Jump to content

Diy Υποστρωμα για φυτεμενο


Rik

Recommended Posts

Οργανικός άνθρακας, από ότι κατάλαβα είναι το υγρό διοξείδιο.... easy carbon, excell ... Αν κάνω λάθος διορθώστε με :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι διοξείδιο του άνθρακα και δεν υπάρχει καμία επίδραση στο pH χρησιμοποιώντας τον.Ο οργανικος ανθρακας είναι μία πηγή βιολογικά διαθέσιμου άνθρακα. Το διοξειδιο προσλαμβάνεται με μπουκαλες, αλλά μπορεί να ληφθεί και από άλλα οργανικά συστατικά (όπως από τα παράγωγα της διαδικασίας της φωτοσύνθεσης). Γι' αυτό, η χρήση του οργανικου ανθρακα στο ενυδρείο, είτε είναι σε συνδυασμό με τη χρήση διοξειδίου του άνθρακα, είτε όχι, έχει οφέλη. Επίσης, παρουσιάζει αναγωγικές ιδιότητες στο σίδηρο, μετατρέποντάς τον από Fe+3 σε Fe+2 που είναι πιο εύκολα αφομοιώσιμος από τα φυτά.

http://www.seachem.com/support/FAQs/FlourishExcel.html

Q: Is Flourish Excel a replacement for CO2 in a planted aquarium?

A: Yes and no. It provides the same benefit as CO2, i.e. it provides the plants with a source of carbon for growth just as CO2provides them with carbon. However CO2 by itself will give you quantitatively more growth than Excel by itself, although Excel does provide a substantial amount in comparison. If CO2 is a 10, Excel is a 6-7. Using both together provides additional benefit. One of the advantages of the Excel is no up front equipment costs and complexity of valves, hoses and regulators, etc.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την αναλυτική απάντηση Ρικ, αν δεν το μάθαινα από σένα θα πίστευα ότι ήταν υγρό διοξείδιο, γιατί έχω ακούσει πολλούς να το λένε......... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπαρχει αυτη η σύγχυση περι του θεματος μια που στοχευουν στον ιδιο σκοπο αλλα υπαρχει οπως βλεπεις καποια διαφορα. Οπως και να εχει ειναι μια καλη εναλλακτηκη λυση μια που τα φυτα χρειαζονται καποια πηγη ανθρακα. Κοιταξτε παντως και την DIY CO2 λυση μια που ειναι οικονομικη και μας κανει για ενυδρεια εως 100 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φτιάξει το DIY CO2, και όταν μου έρθει και ο κυκλοφορητής μαζί με το χαλίκι θα κάνω και τον DIY διαχυτήρα, και πιστεύω ότι το ενυδρείο θα γίνει τέλειο! Επίσης σήμερα πήρα και λίγο Νιτρικό Κάλιο! Τι ακριβώς κάνει? Είχα διαβάσει σε προηγούμενα ποστ τις αναλογίες αλλά δεν έχω καταλάβει τι κάνει εκτός του ότι ανεβάζει τα νιτρικά........ :)

Έγινε επεξεργασία - nick_dark
Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα ΝΟ3 ειναι η κυρια πηγη Αζωτου που χρειαζονται τα φυτα και συνηθως υπαρχουν σε αφθονια στα ενυδρεια μας μια που παραγωνται απο τα αποβλυτα των ψαριων και των φυτων και την αφαγωτη τροφη που μενει, οτι μενει τελος παντων. Εαν εχουμε 10 με 15 ΝΟ3 δεν χρειαζομαστε παραπανω μια που μετα εχουμε προβληματα με τις αλγες που και αυτες σαν φυτα επωφελουνται επισης, οποτε λογικα δεν θα χρειαστεις επιπλεων νιτρικα. Στο νιτρικο καλιο υπαρχει και μια μικρη ποσοτητα καλιου που επισης ειναι σημαντικο στοιχειο αλλα καλυτερα να αγοραζες καλιο για ενυδρειακη χρηση που περιεχει θειϊκό κάλιο και δεν ανεβαζει τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα το πήρα, απλά είπα να ρωτήσω......... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ενα Update του Rastaplant μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα εχουν γινει τουμπανο Ρικ!

Αυτα τα τερατακια sae ειναι?

Επεισης αυτα τα κοντα φυτα μπροστα τι ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Πολύσπερμα είναι Κώστα τα φυτά μπροστά αν δεν κάνω λάθος! :)

Ρικ το ενυδρείο τα σπάει!!!!!!!!!!! Αν και νομίζα ότι έχεις πολλά ψάρια μέσα... :)

Καμιά γαρίδα δεν έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Πολύσπερμα είναι Κώστα τα φυτά μπροστά αν δεν κάνω λάθος! :)

Αααααα το πουλακι μουυυυ...και τα εχει κουρεψει κοντα για να μας μπερδεψειιιιι....:P

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ καλό Rik.

