Jump to content

Diy Υποστρωμα για φυτεμενο


Rik

Recommended Posts

Εξαρτάτε από την υφή του υποστρώματος. Συνήθως όμως το υπόστρωμα είναι ποιο λεπτόκοκκο από το χαλικάκι και έτσι δεν παίζει και μεγάλο ρόλο αν βάλεις χοντρόκοκκο χαλίκι ή λεπτόκοκκο. Πόντος όχι άμμο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαρτάτε από την υφή του υποστρώματος. Συνήθως όμως το υπόστρωμα είναι ποιο λεπτόκοκκο από το χαλικάκι και έτσι δεν παίζει και μεγάλο ρόλο αν βάλεις χοντρόκοκκο χαλίκι ή λεπτόκοκκο. Πόντος όχι άμμο

Αμμο το ξερω οτι δεν παει με το υποστρωμα γενικα.Οπωτε με το 1-2cm δεν νομιζω οτι θα εχω θεμα.Χρηστο να σε ρωτησω ειδα τις φωτο με τον πυλο που εβαλες και ειδα οτι εβαλε το πυλο,πετρες,ξυλο,φυτα,το γεμισε με νερο και μετα εβαλε χαλικι.Παιζει καποιο ρολο αυτο η απλα το εκανε ετσι αυτος?

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος θέλησε στην αρχή να το έχει μόνο με σκέτο πηλό αλλά καθώς φρόντιζε τα φυτά όλο και κάτι σηκωνόταν και θόλωνε ελαφρά το νερό. Έτσι αποφάσισε μετά από δυο εβδομάδες να βάλει από πάνω χαλίκι και το πρόβλημα του εξαφανίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος θέλησε στην αρχή να το έχει μόνο με σκέτο πηλό αλλά καθώς φρόντιζε τα φυτά όλο και κάτι σηκωνόταν και θόλωνε ελαφρά το νερό. Έτσι αποφάσισε μετά από δυο εβδομάδες να βάλει από πάνω χαλίκι και το πρόβλημα του εξαφανίστηκε.

Καταλαβα Χρηστο,ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια ιδέα τη θαύματα κάνει ο πηλός, τύφλα να έχει ο Αμάνο. :)

http://www.segelflosser.de/index.php?optio...2&Itemid=27

Ωραια! :lmao:

Ασε με να το μελετησω λιγο το θεμα μια που για την ωρα το ειδα φευγαλεα και θα τα ξαναπουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

να αναφερω και τον λατεριτη,που ειναι φυσικο κοκκινο χωμα τροπικων περιοχων και ειναι πλουσιο σε σιδηρο και ιχνοστοιχεια...με αυτον ειχα δουλεψει σαν υποστρωμα(με τρομερα αποτελεσματα) κατω απο αμμο το 400λιτρο φυτεμενο μου καποτε....

ΥΓ.με μοναδικη ισως δυσκολια,στο να μην βγει στη στηλη νερου και μας φερει αλγες.δυσκολος επισης στη σκουπα βυθου,οπου ευκολα μπορει να βγει και παλι στη στηλη του νερου....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες σας! :)

Οπως καταλαβαινουμε η φυση μας παρεχει ολα τα υλικα για να μπορεσουμε να φτιαξουμε ενα καλο υποστρωμα, ειδικα απο κοκκινοχωμα στο Πηλιο, να φανε και οι κοτες! το σημαντικο ομως στο ολο επιτεγμα ειναι και η σωστη συνταγη στον συνδιασμο και δοσολογιες των διαφορων υλικων που ακομα μου διαφευγει!

Βεβαια ισως καπου εχουμε χασει και λιγο την μπαλα μια που προσωπικα πιστευω πως εχω ενα παρα πολυ καλο υποστρωμα και στο τελος δεν καταλαβαινω τη αλλο θα πρεπει να θελω παραπανω; :lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

Ρικ ζουγκλα φιλε!Συντομα θα χρειαστω την βοηθεια σου για να φτιαξω και εγω diy υποστρωμα.Οταν ειμαι ετοιμος θα σου σφυριξω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ρικ ζουγκλα φιλε!Συντομα θα χρειαστω την βοηθεια σου για να φτιαξω και εγω diy υποστρωμα.Οταν ειμαι ετοιμος θα σου σφυριξω :buttrock:

Οποτε θες φιλε μου! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εφοσον αναβαθμιστικα με μπουκαλα διοξειδιου και μια που ειχα πηξη στην κρυπτοκορινα και στην βαλισνερια αποφασισα να αλλαξω λιγο set up και να πειραματιστω και με τα κοκκινα φυτα.

