Jump to content

Diy Υποστρωμα για φυτεμενο


Rik

Recommended Posts

πανεμορφο και πανω απο ολα φυσικο :thumbup:

Σε ευχαριστω πολυ 'she'sinpanties' sorry για την καθυστερημενη απαντηση αλλα μου ειχε διαφυγει το σχολιο σου. :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Update!

post-16909-1309256011_thumb.jpg

post-16909-1309256050_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εκλεισε σχεδον τους 5 μηνες και απο το υποστρωμα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

Ολα τα φυτα ειχαν μια τρελη αναπτυξη εκτος απο την Altenthera Lilacina που κατα την αποψη μου, την χαντακωσα πισω αριστερα με αποτελεσμα οταν μεγαλωσαν τα φυτα απο μπροστα της, εκοψαν πολυ τον φωτησμο της.

Τους 2 πρωτους μηνες ειχα μια εξαρση τριχωειδων αλγεων αλλα με τα ΣΑΕ και τα ΚΑΕ και ΟΤΟ την καταπολεμουσαν και την κρατουσαν μειωμενη. Μετα συνιδυτοποιησα πως τα ΣΑΕ μου ροκανιζανε την μος αλλα καποια στιγμη αναπτυχθηκε απο πανω της κλαδοφορα αλγη και δεν την ξαναπειραξανε.

Τα φυτα συνεχεια μεγαλωνανε σαν τρελα μεχρι που καποια στιγμη το ενυδρειο επιξε στο πρασινο και λογο χρονου, τον τελεταιο μηνα το ειχα λιγο παραμελησει. Οταν αποφασησα επιτελους να το κλαδεψω ειδα εκπληκτος πως η κλαδοφορα ειχε εξαφανηστει πληρως και γενικος δεν εχω καποιες ιδιαιτερες αλγες ποια ουτε σε καποια αλλα φυλλα φυτων που ειχα εντοπιση κατα καιρους. Αυτον τον τελευταιο μηνα εχω μειωση αρκετα και την λιπανση(1 φορα ανα 15 και Easy carbon μια φορα ανα τρεις ημερες) και βλεπω πως εχω μια ποιο ηπια αναπτυξη αλλα σταθερη και τα φυτα δειχνουν γεματα και υγειες. Αλλαγες νερου μια φορα ανα 2 μηνες, απλα συμπληρωνω ανα εβδομαδα καμια 25αρια λιτρα λογο εξατμησεις απο τον ανεμηστηρα με θερμοκρασια μεταξει 26 και 27 και καθαριζω παντα με νερο το σφουγγαρι και το μαλλι μια φορα την εβδομαδα που βγαζουν πολυ πραμα.

Η κρυπτοκορινα εχει γινει τερατακι ενω οι σατζιταριες πετανε συνεχεια καινουργια φυτα η μος εχει τριαπλασιαστη και τα ΣΑΕ συνεχιζουν να μην την πειραζουν ποια αν και καθαρη τωρα απο αλγες.

Link to comment
Share on other sites

και παλι ειναι απιστευτο το ενυδρειο σου :thumbup:

το ψαρακι που ειναι μωβ με μαυρες ριγες πρωτη φωτογραφια και μοιαζει με κιχλιδα τι ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

και παλι ειναι απιστευτο το ενυδρειο σου :thumbup:

το ψαρακι που ειναι μωβ με μαυρες ριγες πρωτη φωτογραφια και μοιαζει με κιχλιδα τι ειναι ?

Ευχαριστω 'she'sinpanties', παντα με τιμας με τα καλυτερα λογια!

Ειναι Convict Chiclid και τα εχω προσωρινα μεσα μια που ειναι για πουλημα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=62601&hl=

Link to comment
Share on other sites

Ακομα 2 για αρχειο. :thumbup:

post-16909-1309292936_thumb.jpg

post-16909-1309292945_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν πεντε ημερες επεσε πολυ ψαλιδι παλι, και σημερα λογο του οτι μπορει να φυγω για καμποσες ημερες ειπα να του κανω και μια καλη αλλαγη νερου της ταξεως του 50% για καλο και για κακο συν καθαρισμο μηχανικων φιλτρων! Λιπασμα χρησημοποιω αραια και που σχεδον καθε 15 ημερες πανω κατω και ειχα να ριξω οργανικο ανθρακα επισης αλλο τοσο, παρατηρησα ομως την εμφανηση καποιων τριχωειδων αλγων σημερα και υποθετο κατα κυριο λογο πως φταιει το οτι δεν εριξα οργανικο ανθρακα για τοσες μερες γιαιτ κατα τα αλλα τα φυτα δειχνουν πως δεν εχουν αναγκη λιπασματος. Σας παραθετω και μερικες φοτο που τραβηξα εχθες το βραδυ. :)

post-16909-1312968873_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:)

post-16909-1312968975_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:)

post-16909-1312969207_thumb.jpg

post-16909-1312969230_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Rik σουπερ τα παει το ενυδρειο φιλε :)

Εχεις και δισκο μεσα η μου φανικε ?