Αρα το πείραμα νομίζω θεωρείτε άκρως πετυχημένο, και γι αυτό πολλές φορές αξίζει να δοκιμάζουμε και κάτι νέο. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ καλό Rik.

Αρα το πείραμα νομίζω θεωρείτε άκρως πετυχημένο, και γι αυτό πολλές φορές αξίζει να δοκιμάζουμε και κάτι νέο. :bigemo_harabe_net-64:

Θεωρείται ναι, όμως εγώ που το δοκίμασα, απέτυχα και πιστεύω το πιο σημαντικό σε όλο το εγχείρημα είναι το ύψος του χαλικιού, εκεί εγώ την πάτησα........... για 120 λίτρα 15 κιλά χαλίκι είναι λίγα, αυτό έχω αποσκοπήσει εγώ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται ναι, όμως εγώ που το δοκίμασα, απέτυχα και πιστεύω το πιο σημαντικό σε όλο το εγχείρημα είναι το ύψος του χαλικιού, εκεί εγώ την πάτησα........... για 120 λίτρα 15 κιλά χαλίκι είναι λίγα, αυτό έχω αποσκοπήσει εγώ.. :)

Καμιά φορά οι λεπτομέρειες δημιουργούν την επιτυχία ή την αποτυχία. Τη δεύτερη φορά θα ξέρεις τις λεπτομέρειες οπότε....συνεχίζουμε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά οι λεπτομέρειες δημιουργούν την επιτυχία ή την αποτυχία. Τη δεύτερη φορά θα ξέρεις τις λεπτομέρειες οπότε....συνεχίζουμε. :thumbup:

Σωστότατος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενα Update του Rastaplant μου! :)

Φτου φτου μην ματιασω αυτον τον μικρο παραδεισο... Ποσα λιτρα ειναι??Αρχιζω να μετανιωνω που δεν εβαλα ραμιρεζι......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μολις γυρισα απο το ποδοσφαιρο που ειχα τον πιτσιρικα.............

Ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια!!

Θα σας απαντησω σε λιγο..........

:bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα εχουν γινει τουμπανο Ρικ!

Αυτα τα τερατακια sae ειναι? Ναι, οι σαρδελες οπως τις λεει ο πατερας μου θα τις μετακομισω πια στο 500αρι και αν δεν τα πανε καλα εκει θα φυγουν γιατι παραμεγαλωσαν πια. Βεβαια δεν ενοχλουν κανενα συγκατικο απλα σκεφτωμε να βαλω αλλα 10 ροδοστομα και κανενα οτο ακομα οποτε δεν θελω να φορτωσω αλλο χωρις να διωξω κατι αλλο.

Επισης αυτα τα κοντα φυτα μπροστα τι ειναι??? Οπως ειπε πολυ καλα ο Νικολής ειναι πολυσπερμα και αν εχουμε διοξειδιο μπορουμε πολυ ευκολα να κανουμε χαλακι, μια που κουρευοντας το τακτικα πεταει συνεχεια καινουργιες διακλαδωσεις και συνεχιζει πυκνωνωντας στο ολο συνολο! :bigemo_harabe_net-134:

Πολύσπερμα είναι Κώστα τα φυτά μπροστά αν δεν κάνω λάθος! :)

Ρικ το ενυδρείο τα σπάει!!!!!!!!!!! Αν και νομίζα ότι έχεις πολλά ψάρια μέσα... :)

Καμιά γαρίδα δεν έχεις μέσα?

Αυτη την στιγμη απο ψαρια ενα ζευγαρι σκαλαρια και ενα ζευγαρι ραμι, μια 6αδα οτο μια δεκαδα ροδοστομους, 3 μποτια μικρα που τα μεγαλωνω λιγο για να πανε μετα να ενωθουν με το αλλο κοπαδι που εχω στο 500αρι, τα σαε που θα φυγουν και αυτα, ενα farlowella, ενα ancistrus που αν δεν ριξω κολοκυθι μου κανει δαντελες τα φυτα, και αρκετα σαλιγαρακια Melanoides tuberculata.

Απο γαριδες τιποτα προς το παρων εκτος εαν διωξω καποια στιγμη τα σκαλαρια. :)

Πραγματικά πολύ καλό Rik.

Αρα το πείραμα νομίζω θεωρείτε άκρως πετυχημένο, και γι αυτό πολλές φορές αξίζει να δοκιμάζουμε και κάτι νέο. :bigemo_harabe_net-64:

Ναι, φιλε μου αξιζει τον κοπο, και καποια στιγμη θα προσπαθησω να γραψω 5 πραγματα στο τη εχω παρατηρηση οσο αφορα την ολη εξελιξη του μεχρι σημερα. :)

Αααααα το πουλακι μουυυυ...και τα εχει κουρεψει κοντα για να μας μπερδεψειιιιι.... :P

:rasp:

Φτου φτου μην ματιασω αυτον τον μικρο παραδεισο... Ποσα λιτρα ειναι??Αρχιζω να μετανιωνω που δεν εβαλα ραμιρεζι......