Εβαλα Alternanthera και ludwigia repens εδω και κανα μηνα, και ενω η ludwigia παει σαν τρενο και την κουρεψα και ξαναπεταξε καινουργια φυλλαρακια απο πανω εχει ψιλοπιασει καφε αλγη.

Η Alternanthera εμεινε στασιμη και εχει γεμιση τελιος καφε αλγη, ενω η difformis παει σφαιρα ειναι καθαρη και αν δωσω και περισσοτερο διοξειδιο μου κανει και pearling.

Τωρα, ενα θεμα που υποπευομαι ειναι οτι εβγαλα το σφουγγαρι και ειχα αφησει μονο το μαλλι, και σημερα μετα σχεδον απο μηνα το ξαναεβαλα γιατι μου φενεται να εχω αρκετα ψιλοσωματιδια.

Δευτερη υποθεση, λογο του οτι στο Βολο εχουμε πολυ σκληρο νερο δεν ξερω μηπως σε συνδιασμο με το διοξειδιο εχω αυξημενα διαλυμενα αλατα και αυτο ειναι ενα επιπλεων θεμα, οποτε οταν με το καλο μπορεσω σκεφτομαι για ΑΟ προς την ανοιξη με καλοκαιρι.

Καθε συμβουλη δεχτη, αληθεια αυτο το πρασινο φυτο κεντροδεξια της ludwigia ποιο ειναι; γιατι το πηρα απο το ΙΚΕΑ.

Δειτε και μερικες φωτο.

100_6797.jpg

100_6796.jpg

100_6792.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update! :)

100_6940-1.jpg

100_6941-1.jpg

100_6888-1.jpg

100_6891-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε βγάλε και μια κοντινή με το pearling !! :) Πολύ όμορφο !

Link to comment
Share on other sites

Ε βγάλε και μια κοντινή με το pearling !! :) Πολύ όμορφο !

Μπουρμπουλιθραρεν! ^_^

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουλιθραρεν! ^_^

πολυ ωραιο το ενυδρειο σ!ποιο ειναι το ονομα του μπλε ψαριου???και τα ελαχιστα λιτρα γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το ενυδρειο σ!ποιο ειναι το ονομα του μπλε ψαριου???και τα ελαχιστα λιτρα γι αυτο?

Τα ψαρακια λέγονται Cichlasoma Octofasciatum (Blue Dempsey) και εχω δυο, μονο που το ενα δεν φενεται στο βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εφτασε η ωρα να κουρεψω για τα καλα!

100_7117-1.jpg

100_7118-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα Ρικ, παρολο που διαβασα οοοολο το θεμα σου, δεν καταλαβα αν εχεις βγαλει την ζαρντινιερα, γιατι βλεπω οτι εχεις και φυτα που ειναι στο τζαμι! Σκεφτομαι και εγω κανω Diy υποστρωμα, χωρις ομως αναμειξη υλικων, μονο το απλο χωμα.... αυτο που πουλανε σε συσκευασιες και εχει και κατι ασπρα μεσα κανει? Το ενυδρειο σου ειναι απλα μια ζουγκλα!!! Πιστευω με τον νεο εξοπλισμο θα πηγαινει ακομα καλυτερα..... Επειδη μαλλον θα βαλω υποστρωμα, σιγουρα θα χρειαστω τη βοηθεια σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα nick, Απο οταν αρχισα το ολο πειραμα μεχρι και σημερα δοξα το θεο το υποτρωμα αποδείχθηκε μια πολυ καλη βαση για τα φυτα μου και ειχα αριστα αποτελεσματα. Φυσικα περαν του υποστρωματος στην πορεια παιξαν βασικο ρολο και ο φωτισμος οσο και το διοξειδιο που εαν καποιος αποφασησει να ασχοληθει σοβαρα με το ολο θεμα ειναι επιπλεων βασικοτατη παραγοντες.

Βεβαια για αρκετο καιρο την παλεψα με οργανικο ανθρακα αλλα σιγουρα με την μπουκαλα μπηκε μια παραπανω ταχυτητα στο ενυδρειο μου.