Ευχαριστω αδερφε!

Εχω λιγο απο ολα μεσα με μπολικο τζατζικι! :lmao: Καποιοι επισκεπτες ειναι προσωρινει και καποιοι καποια στιγμη θα φυγουν, φιλοξενω ψαρια και του κουνιαδου μου μεσα και αντε τωρα να τα πιασεις μεσα στην ζουγκλα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αδερφε!

Εχω λιγο απο ολα μεσα με μπολικο τζατζικι! :) Καποιοι επισκεπτες ειναι προσωρινει και καποιοι καποια στιγμη θα φυγουν, φιλοξενω ψαρια και του κουνιαδου μου μεσα και αντε τωρα να τα πιασεις μεσα στην ζουγκλα!!! :)

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?Στη ζουγκλα ειναι λιγο δυσκολο να πιαστουν αλλα δεν σε φοβαμαι εσενα :lmao:

ΥΓ Ωραιο το τζατζικι ρε φιλε αλλα βρομαει,να το βγαλεις απο μεσα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?Στη ζουγκλα ειναι λιγο δυσκολο να πιαστουν αλλα δεν σε φοβαμαι εσενα :lmao:

ΥΓ Ωραιο το τζατζικι ρε φιλε αλλα βρομαει,να το βγαλεις απο μεσα :(

180 αρι ειναι! Αστα, εχω κανει αποπηρα να πιασω μερικα και επιασα τα .............! :)

Εχω 3 δισκακια 2 σκαλαρια, Σαε, οτο, καε, μονομαχο, νιγκοφασιατους και ενα γεννητουρι απο φλαουερ! :rasp:

Μουσταρδα κετσαπ θελεται; :blush:

Βεβαια τα εχω το νου μου και για την ωρα πανε ολα καλα εκτος απο τον καε που αρχιζει και κανει τσαλιμακια και τον βλεπω να μετακομιζει συντομα! :)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

180 αρι ειναι! Αστα, εχω κανει αποπηρα να πιασω μερικα και επιασα τα .............! :lmao:

Εχω 3 δισκακια 2 σκαλαρια, Σαε, οτο, καε, μονομαχο, νιγκοφασιατους και ενα γεννητουρι απο φλαουερ! :(

Μουσταρδα κετσαπ θελεται; :rasp:

Βεβαια τα εχω το νου μου και για την ωρα πανε ολα καλα εκτος απο τον καε που αρχιζει και κανει τσαλιμακια και τον βλεπω να μετακομιζει συντομα! :)

Αντε να τα εκατοστισεις :blush:

Μουσταρδα κετσαπ βαλε αλλα χωρις τζατζικι :(

Και εγω το ιδια ειχα παθει αλλα εκανα το συστημα 2 αποχες και ετσι πιαστικαν ολα :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε να τα εκατοστισεις :lmao:

Μουσταρδα κετσαπ βαλε αλλα χωρις τζατζικι :)

Και εγω το ιδια ειχα παθει αλλα εκανα το συστημα 2 αποχες και ετσι πιαστικαν ολα :)

Δυσκολο και παλι φιλε μου μια που με τοσα φυτα δεν μπορεις να κανεις και πολλα!

Link to comment
Share on other sites

:):lmao:

Σε ευχαριστω πολυ Baggo!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εκανες ωραιο δασος!!! μπραβο~~!!Κουκλα!!

Ευχαριστω! :) Να σου ζησουν οι ψαρουκλες φιλε μου!!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα σίγουρα κάνει δουλειά αλλά θα ήθελα να το έβλεπα στα δύσκολα.

Αν μπορούσες να έβαζες κάποιο φυτό που έχει απαιτήσεις σε θρεπτικό υπόστρωμα θα ήταν ιδανικά ώστε να έχεις ποιο αντικειμενική άποψη για το υπόστρωμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο εγω προτεινα στον Rik να δοκιμαζε ενα γρασιδακι που ειναι πιο απαιτητικο σαν φυτο για να τσεκαρει το υποστρωμα

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα σίγουρα κάνει δουλειά αλλά θα ήθελα να το έβλεπα στα δύσκολα.