180 μικτα λιτρα ειναι, και οσο για τα ραμι δεν θα το μετανοιωσεις εαν βαλεις ενα ζευγαρι....... :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις μπουκαλα φιλε Ρικ,πολλα μπορεις να κανεις,εμεις ακομα παιζουμε με τα μπουκαλια :P

Παντως εχει γινει πολυ ομορφη ζουγκλα και πιστευω οτι αν διωξεις τα sae και βαλεις μερικα ακομα ροδοστομα θα ειναι ακομη καλητερα!

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις μπουκαλα φιλε Ρικ,πολλα μπορεις να κανεις,εμεις ακομα παιζουμε με τα μπουκαλια :P

Παντως εχει γινει πολυ ομορφη ζουγκλα και πιστευω οτι αν διωξεις τα sae και βαλεις μερικα ακομα ροδοστομα θα ειναι ακομη καλητερα!

Ετσι ειναι φιλε μου και παλι καλα που την ειχα παρει πριν απο την κριση γιατι αλλιως και εγω θα παιδευομουν με μαγιες και μουσταλευριες στανταρ.........

Οσο για τα σαε, ναι εχεις δικιο μια που πιστευω πως εχουν γινει δυσανάλογα ποια για το συγκεκριμενο σεταπ και ισως αργοτερα να παρουν δρομο και τα σκαλαρια, θα δουμε........

Οσο για τα ροδοστομα ειναι απο τις καινουργιες μου λατρειες μια που καθομε και τα χαζευω οταν εχω χρονο με το ομορφο κοπαδιασμα που κανουν για αυτο και θελω να προσθεσω αλλα 10.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι φιλε μου και παλι καλα που την ειχα παρει πριν απο την κριση γιατι αλλιως και εγω θα παιδευομουν με μαγιες και μουσταλευριες στανταρ.........

Οσο για τα σαε, ναι εχεις δικιο μια που πιστευω πως εχουν γινει δυσανάλογα ποια για το συγκεκριμενο σεταπ και ισως αργοτερα να παρουν δρομο και τα σκαλαρια, θα δουμε........

Οσο για τα ροδοστομα ειναι απο τις καινουργιες μου λατρειες μια που καθομε και τα χαζευω οταν εχω χρονο με το ομορφο κοπαδιασμα που κανουν για αυτο και θελω να προσθεσω αλλα 10.

Ειναι γνωστα τα ροδοστομα για το τελειο κοπαδιασμα που κανουν και ειναι και πολυ ωραια ψαρια!

Οσο για τα σκαλαρια που λες,θα συμφωνισω,θα μου αρεσε περισσοτερο με μια μεγαλητερη ομαδα ροδοστομα,τα ραμιρεζι και τους οτος.Για γαριδες που διαβασα πιο πανω,θα σου πω οτι δυσκολα θα τα καταφερεις ακομη και αν διωξεις τα σκαλαρια,μιας και τα ραμιρεζι θα τις τιμησουν δεοντος!Εκτος αν βαλεις καμια amano που ειναι μεγαλητερες απο τις cherry και μπορει να την γλυτωσουν.:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύσπερμα είναι Κώστα τα φυτά μπροστά αν δεν κάνω λάθος! :)

Ρικ το ενυδρείο τα σπάει!!!!!!!!!!! Αν και νομίζω ότι έχεις πολλά ψάρια μέσα... :)

Καμιά γαρίδα δεν έχεις μέσα?

Κοίτα πως αλλάζει το νόημα για ένα γραμματάκι..

Link to comment
Share on other sites

Τα μπλε ψαρακια που ξεχναω συνεχως το ονομα τους δεν τα εχεις???

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν εχω αξιολογες γνωσεις και εμπειρια γενικος με τις γαριδες αν και μου αρεσουν πολυ και αυτες. Θα δουμε οταν και εαν το αποφασισω σιγουρα θα σε ενοχλησω........ :bigemo_harabe_net-98:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν εχω αξιολογες γνωσεις και εμπειρια γενικος με τις γαριδες αν και μου αρεσουν πολυ και αυτες. Θα δουμε οταν και εαν το αποφασισω σιγουρα θα σε ενοχλησω........ :bigemo_harabe_net-98:

Οπωτε εισαι ετοιμος φιλε πες μου και σε οτι μπορω και ξερω θα σε βοηθησω,να εισαι σιγουρος γι αυτο!:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...