Την ζαρντινιερα οντως την εβαλα μεσα και υπαρχει φυσικα ακομη. Στην ουσια δεν ειναι απαραιτητη αλλα κατα καποιο τροπο με βοηθησε κιολας στο ολο στησιμο μια που η ολη προετημασια εγινε μεσα σε αυτη γεμιζοντας την με το μιγμα και μετα την εβαλα οπως ειναι ολόκληρη μεσα κεντρικα του ενυδρειου ετσι ωστε μετα να γεμισω τα περιμετρικα τυχωματα μονο με χαλικι και ετσι δεν φενεται η ζαρντινιερα αλλα και χωρις ζαρντινιερα προσπαθουμε στην ουσια περιμετρικα του ενυδρειου να μην φενεται το υποστρωμα και το γεμιζουν μονο με ψιλο χαλικακι. Τα φυτα που βλεπεις στο τζαμι λεγεται πολυσπερμα και δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις απο το υποστρωμα οπως γενικα πολλα stem plants τα πανε καλα και χωρις υποστρωμα.

Τωρα οσο αφορα το υποστρωμα η αληθεια ειναι πως μπορουμε να κανουμε πολλα και διαφορα μιξ και σιγουρα ακομα και εγω δεν ειχα την ευκαιρια να πειραματιστω και με αλλα υλικα, αλλα μετα απο τοσο καιρο μπορω να σου προτεινω καποια πραγματα για να μην μπλεξεις και δημιουργήσεις καμια σουπερ οργανικη βομβα που μπορει να σου δημιουργησει στο μελλον περισσοτερα προβληματα παρα το θεμιτό όφελος μιας καλης βασης για τα φυτα σου.

Το απλο χωμα που αναφερεις που λες λεγεται φυτοχωμα (poting soil) και ειναι ενα βασικο συστατικο στα Diy υποστρωματα ενυδρειου μια που δεν ειναι ιδιαιτερα πλουσια σε λιπασμα και οργανικα αλλα περιεχει αργιλωδης προσμηξεις ιδιαιτερα οφελειμες για τα φυτα μας. Τα ασπραδακια που βλεπεις μεσα λεγεται