Αν μπορούσες να έβαζες κάποιο φυτό που έχει απαιτήσεις σε θρεπτικό υπόστρωμα θα ήταν ιδανικά ώστε να έχεις ποιο αντικειμενική άποψη για το υπόστρωμα σου.

Χρηστο χαιρομε που σε ακουω μετα απο τοσο καιρο! :)

Δεν ξερω εαν παρατηρησες στις φωτο την κρυπτοκορυνα που εχει γινει τερας μια που μιλαμε για φυτο με ανεπτυγμενο ριζικο συστημα και απαιτησεις του υποστρωματος. Τωρα οσο αφορα καποιο δυσκολο φυτο σαν καλειεργια αυτο πιστευω πως θα σχετιζεται στον συνδιασμο ολων των παραγοντων για μια σωστη αναπτυξη καποιου ιδιαιτερου φυτου, δηλαδη μπουκαλες CO2, δυνατος φωτησμος, λιπανση λογω του οτι ενα μεγαλο ποσοστο φυτων δουλευουν οπως ξερεις πολυ με τα φυλλα παρα με το υποστρωμα κλπ. Σιγουρα με την απλη αμμο δεν τιθεται θεμα συγκρισεις απο πλευρας θρεπτικων αλλα ουτε πιστευω και με τα υποστρωματα του εμποριου μια που και αυτα πιστευω εχουν ποιο γρηγορη ημερομηνια ληξης αποθεματικων.

Πανω απο ολα παντως τιθεται θεμα και το τη χρειαζεται το καθε φυτο σαν απαιτησεις μια που καποια φυτα να εξελισονται καλυτερα σε φτωχοτερα υποστρωματα λογω habitat που εχει μαθει και εχει εξελιχθει να ζει κατα το περας των χρονων η λογο οξυτητας ή αλκαλοτητας του καθε υποστρωματος. Οπως πχ η αζαλεα και η γαρδενια που εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις σαν χωμα σε σχεση με αλλα φυτα του κηπου μας.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο χαιρομε που σε ακουω μετα απο τοσο καιρο! :)

Δεν ξερω εαν παρατηρησες στις φωτο την κρυπτοκορυνα που εχει γινει τερας μια που μιλαμε για φυτο με ανεπτυγμενο ριζικο συστημα και απαιτησεις του υποστρωματος. Τωρα οσο αφορα καποιο δυσκολο φυτο σαν καλειεργια αυτο πιστευω πως θα σχετιζεται στον συνδιασμο ολων των παραγοντων για μια σωστη αναπτυξη καποιου ιδιαιτερου φυτου, δηλαδη μπουκαλες CO2, δυνατος φωτησμος, λιπανση λογω του οτι ενα μεγαλο ποσοστο φυτων δουλευουν οπως ξερεις πολυ με τα φυλλα παρα με το υποστρωμα κλπ. Σιγουρα με την απλη αμμο δεν τιθεται θεμα συγκρισεις απο πλευρας θρεπτικων αλλα ουτε πιστευω και με τα υποστρωματα του εμποριου μια που και αυτα πιστευω εχουν ποιο γρηγορη ημερομηνια ληξης αποθεματικων.

Πανω απο ολα παντως τιθεται θεμα και το τη χρειαζεται το καθε φυτο σαν απαιτησεις μια που καποια φυτα να εξελισονται καλυτερα σε φτωχοτερα υποστρωματα λογω habitat που εχει μαθει και εχει εξελιχθει να ζει κατα το περας των χρονων η λογο οξυτητας ή αλκαλοτητας του καθε υποστρωματος. Οπως πχ η αζαλεα και η γαρδενια που εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις σαν χωμα σε σχεση με αλλα φυτα του κηπου μας.

