Jump to content

κατασκευη ενυδρειου....


petros4

Recommended Posts

διαλυτικο εβαλα για να καθαρισω τις σιλικονες που ειχαν μεινει στα τζαμια και οταν λες του νιτρου τι ενοεις????

Γιατι ρε αγοριμου,η σιλικονες δεν διαλιονται με διαλιτικα,με νιτρου διαλιουμε χρωματα,το δικοσου πως μυριζε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

πως να μυριζε......???να πω κατι αφου ετσι και αλλιως το τζαμι δν αποροφαει τι προβλημα υπαρχει ηρεμισε δν ηρθε και το τελοσ του κοσμου

Link to comment
Share on other sites

πως να μυριζε......???να πω κατι αφου ετσι και αλλιως το τζαμι δν αποροφαει τι προβλημα υπαρχει ηρεμισε δν ηρθε και το τελοσ του κοσμου

Καθολου απλα εσυ θα ταλαιπωρηθεις κιαλο.

Τωρα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι.

Βρασαι νερο με σαπουνι πρασινο ,πλεντο,μετα ξεβγαλετο πολυ καλα με νερο και αρκετες φορες.και αστο κανα δυο μερες να αεριστη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οκ......σιγα το πραγμα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο πολυ καθαρισμα :):D το ρνυδρειο ειναι ετοιμο για γεμισμα σε λιγο θα παω να πλυνω χαλικι και κατι πετρεσ απο το βουνο που μαζεψα πριν λιγο με χρωμα καφε και μαυρο μαζι το χαλικι πρεπει να το αφησω μια μερα στο νερο η να το πλυνω καλα και να το βαλω στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

:):D επιτελους.

Αν το εχεις μαζεψει απο την φυση να το βρασεις μαζι με τις πετρες,και μετα αστο καναδυο μερες εξω στο ηλιο ,και εισαι οκ. :D

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δν μπορω να το στησω σημερα το ενυδρειο ??

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δν μπορω να το στησω σημερα το ενυδρειο ??

Αν ειναι αγορασμενη απο μαγαζι ναι,αν την μαζεψες απο εξω εσυ οχι.

Σου εβγαλα την ψυχη ε :):D:D

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω παντως δν ειναι αγορασμενο απο μαγαζι τι πειραζει αν το πλυνο και το βρασω και κανω το ιδιο και τισ πετρες και τα βαλω στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω παντως δν ειναι αγορασμενο απο μαγαζι τι πειραζει αν το πλυνο και το βρασω και κανω το ιδιο και τισ πετρες και τα βαλω στο ενυδρειο

Την αμμο μπορεις να την βρασεις και να την βαλεις μεσα,αλλα για την πετρα καλο ειναι να μεινει μερικες μερες εξω γιατι δεν ξερεις τι πμπορει να εχει στις χαραμαδες.

Link to comment
Share on other sites

δν εχω αμμο εχω χαλικι οκ τουλαχιστον να βαλω λιγο χαρικακι

Link to comment
Share on other sites

εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..........δν αντεξα αλλο και σημερα πρωι πρωι με την αυγουλα εστησα το ενυδρειο το αποτελεσαμ ειναι χαμηλο πρως μετριο λογο του ατι οι πετρεσ που εβαλα δν ηταν και πολυ ψηλες αλλα αυτο διορθονεται θα παω στα λερωυ και θα παρω μερικες ψηλεσ πετρεσ

Link to comment
Share on other sites

IMGP0446.jpgIMGP0447.jpgIMGP0448.jpgIMGP0449.jpg
Link to comment
Share on other sites

αληθεια το λες :):D χαχαχα πλακα κανω και εμενα μου αρεσει το μονο που μου τι σπαει ειναι το οτι εβαλα λιγο χαλικι θα ηθελα λιγο ακομα :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια αγορασα σημερα βακτηρια τα 50 μλ και μου ειπε αυτος απο το πετ οτι φτανει για 200 λιτρα εγω ποσο να ριξω μεσα το ενυδρειο ειναι 98 λιτρα καθαρα

Link to comment
Share on other sites

παιδια αγορασα σημερα βακτηρια τα 50 μλ και μου ειπε αυτος απο το πετ οτι φτανει για 200 λιτρα εγω ποσο να ριξω μεσα το ενυδρειο ειναι 98 λιτρα καθαρα

Πρεπει να γραφει επανω για ποσα λιτρα ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Δοσολογία για νέα ενυδρεία:

Προσθέστε 1 καπάκι* sera bio nitrivec ανά 25 λίτρα νερού στο ενυδρείο.

Εισάγετε μέρος των ψαριών μετά από 24 ώρες.

Δοσολογία για βιολογικά στημένα ενυδρεία:

Προσθέστε 1 καπάκι* sera bio nitrivec ανά 25 λίτρα νερού μια φορά την εβδομάδα.

Δοσολογία για αλλαγές νερού και καθαρισμό φίλτρων:

Προσθέστε 1 καπάκι* sera bio nitrivec ανά 25 λίτρα νερού στο ενυδρείο.

*Σημείωση: 1 καπάκι (10ml) γεμάτο μέχρι την εξωτερική μπορντούρα. το βρηκα στο ιντερνετ και ειναι ιδιο με αυτο που εγραφε στις οδηγειες αλλα δν εχει καπακι τοσο μεγαλλο οσο στα 100 μλ για να μπορω να μετρησω

Link to comment
Share on other sites

λογικα ετσι οπως τα υπολογισα πρεπει να ριξω 40 μλ για 100 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

4 καπακια τωρα,και μετα καθε εβδομαδα ριχνε ενα καπακι,μεχρι να κανει τον κυκλο του.Και καθε 3-4 μερες 1-2 φυλαρακια τροφης μεσα σε αποχη :)

Link to comment
Share on other sites

οκ

Link to comment
Share on other sites

σημερα θα ριξω τροφη ποση ωρα να την αφησω????και κατι αλλο ψαρια ποτε μπορω να βαλω???

Link to comment
Share on other sites

σημερα θα ριξω τροφη ποση ωρα να την αφησω????και κατι αλλο ψαρια ποτε μπορω να βαλω???

Αστο μεχρι το μεσημερι.Τωρα πρεπει να ολοκληροθει ο κυκλος του αζωτου. Φεεεεεεεετα . <_< Τεστακια εχεις ετσι?

Link to comment
Share on other sites

οχι δν εχω τεστ πες μου ποια ειναι τα ποιο βασικα να τα παρω

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν σε στικσ που ειναι φθηνα και ειναι σχετικα αξιοπιστα.Τα καλυτερα ειναι σε υγρα της ΑΡΙ και ειναι ακριβα,αλλα θα τα εχεις για 2 χρονια περιπου.Οποτε εσυ αποφασιζεις.

Στα στικσ ειναι ολα μαζι.Αν θα παρεις υγρα τεστ τα απαραιτητα ειναι.

ΡΗ για της σκληρωτητες

ΝΟ2 για τα νιτρωδη

Ν3Ν4 για αμμωνια και αμμονιο

ΝΟ3 για νιτρικα. <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...