Περλίτης και βοηθανε επισης με τον τροπο τους αν και εχουν το μειωνεκτημα οτι καποια στιγμη μπορει να τα δεις να επιπλεουν στον αφρο σε καποια μεταφύτευση παρασηρωντας και χωμα μαζι στη στηλη, πραγμα που δεν θελουμε στην πραξη οποτε καλυτερα το φυτοχωμα που θα παρεις να ειναι οσο ποιο απλο και χωρις προσθετα που μπορουν να μολυνουν το νερο που κυκλοφορουν τα ψαρια μας. Απο εκει και περα καλο ειναι να το αναμιξεις εσυ με καποιο αδρανες υλικο τυπου αμμο ή χαλικακι, για να μην εχουμε μια πολυ συμπαγεις μαζα υποστρωματος που δεν βοηθα στην ανακυκλοφορια του νερου και αρα την σωστη οξυγωνοση του υποστρωματος και στην ανετη αναπτυξη των ριζων γιατι υπαρχει ο κυνδυνος ανοξικων περιοχών με την αναπτυξη αναεροβιων βακτηριων που δημιουργουν θειωδη τοξικες ουσιες για τα ψαρια μας και υπερβολικη όξυνση της περιοχης των ριζων με αποτελεσμα να μην μπορουν να αποροφησουν σωστα καποια στοιχεια μεχρι και σαπιζμα των ριζων. Ακομα καλυτερα εαν βαλεις λαβα η ακουαλιτη σαν αδρανες υλικο στο μιγμα μια που λογο του ποροδες τους βοηθαει καλυτερα καποιες λειτουργιες του υποστρωματος. Περαν του φυτοχωματος και του αδρανες υλικου καλο ειναι να βαλεις και μια πηγη οργανικου φορτιου το οποιο θα τροφοδοτη για αρκετο καιρο το υποστρωμα και τα φυτα μας. Εγω δοκιμασα με το φυλλοχωμα και ειμαι ευχαρεστημενος αλλα το κοσκινησα και ηταν σχετικα καλα χωνεμενο. Εσυ εαν θες μπορεις να δοκιμασεις με κομποστ βιολογικης προελευσεως μια που εχει ποιο ουδετερο ΡΗ και ειναι και μια καλη οργανικη αποθηκη για το υποστρωμα. Για τυρφη δεν σου προτεινω γιατι μπορει να αποβει επικίνδυνη και οργανικος δεν ειναι και τοσο θρεπτικη. Οποτε αναμιγνυεις αυτα τα 3 υλικα και εισαι ετοιμος. Αυτο που θελω να προσεξεις ειναι το παχως της στρωσης του μιγματος να μην ειναι πανω απο 2~3 εκατοστα και απο πανω το ανωτερο στρωμα να ειναι καποιο χαλικακι παχος 3~4 εκατοστα και κοκκομετριας 3~4 χιλιοστων. Δηλαδη θα εχεις στην ουσια ενα στρωμα κατω που ειναι το μιγμα και απο πανω ενα στρωμα που θα ειναι μονο αδρανες υλικο (χαλαζιακο χαλικακι ή λαβα). Ειναι σημαντικο ο πανω στρωμα στο να κρατα το υποστρωμα και να μην αφηνει να φευγουν πολλες ουσιες στην στηλη μια που τα υπερβολικα, ιδικα στην αρχη θρεπτικα μπορουν να μας δημιουργησουν προβληματα με τις αλγες. Για αυτο σιγα σιγα το γεμισμα με νερο μετα στο ενυδρειο και τακτικες αλλαγες νερου τον πρωτο μηνα χρησεις του και καθολου υγρα λιπασματα. Εαν το ανωτερο αδρανες στρωμα του υποστρωματος ειναι απο στρωμενο ενυδρειο χιλιες φορες καλυτερα μια που η βιολογια της θα βοηθησει στην αμεση νιτροποιησει του υποστρωματος.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. :) 'Εχω μερικές ακόμα ερωτήσεις πάνω σε αυτά που μου έγραψες... Άν μέσα στο μίγμα βάλω άμμο θαλάσσης θα έχω κάποιο πρόβλημα; Το κομπόστο που λές, εκτός από το να το φτιάξω εγώ, πωλείται γενικά σε μαγαζιά με γεωργικά; η ίδια ερώτηση πάει και για το φυλλόχωμα. Από πάνω απο το μιγμα, εχω να βαλω χοντρό χαλίκι 2-3mm σίγουρα, που όμως είναι Ασβεστολιθικο, θα έχω κάποιο πρόβλημα, μιας και είπες που θέλουμε ουδέτερο PH στο πάνω στρώμα; Αν δεν βάλω ζαρντινιέρα, δεν κατάλαβα πως και πού πρέπει να βάλω το μίγμα... Είδα σε μία σελίδα πως βάζουμε περιμετρικά το χαλίκι, στην μέση το μίγμα και από πάνω χαλίκι, αυτό λες και εσύ; Επίσης κάτι άλλο (άσχετο) που ήθελα να ρωτήσω, το πολύσπερμα αν το κλαδέψεις και το φυτέψεις σε άλλο σημείο βγαζει ρίζα και γίνεται νέο φυτό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. :) 'Εχω μερικές ακόμα ερωτήσεις πάνω σε αυτά που μου έγραψες... Άν μέσα στο μίγμα βάλω άμμο θαλάσσης θα έχω κάποιο πρόβλημα; Το κομπόστο που λές, εκτός από το να το φτιάξω εγώ, πωλείται γενικά σε μαγαζιά με γεωργικά; η ίδια ερώτηση πάει και για το φυλλόχωμα. Από πάνω απο το μιγμα, εχω να βαλω χοντρό χαλίκι 2-3mm σίγουρα, που όμως είναι Ασβεστολιθικο, θα έχω κάποιο πρόβλημα, μιας και είπες που θέλουμε ουδέτερο PH στο πάνω στρώμα; Αν δεν βάλω ζαρντινιέρα, δεν κατάλαβα πως και πού πρέπει να βάλω το μίγμα... Είδα σε μία σελίδα πως βάζουμε περιμετρικά το χαλίκι, στην μέση το μίγμα και από πάνω χαλίκι, αυτό λες και εσύ; Επίσης κάτι άλλο (άσχετο) που ήθελα να ρωτήσω, το πολύσπερμα αν το κλαδέψεις και το φυτέψεις σε άλλο σημείο βγαζει ρίζα και γίνεται νέο φυτό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Καλημερα nick! Σε γενικες γραμμες τα φυτα θελουν ενα ΡΗ κοντα στο ουδετερο προς λιγο όξινο, οποτε καταλαβαινεις πως σαν αδρανες υλικο θελουμε καποιο ουδετερο το οποιο να μην επηρεάζει σημαντικα την χημεια του υποστρωματος και του νερου. Το ασβεστολιθικο οπως καταλαβαινεις δεν μας κανει μια που θα σου ανεβασει την σκληροτητα του νερου και αρα και το ΡΗ υπερβολικα. Το κόμποστ πωλειτε και το φυλλοχωμα πωλειτε στα φυτωρια και σε καταστηματα κηπουρικης. Οσο για την ζαρντινιερα δεν ειναι απαραιτητη σε καμια περιπτωση, απλα μας βοηθα στο να κρατα το υποστρωμα μεσα της ετσι ωστε μετα γεμιζουμε (οπως ειδες και στο νετ) περιμετρικα με χαλικι χωρις να αναμιγνειεται το ενα με το αλλο. Το πολυσπερμα οπως και ολα τα stem plant κοβουμε και ξαναφυτευουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το να βρω αδρανές υλικό και χαλικάκι μη ασβεστολιθικό, είναι λίγο δύσκολο εδώ στην επαρχία, διότι δεν υπάρχει πετ σοπ... Όσο για την οργανική ύλη, σήμερα ήταν η τυχερή μου μέρα, η γιαγιά μου έδωσε στη μαμά μου κομπόστ, που το φτιάχνουν στην αυλή, ομως θα ήθελα να μάθω για τι ποσότητες μιλάμε, γιατί πρέπει να ξέρω πόσο να κλέψω.. :D πχ αν είναι όλο το υπόστρωμα 10 κιλά, να ξέρω 5 κιλά φυτόχωμα, 2,5 κιλά χαλαζιακή και 2,5 κιλά κομπόστ.... διαστάσεις ενυδρείου 80χ35χ45.... Επίσης πόσα κιλά χαλίκι θα χρειαστώ για πάνω από το υπόστρωμα; Συγγνώμη που σε κουράζω, αλλά αν δε μάθω από τους εμπειρότερους ποιός θα μου πει; :) Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Για την αμμο θαλλασης μπορεις να παρεις μια χουφτα, να την βρασης και μετα να την ξεπλυνης με αφθωνο νερο. Εφοσων στεγγνωση καλα την βαζεις μεσα σε ενα ποτηρακι και ριχνεις υδροχλωρικο οξυ ή αλλιως λεγομενο σπιρτο. Αυτο το βρισκεις σε ολα τα σουπερ μαρκετ στα καθαριστικα προιοντα, φορα γαντια και προσοχη μην σταξει επανω σου. Αν δεις να αφριζει παλι η αμμος τοτε θελει να πει οτι οντως ειναι ασβεστολιθικη και δεν μας κανει.