Αυτο με την κρυπτοκορινα σου το παρατηρησα και εγω,εχει γινει τουμπανο.Να σου πω και εγω κατι που παρατηρησα με μια κρυπτοκορινα που πηρα απο ενα συνχομπιστα εδω,την πηρα πριν 10-12 μερες και την χωρισα σε 2 κομματια,μετα απο τοσες μερες και τα 2 κομματια εχουν πεταξει νεα φυλλα και εχουν γινει αρκετα μεγαλα και εχουν χαλασει μονο 2 φυλλα.Παλιοτερα ειχα αγορασει το ιδιο ειδος κρυπτοκορινας απο ενυδρειακο μαγαζι(ηταν dennerle το φυτο και οχι καμια μουφα μαρκα),ηταν ολοζωντανο και οταν το φυτεψα στο ιδιο υποστρωμα και σε ιδια χαλικι με τωρα μετα απο 4-5 μερες εχασε ολα τα φυλλα της και εμειναν τα κοτσανια(ασθενεια κρυπτοκορινων).Μετα απο 1-1,5 μηνα αρχησε να πεταει φυλλα.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι μαλλον αυτη τη φορα φταιει οτι το υποστρωμα που εχω τωρα ειναι ξαναχρησιμοπιοιμενο και μπορει να εχουν δημιουργηθει καιποια αλλα στοιχεια που βοηθουν τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την κρυπτοκορινα σου το παρατηρησα και εγω,εχει γινει τουμπανο.Να σου πω και εγω κατι που παρατηρησα με μια κρυπτοκορινα που πηρα απο ενα συνχομπιστα εδω,την πηρα πριν 10-12 μερες και την χωρισα σε 2 κομματια,μετα απο τοσες μερες και τα 2 κομματια εχουν πεταξει νεα φυλλα και εχουν γινει αρκετα μεγαλα και εχουν χαλασει μονο 2 φυλλα.Παλιοτερα ειχα αγορασει το ιδιο ειδος κρυπτοκορινας απο ενυδρειακο μαγαζι(ηταν dennerle το φυτο και οχι καμια μουφα μαρκα),ηταν ολοζωντανο και οταν το φυτεψα στο ιδιο υποστρωμα και σε ιδια χαλικι με τωρα μετα απο 4-5 μερες εχασε ολα τα φυλλα της και εμειναν τα κοτσανια(ασθενεια κρυπτοκορινων).Μετα απο 1-1,5 μηνα αρχησε να πεταει φυλλα.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι μαλλον αυτη τη φορα φταιει οτι το υποστρωμα που εχω τωρα ειναι ξαναχρησιμοπιοιμενο και μπορει να εχουν δημιουργηθει καιποια αλλα στοιχεια που βοηθουν τα φυτα

Αυτο φιλε μου το ειχαμε καπου ξανασυζητηση, δηλαδη απο την στιγμη που στο υποστρωμα ενεργοποιηθουν τα αποκοδοιμητικα βακτηρια μετατρεπουν την οργανικη υλη που περιεχει σε ανοργανη ετσι ωστε μετα να μπορουν αυτα τα ιχνοστειχια να μπορουν να αποροφηθουν απο τα φυτα. Οταν ειχες βαλει την πρωτη φορα την κρυπτοκορινα περαν του οτι το φυτο μπορει να ηταν ταλαιπωρημενο ισως και το υποστρωμα το ιδιο δεν ηταν ακομα ενεργο στο 100% ετσι ωστε το φυτο να μπορεσει να ανταποκριθει αμεσα. Τωρα που το υποστρωμα εχει ξαναχρησημοποιηθει περαν του οτι τροφοδοτουνταν συνεχεια απο νεα οργανικη υλη απο τα αποβλητα των ψαριων και των φυτων εχει και καποια βακτηρια επιπλεων σε αριθμο σε σχεση με την πρωτη φορα, που περιμεναν τις καταληλες συνθηκες για να ξαναενεργοποιηθουν και δηλαδη το νερο.

Εχω και εγω παρι ενα μικρο μερος απο το ιδιο φυτο και το εχω μεταφυτευσει στο ενυδρειο των οσκαρ που ειναι με αμμο τυπου ζαχαρη. Αν και στην αρχη την ταλαιπωρησαν λιγο και μεχρι να ριζωσει και αυτη καλα περασε μια φαση, τωρα ειναι μια χαρα εχει πεταξει παρα πολλα φυλλα αλλα δεν εχει μεγαλωσει σε ογκο και πολυ, οποτε βλεπεις πως καπου υστερει, επισης και στο ιδιο το φυτεμενο εχω και σε αλλα σημεια κρυπτο αλλα εκτος της περιμετρου τις ζαρντινιερας δηλαδη απευθειας στο ψιλοκοκκο χαλικακι και εκει παλι βλεπεις πως μενουνε νανακια ή η αναπτυξη τους ειναι παρα πολυ ποιο αργη και ακριβως το ιδιο συμβαινει με ολα τα φυτα που ειναι εκτος ζαρντινιερας.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη κρυπτοκορίνα και σε στείρο υπόστρωμα να την βάλεις θα αναπτύσσεται σου το λέω γιατί το επιχείρησα. Αν και γράφετε συχνά πυκνά ότι θέλουν καλό υπόστρωμα εν τούτης η πράξη σε αρκετούς χομπιστες έχει αποδείξει το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...