Jump to content

κατασκευη ενυδρειου....


petros4

Recommended Posts

τσιμπαει η τιμουλα........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια αποκλειετε αυτο να κανει για 100 λιτρα ελεος http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2162

Έγινε επεξεργασία - petros4
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την ιχθυοφόρτιση... :P

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα την κατασκευη με το φιλτρο στο πισο μερος δεν θα την κανω γιατι θα κριβει αρκετο φως....μαλλον θα βαλω ενα αλλο εσωτερικο αλλα καλο χωραει αρκετα πραγματα μεσα.....

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε σε καλο δρομο σημερα πηρα και τα τζαμια και θελω να ρωτησω κατι....ολα τα τζαμια πατανε πανω στη βαση δηλαδη στι κατω τζαμι ετσι ειπα στον τζαμα να αφησει λιγο περιθοριο για να πατησουν τα τζαμια μισο εκατοστο καλα δν εκανα???υπαρχει αλλη ταχνικη κοληματος γιατι και με το ατομο που θα κολλησουμε τζαμια μου ειπε να αφησω λιγο περιθοριο...... :P

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ενυδρειο κοληθηκε αλλα δν εχουμε κανει τεστ ακομη γιατι εχθες το κολησαμε οποτε σε μια βδομαδα θα δουμε....για τον φωτισμο τι λετε καλο ειναι αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2282

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω οτι η μιση σιλικονη που χρισημοποιηθηκε στο ενυδρειο δεν ηταν για ενυδρειακη χριση και ηταν και αντιμουχλικη πειραζει......θα υπαρξει προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

θα εχεις προβλημα ... η συλικονες που δεν ειναι ενυδριακες βγαζουν τοξιτιτα στο νερο..

Link to comment
Share on other sites

και τωρα τι θα κανω??η σιλικονη εγραφε οτι ειναι 100% καθαρη και αντιμουχλικη μαρκα δν θυμαμαι

Έγινε επεξεργασία - petros4
Link to comment
Share on other sites

αν δεν εγραφε ενυδριακη ομως ειναι ακαταληλη και θα το δεις στην πορεια του χρονου... απο την τοξικοτιτα της.. φαλτσετα και καθαριζεις ολα τζα τζαμια απο την σιλικονι και ξανα απο την αρχη... καλο κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites

και τωρα τι θα κανω??η σιλικονη εγραφε οτι ειναι 100% καθαρη και αντιμουχλικη μαρκα δν θυμαμαι

αντιμουχλικη απαγορευεται για τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

παιδια να το ξεκολησω δν γινετε με τιποτα αν στην τελικη δν κανει για ψαρια θα βαλω φυτα πολα φυτα και θα το κανω ζουγκλα με εναν καλο κυκλοφωριτη για να ανεμιζουν οι valserianes....... :):thumbup::thumbup::hysterical: αλλα θα δωκιμαζα να βαλω και ψαρια.....

Έγινε επεξεργασία - petros4
Link to comment
Share on other sites

παιδια να το ξεκολησω δν γινετε με τιποτα ...

...αλλα θα δωκιμαζα να βαλω και ψαρια.....

Καντους μια ερωτηση πρωτα αν θελουν κι αυτα.

Να παρουν την ευθυνη πανω τους.

Μη παρεξηγηθειτε χωρις λογο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ρε σεις παιδια τι μπορει να βγαλει η σιληκονη ειναι καθαρη απο οτι γραφει και αντιμουχλικη.....γιαι μασ παρειζει που ειναι αντιμουχλικη???

Link to comment
Share on other sites

Με απλά ελληνικά....Το ξεχνάς!

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις παιδια τι μπορει να βγαλει η σιληκονη ειναι καθαρη απο οτι γραφει και αντιμουχλικη.....γιαι μασ παρειζει που ειναι αντιμουχλικη???

- Η αντιμουχλικη σιλικονη εχει προσμίξεις βακτηριοκτόνων ουσιών, χαλκου και αρσενικου.

Αρα "καθαρη" για ενυδρειακη χρηση δεν είναι.

"Καθαρη" την ονομαζουν προφανως για να την ξεχωρισουν απο αυτες που ειναι ανακατεμενες με κολλα η αλλα υλικα για αλλες χρησεις, και γιατι το αντιμουχλικο πρόσθετο για τον μαστορα που την χρησιμοποιει δεν του αλλαζει κατι για την καθαροτητα που θελει στη σιλικονη του.

- Προσοχη στην ημερομηνια ληξης αφου μετα το περας της, η κολληση ειναι επισφαλης.

Αν δεν εχει ημερ. ληξης, προφανως καποιος επιτήδειος την εσβησε γιατι εληξε, οποτε μακρυα.

- Ολες οι σιλικονες μεχρι να στεγνωσουν καλα μετα την κολληση, ειναι τοξικες.

Καλες κολλησεις :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καντους μια ερωτηση πρωτα αν θελουν κι αυτα.

Να παρουν την ευθυνη πανω τους.

:)

κρίμα!! δεν κάνει καλό η βιασύνη σε αυτό το hobby!

Link to comment
Share on other sites

εχω δει απο γνωστους να ξεκολανε 500λιτρα να τα καθαριζουν της συλικονες και να τα ξανακολανε επιδη εκαναν το ιδιο λαθος... δεν πειραζει, απο την αρχη.... και εμεις εχουμε κανει λαθει στο παρελθον σε καταλαβενουμε. μια αποφαση ειναι, παρτην και μετα θα εχεις το κεφαλι σου υσηχο και θα μπορεις να το χαρεις πολυ πιο πολυ.! καλη συνεχεια σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Με απλά ελληνικά....Το ξεχνάς!

fotisGT πολυ αποτομος εισαι εγω ζητησα βοηθεια οχι διαταγη....
Link to comment
Share on other sites

Απο τα λαθη μας μαθαινουμε παντα.

Δεν ειναι δυσκολο να ξεκολλησεις το ενυδρειο.Θα παρεις ατσαλοσυρμα πολυ ψιλο,αν δεν βρεις και απλο λεπτο συρμα κανει.Φορας πανηνα γαντια και κκρατοντας το με τα δυο χερια σου αρχιζεις να κοβεις την σιλικονι.Μετα την καθαριζεις και το ξανακολας με ενυδρειακη σιλικονι :)

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε το ενυδρειο δεν το ξεκολαω αν ειναι θα παρω τζαμια και παμε για ενα ακομα πιο μικρο ομως....για να μπουν τα παλτυ..... :)

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε το ενυδρειο δεν το ξεκολαω αν ειναι θα παρω τζαμια και παμε για ενα ακομα πιο μικρο ομως....για να μπουν τα παλτυ..... :)

Ακου τι σου λεω,ειναι πολυ ευκολο,θα στο καψει σαν ξυραφι.Ποιο πολυ χρονο θα φας στο καθαρισμα,παρα στο κοψιμο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω θελω να το σκευτω λιγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

ελα παιδια το ξεκολαω τελικα μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει.....θελω μονο να μου πειτε με τι θα ξεκολησω τα τζαμια.....χαρτοκοπτη, με συρματακι για τα πιατα.....αυτα εχω στο μυαλο μου

Link to comment
Share on other sites

ελα παιδια το ξεκολαω τελικα μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει.....θελω μονο να μου πειτε με τι θα ξεκολησω τα τζαμια.....χαρτοκοπτη, με συρματακι για τα πιατα.....αυτα εχω στο μυαλο μου

:):thumbup: Με μονο ψιλο συρμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...