρησημοποιουμε σε μια λεκανιτσα για τις ακαθαρσιες των αγαπημενων μας κατοικιδιων,γατες, αλλά θα πρέπει να είστε προσεκτικοί ως προς την επιλογη αυτης της αμμου να μην περιέχει αρώματα.ή ακαταλληλα πρόσθετα. Θα πρεπει να είναι δηλαδη 100% φυσικο προιον.

Εχω εδω και καιρο παρει Cat litter, δηλαδη αμμο για γατες η οποια ειναι 100% αργιλοδες φυσικο προιον απο σήπιολιθο (sepiolite) χωρις αρωματα και αλλα προσθετα.

http://eprints.teikoz.gr/42/1/GEWPE_86_2008.pdf

Οπως καταλαβαινεις σκεφτομε και τα γατοψαρα! :lmao:

Δεν εχω ακομα πειραματιστει, αλλα κατι θα κανουμε και για αυτο στο μελλον!!! :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.greenchapter.com/article.php?id=31

Ριξτε και μια ματια εδω!

http://www.algone.com/aquarium-articles/te...arium-substrate

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε κάτι ποιο σπάνιο και ποιο κουφό αυτά που γράφεις είναι χιλιοπερπατημένα μονοπάτια και τα αποτελέσματα τα γνωρίζουμε πια θα είναι αν θα φτιάξης ενυδρείο με τα παραπάνω ‘’πετρώματα’’. :)

Πως σου φαίνεται ο πηλός; Ή ο άργιλος;

Η η μίξη του πηλού με τον άργιλο και με τύρφη;

Είναι και αυτά περπατημένα άλλα όχι πολύ και εδώ παίζει μεγάλο ρόλο η μίξη των δυο ή των τριών συστατικών. Τώρα αν προσθέσεις και την φαντασία σου μπορείς να προσθέσεις και τέταρτο και πέμπτο συστατικό, πχ χαλίκι, άμμο, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε κάτι ποιο σπάνιο και ποιο κουφό αυτά που γράφεις είναι χιλιοπερπατημένα μονοπάτια και τα αποτελέσματα τα γνωρίζουμε πια θα είναι αν θα φτιάξης ενυδρείο με τα παραπάνω ‘’πετρώματα’’. :lmao:

Πως σου φαίνεται ο πηλός; Ή ο άργιλος;

Η η μίξη του πηλού με τον άργιλο και με τύρφη;

Είναι και αυτά περπατημένα άλλα όχι πολύ και εδώ παίζει μεγάλο ρόλο η μίξη των δυο ή των τριών συστατικών. Τώρα αν προσθέσεις και την φαντασία σου μπορείς να προσθέσεις και τέταρτο και πέμπτο συστατικό, πχ χαλίκι, άμμο, κτλ.

Γενικος, δεν εχω καποια ξεκαθαρη εικονα για αυτο ακομα την ψαχνω!

Εαν εχεις πληροφοριες γενικα με το θεμα βαλτες να τα μελετησουμε και αυτα!

Η ζωη ειναι μια αβυσσος και το ενυδρειο ο παραδεισος!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια ιδέα τη θαύματα κάνει ο πηλός, τύφλα να έχει ο Αμάνο. :)

http://www.segelflosser.de/index.php?optio...2&Itemid=27

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό είναι μια καλή απόδειξη ότι η ρίζες των φυτών δεν χρειάζονται οξυγόνο όπως θέλουν να μας πασάρουν οι εταιρίες που πουλούν τα ακριβοπληρωμένα υποστρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα diy υποστρωματα μπορουμε να βαλουμε απο πανω οτι χαλικακι θελουμε η βαζουμε καποιο συγκεκριμενο?Δηλαδη εγω θελω να βαλω ενα ψιλοκοκο 1-2cm,φανταζομαι δεν θα εχω προβλημα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...