Jump to content

κατασκευη ενυδρειου....


petros4

Recommended Posts

οταν λες με ψιλο συρμα....με αυτο το συρμα δηλαδη ξεκολαω τη σιλικονη???και την υπολιπη σιλικονη πως τη βγαζω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

οταν λες με ψιλο συρμα....με αυτο το συρμα δηλαδη ξεκολαω τη σιλικονη???και την υπολιπη σιλικονη πως τη βγαζω

Το ψιλο συρμα λειτουργει σαν φαλτσετα,να βαλεις γαντια η δυο πανια στα χεριασου για να μην τα κοψεις,και με πιεση του συρματος θα σου κοψει την σιλικονη,μετα με μια ξυστρα τζαμιων βγαζεις ολα τα υπολοιματα της σιλικονης,πριν αρχισεις να κολλας πλενεις τα σημεια με οινοπνευμα και κολλας.

Link to comment
Share on other sites

Οκ νομίζω κατάλαβα αύριο παω να πάρω σίλικονες κατάλληλες αυτή τι φορά σαν την πρώτη που είχα πάρει Και αρχίζω το ξεκόλλημα

Link to comment
Share on other sites

Οκ νομίζω κατάλαβα αύριο παω να πάρω σίλικονες κατάλληλες αυτή τι φορά σαν την πρώτη που είχα πάρει Και αρχίζω το ξεκόλλημα

:)

Link to comment
Share on other sites

fotisGT πολυ αποτομος εισαι εγω ζητησα βοηθεια οχι διαταγη....

Δεν είναι του στυλ μου να διατάζω αλλά να προστατεύω. Προτιμώ να το πάρεις στραβά,ενώ βλέπω οτι επιμένεις,

παρά να αντιμετωπίσεις σίγουρα προβλήματα στην πορεία.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Απόσο έχω ακούσει μπορείς να διαχωρίσεις τα τζάμια ακόμη και με μία πετονιά :)

Για δοκίμασε εαν μπορείς και πες μας

Link to comment
Share on other sites

Απόσο έχω ακούσει μπορείς να διαχωρίσεις τα τζάμια ακόμη και με μία πετονιά :)

Για δοκίμασε εαν μπορείς και πες μας

:thumbup: Με την μονη διαφορα απο το συρμα ειναι.Στο πρωτο κοψιμο,οταν φθασει στον πατο θα δυσκολευτει να παρει την στροφη για να συνεχισει :)

Link to comment
Share on other sites

πιρα τις σιλικονες και σε λιγο παω για ξεκολημα θα τα δοκιμασω ολα αυτα που μου ειπατε

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα τζαμια τα ξεκολισα και πιρα και τα χοντρα της σιλικονης αλλα παλι μενει λιλικονη στο τζαμι,ο πατερας μου μου ειπε να τα περασω με διαλιτικο κανει???η θα υπαρξει κανενα προβλημα στην πορεια??

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με καθαρό ασετόν.Όχι με λάδι κλπ για τα νύχια... Καθαρό!

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το δοκιμάσω και αν δεν βγει

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το δοκιμάσω και αν δεν βγει

δε θα βγει... :)

μόνο ξύστρα για τζάμια και μεγάααααααααααααααλη υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια με ξυστρα για τζαμια δν γινετε τιποτα τη δοκιμασα το καλυτερο ειναι το συρματακι για τα πιατα αλλα εχω δρομο μπροστα μου.Ενα αλλο θεμα που εχει προκειψει ειναι το πως θα καθαρισω τα τζαμια οταν βγαλω ολες τις σιλικονες,θα τα πλυνω με ασε τον με ξιδι με τι??

Link to comment
Share on other sites

παιδια με ξυστρα για τζαμια δν γινετε τιποτα τη δοκιμασα το καλυτερο ειναι το συρματακι για τα πιατα αλλα εχω δρομο μπροστα μου.Ενα αλλο θεμα που εχει προκειψει ειναι το πως θα καθαρισω τα τζαμια οταν βγαλω ολες τις σιλικονες,θα τα πλυνω με ασε τον με ξιδι με τι??

δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγαίνουν με την ξύστρα... άλλαξε ξυράφι εάν δεν κάνει δουλειά! με το συρματάκι τα καταστρέφεις εάν δε τα έχεις καταστρέψει ήδη :)

Link to comment
Share on other sites

με το συρματακι εχω κανι μονο μια πλευρα οχι ολα τα τζαμια και γιατι τα καταστρεφω αφου δν γρατσουνιουντε

Link to comment
Share on other sites

με το συρματακι εχω κανι μονο μια πλευρα οχι ολα τα τζαμια και γιατι τα καταστρεφω αφου δν γρατσουνιουντε

καθαρισέ τα καλά με κάτι και κοίτα τα στο φως δίπλα με ένα άλλο τζάμι που δε το έχεις τρύψει και θα δεις ότι το έχει θολώσει :)

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε παιδια τα εχω καθαρισει ολα με την ξυστρα αλλα και παλι μενουν κατι υπολιματα.αν χρησιμοποιησω διαλιτικο ,ασετον ,οινοπνευμα η καποιο αλλο χημικο πειραζει για τους οργανισμους που θα μπουν στο τανκ μετα??

Link to comment
Share on other sites

παιδια κανεις επειγει....... :)

Link to comment
Share on other sites

το πιο δυνατό από αυτά είναι το ασετόν και ναι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αλλά μη περιμένεις να κάνει τρελή δουλειά :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα εχω ευκερο το οινόπνευμα και το διαλυτικό μπορώ να τα δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα καθαρισα με ξεστρα και δυαλιτικο,τη βαση που εχει και τις κοντρες δν την πειραξα γιατι η σιλικονη που ειναι κολλημενηειναι ενυδρειακη και τωρα εχω σκετα τζαμια φτου παλι απο τιν αρχη

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα καθαρισα με ξεστρα και δυαλιτικο,τη βαση που εχει και τις κοντρες δν την πειραξα γιατι η σιλικονη που ειναι κολλημενηειναι ενυδρειακη και τωρα εχω σκετα τζαμια φτου παλι απο τιν αρχη

Καλο κουραγιο. :):)

Παντα απο τα λαθη μας μαθαινουμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου βγηκε η ψηχη αλλα τ κολλησα το ενυδρειο. :) ευτηχως ημουν τυχερος και δεν δημηουργηθηκαν φρουσκαλιτσες στις ενωσεις,εβαλα και ταινια και εγινε πολυ ωραιο αλλα να ρωτησω κατι δν θα ηταν πιο ομορφο εαν εβαζα ξυλινες γωνιες στις γωνιες??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...