Jump to content

κατασκευη ενυδρειου....


petros4

Recommended Posts

για σας παιδια....οπως λεει και ο τιτλος σκοπευω να κατασκευασω ενα ενυδρειο και τωρα που σας γραφω μου ερχονται στο μυαλο τα λογια ενος συνχομπιστα που μου ειχε γραψει οτι τωρα που εκανα την αρχη θα κολησω με τα ψαρια....και πραγαματικα απο τα 13 λιτρα λεω να παω στα 70-80 λιτρα.για να μην σας κουρασω η δεξαμενη λεω να εχει μηκος 70 πλατος 35 και υψος 40 και.....οσο για το παχος του ταμιου λεω να παρω 5 χιλιοστα εσεις τι λετε να αντεξει....βεβαια οχι ολα αυτα μονος μου....μαζε με εναν γνωστο απο το χωριο εδω που εχει ηδη κολησει το δικο του ενυδρειο και εχει μια σχετικη εμπειρια......ααα και κατι αλλο που ηθελα να αναφερω ειναι για το φιλτρο λεω να εινι και αυτο DIY αυτο θα το δειτε στην παρακατω φοτο......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

εδω θα βρεις οτι χρειαζεσε για την κατασκευη! :)

ευχαριστω να ρωτησω κατι safe factor τι βαζω??
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω να ρωτησω κατι safe factor τι βαζω??

τιποτα ετσι οπως ειναι αστο!

Link to comment
Share on other sites

πηγα πηρα σημερα σιλικονη bison λεγετε και λει οτι ειναι για ενυδρεια και εχει και φοτο απο ενυδρειο απο εξω....αυριο μεθαυριο θα παω να παρω και τα τζαμια και ξεκιναω.....αλλα εχω κατι αμφιβολιες σχετικα με το παχος των τζαμιων αν παρω 5 χιλιοστα θα ειναι καλα η θα εχουμε πλυμηρα γιατι αν παρω 8 χιλιοστα διπλασιαζετε η τιμη......τι να κανω????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε και καλή αρχή στην κατασκευή, για τα λίτρα σου είναι μια χαρά τα 0,5 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.. :) Εγώ έχω ένα στα ίδια λίτρα που ήταν γεμάτο με πέτρες για αφρικάνες χωρίς φελιζόλ και δουλευέ για 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

ok....αλαξα λιγο τις διαστασεις ομως μηκος 70 πλατος 35 υψος 45

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το προτζεκτ για το φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

πως σας φενετε η κατασκευη????

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, η φίλτρανση θα γίνεται στο πάνω μέρος της γυάλας;

Link to comment
Share on other sites

Με την εξάτμιση και στις αλλαγές τι θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβωσ το φιλτρο θα ειναι στο πανω μερος του ενυδρειου.....φιλε fotisGT τι ενοεις οταν λεσ τι θα κανω με την εξατμηση και με τισ αλαγεσ τι θα κανω....αργοτερα θα κατασκευασω και ενα καπακι....και αλαγες θα κανω οπως τις κανει ολος ο κοσμος......

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φτιάξεις ένα σύστημα αναπλήρωσης ώστε να μην πέφτει η στάθμη του νερού.

Όταν θα κάνεις αλλαγές και θα "ξενερώνει" το φίλτρο,στο γέμισμα θα γεμίζει το ενυδρείο βρωμιά από τα υλικά...

Link to comment
Share on other sites

ενας καθαρος κουβας με εναν καλο κυκλοφοριτη πιστευω θα ειναι οτι πρεπει....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις αλλαγές;Ένα ακόμη μειονέκτημα είναι οτι θα σου κόψει το φωτισμό στο πίσω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειναι ενα προβλημα.....αν μπει σκετο τζαμι για καπακι τι θα κανω με τον φωτισμο??

Link to comment
Share on other sites

Θα σου "ξεπιάνει" ο κυκλοφορητής όποτε τον σταματάς.

Είναι μεγάλος μπελάς να ξαναπάρει αν η έξοδος δεν είναι βουτηγμένη μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

η εισοδος θα ειναι βουτηγμενη στο νερο.....

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής που θα βρίσκεται;

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το προτζεκτ για το φιλτρο...

Αυτο το project το εχω δει σε ενυδρειο τις αγορας και μαλιστα το εχει ο ξαδερφος μου χωρις απολειτος κανενα προβλημα.Απλα παντα βαζει ενυδρειακο βαμβακι και απο πανω τα υλικα.Αλλα οντως θα σου κοβει φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε οντως θα κοβει φωτισμο αλλα εστω και λιγο φωσ να εχει μπορω να βαλω βραχους και 2 3 ανουμπιες που δεν θελουν πολυ φωτισμο....

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μεγαλο προβλημα δεν ξερω τι φωτισμο να βαλω.....πατερας και αδελφος ηλεκτρολογοι και να τους λεω δν μπορειτε να μου εκγαταστηετε 2 λαμπες χωρις να περνουν ιδρατμους????και μου λενε οτι λεω βλακειες τι να κανω θα σκασω.....πρεπει να βρω φωτισμοοοοοοοο......γρηγορα....τι προτεινετε...??

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2281 βρηκα αυτο ειναι καλο κανουν τα βατ για τα λιτρα μου????
Link to comment
Share on other sites

πολλά είναι τα βατ γιατι περνει μία μονο λαμπα και στα 40 βατ που είναι το μεγεθος της είναι 104.7 εκατοστά!

Link to comment
Share on other sites

εσυ μπορείς να βάλεις αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2318 το οποίο οι λάμπες που περνει είναι στα 74 εκατοστα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...