Μια αλλη περιπτωση ειναι να πας σε καποιο πρακτικερ εαν υπαρχει καποιο κοντα ή σε καποιο φυτοριο και να προμηθευτης ποζολανι κοινος θηραϊκη γη. Αν βρεις και ειναι σε μεγαλα κομματια η σε μεγεθος βοτσαλου τοτε θα πρεπει να την θρυματισεις με καποιο σφυρι και να την κοσκινισης με καποιο δυχτακι που εχει 3~4 mm τρυπουλες για να μπορεσεις να την κανεις χρηση.

Παντως υπαρχουν και πετ που σου στελνουν οτι θες και οπου θες, πληρωνοντας μετα με την παραλαβη ( με αντικαταβολη) της παραγγελειας σου επιτοπου, θα σου στειλω ενα πμ οπου μπορεις να διαλεξεις οτι προιον θελεις.

Καταλαβαινω πως το οικονομικο ειναι ενα θεμα οποτε μπορει το ιδιο να δοκιμασεις με αμμο θαλλασης, το θεμα ειναι πως δεν θα εχεις στην πραξη την σωστη βαση και η χημεια του νερου σου θα σου δημιουργει προβληματα για τις σωστες παραμετρους των φυτων. Οποτε εγω οφειλω να σε προειδοποιήσω εαν εχεις απαιτητικες βλέψεις, αλλιως θα τα κουτσοκαταφερνεις μονο με καποια ευκολα ειδη φυτων.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Ρίκ, όντως το οικονομικό είναι ένα μικρόοο πρόβλημα, αλλά προτιμώ να το κάνω σωστά, γιατί θέλω να έχω και κανά ξεχωριστό φυτό..... Από ότι είδα στο πμ, το πρώτο μου άρεσε πιο πολύ, αλλά τα μεταφορικά είναι ένα θέμα.... Κάτι λίγο άσχετο... Τι είναι ο οργανικός άνθρακας και πού τον βρίσκω; :) Έχεις πμ, επίσης για κάτι άσχετο με χαλίκια....... :P:D

Link to comment
Share on other sites

αληθεια τι ειναι ο οργανικος ανθρακας?ουτε και εγς ξερω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...